Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 49 από 49

Θέμα: Σερβις μπροστινου σε Tiger 1050 με διαφορετικο sae

  1. #46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος

    Ε αυτό δεν γίνεται, με ενα λαδι λειτουργεί το πηρούνι.
    Υπάρχουν και καλάμια με δυο θαλάμους για λάδι.

    Δεν ξέρω τι μαμά φοράει το Tiger 1050 όμως.

  2. #47
    Εγώ αυτό με τα προοδευτικά ότι είναι μάπα δεν μπορώ να το καταλάβω. Βέβαια σαν εμπειρία έχω μόνο το caponord αλλά αυτό που έγραφε η hyperpro ήταν ότι το εύρος κυμαινόταν από ένα νούμερο (πχ 6) μεχρι κάποιο μεγαλο, ενώ το μαμά ήταν ελααααχιστα πιο σκληρό (πχ 6.1).
    Επιπρόσθετα, το ύψος του λαδιού ήταν αρκετά χαμηλότερο αποτι έγραφε η aprilia, συν ότι έλεγε (πρότεινε λάδι 20w, όταν το μαμά προτεινόμενο ήταν από 5 έως 20w.

    Λεγοντας υψος λαδιου εννοεις το διακενο αερα;

    Δεν ειναι μαπα τα προοδευτικα, απλα αν εχεις ρυθμιση προφορτισης στο πηρουνι δεν εχει νοημα να τα προτιμισεις. Αν οχι, τοτε αλλαζει το πραμα.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 28/05/2016 στις 08:12.

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ένταση γιατί να υπάρξει;
    Ρωτάς για την στάθμη, για ιξωδη, γενικά υπάρχει ένα μπλέξιμο στο τι έχεις και τι θέλεις. Και δεν διαβάζεις τι σου γράφουν από την αρχή.

    Εγώ είμαι πολλά κιλά παραπάνω, οπότε τα στοκ ελατήρια δεν μου ήταν επαρκή. Συν την συνήθως γεμάτη βαλίτσα και το δεύτερο άτομο... για έναν άνθρωπο 83 κιλά, η στοκ ανάρτηση ευρωπαϊκού θα έπρεπε να επαρκεί. Είναι αφελής η ερώτηση, αλλά μετράς όντως σωστά;


    Κωστα με τα προοδευτικά όντως βυθίζεται πολύ το εμπρός στα φρένα , ακόμα και με σωστα sag. Δυστυχώς... δεν είναι σωστή ένδειξη.

    Εγραψα πιο πάνω ότι αν κάνει την απόσβεση συμπίεσης πιο αργή μπορεί να περιορίσει το βύθισμα. Ενα προοδευτικό ελατήριο συμπιέζεται αρκετά στην αρχική του διαδρομή και από κάποιο σημείο και σφίγγει. Με την ρύθμιση των αποσβέσεων εύκολα μπορεί να το φέρει στα μέτρα του. Ισως και με λίγο περισσότερο λάδι για να αποφύγει υπερβολικό βύθισμα στο τελείωμα της διαδρομής αν όντως εχει πρόβλημα εκεί. Μέχρι εδώ όλα είναι εύκολα.

    Ομως αν μπροστά εχει τώρα προοδευτικά ελατήρια και πίσω όχι, η ισορροπία της μηχανής σύμφωνα με τον κατασκευαστη εχει αλλάξει. Αν πίσω είναι οκ με στατικό - δυναμικό, μπροστά με τα προοδευτικά θα εχει μεγαλύτερο βύθισμα τουλάχιστον ως την μέση της διαδρομής της ανάρτησης. Θέλει λίγο ψάξιμο με τις ρυθμίσεις.

    Αυτό που λέει ο φίλος να χρησιμοποιήσει διαφορετικό ιξώδες σε κάθε μπουκάλα γίνεται, αφού στην μια ρυθμίζεται η επαναφορά και στην άλλη η συμπίεση. Αλλά δεν συμφωνώ γιατί μπαίνει σε βαθιά νερά και με τις ρυθμίσεις των αναρτήσεων πρέπει να κάνουμε ενα βήμα κάθε φορά για να την χάσουμε την μπάλα. Ασε που οι οπές που περνάει το λάδι στις βαλβίδες είναι ρυθμισμένες για συγκεκριμένο sae. θα το έκανα μόνο αν το εύρος των ρυθμίσεων των αποσβέσεων δεν μου έφτανε, κομματάκι δύσκολο. Επίσης υπάρχει ο κίνδυνος να εχει στην μια μπουκάλα πολύ αργή συμπίεση π.χ. αν βάλει 15ρι λάδι και στην άλλη γρήγορη επαναφορά αν βάλει μικρότερο ιξώδες. Οχι και πολύ καλός συνδυασμός ειδικά για τους δρόμους της Ελλάδας.

  4. #49
    Η δική μου εμπειρία με τα Hyperpro στο bandit ήταν άσχημη. Το στατικό&δυναμικό ήταν σωστό. Εκεί που χάλαγε το γλυκό ήταν στα φρένα, ακριβώς αυτό που περιέγραψες. Όσο και να ήταν η προφόρτιση, απλά δεν διόρθωσε τίποτα. Λάδια επίσης έβαλα διαφορετικά. Δεν τελείωσε το πείραμα, λόγω ατυχήματος.

    Αλλά στο fazer με το καλημέρα (καλά, στο 5μηνο), μπήκαν γραμμικά. Και εκεί είχα αυτό που ήθελα. Σωστά sag, απόλυτα προβλέψιμη συμπεριφορά. Και οι της traxxion έστειλαν ένα δισέλιδο που είχε ρυθμίσεις για 5άρι και για 7.5άρι λάδι. Έχω χρησιμοποιήσει και τις δύο ρευστότητες, το ίδιο πράγμα ήταν, και κατέληξα στις λίγο πιο ανοιχτές βαλβίδες από ότι πρότειναν γιατί όπως είπε ο DrBig ήταν σφιχτό. Φαντάζομαι πως αν ο φίλος μας άλλαξε το λάδι από 5 σε 15 και άφησε τις στοκ ρυθμίσεις, θα έπρεπε να καταλήξει με μπροστινό "μπετόν" και να κοπανιέται ανελέητα για τους λόγους που έχετε ήδη πει, οπότε το πρόβλημα -λογικά- δεν είναι το σφίξιμο της απόσβεσης συμπίεσης. Δεν φταίει η απόσβεση αν μετράει δυναμικό 53-54mm αντί 40. Εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάτι και λέω χαζομάρες, πάντα παίζει αυτό.

    Το άλλο ερωτηματικό είναι και το τι προσφέρουν οι εταιρίες. Πχ, όταν σου λέει ο αντιπρόσωπος "μέχρι 85N/mm εμπρός" γιατί έτσι προτείνει η τάδε εταιρία και εσύ έχεις κάνει το ψάξιμό σου και θέλεις 100, αν βάλεις ότι σου προτείνει η εταιρία γιατί "σιγά μην ξέρεις καλύτερα από την εταιρία", μπορεί να την πατήσεις. Το "έβαλα Hyperpro" από μόνο του δεν μου λέει τίποτα, πιά.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΟΥΦΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Tiger 1050
    από JZER40 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2010, 02:15
  2. σαμαρια ή βαλιτσες σε tiger 1050
    από adonis7387 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2010, 06:20
  3. Xenon σε Tiger 1050
    από Gallos στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2010, 07:04
  4. xx1100 αμορτισερ σε tiger 1050
    από DrBig στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2010, 20:32
  5. ποσα χλμ μεχρι ρεζερβα σε tiger 1050?
    από adonis7387 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2010, 13:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF