Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 66

Θέμα: KLE500 από ακινησία, νέος οδηγός. Να το πάρω;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2016
    Μηνύματα
    18

    KLE500 από ακινησία, νέος οδηγός. Να το πάρω;

    Καλησπέρα. Είμαι καινούργιος στο site και σχετικά καινούργιος οδηγός. Αποφάσισα στα 29 μου να πάρω μηχανή. Κατέληξα σε Kawasaki KLE 500cc.
    Αυτό που βρήκα είναι μεταχειρισμένο ,το βρήκα μέσω φιλικού προσώπου. Μοντέλο του 2002 με μόλις 2.500 χιλιόμετρα. Το είχε πάρει για πάρει για την γυναίκα του αλλά δεν το χρησιμοποίησαν σχεδόν καθόλου. Το μηχανάκι είναι σχεδόν τρία χρόνια σε γκαράζ. Φαίνεται ολοκαίνουργιο. Ακόμα τα λάστιχα έχουν πάνω τις ''τριχούλες'' που έχουν όταν είναι καινούργια(παίζει να σάπισαν-ξεράθηκαν από την ακινησία?). Η μπαταρία έχει αδειάσει και δεν παίρνει μπρος. Έχει μια ψιλογρατζουνιά σε ένα πλαστικό,αλλά τίποτα το τραγικό.Δεν έχει περάσει κτεο για δυο χρόνια.
    Λίγο που το καβάλησα μου άρεσε πολύ. Κανένα θέμα στο ύψος και στο βάρος. Πατούσα καλά κάτω και λίγο που προσπάθησα να την πλαγιάσω μου φάνηκε ότι δεν είναι βαριά.
    Μου ζητάει 1800 ευρώ.
    1)Είναι καλό μηχανάκι για έναν άπειρο οδηγό?
    2)Αξίζει τόσα λεφτά?
    3)Πόσα περίπου χρήματα θα χρειαστεί για να το φτιάξω?
    4)Πόσο πρόστιμο έχει το κτεο?

    Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΗΤΗ.
    ΔΩΣ'ΤΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΝΟΥΡΓΙΟ ΟΔΗΓΟ.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

  2. #2
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haris9 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα. Είμαι καινούργιος στο site και σχετικά καινούργιος οδηγός. Αποφάσισα στα 29 μου να πάρω μηχανή. Κατέληξα σε Kawasaki KLE 500cc.
    Αυτό που βρήκα είναι μεταχειρισμένο ,το βρήκα μέσω φιλικού προσώπου. Μοντέλο του 2002 με μόλις 2.500 χιλιόμετρα. Το είχε πάρει για πάρει για την γυναίκα του αλλά δεν το χρησιμοποίησαν σχεδόν καθόλου. Το μηχανάκι είναι σχεδόν τρία χρόνια σε γκαράζ. Φαίνεται ολοκαίνουργιο. Ακόμα τα λάστιχα έχουν πάνω τις ''τριχούλες'' που έχουν όταν είναι καινούργια(παίζει να σάπισαν-ξεράθηκαν από την ακινησία?). Η μπαταρία έχει αδειάσει και δεν παίρνει μπρος. Έχει μια ψιλογρατζουνιά σε ένα πλαστικό,αλλά τίποτα το τραγικό.Δεν έχει περάσει κτεο για δυο χρόνια.
    Λίγο που το καβάλησα μου άρεσε πολύ. Κανένα θέμα στο ύψος και στο βάρος. Πατούσα καλά κάτω και λίγο που προσπάθησα να την πλαγιάσω μου φάνηκε ότι δεν είναι βαριά.
    Μου ζητάει 1800 ευρώ.
    1)Είναι καλό μηχανάκι για έναν άπειρο οδηγό?
    2)Αξίζει τόσα λεφτά?
    3)Πόσα περίπου χρήματα θα χρειαστεί για να το φτιάξω?
    4)Πόσο πρόστιμο έχει το κτεο?

    Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΚΑΙ ΕΚΤΙΜΗΤΗ.
    ΔΩΣ'ΤΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΝΟΥΡΓΙΟ ΟΔΗΓΟ.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

    Καλώς όρισες
    Δεν είναι βαρύ όντως,και είναι πολύ καλό για έναν που ξεκινάει να το έχει ακόμα και για μόνιμο μέσο μεταφοράς!Δε σπάει δε χαλάει και πάει παντού!
    Το μηχανάκι είναι σκυλί.Φοράει το μοτέρ του πάλαι ποτέ GPz 500-λίγο πιο ήπια σεταρισμένο-και είναι πραγματικά άθραυστο.
    Μιλάμε για τέρας αξιοπιστίας και με χαμηλό κόστος συντήρησης
    Η σέλα σε ταξίδι είναι λίγο άβολη αλλά συνηθίζεται
    Με τα λεφτά που στο δίνει-και αν τα κμ ειναι αληθινά- δε παίρνεις ούτε παπί....
    Για να κυκλοφορήσει ξανά υπολόγισε χοντρικά κάνα 350άρι: ένα ζευγάρι λάστιχα,μπαταρία και λάδια/μπουζί,,το ΚΤΕΔ,μεταβίβαση και ασφάλεια...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  3. #3
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Μηχανή 15ετίας σε ακινησία με τόσα λίγα χιλιόμετρα θέλει τα εξής σε σέρβις

    σέρβις μπροστινού (80ευρώ τσιμούχες λαδάκια ανάρτησης), αλλαγή λαδιών (30ευρώ) , ψυκτικού (10ευρώ), υγρά φρένων (10ευρώ), μπουζί (20ευρώ).
    Μαζί με λάστιχα (200ευρώ) και μια νέα αλυσίδα (60ευρώ) αγγίζεις το 500άρικο μαζί με εργασία.

    Νομίζω οτι παρότι τα χιλιόμετρα είναι λίγα τα λεφτά που πρέπει να ρίξεις είναι δυσανάλογα πολλά.
    Αν το παζαρέψεις στα 1500ευρώ και πρέπει να πληρώσεις ΚΤΕΔ μεταβιβάσεις και προφανώς να αγοράσεις και μοτοσυκλετιστικό εξοπλισμό το συνολικό κοστολόγιο φτάνει τα 2500. Τα διαθέτεις?

  4. #4
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    ψαλιδι και πας για λαστιχα (αναλογα με τις συνθηκες ειναι για πεταμα) υγρα αλλαγη ολα (ενα τσεκ στο ρεζερβουαρ και ενα πλυσιμο θα ηταν οτι καλο), αλυσιδα με μια περιοποιηση γινεται λειτουργικη οσο για το μπροστινο αν δεν εχουν ξερασει δεν χρειαζεται ουτε τσιμουχες ουτε λαδια (οι ξυστρες ειναι μεταλλικες) κυκλοφορεις και βλεπεις.Μπαταρια προσπαθησε να φορτισεις και αν φορτισει τουλαχιστον οσο ειναι ζεστος ο καιρος δεν εχεις προβλημα,αργοτερα την πετας και βαζεις κατι καλο.Γενικα οτι δεν χρειαζεται αμεση αλλαγη το μεταθετεις για αργοτερα και σου ερχεται πιο ομαλα.Προσοχη στα καρμπυρατερ οταν το βαλεις μπροστα κανει διακοπες η σβηνει θα θελουν διαφορα αρχιζοντας απο σωληνακια και μετα μεμβρανες..Αν την παρεις απο 1300 εως 1500 ευρω αξιζει η αγορα και η συντηρηση.Θα κανεις τα παντα με δαυτο με λιγη τσιμπημενη καταναλωση σε σχεση με τα σημερινα μοντελα.
    Καλη αποφαση και αγορα.

  5. #5
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Χάρη κάνε μου την χάρη και κάνε την χάρη και στον εαυτό σου και δες αυτή την αγγελία..

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/8291592/
    Φαίνεται πολύ καθαρό.

    Τα λεφτά που θα σου φτάσει το KLE μπορεί να είναι περισσότερα απο το πολύ ανώτερο μηχανάκι που σου προτείνω,το οποίο είναι φιλικότατο κι οτι πρέπει για νέο κι όχι μόνο οδηγό.

    Συγνώμη που ξέφυγα απο το ερώτημα.Κανενα πρόβλημα αν σβηστεί.Θα έχετε δίκιο..

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Θα σε βολεψει αρκετα.Εγω προσωπικα,οσο και λιγα χλμ να ειχε,πανω απο 1200-1300 δεν θα εδινα.
    Θες 400-500 ευρω με το καλημερα.Τα λαστιχα μην σε ξεγελανε,ειναι τελειωμενα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    σιγουρα θες 400-500€ με το καλημερα. αμα πας για βολαν βεβαια πας 1000€+
    θα εχεις θεμα με τα καρμπυρατερ 99,99% οπου και ειναι το πιο ακριβο να φτιαξεις. 200€+

    γαμω τα μηχανακια να μαθεις, γενικα γαμω τα μηχανακια. αλλα οχι 1800 με τπτ.... το οτι εχει λιγα χλμ δεν σημενει τπτ σε ενα μηχανακι που με σωστη συντηρηση φτανει τα 300-400000χλμ....... 1000€ -1200€ μεχρι εκει...
    και θα βρεις... εγω πχ το ειχα δωσει 1400€ και το ειχα στην πενα.

    εχω ξανα πει για τα kle. και οτι θες μου λες. ειχα 250 +500cc

    η ακινησία ειναι το χειροτερο

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    1800 πολλα. Με 1500 παρτο και δωσε 3 και κανε οτι σου πανε οι άλλοι.

    λαστιχα θα δεις αν γλιστραει.

    λαδια στο πιρουνι επίσης μπορεις να τα αλλάξεις και αργότερα.

    μπαταρια, λάδια/φιλτρο/παραφλού/υγρα φρένων/μπουζι και είσαι έτοιμος για κυκλοφορία. Μολις βαλεις μπαταρία έλεγξε αν φερνει καλό ρεύμα ο ανορθωτής.

    συμφωνησε να το αγοράσεις μονο εφόσον το βαλει μπροστα ενω είσαι παρόν και παρει (με μια άλλη μπαταρια απο μοτο φορτισμένη)

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2016
    Μηνύματα
    18
    Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις.
    Αν τον ψήσω 1800 και τα έξοδα δικά του? το παίρνω?

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haris9 Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τις απαντήσεις.
    Αν τον ψήσω 1800 και τα έξοδα δικά του? το παίρνω?
    Οχι,τα συνεργεια δικα σου για να ξερεις και τι θα σου κανουνε.Μην γινεσαι λαιμαργος,υπαρχουνε αλλα να διαλεξεις.

  11. #11
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Πάνω-κάτω τα είπαν όλα, τα παιδια.

    1) Λάστιχα θέλει σίγουρα, μη κυκλοφορείς με λάστιχα 15 χρονών όσο καινούργια και να φαίνονται.

    2) Βάλτο μπρος με καλώδια, η από καλή 12-voltη, και δες αν παίρνει, και στροφάρει καλά. Αν έχουν λιγδώσει τα καρμπυρατέρ από παλιές σκάρτες βενζίνες = πολύ δουλειά = έξοδα.
    Αν ήταν σχετικός θα το είχε αδειάσει το καρμπ όσο καθόταν η μηχανή, αν ήταν άσχετος τσου.

    3) το μπροστινό μάλλον θα θέλει σέρβις όπως και νάναι, ακόμα κι αν δεν έχει σκάσει. Ε, το θες να πηγαίνει ωραία, έτσι;

    4) Φρένα θα θέλουν σερβις, αλλά μικρό το κακό.

    5) Η αλυσίδα μπορεί να σώνεται, αν δεν έχει σκουριάσει σοβαρά. Αν έχει, κι άλλο έξοδο.

    6) όλα τα άλλα του κανονικού σέρβις, λάδια, υγρά, μπαταρία αυτονόητα.

    Η πέστου να το περάσει ΚΤΕΟ αυτός, και το παίρνεις τότε με 1800, νο προμπλεμ, αρκει να έχουν γίνει όσα είπαμε.
    Αλλιώς....
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 19/07/2016 στις 17:59.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2016
    Μηνύματα
    18
    Έχω κανονίσει με συνεργείο δικό μου ,αύριο. Λέω αν μου πει ο μάστορας ότι το μηχανάκι θέλει π.χ 300 για να γίνει και πάλι λειτουργικό,να προτείνω στον κάτοχο να του δώσω άλλα 1400-1500 και να το πάρω. Λίγο που μιλήσαμε κατάλαβα ότι θέλει να το φτιάξει. Έτσι κάτι γίνεται?

  13. #13
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Κ@υλωμένος ακούγεσαι και θα την πατήσεις. Στα είπαν όλα οι από πάνω, 1500 του δίνεις και κάνεις όλες τις αλλαγές που πρέπει σε υγρά, λάστιχα μπαταρία. Πες του ότι παρ' όλο που τα χιλιόμετρα είναι λίγα ρισκάρεις να βγουν ζημιές από την ακινησία στα χέρια σου οπότε θα πάει ψηλά το μαλλί. Είναι πιο τίμιο να μοιραστείτε τα πιθανά ρίσκα, κατεβάζει τιμή αυτός το παίρνεις και ότι βγει στην πορεία δικό σου.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/07/2016
    Μηνύματα
    18
    vaska είμαι πολύ....αλλά δεν θέλω σε καμία περίπτωση να την πατήσω.Απλά με βολεύει γιατί δε θα έχω τα πέρα δώθε σε περίπτωση που θελήσω να πάρω μια μηχανή από κάποια άλλη περιοχή. Σε ευχαριστώ.

  15. #15
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    τα πέρα δώθε θα τα πληρώσεις ένα 100άρικο αν μιλάμε να πάρεις το τρένο από Αλεξανδρούπολη και να φτάσεις Αθήνα.
    Πόσα πιστεύεις οτι θα πληρώσεις το μαλλί για 15ετίας δίτροχο και όσα δυνητικά θα βγάλει αν δε το πάρεις στη τιμή που πρέπει. Καλή τύχη

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. XT 600 από ακινησία... Να το πάρω;
    από dimitrisag στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 107
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2014, 13:21
  2. Θελω V-strom.....αλλα απο που να το παρω
    από cyclist777 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2008, 21:17
  3. Να Το Παρω;
    από maintenance στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 09:59
  4. Να το πάρω;
    από adam_tsouk στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2004, 03:50
  5. Να το πάρω; Aprilia ETV100 Caponord
    από zalaros στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2004, 12:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF