Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Αγορά μηχανής, μια βοήθεια

  1. #1

    Αγορά μηχανής, μια βοήθεια

    Καλησπέρα σε όλους,



    Ανοίγω ένα θεματάκι πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω και έχω μπλεχτεί.

    Λοιπόν μιας και απ’ ότι φαίνεται το σκουτεράκι μου θα φύγει αντ/γή έχω κάποιες περιπτώσεις που πραγματικά δεν ξέρω τι να αποφασίσω οπότε η όποια βοήθεια καλοδεχούμενη.



    Οι επιλογές:

    Α) Transalp 2004

    Β) Pegaso strada

    Γ) Suzuki Sv650, ξέρω ότι άσχετο με τα άλλα 2 αλλά βρέθηκε και αυτό στον δρόμο και δεν με αφήνει αδιάφορο, δεν έχω ανέβει ποτέ.





    Πάμε τώρα στο τι ζητάω, η συντήρηση πιστεύω είναι ίδια γιατί μιλάμε για 600άρια ίσως καμιά βλάβη παραπάνω για τον ιταλό. Με ενδιαφέρει η μικρή κατανάλωση για να μην επιστρέψω στα επίπεδα του gsr που είχα δηλαδή 7άρια χαλαρά. Ψάχνω πιο all round μηχανάκι μεικτή χρήση γενικά όχι κάτι φοβερό. Πιο πολύ να τα κάνει και να σμυφέρει παρά να βάζει φωτιές στην άσφαλτο και βασικό να πηγαίνει κανένα 2κάβαλο ταξιδάκι και για αυτό δεν θέλω ΧΤ γιατί δεν με βόλεψε καθόλου.



    ** Επίσης επιλογές έχω τις παραπάνω να διαλέξω γιατί θα γίνει αντ/γή, αλλά και γω αυτά σκεφτόμουνα ίσως και gs650 αλλά δεν βρίσκω κάτι αξιόλογο

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Δεν ξέρω για τα άλλα δύο, αλλά το SV καίει σίγουρα παραπάνω απο ένα GSR.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Έτσι όπως τα λες είσαι σε αδιέξοδο.
    Το Strada είναι μια απ'τα ίδια με το ΧΤ και η κατανάλωση του Τρανσάλπ είναι λίγο πιο κάτω από τα 7 λίτρα/100.
    Οπότε ψάξε λίγο που θα κάνεις υποχωρήσεις ή κάνε υπομονή μέχρι να βρεις κάτι άλλο που να σε καλύπτει.

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Απο τα τρία το τρανσαλπ ειναι το ποιο βενζινοβορο.
    Είχα και τα τρία.
    To aprilia κερδιζει στο στήσιμο,στο fun facror,φρένα,στήσιμο.
    Μέσα στην πόλη τα δυο ον οφ είναι λίγο πολύ τα ίδια.
    Το τρανσαλπ χάνει λίγο λόγω όγκου και βάρους,αλλά δεν προβληματίζει.
    Το τρανσαλπ κερδίζει σε ποιο μακρινές διαδρομές λόγω δικυκινδρου μοτέρ ,οποτε με δικαβαλο και φόρτωμα παει ποιο χαλαρά μέχρι 120/130 -παει και παραπανω αλλά εκεί ΚΑΙΕΙ ΑΡΚΕΤΑ.
    Αφησα τελευταίο το sv το οποίο είναι κομματάκι παρεξηγημένο στην Ελλάδα. Θα σου θυμίσει ποιο εύκολα το gsr απο τα άλλα δυο,χαμηλό προβλέψιμο με τράβηγμα απο χαμηλά. Η καλυψη απο τον αέρα βελτιώνεται οποτε και τα ποιο μακρινά γίνονται ποιο άνετα.
    Αυτά

  5. #5
    Δίνεται καλές απαντήσεις αλλά ο Est έπεσε διάνα… δύσκολο το πρόβλημα γιατί εκεί που κερδίζει το ένα χάνει το άλλο. Είχα το gsr me abs και τώρα που θα πάω μάλλον σε μοτό χωρίς abs δεν ψάχνω τα άλογα να μια πιο ήρεμος οδηγός.

    To sv είναι παρεξηγημένο αν και έμαθα για το μπροστινό σύστημα που έχει ότι είναι δράμα, αλλά φοβάμαι ότι έτσι πως το δα θα ναι πιο σκυφτό από το gsr.
    To TA δεν το οδήγησα ακόμα αλλά εντός των ημερών θα πάω μια βόλτα από τα 2 που χω βρει.
    Το pegaso μου άρεσε, το χει φίλος και το φορτώνει 2κάβαλος. Προφανώς δεν ψάχνει τις απόλυτες ταχύτητες αλλά με 140 πας άνετα, όσο για κραδασμούς όχι κάτι κουραστικό. Εδώ ταξίδευα με το γυμνό!!

  6. #6
    Λοιπόν κάνω μια ενημέρωση γιατί ξαφνικά αλλάξανε τα δεδομένα. Όπως είχα πει ήθελα να παω να οδηγήσω κάποια από αυτά που ανέφερα αλλά λίγο η δουλειά κάτι οι βροχές τις μέρες που μπορούσα δεν πήγα και ξαφνικά το σκουτερ πουλήθηκε και σήμερα θα το παραδώσω.

    Οπότε το γεγονός των παραπάνω περιορισμένων επιλογών δεν ισχύει γιατί δεν θα γίνει ανταλλαγή.

    Άρχισα να ξανακοιτάω το gs650 που δεν οδήγησα αλλά αυριο μεθαύριο θα πάω μου αρέσει εξωτερικά και με ψήνουν τα abs.

    Tρανσαλπ δεν...τελικά, όπως και το sv δεν βολεύει. Και στην περίπτωση που αποφασίσω να ανέβω στα χρήματα αλλάζω κατηγορία και κοιτάω και στρομ και versys που μου άρεσαν οδηγικά. Και είδα και το στραντα το απριλια αλλά τα φοβάμαι γιατί λίγο πολύ όλο και κάτι ζητάνε κάτι ντίζεσ κάτι υγρασίες κάτι ψιλά αλλά...όλο στο μυαλό σου να το χεις.

  7. #7
    Καλησπέρα σε όλους μετά από ψάξιμο, βόλτες δεν μπορώ να αγοράσω 1cl και το λέω γιατί σκεφτόμουνα το pegaso strada το βόλταρα μου άρεσε, σαν μεγάλο παπί ήταν, καλό αλλά…. 1cl! Επίσης κάτι που ίσως το λες και ψυχολογικό πλέον, μηχανές χωρίς αβς μου κάθονται πολύ στραβά μιας και ότι είχα ήταν με αβς εκτός από το σκούτερ και το παπί που και με τα 2 δεν ξέρω γιατί αλλά κάποιοι με βλέπανε σαν κινούμενο στόχο αλλά τεσπά .... οπότε το strada to αφήνω πίσω ενώ το βρήκα και ήταν καλό και σχεδόν καινούριο αλλά δεν μπορώ τελικά… είπαμε ψυχολογικό!

    Άρα έψαχνα μότο στα 2500+/- με αβς( λίγο παραπάνω έδωσα το gsr toy 07) το θέμα είναι ότι στα χρήματα αυτά βρίσκω γυμνά και τα πιο πολλά gsr! Αλλά εγώ θέλω κάτι πιο βόλτας και να μαι πιο άνετος σε μια εκδρομή χωρίς να σφίγγομαι.

    Οπότε κοιτώντας και χαζεύοντας να δω μοντέλα έπεσα σε μια παλιά αγάπη το cbf600s αβς, πήγα είδα ένα προχθές το οδήγησα λίγο άγριο το αβς του απ’ όσο είχα συνηθίσει με το gsr, το κιβώτιο μου άρεσε, λίγο στενό τιμόνι θα έλεγα και στυλ οδήγησης παραπέμπει σε TDM γενικά εντάξει μου άρεσε αν και δεν το οδήγησα πολύ και σε κανέναν πιο άνετο μέρος.



    Έχετε κάτι να προσθέσετε ή να παρατηρήσετε σχετικά με το cbf (αυτά που βρίσκω είναι 04-06 μοντέλα)?

    Έχω μάθει…

    -κινητήρας σκυλί

    -καλό κιβώτιο (όντως μου άρεσε)

    -αβς (βασικό για μένα)

    -Καρμπ ..Ημικαρμπ δεν κατάλαβα πάντως τσοκ έχει και δεν ξέρω στα κρύα πόσο θα με δυσκολέψει

    -Τα όργανα…. οκ δεν με χαλάσανε κ όλας

    - Κατανάλωση για θες/νίκη που θα κινούμαι κάτι 7άρια έμαθα δεν ξέρω πόσο ισχύει και εκτός 6άρια…. Φοβάμαι μήπως το εντός είναι 7.5/8λτ και όχι 6.5/7 που μου είπανε

    -Ζελατίνα θέλει ψηλότερη μάλλον

    -Πίστευα ότι θα ταν πιο κοντά σε στρομ παρά σε tdm….αρνητικό

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Απο τα 3 που παραθετεις , πας αναγκαστικα για Transalp,

    το SV απορριπτεται λογω καταναλωσης αλλα και γιατί εχει κλιπ-ονς , οπότε ξέχνα ανέσεις και 2ο ατομο (εκτος αν ειναι 18αρα πιτσιρικα)

    ε και το αλλο απορρίπτεται γιατι....εινα ιιταλικό

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Τρανσαλπ 700 με αβς και 2500€ δεν παίζει. Πάνε γύρω στα 4000 αυτά.
    Για το CBF δεν έχω ακούσει κάτι στραβό, μόνο ότι δεν είναι δυνατό για 600άρι.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παρε το cbf.Μια χαρα μηχανη σε γενικες γραμμες.Για την πολη σε καλυπτει η ζελατινα που εχει.

  11. #11
    Δεν ανοίγω θέμα. Έχω κοιτάξει διάφορα μηχανάκια. Κατέληξα σε cbf αβς. Στα χρήματα τα βρίσκουμε, μέχρι τώρα έπεσα γενικά σε κακής κατάστασης οχήματα οπότε ακόμα ψάχνουμε και βλέπουμε.

    Επίσης βρήκα σε έναν έμπορο βύνιο μιχαλακοπούλου το εξής:

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8128949/

    σαν έμπορος καλός? λέει τίποτα? Τις προάλλες που είχα βάλει κανα 2 μηχανάκαι κάποιος το ξερε και λέω μήπως και αυτό

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8223577/

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6946721/

    απλά ρωτώντας ήδη γλίτωσα από 2 τρακαρισμένα που τα χανε φτιάξει σαν καινούρια και μάλιστα ιδιώτες και όχι έμποροι!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Απο τον συγκεκριμενο επαγγελματια ΟΧΙ να μην παρεις και μην ζητας δημοσια να σου εξηγηθει το γιατι..κανε υπομονη και ψαξε μεσα απο τη χρυση ευκαιρια απο ιδιωτη και φυσικα απαιτησε να παει για ελεγχο σε μηχανικο οταν βρεις κατι το ενδιαφερον..αν δεν εχεις μηχανικο πες μου να σου στειλω π.μ..

  13. #13
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    προσφατος κατοχος 600s '09. αμα σαρεσει βουρ παιζουν καλες τιμες απλα προσοχη στην καταστασή του!

  14. #14
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Το CBF είναι γαμώ τα μηχανάκια.

    Τα κάνει όλα μια χαρά κι απροβλημάτιστα.

    Ναι είναι τάφος όπως λένε όλοι.
    Αλλά αν είχες απαιτήσεις για γκάζια τύπου gsr, ξέχνα και το cbf ξέχνα και τις καταναλώσεις που συζητάς.

    Αν βρεις από ιδιώτη να το προτιμήσεις.
    Αν δε βρεις, δε σημαίνει απαραίτητα ότι του εμπόρου είναι για τα σκουπίδια.
    Απλά υπολογίζεις ότι τα χιλιόμετρα κατά πάσα βεβαιότητα είναι γυρισμένα, και σίγουρα παίρνεις κάτι πιο ακριβά.

    Αν παρ'όλα αυτά βρεις κάτι που σου αρέσει κι έχεις το οκ από το μηχανικό σου, καλορίζικο και χέστηκες κι αν είναι από έμπορο.

  15. #15
    Έχω βρει ένα cbf στην Κοζάνη υπάρχει κάποιο μέλος που να μπορεί να το τσεκάρει κάποια στιγμή? Αν υπάρχει κάποιος απλα για να μην έρχομαι μέχρι εκεί αέρα και αν είναι κάτι καλό έρχομαι την επόμενη μέρα ή έστω τον έμπορο κλπ


    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8223577/

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοήθεια για αγορά Hornet;
    από dmf στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2010, 14:32
  2. βοηθεια!Αγορα μηχανης.
    από scoopy στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2010, 09:47
  3. ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ..
    από fournas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2009, 17:25
  4. Βοήθεια για αγορα μηχανης απο Κινα
    από Γιαννης2 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2009, 06:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF