Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: αισθητηρας ''λ''

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από twat Προβολή μηνύματος
    παρολα αυτα η ερωτηση παραμενει
    μπορω να του βαλω universal
    Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που μου άλλαξαν τον λ, φαντάσου πήγαινα ακόμη το μηχανάκι σε συνεργεία, τουλάχιστον 8 χρόνια. Θυμάμαι όμως ότι μου είχε βάλει από FIAT, νομίζω PUNTO, δε παίρνω και όρκο. Ψάξτο.
    Πάντως εγώ του έριξα ένα γερό καθάρισμα πρόσφατα που τον έβγαλα, αλλά δε μέτρησα τίποτα τον έδεσα και δε ξανασχολήθηκα.
    Μιλώ για vstom k4.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #17
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    Συνημμένο 362863

    ... θες τον ψηφιακό δικάναλο, τον αναλογικό τετρακάναλο ή τον φορητό μονοκάναλο;

    ένα βολτόμετρο αρκεί για το τεστάρισμα που θέλει
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Για πες και τον τρόπο που μετραμε "σήμα" με το βολτομετρο...
    μαλλον έκαψε αντίσταση ο Ohm...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #18
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    Συνημμένο 362863

    ... θες τον ψηφιακό δικάναλο, τον αναλογικό τετρακάναλο ή τον φορητό μονοκάναλο;

    ένα βολτόμετρο αρκεί για το τεστάρισμα που θέλει
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Για πες και τον τρόπο που μετραμε "σήμα" με το βολτομετρο...
    Mια και δεν απαντάει ο Ohm αλλά προτιμά να στέλνει πολύ αστεία vroom, να το εξηγήσω εγω.


    Σε ενα συνηθισμένο σύστημα ο σένσορας λ παράγει τάση μεχρι περίπου 1 volt και την στέλνει στην ECU.
    Αν στέλνει πχ κάτω απο 0.45 Volt τότε σημαίνει οτι το μίγμα είναι φτωχό, ενώ αν στέλνει πάνω απο 0,45 το μίγμα είναι πλούσιο.
    Η ECU παίρνει αυτό το σήμα και ανάλογα μεγαλώνει η μικραίνει την διάρκεια ψεκασμού στα μπεκ, ωστε να φέρει το μίγμα εκει που πρέπει.

    Αυτό γίνεται το λιγότερο μια φορά το δευτερόλεπτο στα πολύ απλά συστήματα εως και πολύ πιο συχνά σε πιο εξελιγμένα.
    Με άλλα λόγια η τάση που βγάζει ο σένσορας είναι μια ημιτονοειδής καμπύλη με συχνότητα περίπου 1 sec σαν αυτη που φαίνεται παρακάτω.
    Βέβαια η συχνότητα αλλάζει όσο ανεβαίνουν οι στροφές του κινητήρα...είναι ενα θέμα αυτό.

    Είναι φανερό οτι μπορεί καποιος να αναπτύξει τέτοιες ταχυδακτυλουργικές ικανότητες ωστε να μετράει με το πολύμετρο πολύ γρήγορα και με ακρίβεια κάθε ενα δευτερόλεπτο η και λιγότερο και να καταλάβει αν το 'σήμα' είναι εντός προδιαγραφών.

    Aυτη τη δουλειά κάνει ενας παλμογράφος πολύ πιο εύκολα βέβαια. Βασικά αυτη ειναι η χρήση του.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων narrow_band_voltage_graph.jpg‎  
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #19
    starship crew member
    Εγγραφή
    28/06/2009
    Μηνύματα
    174
    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις
    εχω ηδη καταληξει απο ψαξιμο σε οτι λετε κι εσεις
    δλδ ολοι οι αισθητηρες λ βγαζουν μια ταση περιπου στο
    0.1-0.45 v εως 0.8-1 v για φτωχο η πλουσιο μιγμα
    αρα του βαζω καποιον universal οπως εκανε κι ο φιλος παραπανω
    τωρα ξια το σημα-παλμο ευχαριστω φιλε για την εξηγηση
    για την ωρα το κραταω μονο εγκυκλοπαιδιακα
    απλα θα βγαλω τον αισθητηρα και θα τον μετρησω αφου τον καθαρισω
    εκτος εξατμισης ζεστενονντας τον - αποκλειωντας ετσι λαθος μιγμα απο καποια αλλη αιτια
    πιστευω παντως οτι ειναι τελειωμενος-η ζωη τους ειναι περιπου στα 70000 χλμ
    designed by a genius
    built by a craftsman
    ridden by a twat

  5. #20
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από twat Προβολή μηνύματος
    πιστευω παντως οτι ειναι τελειωμενος-η ζωη τους ειναι περιπου στα 70000 χλμ
    Δεν νομίζω.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #21
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    χλεύαζε, και συ και ο άλλος και όλοι, εγώ μπορώ να κάνω τη μέτρηση με ένα πολύμετρο. Άμα εσύ θες παλμογράφο για αυτό εδώ, μάλλον δεν ξέρεις να αξιοποιείς αυτά που έχεις μπροστά σου.

    α, και η εξήγησή σου είναι κικιρίκου, καλύτερα παίξ'το μάγκας στις μηχανές που τις ξέρεις, γιατί άμα ξαναδιαβάσω εξήγηση από σένα θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  7. #22
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ohm Προβολή μηνύματος
    χλεύαζε, και συ και ο άλλος και όλοι, εγώ μπορώ να κάνω τη μέτρηση με ένα πολύμετρο. Άμα εσύ θες παλμογράφο για αυτό εδώ, μάλλον δεν ξέρεις να αξιοποιείς αυτά που έχεις μπροστά σου.

    α, και η εξήγησή σου είναι κικιρίκου, καλύτερα παίξ'το μάγκας στις μηχανές που τις ξέρεις, γιατί άμα ξαναδιαβάσω εξήγηση από σένα θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω
    Αν ήθελες και μπορούσες θα είχες απαντήσει για το πως θα μετρήσεις με πολυμετρο την ταση που αλλάζει με συχνότητα 1 sec και κατω, αντί να λες οτι ναναι.

    Επίσης επειδή μου εστειλες κι αλλο ασχετο vroom.....
    Ναι υπάρχουν αρετοί κινητήρες που δουλεύουν με 60 στροφές/λεπτό, δεν είναι όμως μοτοσυκλετών.
    Προφανώς μπερδεύεις την συχνότητα επικοινωνίας του 'λ΄ με την ECU, με τις στροφές του κινητήρα.
    Εχουν σχέση, αλλά όχι άμεση φυσικά.

    Η εξήγησή μου είναι μια χαρά και ο κόσμος που διαβάζει καταλαβαίνει τι γίνεται.
    Ξέρεις μερικοί εδω μέσα χειρίζονταν παλμογράφους οταν εσύ ήσουν ακόμα στο δημοτικό, οπότε τις εξυπνάδες σου αλλού.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #23
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Η απάντηση του σαπίλα καλύπτει εμάς τους άσχετους. Ωμ αν μπορείς να μου εξηγήσεις πως να το κάνω με το πολύμετρο πες. Αν κρίνεις ότι δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να το καταλάβω κακώς το έγραψες ότι γίνεται και με πολύμετρο. Γιατί και ο γιατρός όταν σου ελέγχει τις σφίξεις της καρδιάς μπορεί να καταλάβει πολύ περισσότερα (ένταση, όγκο, συχνότητα και δε θυμάμαι τι άλλο) από σένα και μένα που μπορούμε να μετρήσουμε μόνο πόσους παλμούς το δευτερόλεπτο.
    Sent from me using a computer.

  9. #24
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αν ήθελες και μπορούσες θα είχες απαντήσει για το πως θα μετρήσεις με πολυμετρο την ταση που αλλάζει με συχνότητα 1 sec και κατω, αντί να λες οτι ναναι.
    με συχνότητα 1 sec και κάτω είσαι και ο πρώτος, ούτε καταλαβαίνεις τι γράφεις

    εγώ μπορώ να εξηγήσω, αλλά να το εξηγήσω σε αυτούς που με κάαααθε ευκαιρία με σαρκάζονται και αλληλοχαίρονται που έχουνε βρει παρέα και μου την πέφτουνε, προφανώς και δεν θέλω. Όποιος με ρωτήσει και το εννοεί επειδή θέλει να μάθει, όχι επειδή προσπαθεί να με πιάσει αδιάβαστο και καλά, θα του απαντήσω. Δεν έχω όρεξη για τα ψυχολογικά τεστ σας.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ναι υπάρχουν αρετοί κινητήρες που δουλεύουν με 60 στροφές/λεπτό, δεν είναι όμως μοτοσυκλετών.
    τελευταία φορά που κοίταξα, εδώ είναι φόρουμ μοτοσυκλετών, όχι γκαζάδικων

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Προφανώς μπερδεύεις την συχνότητα επικοινωνίας του 'λ΄ με την ECU, με τις στροφές του κινητήρα.
    ο αισθητήρας λ δεν έχει καμία συχνότητα επικοινωνίας.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εχουν σχέση, αλλά όχι άμεση φυσικά.
    ναι πως, έχουν σχέση, την οποία εσύ την ξέρεις κάπως ας πούμε... αφήνουμε στην άκρη ότι ο αισθητήρας λ δεν έχει καμία "συχνότητα επικοινωνίας"

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Η εξήγησή μου είναι μια χαρά και ο κόσμος που διαβάζει καταλαβαίνει τι γίνεται.
    ναι σίγουρα, κάτι καταλαβαίνει

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ξέρεις μερικοί εδω μέσα χειρίζονταν παλμογράφους οταν εσύ ήσουν ακόμα στο δημοτικό, οπότε τις εξυπνάδες σου αλλού.
    αυτά που εσύ ακόμα δεν έχεις μάθει, εγώ πια τα έχω ξεχάσει, ιστορία να το παίξεις σε άλλον. Το ότι ασχολείσαι με κάτι για χρόνια δεν σε κάνει ντεφάκτο ικανότερο από κάποιον άλλο που ασχολείται λιγότερα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αν κρίνεις ότι δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να το καταλάβω κακώς το έγραψες ότι γίνεται και με πολύμετρο.
    αν ήταν να μην γράφουμε εξηγήσεις επειδή ένας στο φόρουμ δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις, τότε θα έπρεπε ή να μην γράψουμε τίποτα ποτέ, ή να εξηγούμε με μαρκαδόρους και square peg round hole. Γιατί όσο απλά και να τα πω, κάποιος θα βρεθεί που θα θέλει ακόμα αναλυτικότερη εξήγηση. Ξέρεις πόσοι εδώ μέσα δεν έχουν πιάσει βολτόμετρο ή δεν ξέρουν που είναι ο αισθητήρας λ;
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  10. #25
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.502
    Παίρνεις τον αισθητήρα ανά χείρας , πας σε ένα μαγαζί με ανταλλακτικά αυτοκίνητου και του τον δείχνεις. Οι λάμδα έχουν κωδικούς επάνω, πιθανόν λοιπόν κάποιος να ταιριάζει. Θα σου προτείνω ένα μαγαζί με πμ.

    Ohm πραγματικά θα ήθελα να μου εξηγήσεις πως μετράμε σήμα με ενα βολτόμετρο. Όσα χρόνια δούλευα στα διαγνωστικά αυτοκίνητων και μιλούσα καθημερινά με δεκάδες συνεργεία και επισκεπτόμουν αλλά τόσα οι πιο παλιοί μάστορες είχαν παλμογράφους για να κάνουν κάτι τέτοιο.
    Και κάτι τελευταίο. Οι λάμδα παθαίνουν μια ζημία που την λέμε γήρανση. Βγάζουν ναι μεν σωστό σήμα αλλά έχουν αργή αντίδραση στην αλλαγή αυτού. Αυτό γίνετε εύκολα αντιληπτό εάν με μοτέρ εν λειτουργία και διαβάζοντας το διάγραμμα των τιμών η καμπύλη είναι κατσαρή με έντονα σκαλοπάτια στα άκρα και πολύ ¨απλωμένη ¨ στον οριζόντιο άξονα του χρόνου.
    Και για να μην μιλάμε στον αέρα http://www.obd-codes.com/p0133
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    δεν χρειαζεται παλμογραφος για να μετρησεις σημα απο λαμδα και δεν υπαρχει και λόγος κι όλας.

    ξαναλεω. Ναι, γινεται να βαλεις universal λαμδα, αρκει να εχει πάλι 4 καλώδια και να μη τα μπερδέψεις.

    Επίσης ξαναλέω. Μην κοιτας για λαμδα, μάλλον άλλο είναι το πρόβλημά σου.

  12. #27
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Ενα αρκετά αναλυτικό κείμενο από την NGK για όποιον θέλει να διαβάσει κατι παραπάνω για το πως δουλεύει και πως ελέγχεται ο λάμδα χωρίς να χρειάζεται τεχνικές γνώσεις :

    http://www.ngkntk.co.uk/index.php/te...ambda-sensors/

    Στο menu της σελίδας εχει πολλές ακόμα επιλογές σχετικά με την λειτουργία κλπ του λ.

    @twat
    70.000 χλμ δεν είναι πολλά εκτός κι αν συντρέχουν άλλοι λόγοι που μπορεί να τον κατεστρεψαν.
    Παντως κι εγω νομίζω οτι με εναν εμπορίου ίδιων προδιαγραφών θα είσαι ΟΚ.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 23/07/2016 στις 12:12.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2008
    Μηνύματα
    159
    ασχετα με την αντιπαραθεση που δημιουργηθηκε στο θρεντ
    εγω προσωπικα(και αλλοι θελω να πιστευω)
    θελω να μαθω πως να τσεκαρω τον λ με πολυμετρο
    μιας και ξερω να το δουλευω
    ειλικρινα θελω να μαθω τον τροπο
    νομιζω πως θα βοηθησει πολλους απο μας η απαντηση

  14. #29
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SOTHRHS Προβολή μηνύματος
    θελω να μαθω πως να τσεκαρω τον λ με πολυμετρο
    Απλα δεν γίνεται..

    Τα πολύμετρα, ακόμη και αν δινουν τιμη TRUE RMS στο εναλλασόμενο, αναγραφουν μια "μεση" τιμή (είτε σαν 0.707ΧVpeak τα απλα είτε σαν την τετραγωνική ριζα του μεσου αθροισματος των τετραγώνων των επιμερουν μετρήσεων τα "true"..) - και αυτό ισχύει ΜΟΝΟ για ημιτονοειδή ταση..!!!

    Και στις 2 περιπτωσεις πρέπει να ειναι μετρήσιμη (ή γνωστή) η συχνότητα του ημιτονοειδούςσήματος (το οποίο υπάρχει μονο στην φαντασία μας και στα διαπασών που κουρντιζουν μουσικα όργανα..) - οποιασδήποτε αλλης μορφής σήμα πρέπει είτε να μετρηθεί απευθείας (real time variation) είτε να αναλυθεί σε n ταξης αθροισμα ημιτονικών κατα Fourier (όσο μεγαλύτερο ειναι το n τόσο πλησιαζουμε στην πραγματικότητα..)

    Ο Αρης πολύ σωστα είπε ολα αυτα περί ημιτονικού σήματος (γιατι πρέπει να κανουμε και καποιες παραδοχές...) οπως και οτι παραμενει το μειζον θεμα της συχνότητας για τον υπολογισμό της τιμής του σήματος από ένα απλό πολύμετρο..

    Το γεγονός ότι μερικοί ειδήμονες απαξιούν να τεκμηριώσουν τα γραφόμενά τους με την λογική ότι δεν μπαινουν στον κόπο να αδειάσουν το δικό τους κεφαλι για να γεμίσουν το δικό μας ειναι και κατανοητό και σεβαστο...!!
    (αρκει να εχουν υπόψη τους οτι πισω απο το "κεφαλι" τους ακολουθεί ένω "σωμα" που είναι κριμα να το κανουν συνεχεια λαστιχο..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Και στις 2 περιπτωσεις πρέπει να ειναι μετρήσιμη (ή γνωστή) η συχνότητα του ημιτονοειδούςσήματος (το οποίο υπάρχει μονο στην φαντασία μας και στα διαπασών που κουρντιζουν μουσικα όργανα..) - οποιασδήποτε αλλης μορφής σήμα πρέπει είτε να μετρηθεί απευθείας (real time variation) είτε να αναλυθεί σε n ταξης αθροισμα ημιτονικών κατα Fourier (όσο μεγαλύτερο ειναι το n τόσο πλησιαζουμε στην πραγματικότητα..)
    :a07::a07::a07::a07::a07::a07::a07:
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αισθητηρας Fi
    από grammatikosb στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2015, 18:39
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2008, 19:01
  3. Ο αισθητήρας τάδε ...
    από BELZEBOYLIS στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2007, 08:33
  4. αισθητηρας κοντερ
    από fantacid στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2007, 23:45
  5. Αισθητήρας "λ" και ψεκασμός
    από Goatbarber στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2006, 00:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF