Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 42

Θέμα: Μετά το fazer600, τι;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Εμ μήπως τα έχεις λίγο μπερδεμένα/θολά στο μυαλό σου;

    Τι σημαίνει ότι με ένα 600άρι στριτ δεν μπορείς να πας σε στροφιλίκια και φουρκέτες;
    Είναι από τα ιδανικότερα μηχανάκια!

    Βαρύ δεν είναι, την καρατιμόνα του την έχει, στριτ ζαντολάστιχα όλα τέλεια.
    Μήπως δεν κάνεις κάτι εσύ σωστά στο χειρισμό της μοτοσυκλέτας;

    Η πρότερη εμπειρία από μηχανές ποιά είναι; Και βγάλε έξω σκουτεροπαπιά

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της geobiker
    Εγγραφή
    27/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Εμ μήπως τα έχεις λίγο μπερδεμένα/θολά στο μυαλό σου;

    Τι σημαίνει ότι με ένα 600άρι στριτ δεν μπορείς να πας σε στροφιλίκια και φουρκέτες;
    Είναι από τα ιδανικότερα μηχανάκια!

    Βαρύ δεν είναι, την καρατιμόνα του την έχει, στριτ ζαντολάστιχα όλα τέλεια.
    Μήπως δεν κάνεις κάτι εσύ σωστά στο χειρισμό της μοτοσυκλέτας;

    Η πρότερη εμπειρία από μηχανές ποιά είναι; Και βγάλε έξω σκουτεροπαπιά
    φίλε ζευκα πιθανότατα αυτό που λες δεν απέχει από την πραγματικότητα.. εξ αρχής είπα ότι η εμπειρια μου είναι ελάχιστη (το xt του συγκατοίκου μου, το οποίο βέβαια έπαιρνα σχεδόν καθημερινά) και επίσης τόνισα ότι εγώ το χω το θέμα και όχι το fazer το οποίο είναι μια χαρά εργαλείο.. λάθος αγορά? πιθανότατα
    τώρα όμως τι κάνω?

    εγώ αυτο που φανταζόμουν ήταν ένα xt άνετο για δικάβαλα ταξίδια ενώ έχω την αίσθηση ότι οδηγώ ένα ss με τη διαφορά της πιο όρθιας στάσης και της πιο άνετης θέσης..

  3. #18
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    f650gs ριχτο μια ματια

  4. #19
    Μεταχειρο στρομα...

  5. #20
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Aprilia pegaso raid

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geobiker Προβολή μηνύματος
    φίλε ζευκα πιθανότατα αυτό που λες δεν απέχει από την πραγματικότητα.. εξ αρχής είπα ότι η εμπειρια μου είναι ελάχιστη (το xt του συγκατοίκου μου, το οποίο βέβαια έπαιρνα σχεδόν καθημερινά) και επίσης τόνισα ότι εγώ το χω το θέμα και όχι το fazer το οποίο είναι μια χαρά εργαλείο.. λάθος αγορά? πιθανότατα
    τώρα όμως τι κάνω?

    εγώ αυτο που φανταζόμουν ήταν ένα xt άνετο για δικάβαλα ταξίδια ενώ έχω την αίσθηση ότι οδηγώ ένα ss με τη διαφορά της πιο όρθιας στάσης και της πιο άνετης θέσης..
    κοίταξε, πριν βιαστείς και μπλέξεις με αγοραπωλησίες που πιθανόν να κοστίσουν στη τσέπη σου
    θα σου πρότεινα να κάνεις ένα σχολείο ασφαλούς οδήγησης.

    riding school λέγεται http://www.motorcycleridingacademy.com/

    είναι πολύ σημαντικό και μόνο οφέλη έχει γιατί θα επενδύσεις στις οδηγικές σου ικανότητες.
    κάντο, να μάθεις να χειρίζεσαι σωστά το γκάζι και το τιμόνι κάνε βόλτες σε ορεινό στροφιλίκι
    να ξετρίψεις και μετά τα ξαναλέμε.

    στην καλύτερη θα σου φύγουν οι σκέψεις που ταλαιπωρούν και θα χαίρεσαι το μηχανάκι σου
    συν τις ικανότητες που θα αποκτήσεις

    στην χειρότερη θα γίνεις ένας μακράν καλύτερος οδηγός.

    κοινώς, δεν έχεις να χάσεις τίποτα

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geobiker Προβολή μηνύματος
    ρε συ όχι και downtown... κάνα liberty κ πολύ μου είναι..
    Μα και 'γω τα ίδια έλεγα και οδήγησα ένα και καταχάρικα από την άνεση που έχει.

    Το liberty βγαίνει και με τριβάλιτσο, οπότε και εκεί θα είσαι καλά.

    Η πρόταση του Ζεύκα για σχολείο είναι η καλύτερη πριν πουλήσεις, να ξέρεις.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  8. #23
    tdm 900 παρε. Πριν ειχα και γω fazer 600. Καμια σχεση φουλ ροπη!

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Θα συμφωνησω με Ζευκα ΠΡΙΝ πουλησεις-ανταλαξεις. Εγγυημενο!!!

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από barimagas Προβολή μηνύματος
    tdm 900 παρε. Πριν ειχα και γω fazer 600. Καμια σχεση φουλ ροπη!
    Εδώ λέμε του έρχεται πολύ το 600, θα πάει σε 900 με 2 κυλινδρα ??

    +600 στον ζευκα

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Και από εμένα το ίδιο. 2000Km σε 7 μήνες είναι πολύ λίγα.
    Περισσότερα προβλήματα αντιμετώπισα εγώ μετά από 15 χρόνια πλήρους αποχής από 2 ρόδες.
    Παρ΄'ολη την εμπειρία που είχα από 2χρονα κυρίως το xj6 μου βγήκε ένα δυσεπίλυτο πρόβλημα στην αρχή παρ'όλο που μου είχαν πει ότι είναι παιχνίδι και ευκολοοδήγητο.
    Βέβαια όλα έγιναν ποιό εύκολα όταν άλλαξα λάστιχα και πέταξα τα 1ης τοποθέτησης που είχε.
    Αυτές οι μοτοσυκλέτες είναι φτιαγμένες με στόχο την πολυχρηστικότητα και δεν απευθύνονται σε σούπερμαν ή οδηγούς που έχουν λιώσει 10 μηχανές στις πίστες.
    Ψάξε κανά βίντεο στο youtube όχι μόνο το γνωστό του keith code αλλά και κάποιο που θα αναφέρεται σε ελιγμούς και έλεγχο χαμηλής ταχύτητας.
    Είχα βρει πριν 5 χρόνια ένα από την αμερικάνικη αστυνομία. Έδειχνε μια γυναίκα να σηκώνει ξαπλωμένη 300κιλη harley σαν πούπουλο και μετά εκτελούσε πιρουέτες
    γύρω από κορίνες με άνεση και χάρη μπαλαρίνας. Το έβλεπες και ένιωθες και λίγο ντροπή.
    Εάν πονάνε χέρια ενω οδηγάς το <<λάθος>> είναι δικό σου.
    Εάν το μπροστινό ανεβοκατεβαίνει απότομα όταν φρενάρεις ή επιταχύνεις ξανά το <<λάθος>> είναι δικό σου. Πρέπει να προσαρμοστείς στα χειριστήρια που δεν είναι διακόπτες , αλλά αναλογικά όργανα ελέγχου. Οι αναρτήσεις για νορμάλ χρήση είναι μια χαρά εκτός εάν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τις έχει κάνει κουκουρούκου
    με δήθεν revalving αλλαγές σε ιξώδες και δεν ξέρω εγώ τι , γιατί δεν μπορούσε να δώσει κλήση στη μηχανή πάνω από 15 μοίρες.
    Η μηχανική κατάσταση είναι εντάξει?
    Τα λάστιχα? Βάλε ένα φρέσκο ζευγάρι κατηγορία σπορ.(έστω για μια φορά μόνο). Θα αντέξει το πίσω για 7-10000 Km περίπου στο fazer , θα μειωθούν τα
    χαζογλυστρίματα του μπροστινού , θα τονωθεί η αυτοπεποίθησή σου και οι κλίσεις θα γίνονται ποιό εύκολα και ομαλά.
    Οδήγα. Προγανώς το κόστος είναι πρόβλημα, αλλά ίσως θα είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσεις για λίγο την μηχανή αντί του παπιού μέχρι να της πάρεις τον αέρα που λένε.
    Όποιο μηχανάκι και να πάρεις δεν θα σε κάνει καλό οδηγό από μόνο του. Εσύ πρέπει να το κατακτήσεις.
    Αυτά τα λίγα από εμένα.

  12. #27
    CB500x

    mt07
    ORGIA!!!!!

  13. #28
    Μέλος Το avatar του/της geobiker
    Εγγραφή
    27/02/2016
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    κοίταξε, πριν βιαστείς και μπλέξεις με αγοραπωλησίες που πιθανόν να κοστίσουν στη τσέπη σου
    θα σου πρότεινα να κάνεις ένα σχολείο ασφαλούς οδήγησης.

    riding school λέγεται http://www.motorcycleridingacademy.com/

    είναι πολύ σημαντικό και μόνο οφέλη έχει γιατί θα επενδύσεις στις οδηγικές σου ικανότητες.
    κάντο, να μάθεις να χειρίζεσαι σωστά το γκάζι και το τιμόνι κάνε βόλτες σε ορεινό στροφιλίκι
    να ξετρίψεις και μετά τα ξαναλέμε.

    στην καλύτερη θα σου φύγουν οι σκέψεις που ταλαιπωρούν και θα χαίρεσαι το μηχανάκι σου
    συν τις ικανότητες που θα αποκτήσεις

    στην χειρότερη θα γίνεις ένας μακράν καλύτερος οδηγός.

    κοινώς, δεν έχεις να χάσεις τίποτα
    φίλε μου η πρότασή σου είναι στο μυαλό μου εδώ και πολύ καιρό και προγραμματίζω την υλοποίηση της ως το φθινόπωρο.

    τα ελαστικά που φορά είναι καινούρια, τα pilot power και γενικά το μηχανάκι είναι σε άψογη κατάσταση μηχανικά και όλο "μαμά" αφού το είχε μεγάλος άνθρωπος και το πρόσεχε σαν τα μάτια του. Η συμπεριφορά μου στο ταξίδι είναι καλή και στην εθνική νιώθω πολύ άνετα. Το πρόβλημα μου είναι στις αργές διαδρομές, εντός κέντρου μια δυο φορές το πήρα και μου βγήκε η ψυχή και όπως είπα στου μικρούς, στενούς επαρχιακούς. Να μιλάω με πραγματικα γεγονότα: ανέβηκα καμμένα βούρλα με φίλο και ένιωθα σα να πήγα για καφέ απέναντι από το σπίτι μου. Πήγα για μπάνιο χιλιαδού κ όταν έφτασα φίλησα τη γη. Δεν ένιωθα ότι κινδύνευα αλλά κουράστηκα τρομερά.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geobiker Προβολή μηνύματος
    φίλε μου η πρότασή σου είναι στο μυαλό μου εδώ και πολύ καιρό και προγραμματίζω την υλοποίηση της ως το φθινόπωρο.

    τα ελαστικά που φορά είναι καινούρια, τα pilot power και γενικά το μηχανάκι είναι σε άψογη κατάσταση μηχανικά και όλο "μαμά" αφού το είχε μεγάλος άνθρωπος και το πρόσεχε σαν τα μάτια του. Η συμπεριφορά μου στο ταξίδι είναι καλή και στην εθνική νιώθω πολύ άνετα. Το πρόβλημα μου είναι στις αργές διαδρομές, εντός κέντρου μια δυο φορές το πήρα και μου βγήκε η ψυχή και όπως είπα στου μικρούς, στενούς επαρχιακούς. Να μιλάω με πραγματικα γεγονότα: ανέβηκα καμμένα βούρλα με φίλο και ένιωθα σα να πήγα για καφέ απέναντι από το σπίτι μου. Πήγα για μπάνιο χιλιαδού κ όταν έφτασα φίλησα τη γη. Δεν ένιωθα ότι κινδύνευα αλλά κουράστηκα τρομερά.

    Κάποιες φουρκέτες στο ανέβασμα στην στενή και το κατέβασμα στην χιλιαδού μετά από το Λάμαρη είναι δύσκολα ακόμα και για παπί.
    Ποιό καλά ήταν πριν 20 χρόνια με τον χωματόδρομο (καθημερινή είχες την παραλία όλη δική σου)
    Αφού ένιωσες κούραση σημαίνει ότι οδηγάς σφιγμένος.
    Χρειάζεσαι χιλιόμετρα και εμπειρία.
    Στην πόλη η ελαφριά σκυφτή θέση είναι φυσιολογικό να φορτίζει τα χέρια. Μαζί με το μοτέρ που στον καύσωνα ανεβάζει 100στάρες κάνει την οδήγηση δύσκολη.
    Σε ποιό ανοιχτές διαδρομές τα μειονεκτήμτα γίνονται πλεονεκτήματα.
    Είναι όμως θέμα συνήθειας και εξοικείωσης (και προσωπικών προτιμήσεων). Εγώ εάν χρειαστεί να πάω για κάποια δουλειά στην αθήνα το προτιμώ από το να είμαι ακίνητος μέσα στο aircondition.
    Δεν γεννηθήκαμε για να οδηγάμε μηχανές. Λόγω δουλειάς μπορεί να λείπω πολλές μέρες στο εξωτερικό. Όταν επιστρέφω και κάνω το λάθος να κάνω με τη μία πάνω από 100Km την επόμενη πονάει όλο το κορμί. Μετά από 2-3 μέρες όλα επανέρχονται στα φυσιολογικά επίπεδα.

    Τώρα το αν προσωπικά σου ταιριάζει μηχανάκι με ποιό όρθια θέση ή ποιό SS ή ποιό ελαφρύ είναι δικό σου θέμα. η δοκιμή θα σε πείσει.

    Άλλοι έχουν μοτομανία (κατά το νυμφομανία) και μπαινοβγαίνουν στο car κάθε 2 μέρες.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2008
    Μηνύματα
    159
    μια χαρα ειναι το μηχανακι σου φιλε μου
    εσυ αν καταλαβα καλα απο τα γραφομενα σου, θελεις εξοικειωση απανω του..
    δωσε χρονο στον εαυτο σου και αλλαξε το στυλ οδηγησης
    και κανε και κανα χλμ μαζι του
    για σχολειο δε το συζητω ειναι οτι καλυτερο
    εχε επισης στα υποψιν οτι απο χτ οπως οδηγουσες εσυ, σε τυπου street η μεταβαση ειναι λιγο δυσκολη και θελει δουλεμα....
    ολα γινονται αλλα θελουν το χρονο τους

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μετά το vstrom τι; Πες και εσύ την άποψή σου..
    από PanVas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 487
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2011, 21:45
  2. Μετά το Vfr τι?
    από tbaris στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2009, 08:38
  3. Μετά το πέσιμο τι;...
    από stvr1 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2007, 23:06
  4. Μετά το ΧΤ... Τι;
    από nkaratz στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2005, 10:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF