Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: προστιμο για διπλωμα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2016
    Μηνύματα
    14

    Question προστιμο για διπλωμα

    παιδια ειμαι 16 και εχω δωσει σηματα και περιμενω τοσο καιρο να δωσω οδηγηση..εχουν απεργεια και ειμαι σε λιστα αναμονης...αλλα χρειαζομε το dy για να παω στη δουλεια το πρωι..αν με σταματησουν και τους δειξω την καρτελα οτι εχω δωσει σηματα και το παιξω λιγο καλο παιδι λετε να με αφησουν..εμενα αλλο με προβληματιζει.αν φαω δικαστηριο πληρωνω κανα προστιμο στανταρ..δηλαδη και να παω διπλωμα στο δικαστηριο θα πληρωσω επειδη δεν το χα μαζι μου οταν με πιασαν?

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BagdaCity Προβολή μηνύματος
    παιδια ειμαι 16 και εχω δωσει σηματα και περιμενω τοσο καιρο να δωσω οδηγηση..εχουν απεργεια και ειμαι σε λιστα αναμονης...αλλα χρειαζομε το dy για να παω στη δουλεια το πρωι..αν με σταματησουν και τους δειξω την καρτελα οτι εχω δωσει σηματα και το παιξω λιγο καλο παιδι λετε να με αφησουν..εμενα αλλο με προβληματιζει.αν φαω δικαστηριο πληρωνω κανα προστιμο στανταρ..δηλαδη και να παω διπλωμα στο δικαστηριο θα πληρωσω επειδη δεν το χα μαζι μου οταν με πιασαν?

    Kαι πρόστιμο παίζει, και μετα να μην μπορείς καν να βγαλει ςδίπλωμα για 3 χρόνια παίζει, κι αν εχεις και καποιο ατυχημα παίζει και να τρέχεις ολη σου την ζωή.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Ναι, μπορεί και να στη χαρίσουν. Αν όχι, που είναι και το πιο πιθανό, σου επιβάλλεται πρόστιμο 200 ευρώ και γίνεται μήνυση για το ποινικό. Η ποινή που προβλέπεται είναι ένας ως δώδεκα μήνες φυλάκιση.

    Τα παραπάνω είναι το καλό σενάριο.

    Αν προκαλέσεις ατύχημα δεν σε καλύπτει η ασφάλεια (λόγω μη διπλώματος) και αποζημιώνεις τον άλλον από την τσέπη σου. Επίσης, αν με το ατύχημα προκάλεσες σοβαρό τραυματισμό ή θάνατο, το δικαστήριο σου στερεί το δικαίωμα απόκτησης διπλώματος για τουλάχιστον δέκα χρόνια.

    Ζύγισέ τα κι αποφάσισε.
    Think faster than you ride

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Αυτό με την απεργία έχει παραγινει

  5. #5
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Κανε λιγο υπομονη. Απο το να φας καμπανα ή να πληρωνεις κερατιατικα πηγαινε με τα ποδια.

  6. #6
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BagdaCity Προβολή μηνύματος
    χρειαζομε το dy για να παω στη δουλεια το πρωι..
    Υπάρχουν και ΜΜΜ φίλε μου.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Ναι, μπορεί και να στη χαρίσουν. Αν όχι, που είναι και το πιο πιθανό, σου επιβάλλεται πρόστιμο 200 ευρώ και γίνεται μήνυση για το ποινικό. Η ποινή που προβλέπεται είναι ένας ως δώδεκα μήνες φυλάκιση.

    Τα παραπάνω είναι το καλό σενάριο.

    Αν προκαλέσεις ατύχημα δεν σε καλύπτει η ασφάλεια (λόγω μη διπλώματος) και αποζημιώνεις τον άλλον από την τσέπη σου. Επίσης, αν με το ατύχημα προκάλεσες σοβαρό τραυματισμό ή θάνατο, το δικαστήριο σου στερεί το δικαίωμα απόκτησης διπλώματος για τουλάχιστον δέκα χρόνια.

    Ζύγισέ τα κι αποφάσισε.
    Και επιπλέον αυτών θα τρέχεις και τον πατέρα σου, στο όνομα του οποίου είναι, φαντάζομαι, το μηχανάκι.
    Εσύ θα πας κατηγορούμενος για οδήγηση χωρίς δίπλωμα και ο πατέρας σου γιατί σου το έδωσε ενώ ήξερε ότι δεν έχεις δίπλωμα.

    Αυτά, αν είσαι τυχερός και δεν προκαλέσεις ατύχημα.

    ΠΡΟΣΕΧΕ γιατί έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου ...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2016
    Μηνύματα
    14
    παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες..ειναι διαδρομη 5 λεπτων το μηχανακι αστρωτο οποτε αναγκαστηκα αργα και τα ματια μου 14 και οταν παρω το διπλωμα...σκεφτομε να το βγαζω μονο το πρωι για δουλεια και να γυρισω σπιτι το μεσημερι...ολο μανισιο οσο δεν εχω διπλωμα για να μην δινω διακιωματα...ειμαι σε δηλιμα ομως..αυτη η κινηση να γινω <<εξυπνακιας>> με την κακη εννοια παιζει να μου στοιχησει...εχω ακουσει περιστατικα που καθονταν στο φαναρι χαλαροι και επεφταν αμαξια απο πισω τους...ελπιζω να τελειωνουν με τις απεργιες γιατι αγανακτησα...το παλευω απ τον φεβρουαριο.που να μην επερνα και τα σηματα με την πρωτη θα φταναμε φθηνοπορο

  8. #8
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BagdaCity Προβολή μηνύματος
    παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες..ειναι διαδρομη 5 λεπτων το μηχανακι αστρωτο οποτε αναγκαστηκα αργα και τα ματια μου 14 και οταν παρω το διπλωμα...σκεφτομε να το βγαζω μονο το πρωι για δουλεια και να γυρισω σπιτι το μεσημερι...ολο μανισιο οσο δεν εχω διπλωμα για να μην δινω διακιωματα...ειμαι σε δηλιμα ομως..αυτη η κινηση να γινω <<εξυπνακιας>> με την κακη εννοια παιζει να μου στοιχησει...εχω ακουσει περιστατικα που καθονταν στο φαναρι χαλαροι και επεφταν αμαξια απο πισω τους...ελπιζω να τελειωνουν με τις απεργιες γιατι αγανακτησα...το παλευω απ τον φεβρουαριο.που να μην επερνα και τα σηματα με την πρωτη θα φταναμε φθηνοπορο
    Δε νομίζω οτι έχεις να σκεφτείς κάτι, για το πως θα πράξεις μέχρι να πάρεις το δίπλωμα.

    Παραπάνω όλοι οι υπόλοιποι είναι κατατοπιστικότατοι για τις συνέπειες, φταις-δε φταις

  9. #9
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Αν δεν φταις εσυ στο ατυχημα δεν υπαρχει θεμα. Αλλα μονο εκει. Και το ρισκο ειναι μεγαλο. Επειδη ειμαι ασφαλιστης σου λεω οτι στατιστικα τα περισσοτερα ατυχηματα γινονται σε ακτινα μολις 20χλμ απο το σπιτι μας.

    Οποτε σκεψου το και τριτη φορα αυτο που θα κανεις.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2016
    Μηνύματα
    14
    σας ευχαριστω αλανια..εφοσον μηχανοβιοι κατι παραπανω ξερετε απο εναν 16 χρονο...θα το βγαζω ετσι καμια βολτα στη γειτονια να το στωσω και περιμενω να αναλαβουν τις ευθυνες τους οι δημοσιοι υπαλληλοι...

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/04/2016
    Μηνύματα
    14
    μου ειπε ο εκπαιδευτης απ την σχολη οτι αν με πιασουν και δεν με αφησουν να φυγω να τον παρω τηλ και να τους μιλησει αυτος....για να το λεει αυτο ειμαι καλυμμενοσ κατα καποιον τροπο η μου λεει μλκιες και θα με μπλεξει?δηλαδη αν τους πει οτι εχω κανει ολα τα μαθηματα και ειμαι ετοιμος για διπλωμα απλα δεν το χω λογω απεργειας? να το ρισκαρω η δεν αξιζει τον κοπο?

  12. #12
    Δεν αξίζει τον κόπο.
    done.

  13. #13
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BagdaCity Προβολή μηνύματος
    μου ειπε ο εκπαιδευτης απ την σχολη οτι αν με πιασουν και δεν με αφησουν να φυγω να τον παρω τηλ και να τους μιλησει αυτος....για να το λεει αυτο ειμαι καλυμμενοσ κατα καποιον τροπο η μου λεει μλκιες και θα με μπλεξει?δηλαδη αν τους πει οτι εχω κανει ολα τα μαθηματα και ειμαι ετοιμος για διπλωμα απλα δεν το χω λογω απεργειας? να το ρισκαρω η δεν αξιζει τον κοπο?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	419354_pipes12.gif.jpg 
Προβολές:	184 
Μέγεθος:	33,6 KB 
ID:	359650


    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #14
    Για 5' διαδρομή συζητάμε, δηλαδή; Ούτε καν ΜΜΜ, πήγαινε με τα πόδια.
    safety doesn't happen by accident

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Αν δεν φταις εσυ στο ατυχημα δεν υπαρχει θεμα.
    Πώς δεν υπάρχει θέμα; Πόσο δύσκολο είναι να ισχυριστεί ο υπαίτιος ότι ο πιτσιρικάς δεν έχει δίπλωμα, άρα δεν ξέρει να οδηγάει κι άρα ευθύνεται για το ατύχημα; Δεν είναι το ίδιο με το να μην έχεις π.χ. ασφάλεια, το οποίο δε σε κάνει λιγότερο ικανό οδηγό.

    Μην το ρισκάρεις. Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί. Βγάλε το δίπλωμα (και την ασφάλεια) πρώτα.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2008, 23:56
  2. test ηλεκτρονικου τυπου για δίπλωμα
    από wild_cat/anima στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2006, 10:25
  3. Αποριες για διπλωμα
    από babishondakias στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 00:45
  4. Δίνω για δίπλωμα...
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 111
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2005, 22:49
  5. Αύριο δίνω για δίπλωμα ρεεε!
    από milaber στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF