Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Νέος και απορίες

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2016
    Μηνύματα
    2

    Νέος και απορίες

    Καλησπέρα ,

    Είμαι νέος στο φόρουμ , καλώς σας βρίσκω.
    Αρχικά έχω σκοπό να αγοράσω μια μοτοσυκλέτα , γλυκοκοίταζα το CB500X αλλά μετά από μια μικρή έρευνα μπορώ να πώ ότι προτιμώ το
    Kawasaki Versys 650. Και εδώ ξεκινάνε οι ερωτήσεις μου ,

    1. βλέπω τα παλαιότερα (2008-2009) και νεότερα μοντέλα (2011). εκτός από την μπροστά όψη έχει σημαντικές άλλες αλλαγές?
    πχ μηχανικά ? κατανάλωση ? γιατί από ότι καταλαβαίνω είναι το ίδιο

    2. ειμαι 99% ότι πρέπει να αγοράσω έκδοση με abs , σωστά ? σκεφτόμενος ότι είμαι νέος οδηγός.

    3. έχω κάνει μια βόλτα το παλιό μοντέλο (2008) φίλου , και μπορώ να πώ πατάω οκ. βλέπω το νέο είναι πιο ψηλό, σε περίπτωση που θέλω χαμήλωμα , γίνεται? έχω ύψος 1,75΄

    4. επίσης πιστεύετε είναι οκ για εμένα που είμαι νέος στον χώρο ? έχω διπλωμα αλλά εκτός παπί και σκούτερ δεν οδηγώ συχνα άλλη μηχανή.

    το budget μου είναι 3,500-3,700 διαθέσιμα , με μέγιστο +1,000 ευρώ σε περίπτωση που υπάρχει λόγος να τα δώσω.
    ευχαριστώ πολ

  2. #2
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Καλωσήρθες.
    Οι διαφορές στα μοντέλα 1ης γενιάς ΜΚ1 2007-2009 με τα επόμενα είναι απειροελάχιστες. Πέρα από το εμφανισιακό στα φανάρια (εμπρόσθιο-οπίσθιο-φλας) τα 2ης γενιάς MKII έχουν λίγο δυνατότερη τρόμπα φρένου. Σε δαγκάνες όμως, και διάμετρο δισκόπλακας είναι ακριβώς τα ίδια.
    Αν είσαι νέος οδηγός ναι να αγοράσεις με ABS.
    Η σέλα στο 2011 είναι 1πόντο ψηλότερη πράγμα που συνηθίζεται. Αν πάλι θες να το χαμηλώσεις υπάρχει κιτ χαμηλώματος με 80ευρώ ή πας σε έναν σελά και αφαιρείς 1 πόντο αφρώδες υλικό.

    Σίγουρα δεν είναι παπί ούτε σκούτερ αλλά είναι αρκετά φιλικό και ευκολοδήγητο. Προφανώς και θέλει σύνεση στην αρχή γιατί έχει ροπή σε όλο το φάσμα σχεδόν και από χαμηλά οπότε μην ξεθαρρεύεις εύκολα γιατί θα δεις οτι τραβάει καλά ειδικά από στάση μέχρι τα 120χλμ/ω

    Με 3500 περίπου κοιτάς για 2009+ με ABS και με αρκετή προίκα.
    Στα 4500-4700 μπορείς να φτάσεις μέχρι και το 2012-2013 με ABS και προίκα όπως παραπάνω.

    Ότι χρειαστείς μετά χαράς να βοηθήσω να έρθει ένας ακόμα Versάκιας στη παρέα

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/05/2016
    Μηνύματα
    2
    ευχαριστώ για την απάντηση.

    όσο αφορά την αναζήτηση , που κάνω φυσικά μέσω νετ , υπάρχει κάπου αλλού εκτός από το γνωστο site car?

    επίσης όταν εννοείς προίκα τι είναι πιο σημαντικό ? συναγερμος - κάγκελα και fairing ?

  4. #4
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Car και μόνο από ιδιώτες. Όχι μαντράδες. Ιδιώτη το πολύ μέχρι 2ο χέρι. Δεν είναι μηχανή που γίνεται πασπαρτού. Οι περισσότεροι όταν το καβαλάνε δε το αλλάζουν γιατί είναι ιδανική επιλογή για Ελλάδα. Αν δεις λοιπόν οτι έχει αλλάξει 3-4-5 χέρια μακριά.

    Προίκα εννοώ κάγκελα-μανιτάρια, μπαγαζιέρα, συναγερμό, tankbag, ζελατίνα.

    Το βασικότερο είναι αν βρεις με εργοστασιακά μανιτάρια της Kawasaki. κοστίζουν 220ευρώ αλλά σε περίπτωση πτώσης είναι τα μόνα (ακόμα και από κάγκελα) που δε θα κάνουν καμία ζημιά στη μηχανή ή στο πλαίσιο.

    Για να σου δώσω επίσης κάποιες συμβουλές αν είναι καθαρό ή όχι.....στα 40.000 έχει τσεκάρισμα βαλβίδων. Αν δεις λιγότερα χιλιόμετρα και στο βιβλίο service έχει γίνει ρύθμιση τότε κάποιος "έφαγε" τον οδομετρητή.
    Το τζαμάκι ένδειξης στάθμης λαδιού πρέπει να είναι καθαρό όταν η μηχανή γέρνει στο πλαινό σταντ και όχι να δείχνει με κατάλοιπα μέσα.
    Οι δισκόπλακες είναι αρκετά ποιοτικές και δε κάνουν εύκολα γραμμές ή αυλάκια ή νύχι. Εμένα στα 30.000χλμ και είναι σαν καινούριες.

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά Kawasaki ER6n και απορίες.
    από looperx στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2014, 16:42
  2. Νεος και αποριες
    από giannis23 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 138
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2014, 20:14
  3. Νέος και αγορά
    από Nommos στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2008, 16:18
  4. Νέος και ωραίος - Το Quiz του αιώνα
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 104
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2007, 15:21
  5. διπλωμα Α1 και αποριες
    από sennsa_rs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2005, 16:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF