Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: CBR600RR Προβλήματα ανάφλεξης η ψεκασμού?

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της rixius
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    25

    Question CBR600RR Προβλήματα ανάφλεξης η ψεκασμού?

    Kαλησπέρες.
    Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω μερικά θέματα και θα ήθελα μια γνώμη πριν πάω στον "γιατρό", (που προφανώς θα πάω εκτός αν είναι κάτι που μπορώ να αντιμετωπίσω μόνος)
    Πριν ένα μήνα κατα τη διάρκεια μιας μεγάλης βόλτας η μηχανή μου έσβησε 3-4 φορές στο κλείσιμο του γκαζιού. Σταμάτησα και ρύθμισα λίγο το ρελαντί. Αργότερα πάλι στο κλείσιμο του γκαζιού άκουγα σκασίματα απο την εξάτμιση (πρώτη φόρά). Την επόμενη μέρα όταν πήγα να βάλω μπροστά το μηχανάκι είχε μουλαρώσει, έπαιρνε λίγο (αλλα ο ήχος του έδειχνε οτι δεν δούλευαν και οι 4 κύλινδροι). Το άφησα και την επόμενη οταν πήγα να το βάλω μπροστά πήρε κανονικά.
    Για αρκετό καιρό δεν είχα θέματα ώσπου ξεκίνησαν διάφορα όπως, αρρυθμίες ρελαντί, σκασίματα πάλι στη εξάτμιση, δυσκολία στο ξεκίνημα κλπ.
    Υποψιάζομαι πρόβλημα στον ψεκασμό πιθανότατα απο κακής ποιότητας καύσιμο, Η μήπως κάποιο μπουζί δεν κάνει σωστά τη δουλειά του?
    Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    ουτως ή αλλιως ψαχτα θα πας...
    ενας καθαρισμος μπεκ (ειδικα αν εχει πολλα χλμ) θα βοηθουσε...

    εγω δεν νομιζω παντως οτι οφειλεται σε κακο καυσιμο...

    τσεκαρε και τα μπουζακια σου...

    θα πονταριζα παντως σε tps (throttle position sensor) ή αν εχει σε iscv (idle speed control valve)...

  3. #3
    tps
    πουτσ@@@@@@@@@

  4. #4
    Κοίτα να δεις λογικά θα έπρεπε να σου ανάψει το λαμπάκι Fi , σου έχει βγάλει σφάλμα ?
    Αν όχι θα έλεγα να δεις τα μπούζι , ιδικά αν δεν τα έχεις αλλάξει ποτέ.
    Και δεύτερο τις μπουζοπιπες μέτρα τες με ένα πολυμετρο.
    Αυτά για αρχή από μένα.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  5. #5
    Νέο μέλος Το avatar του/της rixius
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    25
    Δεν μου είχε βγάλει ποτέ ένδειξη σφάλματος απο Fi η οτιδήποτε. Σήμερα το πήγα στο γιατρό και περιμένω εξελίξεις. Μου είπε μπορεί να είναι τρόμπα βενζίνης που είναι ένα συχνό θέμα στα cbr..Σκιάχτηκα ομολογώ

  6. #6
    Την τρομπα δεν την αλλαζουμε για πλακα ,υπαρχει μετρηση που κανουμε και βλεπουμε το τι στελνει.
    Λεει ακριβος και το service manual, δες το μιας και η τρομπα ειναι ακριβη και δεν την αλλαζουμε με υποθεσεις και εκτιμησεις του μηχανικου.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της rixius
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    25
    Eπανέρχομαι στο θέμα έπειτα απο 2+ μήνες για να αναφέρω την οδύσσεια της μοτο μου.
    Αρχικά ο μάστορας εντόπισε το πρόβλημα αρρυθμιών και λοιπών που ανέφερα στο αρχικό ποστ σε κακής ποιότητας o-ring το οποίο έκανε να έρθει 1,5 μήνα..
    Έπειτα αφου λύθηκε αυτό η μηχανή έπαιρνε μπροστά κανονικά μέχρι που μουλάρωσε και δεν έπαιρνε..η έπαιρνε όποτε ήθελε και όχι πάντα με 4 κυλίνδρους (μια 3 μια 2)
    Ο Εγκέφαλος συνδέθηκε στον υπολογιστή αλλα δεν έδειξε κανένα πρόβλημα, καθώς και μέχρι στιγμής δεν εμφανίστηκε ποτέ ενδειξη FI στο κοντερ...
    Υποψιάζομαι πως είναι ο εγκέφαλος που κάνει τη ζημιά..
    Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο?
    Γίνονται στην Ελλάδα ανακατασκευές η αναπρογραμματισμός η οποιαδήποτε επισκευή η πρέπει να πάω σε άλλον?

    Αυτά τα ολίγα...

  8. #8
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    εχεις τσεκαρει ανορθωτη, πηνια, μπουζι? για ηλεκτρικο μου κανει το προβλημα σου.

    αν ηταν η τρομπα θα επερνε κανονικα μπροστα αλλα θα δυσκολευοταν να στροφαρει και δε θα ειχε καθολου δυναμη.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    δεχομαι οτι καποιος μπορει να μην ξερει ουτε και εγω ξερω αλλα μην πας μεσω βολου και αλαξεις οτι μαλακια κατευει στο μυαλο του καθε μαστορα....
    μπουζι κοιταξες?
    η λογικη λεει
    παμε απο τα πιο "κοντα" στην αναφλεξη προς τα πιο "μακρυα" οχι το αντιθετο....
    μπουζι-μπουζοκαλοδια-tps-μπεκ κτλπ κτλπ.

    βεβαια αν εσυ θες δες το πισω λαστιχο μηπως εχει μπαλομα και φταιει αυτο!

  10. #10
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    edit: ακυρο, καταλαβα λαθος
    Τελευταία τροποποίηση από noodles; 06/09/2016 στις 18:43.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  11. #11
    Νέο μέλος Το avatar του/της rixius
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    δεχομαι οτι καποιος μπορει να μην ξερει ουτε και εγω ξερω αλλα μην πας μεσω βολου και αλαξεις οτι μαλακια κατευει στο μυαλο του καθε μαστορα....
    μπουζι κοιταξες?
    η λογικη λεει
    παμε απο τα πιο "κοντα" στην αναφλεξη προς τα πιο "μακρυα" οχι το αντιθετο....
    μπουζι-μπουζοκαλοδια-tps-μπεκ κτλπ κτλπ.

    βεβαια αν εσυ θες δες το πισω λαστιχο μηπως εχει μπαλομα και φταιει αυτο!
    Εντέλει αυτό ήταν!!... Ούτε εγκέφαλος ούτε τίποτα απο τα συναφή.. Έγινε αλλαγή μπουζι και καθαρισμός συστήματος ψεκασμού και όλα ρολόϊ....
    Ο μαστορας υποστηρίζει οτι κάποια απο τα μπουζι ήταν λαδωμένα.(προσωπικά οταν τα είδα δεν ηταν) και επίσης οτι μπορεί να καίει λάδι γιατί μυρίζει η εξάτμιση όταν είναι κρύα.

    Προσωπικά δεν έχω δει ποτέ ίχνος "λαδίλας" βάζοντας το χέρι στη εξάτμιση και ανοίγοντας γκάζι.. ούτε κάνα χρωματιστό καπνό... αλλα ούτε καμια μείωση στην στάθμη του λαδιού πέραν μιας παρεμβάσεως γιατί είχε παραπάνω λάδι απο το max.
    Θα πόνταρα σε αυτό αλλα οποιαδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη
    Τελευταία τροποποίηση από rixius; 30/09/2016 στις 01:07.

Παρόμοια θέματα

  1. Eurosprt & Προβλήματα
    από jimbar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2004, 15:42
  2. Eurosprt & Προβλήματα
    από jimbar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2004, 15:41
  3. Μακροχρόνιο παρκινγκ και προβλήματα...
    από nauko στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 19:08
  4. Προβλήματα Login και Μηνύματα “not register”
    από Julius στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 09:42
  5. cbr600rr H r6?
    από sly139 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2003, 23:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF