Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Κλήση Τροχαίας χρονικό περιθώριο πληρωμής

  1. #1
    (Ρέ)Μ(π)ελος Το avatar του/της spertoy
    Εγγραφή
    13/05/2009
    Μηνύματα
    23

    Κλήση Τροχαίας χρονικό περιθώριο πληρωμής

    Γνωρίζεις ουδείς που θα βρω νόμο, φεκ, οτιδήποτε , που να αναγράφει ότι το περιθώριο των 10 ημερών για μείωση 50% του προστιμου, αναφέρεται σε ημερολογιακέ και όχι εργασιμες?

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Βρήκα αυτό:

    "Η προθεσμία των 10 ημερών αρχίζει την επόμενη της ημέρας που έγινε η βεβαίωση της παράβασης και λήγει όταν περάσει ολόκληρη η τελευταία ημέρα. Στην περίπτωση που η τελευταία ημέρα είναι, κατά νόμο, εορτάσιμο ή Σάββατο, η προθεσμία λήγει όταν περάσει ολόκληρη η επόμενη εργάσιμη ημέρα.
    Εφόσον παρέλθει άπρακτη η ανωτέρω προθεσμία των δέκα (10) ημερών, το διοικητικό πρόστιμο καταβάλλεται χωρίς έκπτωση εντός προθεσμίας δύο (2) μηνών από τη βεβαίωσή του."


    http://www.maroussi.gr/default.aspx?...=121&dcateg=27

    Δηλαδή, αν καταλαβαίνω καλά, είναι ημερολογιακές, αλλά σου δίνουν μια επιπλέον εργάσιμη, αν η τελευταία δεν είναι τέτοια.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    (Ρέ)Μ(π)ελος Το avatar του/της spertoy
    Εγγραφή
    13/05/2009
    Μηνύματα
    23
    και εγω βρήκα αυτό : http://www.dsanet.gr/Epikairothta/No...ya45881_04.htm , κάπου πιο ξεκάθαρα δε βρήκα κατι...να το αναφέρει επακριβώς..

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Το δεκαήμερο πληρωμής του προστίμου αρχίζει να μετρά την επόμενη μέρα απο την βεβαίωση της παράβασης και είναι ημερολογιακό, όχι εργασιμο.
    Δηλαδή συνυπολογίζεται σε αυτό και τυχών σκ που περιλαμβάνεται στις 10 ημέρες.
    Αν η παράβαση βεβαιωθεί παρασκευή το δεκαήμερο μετράει απο την επόμενη μέρα δλδ Σάββατο,στο οποίο θα προσμετρηθει και το επόμενο σκ.
    Αν η τελευταία μέρα του 10ημερου είναι Κυριακή η αργία δύναται να καταβάλεται την αμέσως επόμενη εργάσιμη

  5. #5
    (Ρέ)Μ(π)ελος Το avatar του/της spertoy
    Εγγραφή
    13/05/2009
    Μηνύματα
    23
    κατανοητό αυτό, πιθανόν παλαιότερα να το έγραφε πάνω και το έντυπο της κλήσης, το θέμα μου είναι τα λεγόμενα σου(τα γραπτά σου για την ακρίβεια) που στηρίζονται (νόμο?)

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    "Η επιβολή των διοικητικών προστίμων ρυθμίζεται με το άρθρο 104 του Κ.Ο.Κ. όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 93 του Νόμου 3542/2007."

    http://www.maroussi.gr/appdata/docum...42.2007%20.pdf
    Life begins at 45°.

  7. #7
    (Ρέ)Μ(π)ελος Το avatar του/της spertoy
    Εγγραφή
    13/05/2009
    Μηνύματα
    23
    Ευχαριστώ, άψογος.

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spertoy Προβολή μηνύματος
    κατανοητό αυτό, πιθανόν παλαιότερα να το έγραφε πάνω και το έντυπο της κλήσης, το θέμα μου είναι τα λεγόμενα σου(τα γραπτά σου για την ακρίβεια) που στηρίζονται (νόμο?)
    Δεν θυμάμαι ακριβως τον νόμο.
    Πρέπει να είναι αυτό που γράφει ο blitzer απο κάτω.
    Υπ όψιν όμως αν η παράβαση βεβαιώθηκε πριν τις 12 το μεσημέρι το δεκαήμερο μετράει απο τότε

  9. #9
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Αν θυμάμαι σωστά τον δημοσιουπαλληλικο κώδικα, όταν αναγράφονται μέρες, είναι ημερολογιακές. Αν πρόκειται για εργάσιμες, θα το γράφει επάνω. Εφόσον λοιπόν δεν αναγράφει τη λέξη εργάσιμες, ισχύει το άνωθεν.

  10. #10
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spertoy Προβολή μηνύματος
    Γνωρίζεις ουδείς που θα βρω νόμο, φεκ, οτιδήποτε , που να αναγράφει ότι το περιθώριο των 10 ημερών για μείωση 50% του προστιμου, αναφέρεται σε ημερολογιακέ και όχι εργασιμες?
    Αν δεν λέει ρητά ο νόμος ότι η "τάδε" προθεσμία αναφέρεται σε εργάσιμες ημέρες, τότε είναι ημερολογιακή.

  11. #11
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Δεν θυμάμαι ακριβως τον νόμο.
    Πρέπει να είναι αυτό που γράφει ο blitzer απο κάτω.
    Υπ όψιν όμως αν η παράβαση βεβαιώθηκε πριν τις 12 το μεσημέρι το δεκαήμερο μετράει απο τότε
    Τι εννοείς;

    Το δεκαήμερο (ή η όποια προθεσμία) μετρά πάντοτε από την επόμενη ημέρα ακόμα και αν αυτή είναι αργία (εκτός και αν μιλάμε για εργάσιμες, οπότε ξεκινά από την επόμενη εργάσιμη).
    Άρθρο 241 Αστικού Κώδικα "Η προθεσμία αρχίζει την επόμενη της ημέρας όπου έγινε το γεγονός που αποτελεί την αφετηρία της"

  12. #12
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spertoy Προβολή μηνύματος
    κατανοητό αυτό, πιθανόν παλαιότερα να το έγραφε πάνω και το έντυπο της κλήσης, το θέμα μου είναι τα λεγόμενα σου(τα γραπτά σου για την ακρίβεια) που στηρίζονται (νόμο?)
    Στο ότι ο νόμος αναφέρεται σε "ημέρες" και όχι σε "εργάσιμες ημέρες".
    Αυτό ερμηνευτικά σημαίνει ημερολογιακές (και όχι εργάσιμες) ημέρες δεδομένου ότι, όπως είναι γνωστό, και το Σάββατο και η Κυριακή είναι ... ημέρες.

  13. #13
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sergiosm Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς;

    Το δεκαήμερο (ή η όποια προθεσμία) μετρά πάντοτε από την επόμενη ημέρα ακόμα και αν αυτή είναι αργία (εκτός και αν μιλάμε για εργάσιμες, οπότε ξεκινά από την επόμενη εργάσιμη).
    Άρθρο 241 Αστικού Κώδικα "Η προθεσμία αρχίζει την επόμενη της ημέρας όπου έγινε το γεγονός που αποτελεί την αφετηρία της"
    Και εγώ Ρώτησα και μου το είπαν.
    Θα το διευκρινισω και θα επανελθω

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2014
    Μηνύματα
    3
    Να ρωτησω κατι και εγω. Με εγραψαν στο 96 χλμ αθηνων πατρων στο ρευμα προς Αθηνα για ταχυτητα .πηγαινα μ 141 θεωρωντας αφου εχει δοθει ο αυτοκινητόδρομος ισχυουν τα ορια 130, ομως αφου μ σταματησαν μου ειπαν οτι επειδη οι μηχανικοι τους ειπαν οτι δεν ειναι περιφραγμενος καλα ο δρομος ισχυει ταχύτητα 90 χλμ. Μου εβαλαν 350 ευρω και μου πειραν το διπλωμα. Εκανα ενσταση περιμενω την τριτη ν την δει ο διοικητης. Εχω δει οτι εαν δεν υπαρχουν σωστα τα στοιχεια η ελλειπή στην κληση θεωρειται αμεσα ακυρη. Εμενα ενω μου πηρε το διπλωμα δεν το σημειωσε στο υποαρθρο που εχει στην κληση και δεν εγραψε και τις ημέρες που θα μου το κρατησουν στο κουτακι που εχει η κληση. Οποτε ενω μου πηρε το διπλωμα δεν το αναφέρει πουθενα. Μπορω να κινησω την διαδικασια για ακυρωση της;

  15. #15
    Η κλήση καθίσταται άκυρη αν :
    Υπάρχει λάθος στα στοιχεία του οχήματος(μαρκα,χρώμα,πινακίδα)
    Υπάρχει λάθος ή παραλειψη στο χρόνο ή στον τόπο της παράβασης
    Υπάρχει λάθος στο άρθρο της παραβασης.
    Οπότε λογικά,αν δε το πας the greek way(γνωστός γνωστού) δεν θα στην ακυρώσουν για τον λόγο που αναφέρεις.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 108
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2011, 08:54
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2004, 13:38
  3. Κλήση από τροχαία
    από Nefeli στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 21:40
  4. Κλήση με φώτο
    από flavor στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 17:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF