Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 56 από 56

Θέμα: Transalp 650 VS Transalp 700 VS Suzuki V strom 650 VS (?)

  1. #46
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.631
    Λογικά κάτι θα έχει βρει μέσα σε ένα χρόνο

  2. #47
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    8
    Παιδιά καλησπέρα.
    Ψάχνω για μηχανή και μεταξύ αυτών που μου άρεσαν είναι μια transalp 650 του 2004 με 52.000 χλμ στα 2.000 ευρώ. Δείχνει καθαρή και προσεγμένη.
    Είμαι λίγο άσχετος με αυτές τις μηχανές, με έπεισε όμως ένας φίλος που έχει την ίδια και την οποία μάλιστα την βολταρα και μου άρεσε.
    Πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένα πριν την αγοράσω? Σκοπεύω βέβαια να την πάω και σε συνεργείο - επίσης έχει νόημα να την πάω ΚΑΙ σε ΚΤΕΟ για έλεγχο?
    Κάτι τελευταίο, υπάρχει διαφορά μεταξύ transalp 650 και transalp 650 XLV ίδιας χρονολογίας?

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Όχι, δεν υπάρχει, το μοντέλο είναι XLV Transalp.Να μην το πας σε ΚΤΕΟ, να κοιτάξεις το χαρτί του ελέγχου, αν συμφωνεί με τα χλμ του κοντέρ....Φυσικά αν υπάρχει και πιό παλιό χαρτί ΚΤΕΟ ακόμα καλύτερα. Αν έχεις ασφαλιστή δώσε το νούμερο πινακίδας να δεις τί έχει γίνει από ατυχήματα.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannisv Προβολή μηνύματος
    Κάτι τελευταίο, υπάρχει διαφορά μεταξύ transalp 650 και transalp 650 XLV ίδιας χρονολογίας?
    Νομιζω κατι εχεις μπερδεψει εδω. Η πληρης ονομασια της transalp ειναι transalp XL650V. Δεν υπαρχει κατι άλλο. Το Honda XLV ειναι 750 cc και δεν εχει καμια σχεση με το transalp.

  5. #50
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Το μοντελο ειναι xl650v transalp.
    Το xlv750r ηταν πρωτότυπο του '85
    Το xrv750 ειναι η αφρικα

  6. #51
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    8
    Οκ, υπάρχει λοιπόν μόνο transalp XL650V - έβλεπα τις σχετικές επιλογές μοντέλων στο car.gr (καθώς και ορισμένες αγγελίες) και μπερδεύτηκα.

    Spyrval, καλή ιδέα μου έδωσες. θα προσπαθήσω να δω -και με αυτόν τον τρόπο- αν είναι χτυπημένη η μηχανή. Γιατί όχι στο ΚΤΕΟ όμως, δεν θα μπορούσε να προσφέρει μια γνώμη ανεξάρτητη για το αν πχ η μηχανή έχει χτυπήσει ή σε ηλεκτρικά θέματα?

    Τα χιλιόμετρα πάντως είναι λίγα (52000) για μηχανή του 2004 και όντως το χαρτί ελέγχου είναι καλό στοιχείο, δεδομένου πως δεν υπάρχει και βιβλίο σέρβις.
    Τελευταία τροποποίηση από yannisv; 27/01/2018 στις 21:22.

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Δεν έχω ακούσει κανέναν να ελέγχει μηχανή στο ΚΤΕΟ, μπορεί να γίνεται. Δεν ξέρω αν έχουν τη γνώση για κάτι παραπάνω από τα βασικά, κοιτάνε αναρτήσεις, φώτα, καυσαέρια. Πριν από 10 μέρες πέρασα ΚΤΕΟ, δεν πρόλαβα να τελειώσω το τσιγάρο και η μηχανή είχε περάσει. Εσύ μπορείς να προστατευτείς, έστω σε κάποιο ποσοστό, με αυτά που σου είπα και να τη δει κάποιος που ξέρει. Εσύ από τη μεριά σου μάθε όσα μπορείς για το μοντέλο, αδυναμίες, χρώματα και αυτοκόλλητα για το 2004, γιατί πουλάνε άλλα αντί άλλων πολλές φορές.
    Αν είναι από μάντρα και τα χλμ είναι πραγματικά, παίζει να σκοτώνονται σε λίγο καιρό για συνέντευξή σου CNN με National Geographic Channel. Αν είναι από ιδιώτη μπορεί να ισχύει.

  8. #53
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Αν είναι από μάντρα και τα χλμ είναι πραγματικά, παίζει να σκοτώνονται σε λίγο καιρό για συνέντευξή σου CNN με National Geographic Channel. Αν είναι από ιδιώτη μπορεί να ισχύει.
    Ακόμα χειρότερα, φοβάμαι μη γίνει αντικείμενο scientific research και δε μπορώ να βρω στασιό ο έρμος!

    Ευτυχώς είναι από ιδιώτη, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν νομίζω πως θα μάθω ποτέ αν τα χλμ είναι πραγματικά.

  9. #54
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    8

    μαζέματα τρανσαλπ 650

    Παιδιά καλησπέρα. Αγόρασα πρόσφατα μια τρανσαλπ 650 του 2002, η οποία χρειάζεται κάποια μαζέματα και θέλω τη γνώμη σας γιατί εγώ είμαι λίγο άσχετος.

    1. Τα μπροστινά πλαστικά τρίζουν σε διάφορες στροφές του κινητήρα και επιπλέον χτυπάνε-κάνουν θόρυβο σε κάθε τράνταγμα. Από το συνεργείο μου είπαν, χωρίς να τα ανοίξουν όμως, πως μάλλον είναι πιτσικαρισμένα και να πάω σε φαναρτζή να τα φέρει στα ίσα τους (η απόσταση που έχουν από το ντεπόζιτο -στην κορυφή εκεί που τελειώνουν- είναι όντως μεγάλη και σίγουρα μεγαλύτερη από ότι σε άλλα τρανσαλπ που έχω δει).

    2. Χρειάζεται φλάντζα στο ψευδοκάπακο στον πίσω κύλινδρο όπως κάθεσαι από την αριστερή πλευρά γιατί χάνει λάδια -γνωρίζει κάποιος για κόστος?

    3. Τα καρμπιρατέρ δεν δουλεύουν σωστά, αν και τα ρύθμισε μάστορας πρόσφατα. Συγκεκριμένα, όταν είναι κρύα η μηχανή δεν κρατάει ρελαντί ενώ όταν δουλεύει σε χαμηλές στροφές δεν έχει σταθερή ταχύτητα αλλά κάνει κάτι σαν σκορτσάρισμα. Κατά τα λοιπά δεν δείχνει να έχουν πρόβλημα. Έχω ακούσει πως υπάρχει μια δυσκολία στην ρύθμιση των καρμπιρατέρ, ισχύει κάτι τέτοιο?

    Αυτά τα...ολίγα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    θα βρεις εναν μαστορα της προκοπης
    θα κανεις πληρες σερβις με καθαρισμο-ρυθμιση καρμπυρατερ και βαλβιδες
    θα τσεκαρει σωληνακια υποπιεσης και κολλαρα εισαγωγης και θ αλλαξει φλατζα ψευτοκαπακου
    θα βαλει και τα πλαστικα σωστα και ετοιμος....

  11. #56
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2018
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    θα βρεις εναν μαστορα της προκοπης
    θα κανεις πληρες σερβις με καθαρισμο-ρυθμιση καρμπυρατερ και βαλβιδες
    θα τσεκαρει σωληνακια υποπιεσης και κολλαρα εισαγωγης και θ αλλαξει φλατζα ψευτοκαπακου
    θα βαλει και τα πλαστικα σωστα και ετοιμος....
    Ευχαριστώ toyar. Μάστορας της προκοπής είναι σπάνιο είδος μάλλον - θα ξαναπροσπαθήσω πιο κατατοπισμένος πλέον.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki V strom 650 vs ΒMW GS 620
    από CaptainCaveman στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2009, 19:05
  2. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 07:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF