Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: XLR-250/82 BOHΘΕΙΑ!!!

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139

    XLR-250/82 BOHΘΕΙΑ!!!

    Γειά σας φιλαράκια μου,
    εχω λύσει και επισκευασει μόνος μου ολο το μοτέρ ενός XLR-250/1982/MDO3
    και χρειαζομαι λίγη βοήθεια στό δεσιμο(το πολύ μιά ωρα πιστεύω) γιά να μην πάει χαμένος τόσος κόπος.
    Μένω Γαλάζια Ακτή Λαγονησίου,εργάζομαι καθημερινά στην Τεχνική Υπηρεσία Παιδων Πεντέλης
    και φυσικά εκτός από τους δύο αυτούς χώρους,μπορώ να φέρω σκέτο το μοτέρ οπουδήποτε ''βολεύει''.
    Εννοείται εχω τα πάντα,σέτ φλάτζες/φλατζόκολες/τσιμούχες,γνήσιους δίσκους αμπραγιάζ,ρεκτιφιέ στό Δράκο,
    εβαλα μούφες (εκει που χρειαζόταν στην κεφαλή που πάσχουν απο διαρροές)
    αλλά δεν θάθελα να το κλείσω μόνος μου,μην τυχόν κάποια λεπτομέρεια ξεφύγει κάτι
    η π.χ βάλω φλατζόκολα κάπου που δεν χρειάζεται.
    Αν κάποιος γνώστης μπορεί να βοηθήσει,θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα,(μιά και δεν θέλω να ξεφύγει το κόστος σε συνεργεία)
    και το κυριότερο επειδή θέλω να το κρατήσω γιά πάντα,θάθελα να μου λυθούν κάποιες μικρές απορίες,
    ωστε να μπορώ πλέον μόνος μου να το ξαναλύνω-ρυθμίζω αφοβα και με σιγουριά,
    (διάβασα προσεκτικά ολα τα restoring γιά XLR,ηρθα σε τηλ.επαφή με μέλη επαρχίας),
    Απο εργαλεία εχω τα πάντα εκτός απο δυναμόκλειδο με το αζημείωτο και πολλές πολλές ...μπύρες!!!



    AETOS=Μένιος 6946407185
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    εγω θα προτεινα να το δέσεις μόνος σου. Μόνο για την κεφαλή δανείσου ένα δυναμόκλειδο, στα 5 κιλά πρέπει να σφιγγουν αυτά

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Δεν θελω να το ρισκάρω πρώτη φορά,μπορεί ναναι κάτι πολύ απλό,αλλά το μάτι ενός εμπειρου
    ειναι αυτό ακριβώς που χρειάζεται γιά την τέλεια επισκευή του,μιά και σε ενα μηνα θα το πάω γιά διακοπές Συρο.
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    μακάρι να βρεις να σε βοηθήσουν. Εγώ ευχαρίστως, αλλά είμαι πολύ μακριά από σένα (Ιωάννινα)

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον φίλε μου,το μακρυά δεν θα με πείραζε μιά και εχω αμάξι με φυσικό αέριο,
    δυστυχώς γιά μένα τα πρατήρια πλήρωσης ειναι Αθηνα-Λαμία-Λάρισσα-Θεσσαλονίκη.
    Ας ελπίσουμε οτι θα βρεθεί κάποιος γιά βοήθεια,γιατί με βλέπω να μένει ετσι γιά καιρό ακόμα.
    Πάντως μόνος μου,(αν και μονοκύλινδρο) χωρίς επίβλεψη δεν θα το κλείσω ...ποτέ!!!
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Ας κάνω και μιά προσπάθεια με ερωτήσεις,κι αν κάποιος γνωρίζει μου απαντάει αν θέλει φυσικά,

    Ερωτηση 1η,
    πηρα ενα σετ φλάντζες/τσιμούχες γενικής (γιά το XLR/82)απο τον Δράκο και δεν μπορω να βρώ κάποιες που πάνε?
    επίσης φλατζόκολα βάζουμε στις δύο πλαϊνές και μεταξύ κάρτερ και κυλίνδρου και που αλλου βάζουμε?

    Ερώτηση 2η,
    Τα 4 ελλατήρια πιστονιού που εχει,τα βάζουμε απλά σε διαφορετικό σημείο?

    Ερώτηση 3η,
    Ο εκκεντροφόρος εχει 2 βίδες στο γρανάζι,εφοσον τον φερουμε στο σημείο Τ απο κάτω που λεει το μάνουαλ,
    μετά που πάει ο εκκεντροφόρος στην πάνω βίδα η στην κάτω?
    Και η αλλυσίδα του εκκεντροφόρου εχει φορά?

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

    Υ.Γ. Για να σας προλάβω,με τις φωτό δεν τοχω καθόλου
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    μην ξεκινησεις να το δενεις χωρις manual και ροποκλειδο
    ειτε μονος σου ειτε με παρεα
    ακομα και καποιος που το εχει ξανακανει το ιδιο μοτερ χρειαζεται manual για καποιες λεπτομερειες
    και φυσικα καποιες βιδες θελουν απαραιτητα ροποκλειδο

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Φίλε συμφορουμίτη Χρήστο πολύ σωστά επισήμανες παραπάνω,οτι χρειάζεται το μάνουαλ,
    που ηδη εχω κατεβάσει στο κινητό μου με την βοήθεια του φίλου Κώστα/Takata Dome,
    που από τον Δεκέμβρη/2015 εχει σταθεί πλάι μου σε συμβουλές και βοήθεια και χάρη στον Κώστα
    το εφτασα μέχρι εδω και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα επισκευής του.
    Τα δύσκολα ομως ειναι στο σωστό δεσιμο και ειδικά σε κάποιες λεπτομέρειες μην γίνει η στραβή.
    Γιαυτό ζητάω απεγνωσμένα βοήθεια τωρα που ειμαι στο τελικό στάδιο και θέλω να γινει σωστότατο,
    γιατί θα γράψει πολλά καθημερινά απολαυστικά χλμ ακόμα.
    Οσο για ροπόκλειδο ηδη μου στειλαν εδώ μνμ να μου το δανείσουν...αλλά δεν ειναι εκει το προβλημά μου.
    Μακάρι να βρεθεί κάποιος (με το αζημείωτο βέβαια) για να γίνει σωστή δουλίτσα,
    γιατί μεχει παιδεύσει πολύ το ατιμο και δεν το περίμενα να βρώ τόσες δυσκολίες ως τώρα.
    Και πάλι σας ευχαριστώ ολους που με ακούτε (και σας ζαλίζω καλοκαιριάτικα),
    ζητώ συγνώμη φιλαράκια μου,αλλά εχω μπλέξει ασχημα και εχω κολλήσει στα τελευταία!!
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    εχω διαβασει πολλες φορες το θρεντ σου και ξερεις τι με επιασα να κανω; προκειμενου να σου απαντησω εψαχνα το μανουαλ του xlr. εκει λοιπον σκεφτηκα οτι κι αν ειμαστε χομπιστες κι εχουμε καποια πειρα μεν αλλα χωρις μανουαλ δεν προχωραω. κι ολα αυτα επειδη παντα καποιο μηχανακι εχει ναι μεν ιδιο τροπο δεσιματος αλλα καποιες λεπτομερειες μονο στο μανουαλ τις βρισκω και παω σωστα. ακομα κι οι ερωτησεις που κανεις παραπανω στο μανουαλ θα τις βρεις με πολυ εξηγηση. τα γραφει παρα πολυ αναλυτικα και με σαφηνεια. ακομα και τα ελατηρια του πιστονιου για παραδειγμα σου λεει τις θεσεις που πρεπει να μπουν.

    δεν προσπαθω να σε αποριψω αντιθετα προσπαθω να σου πω οτι αφου εφτασες ως εδω πρεπει να πιστεψεις στον εαυτο σου. μπορεις να το κανεις κι ακομα καλυτερα απο καποιον επαγγελματια. ανοιγει ποτε μανουαλ ο μαστρομητσος της γειτονιας;
    Γιαννης

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Σε ευχαριστώ φίλε Γιάννη για την απάντηση και το χρόνο που διέθεσες γιά μένα,
    δυστυχώς ομως απο το μανουαλ service Honda XL250S 78-81 XL250R 82-83.pdf,
    file:///C:/Users/%CE%9C%CE%B5%CE%BD%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CF%82/Downloads/Honda%20XL250S%2078-81%20XL250R%2082-83.pdf
    που με δυσκολία εψαξε μου βρήκε και μου κατέβασε ο φίλος Κώστας/Takata Dome,
    ειναι 354 σελιδες οι περισσότερες για το XLS και λίγες για το XLR/82 που ειναι το δικό μου,
    (εγω δεν καταφερα ουτε να το βρω ουτε να το κατεβασω ξέρω,διότι δεν ξέρω και καλά Αγγλικά)
    (ναναι καλά ο φίλος Κώστας,τωρα πλέον τοχω στο κινητό μου το μάνουαλ)
    πολύ ελάχιστα μπορεσα να καταλάβω γιαυτό δεν εχω εμπιστοσύνη ...στον εαυτό μου,δεν θέλω να το παίξω ξερόλας
    και μετά να ξαναλύνω απ'την αρχή.
    Επειδή δεν υπήρχε και διάθεση βοήθειας στο ρεκτιφιέ που πήγα,αν μου τα εβαλε(αγγαρεία) σωστά στο πιστονι τα ελλατήρια τοτε δεν υφίστατε αυτή η ερώτηση.
    Σε 2-3 συνεργεία που πήγα για ερωτηση/βοήθεια,μολις ειδαν καινούργια πιστονια κλπ,λίγο που δεν με βρίσαν και εφυγα από ντροπή.
    Και εδω που το ανέβασα το θέμα δεν ηθελα,αλλά ψάχνομαι πάνω απο 6 μηνες...
    Και πάλι ευχαριστώ Γιάννη!!
    Τελευταία τροποποίηση από aetomenios; 23/06/2016 στις 22:59.
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    το επομενο βημα ειναι να μαθεις να βαζεις εδω φωτο απο το manual στα σημεια που προβληματιζεσαι και σιγουρα θα παρεις βοηθεια

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Εχω υπομονή τεράστια και θα περιμένω οσο χρειαστεί για να δεθεί με σιγουριά το μοτέρ.
    Καπως ετσι...https://www.youtube.com/watch?v=OV_7KNVHB34
    https://www.youtube.com/watch?v=b8uDmiZb_lw
    https://www.youtube.com/watch?v=rWubiYcBIqA
    Τελευταία τροποποίηση από aetomenios; 25/06/2016 στις 22:17.
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Και λίγες φωτό...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160627_131749.jpg 
Προβολές:	158 
Μέγεθος:	44,0 KB 
ID:	361963
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160418_230241.jpg 
Προβολές:	156 
Μέγεθος:	54,0 KB 
ID:	361964
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160418_230719.jpg 
Προβολές:	157 
Μέγεθος:	39,4 KB 
ID:	361965
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  14. #14
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Λίγες ακόμα,
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160418_230331.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	36,5 KB 
ID:	361966
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160418_230402.jpg 
Προβολές:	153 
Μέγεθος:	46,1 KB 
ID:	361967
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160627_142046.jpg 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	36,3 KB 
ID:	361968
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Γεια σας και παλι,
    καπως ετσι με πολυ τρεξιμο,χρημα,αγωνία,
    καταφερα να το σουλουπωσω και να το φερω σε ενα καλο σημειο.
    https://www.youtube.com/watch?v=a8ThB-Tl8sU
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Xlr 250
    από DT200LC στο forum Honda
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2010, 20:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF