Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: Γνώμη δίκυκλου για Αρχάριο :)

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.004
    αρα κοιτας οτιδηποτε καιει 5,5 λιτρα και κατω και δεν θελει χοντρη συντηρηση. 50Χ22μερες=1100χλμ δηλαδη 60 λιτρα (με καταναλωση 5λ/100χλμ) με 1,5€ χοντρικα. η βενζινη μονο ειναι 90 ευρω.

    αν δεν μπορεις να παρεις στρομ/βερσυς/er6/gs κτλ θα πρεπει να πας σε 250αρι.

    μονοκυλινδρο μονο το xt σε καλυπτει και ειναι και μια χαρα μηχανακι

  2. #17
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    μονοκυλινδρο μονο το xt σε καλυπτει και ειναι και μια χαρα μηχανακι
    Γιατί το λές; Δεν τον καλύπτει μονοκύλινδρη BMW τυπου funduro/Dakar, Suzuki Freewind, Domi/FMX, ΧΤΖ, ΤΤ, DRZ, ακόμα και τα ψηλά δικύλινδρα KLE;
    Δεν κάνω τον δύσκολο, αλλά με παραξένεψε κάπως η απάντησή σου. Πού το πρόβλημα; κατανάλωση;

    Από το μονοκύλινδρο 400αράκι μου (τάξης DRZ) με γρανάζωμα πόλης θέλω περίπου 4.4λ στα 100χλμ. Λάδι κάθε 2000 χλμ, 1.6 λίτρο αν και πηγαίνει και πολύ περισσότερο. Ποιο δικύλινδρο είναι πιο οικονομικό; εκτός, ίσως, το ΜΤ-07;
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 25/05/2016 στις 18:04.

  3. #18
    Νέο προς Παλιό μέλος Το avatar του/της georgemark
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    119
    liakos1987 έχεις pm
    ...αξίζει να ζουν σαν παιδιά εκείνοι που έχουν καρδιά............

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.004
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Γιατί το λές; Δεν τον καλύπτει μονοκύλινδρη BMW τυπου funduro/Dakar, Suzuki Freewind, Domi/FMX, ΧΤΖ, ΤΤ, DRZ, ακόμα και τα ψηλά δικύλινδρα KLE;
    Δεν κάνω τον δύσκολο, αλλά με παραξένεψε κάπως η απάντησή σου. Πού το πρόβλημα; κατανάλωση;

    Από το μονοκύλινδρο 400αράκι μου (τάξης DRZ) με γρανάζωμα πόλης θέλω περίπου 4.4λ στα 100χλμ. Λάδι κάθε 2000 χλμ, 1.6 λίτρο αν και πηγαίνει και πολύ περισσότερο. Ποιο δικύλινδρο είναι πιο οικονομικό; εκτός, ίσως, το ΜΤ-07;
    ναι δεν ημουν σαφης. το Gs το ανεφερα μαζι με τα 2κ. στα μονοκυλινδρα εβαλα μονο το xt γιατι ολα οσα ειπες ειναι παλιοτερα απο αυτο ή υποδεεστερα. αν εχεις 2800 πας σε xt. δεν βρισκω λογο να πας αλλου εκτος αν μπορεις να ανεβεις σε χρηματα.

  5. #20
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    ναι δεν ημουν σαφης. το Gs το ανεφερα μαζι με τα 2κ. στα μονοκυλινδρα εβαλα μονο το xt γιατι ολα οσα ειπες ειναι παλιοτερα απο αυτο ή υποδεεστερα. αν εχεις 2800 πας σε xt. δεν βρισκω λογο να πας αλλου εκτος αν μπορεις να ανεβεις σε χρηματα.
    ΟΚ, θενκς για τη διευκρίνηση, αν και προσωπικά το παλιότερο/φτηνότερο καμιά φορά το θεωρώ καλύτερη λύση αν είναι προσεγμένο κλπ.


    Βασικά ο φίλος πρέπει να δοκιμάσει μερικά να δεί πώς του ταιριάζουν.
    Κατα τη γνώμη μου όμως το μονοκύλινδρο είναι πολύ πιο διασκεδαστικό στην πόλη από τα άλλα. Σε ανοικτό δρόμο μόνο υστερεί.

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2016
    Μηνύματα
    10
    και 100 ευρώ να είναι οι βενζίνες το μήνα δεν με πειράζει.. 270 έδινα στο LEON μέσα στην πόλη + την κίνηση την ταλαιπωρία κτλπ.. Όσο αφορά τα CRF τύπου, μόλις ανέβηκα στου φίλου μου και μου λέγανε κάνε μία βόλτα και κατέβα γιατί 1.84 και 98kg δεν σου πάει καν. σαν μια δήμετρη κουράδα φαίνεσαι πάνω σε αυτό. Και με βλέπω να καταλήγω σε 200-300 cc σκούτερ ή κατευθείαν κάνα ER6-N / Z-750 και να πηγαίνω με 60 και απο τα δεξιά και σιγά σιγά σε κανα 2 χρόνια να το πάω και 140. χαχαχαχ

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.004
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    ΟΚ, θενκς για τη διευκρίνηση, αν και προσωπικά το παλιότερο/φτηνότερο καμιά φορά το θεωρώ καλύτερη λύση αν είναι προσεγμένο κλπ.


    Βασικά ο φίλος πρέπει να δοκιμάσει μερικά να δεί πώς του ταιριάζουν.
    Κατα τη γνώμη μου όμως το μονοκύλινδρο είναι πολύ πιο διασκεδαστικό στην πόλη από τα άλλα. Σε ανοικτό δρόμο μόνο υστερεί.
    στην πολη το μονοκυλινδρο ελαφρυ ειναι topgun. ολα τα αλλα ειναι συμβιβασμος... εκτος απο την βολτα στο supermarket

  8. #23
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.060
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/...ffer_type=sale

    Φιλε μου για την περιπτωση σου, συνιστω το απο πανω σκουτερ.Νομιζω οτι καλυπτει πληρως τις αναγκες σου και σαν σκουτερ εχει αναμφιβολα πλεονεκτηματα στην πολη οπως ευελιξια , προστασια απο βροχη και λασπες,εχει περισοτερη δυναμη απο ενα 250 και εχει και ΑΒS πολυ βασικο για πολη.Επισης δεν εχει συμπλεκτη και δεν αλλαζεις ταχυτητες που ειναι πολυ πρακτικο μεσα στην κινηση.Επισης λογω ονοματος ειναι και γερο και δεν χαλαει ευκολα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από liakos1987 Προβολή μηνύματος
    Όσο αφορά τα CRF τύπου, μόλις ανέβηκα στου φίλου μου και μου λέγανε κάνε μία βόλτα και κατέβα γιατί 1.84 και 98kg δεν σου πάει καν. σαν μια δήμετρη κουράδα φαίνεσαι πάνω σε αυτό.
    Αν δεν είναι αυτά τα μηχανάκια κατάλληλα για μεγαλόσωμους αναβάτες, τότε ποια είναι;
    Δεν σου λέω φυσικά να πάρεις καθαρόαιμο, αλλά τα αντίστοιχα ον-οφφ είναι ότι πολύ βολικά για ψηλούς.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Κι εγώ φίλε σκούτερ θα σου πρότεινα... 'Ασε καλύτερα τα Z750 κλπ...

    Πάρε ένα σκούτερ τώρα και αν δεις ότι γουστάρεις τη φάση με το μηχανάκι το πουλάς και παίρνεις μια μεγαλύτερη μηχανή.

  11. #26
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Όλα σχετικά είναι , και εγώ 1.88 με 95 κιλά και 6 χρόνια τώρα με ένα παπί βολεύομαι . Και συχνά κουβαλάω και την γυναίκα (55 kg βέβαια) σε διάφορές δουλειές από Μπραχάμι -Μαρούσι σχετικά αξιοπρεπώς μπορώ να πω . Αν θες απλά να κάνεις την δουλειά σου , δηλαδή να χρησιμοποιήσεις την μηχανή σαν εργαλείο αστικής μετακίνσης τότε κοιτάς σε μικρομεσαίο σκουτεράκι .Κάποια μονοκυλίνδρα που είδα πιο πάνω δεν έιναι άσχημα αλλά σίγουρα σε σχέση με ένα σκουτεράκι απέχουν αρκετά σε κόστος συντήρησης και κόστος χρήσης . Έχε υπόψη σου πως η βενζίνη αναμένεται να τσιμπήσει κάπου 15 λεπτά με τα νέα μέτρα και σαν τιμή το πετρέλαιο θεωρείται πως βρίσκεται χαμηλά γιατί χτυπάνε την Ρωσσία . Οπότε φαντάσου να ανέβει τι έχει να γίνει έτσι και κάποια στιγμή τα βρουν . Όταν είχα περισσότερα κυβικά την περίοδο 2006 -2010 που η βενζίνη έπαιζε 0,80 - 1 € πήγαινα με το BROS και για κατού**μα. Σήμερα αν και εφόσον ξανααγοράσω κάποια μεγάλη , σίγουρα θα κρατήσω και τον πάπιο απο δίπλα .Τα κάνει όλα και δεν ζητάει τίποτα . Επίσης πρόσεξε γενικά και ρώτα κάθε μηχανή που σε ενδιαφέρει τι ζητάει απο ασφάλεια αναλώσιμα σερβις κλπ . Αν είσαι ψείρας , θα θες μια φορά το χρόνο λάστιχα που μπορεί να είναι απο 180 - ... € . Αν πάρεις και θέλει αλυσιδα γρανάζια με το καλήμερα θες πάλι κανα 200-250 αν θυμάμαι . Αν βρεις τίποτα αναρτήσεις κλασμένες , που σε δουλεμένο μηχανάκι θα είναι αναγκαστικά , θες αρκετά € για να τις συνεφέρεις . Και αν σου καίει λάδια με το καλήμερα (πράγμα που δεν μπορεις να ελεγξείς πριν την αγορά) άστο καλύτερα να καίει . Στα ίδια χιλιόμετρα η συντήρηση μια μηχανής σε σχέση με ένα αυτοκίνητο έχει πολλαπλάσιο κόστος και αυτό θα το εξακριβώσεις πολύ εύκολα.

    Γενικά η μηχανοκίνηση ειναι ακριβούτσικο σπορ και θέλει προσοχή απο πολλές αποψείς . Κατα τα άλλα καλως ήρθες .
    Modenas Kriss 125

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lmb990
    Εγγραφή
    09/07/2015
    Μηνύματα
    335
    Xt600 η xtx660...
    ΛΑΜΠΡΟΣ - lmb990 990ADV!!!!!!!!!!!

  13. #28
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    τα κιλά είναι αδιάφορα. Ο πατέρας μου (1.90 m, >100 kg)πήγαινε χαλκίδα-πάτρα από δελφούς με ένα ανέκδοτο suzuki gn250. Τώρα έχει ένα cb500.

    Το cbf600 πώς σου φάνηκε;
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.285
    Για ξεκίνημα εδώ είμεθα._

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2016
    Μηνύματα
    10
    Παρα πολυ ωραίο μου φάνηκε το cbf600 της σχολής, περιμένω πως και πως για το επόμενο μάθημα να ξανα ανέβω. Απλώς πιστεύω για μέσα στην πόλη δεν θα με βόλευε.. Εγώ πούλησα ένα seat leon 1800cc turbo, και ξέρω τι πάει να πει συντήρηση. Τώρα να σας πω την αλήθεια η σκουτεράκι με βλέπω, η κάνα στυλ 660XTX / Z-750 μια και καλή και ας πηγαίνω με 50-60 αρκεί να μην τους κάνω κακό και μπουκώνουν.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ti ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ Suzuki Burgman 150, ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟ?
    από tassos A στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2009, 15:50
  2. Τι γνώμη έχετε για το νέο Anti-XT της HONDA?
    από Julius στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 126
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2004, 15:54
  3. Την Γνωμη Σασ Για .....
    από kapeos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 16:22
  4. Την Γνωμη Σασ Για Αυτο.....
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 10:47
  5. Ρε παιδιά τι γνώμη έχετε για αυτό;
    από NLS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 03:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF