Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: Στατιστικες Τροχαιων Ατυχηματων

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της omrtlegol
    Εγγραφή
    18/02/2013
    Μηνύματα
    84
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Το αυτό...όσο καλύτερα μπορείς να εκτιμάς καταστάσεις και δυνητικούς κινδύνους, τόσο περισσότερο θα επιστρέφεις σώος και αβλαβής σπίτι σου....
    Εδω νμζω ειναι το ζουμι!

  2. #17
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Μην ξεχνάτε ότι όλοι θέλουν να επιστρέφουν σώοι και αβλαβείς στο σπίτι τους, αλλά δεν οδηγούν όλοι για τους ίδιους λόγους.
    Life begins at 45°.

  3. #18
    Κάποιες πληροφορίες και πηγές μπορείς να βρεις στην ιστοσελίδα για την Ευρωπαϊκή Χάρτα Οδικής Ασφάλειας.
    Think faster than you ride

  4. #19
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μην ξεχνάτε ότι όλοι θέλουν να επιστρέφουν σώοι και αβλαβείς στο σπίτι τους, αλλά δεν οδηγούν όλοι για τους ίδιους λόγους.

    Κοέλιο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της omrtlegol
    Εγγραφή
    18/02/2013
    Μηνύματα
    84
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Κάποιες πληροφορίες και πηγές μπορείς να βρεις στην ιστοσελίδα για την Ευρωπαϊκή Χάρτα Οδικής Ασφάλειας.
    Ευχαριστω πολυ!!! Θα το μελετησω!!

  6. #21
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Διαβασα οτι για το 2015 κοπηκαν 19.000+ κλησεις για μη χρηση κρανους. Σκεψου δηλαδη ποσοι δεν πιαστικαν. Αυτο και μονο ειναι μια καλη πλην τραγική στατιστική..

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εχετε δει τα ρωσικα βιντεακια με τροχαια;
    ε λοιπον ετσι πρεπει να οδηγουμε ειδικα μοτο, σαν να προκειται να εμφανιστει οτιδηποτε απο οπουδηποτε

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    δυστυχως παιδια όλοι πιστευουμε οτι είμαστε οδηγάρες και χεράδες. Επειδή το 1% των οδηγών έχουν την ευφυία και τα ακαριαία αντανακλαστικά να οδηγούν γρηγορα και με ασφάλεια και να προλαβαίνουν κινδύνους, προτείνω 2 πράγματα που θεωρω τις βασικότερες αιτίες τροχαίων στην Ελλάδα, μετά την βλακεία:

    1. Να μην παιρνετε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ τα ματια σας απο το δρόμο. Μην ασχολείστε με κινητά, με τα μπουτάκια της συνοδηγού, με το "μωρό" στο διπλανό αμαξι, κλπ, κλπ, παρα ΜΟΝΟ με την ΟΔΗΓΗΣΗ

    2. Να νην τρεχετε παραπάνω απο 60 χλμ σε κατοικημένους τόπους, 80 χλμ σε επαρχιακούς δρόμους εκτός κατοικημένων τόπων, 130 χλμ σε αυτοκινητόδορομους κλειστους και περιφραγμένους και 90 σε ανοιχτους χωρίς περίφραξη.

    Τέλος καλό είναι να θυμαται ο κόσμος οτι το φανάρι και η προτεραιότητα δεν είναι δεδομένα. Πχ την Κυριακή χάλασε το κόκκινο φανάρι εδω στα γιαννενα (κόμβος ΤΕΙ) αλλα μόνο για το ρεύμα απο ΙΚΕΑ προς Ιωαννινα. Οδηγός μερσεντε νεοέλλην γκαβλ@ρας δεν συγκινήθηκε που δεν έβλεπε κανένα φως στο σηματοδότη και πηρε σβαρνα honda jazz,το οποίο εφερε τουμπες και μαλλον ο ένας απο τους δυο επιβαίνοντες έμεινε ανάπηρος.
    Τελευταία τροποποίηση από duke200; 10/05/2016 στις 16:51.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omrtlegol Προβολή μηνύματος
    Μαλιστα! Εγω απλα ψαχνω να βρω αν το οτι δεν εχω πεσει τρακαρει κλπ στα μολις 5 χρονια που οδηγω ειναι μονο θεμα τυχης, αν υπαρχει κατι που κανω εστω και λιγο καλα για να συνεχισω να το κανω ή αντιθετα τι αλλο θα πρεπει να κανω για να ειμαι οσο το δυνατον πιο ετοιμος οταν η τυχη με εγκαταλειψει! Αυτο ειναι ολο!
    Για το οτι δεν εχεις πεσει ή τρακαρει στα 5 χρονια που οδηγας οφειλεται σιγουρα κατα ενα ( μικρο; μεγαλο; ) ποσοστο στον παραγοντα τυχη. Σιγουρα ομως δεν ειναι μόνο θεμα τυχης για το οτι αυτα τα 5 χρονια δεν ειχες κατι δυσαρεστο.

    Σιγουρα κι εσυ κανεις κατι σωστα. Πιθανοτατα να καταλαβαινεις τι ειναι αυτο που κανεις σωστα αλλά να εχεις αμφιβολιες για το αν πρεπει να εμπιστευτεις την κρίση σου.

    Όσο οδηγεις μαθαινεις. 5 χρονια ειναι (σχετικα) μικρο διαστημα. Μην δενεις κανενα γάιδαρο..

    Με τυχαια σειρα και αγνωστων συσχετισμων:
    τυχη, εμπειρια, τροπος οδηγησης, κατασταση μοτοσυκλετας, συχνοτητα χρησης μοτοσυκλετας, τερέν, καιρος
    συνθετουν αποτελεσμα.

    Οι (ευλογες) αποριες σου θα μπορουσαν να απαντηθουν και να διαφωτιστουν απο καποιο σχολειο ασφαλους οδηγησης.


  10. #25
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    χμμ.... το θεμα ειναι να ευλογησεις τα γενια σου γιατι σε κουβεντα που ειχες προσπαθουσες να πεισεις καποιον οτι δεν υπαρχει περιπτωση να τρακαρεις γιατι εισαι πολυ σιγουρος για τον εαυτο σου?

    δεν σε ειρωνευομαι γιατι το ιδιο εχω παθει και εγω που πιστευω οτι ειμαι η τιμοναρα της παραλιακης οσο αφορα τα "κουτια".......

    ΔΕΝ ειμαστε τιμοναρες.

    (εγω πιστευω οτι ειμαι )

    Μπορει να ξερουμε λιγο καλυτερα απο το μεσο ορο να κουμανταρουμε το οχημα που οδηγαμε αλλα ατρωτοι δεν ειμαστε ουτε και ασφαλτοι :P ! Ξερεις πως θα τρακαρουμε? Μιλωντας με το συνοδηγο, χαζευοντας μια γκομενιτσα με το κωλαρακι εξω, υπερεκτιμωντας (σπανια αλλα μπορει να τυχει) τις δυνατοτητες μας!

    Καποιος παλιοτερος μπορει να με διαφωτισει στο σκηνικο πριν πολλα χρονια που οδηγος του ραλλυ ακροπολης πηγαινοντας προς Αναβυσσο με το αγωνιστικο τρακαρε στο γνωστο εσακι της Αγιας μαρινας......

    Στο κυριος θεμα λοιπον....

    Οσο εχω ψαξει γενικα, σε σχετικη συζητηση που ειχα σε σεμιναριο γιαυτο το λογο, και μεσα απο τα ατυχηματα που εχω δει (λογο δουλειας) μπορω να βγαλω ενα σχετικο συμπερασμα οτι τα περισσοτερα ατυχηματα γινονται εντος πολης και με λιγα χιλιομετρα (εως 60χλμ/ω). Αυτο αφορα την συχνοτητα. Τα σοβαροτερα λιγοτερα και πιο "επωδυνα" γινονται σε μεγαλυτερους δρομους.

    Οι κυριοτεροι λογοι σοβαρων τραυματισμων ειναι η ελλειψη κρανους και ζωνης.

    Δεν θελει και ιδιαιτερο IQ για να σκεφτεις πεντε πραματα για να προστατεψεις τον εαυτο σου. Απλα μαθηματικα ειναι




    edit:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Οι (ευλογες) αποριες σου θα μπορουσαν να απαντηθουν και να διαφωτιστουν απο καποιο σχολειο ασφαλους οδηγησης.
    +100000000

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Περί ατυχημάτων… με τα δικά μου μάτια
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2011, 11:11
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2010, 10:32
  3. Νομοθεσία ατυχηματων
    από UPEI στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2004, 02:19
  4. Γνωριζετε Τα Αιτια ΤροΧαιων Στην Τζαμαικα;;;;;
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 09/08/2004, 12:23
  5. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2004, 02:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF