Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Honda CB 600 Hornet

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2016
    Μηνύματα
    0

    Honda CB 600 Hornet

    Καλημερα στην ομαδα.. Ενδιαφερομαι για την αγορα ενος hornet 600 2005-06.. Μπορειτε να με βοηθησετε πανω σε αυτο? Τι προβληματα μπορει να μου βγαλει? Τα χιλιομετρα ποσες πιθανοτητες εχω να ειναι αληθινα? Θα με δυσκολεψει? Καθως το μονο που ειχα ως τωρα ηταν ενα Kawasaki KLE 500. Τι πρεπει να προσεξω κατα την αγορα? Και τελος επειδη εχω ακουσει διαφορα και οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες μηχανικα εχει διαφορες με το cbr 600rr?? Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

  2. #2
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Γιατί δεν κοιτάς 07 και μετά;
    "Μηχανικά" όταν λες διαφορές;
    Είχα 07 hornet και τώρα RR του 08. Και βέβαια έχουν διαφορές στο μοτέρ. Η βάση του μοτέρ είναι ίδια, αναρτήσεις, πλαίσιο, ψαλίδι καμία σχέση.

  3. #3
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Καλημέρα.Τι εννοείς έχεις ακούσεις διάφορα;

    Έχω το Hornet του 2005 (με το ανάποδο πηρούνι) 10 χρόνια και κοντά στα 80000 κμ.Σε όλο αυτό το διάστημα έχει πάει σχεδόν σε όλη την Ελλάδα,από ορεινό στροφιλίκι (Καλάβρυτα-Τσούκα) μέχρι Εγνατία και Σουνιάδες...δεκάδες εκδρομές-γύροι Κορινθιακού,χρήση σα μεταφορικό μέσο σπίτι δουλειά,από πηγμένους δρόμους μέχρι Αττική οδό,και το μόνο που ζήτησε όλο αυτό το καιρό ήταν:
    -ένα σετ αλυσίδα γρανάζια στα 50000κμ
    -έναν τεντωτήρα καδένας και μια τάπα ψυγείου στα 65000 κμ και,
    -έναν ανορθωτή στα 77000.
    Τα τυπικά σέρβις γίνονταν στην ώρα τους ή σχεδόν,και συνεχίζει να λειτουργεί το ίδιο άψογα όπως την πρώτη μέρα.
    Η μόνη βελτίωση που έκανα ήταν ένα σετ ελατήρια WP εμπρός.
    Κατανάλωση ανάλογα πόσο σε τρώει το δεξί σου χέρι: Από 4,5lt έως και 9 lt/100km...
    Η σέλα του θα βολέψει άνετα 2 άτομα για βόλτα/εκδρομή ή για καθημερινή μετακίνηση.Μέχρι τα 140 ο αέρας παλεύεται αλλά δε νομίζω αυτό να σε ενδιαφέρει άμεσα...
    Το CBR 600RR της ίδιας χρονολογίας έχει ίδιο άθραυστο μοτέρ με περισσότερα άλογα,(10-15 νομίζω) αλλά μιλάμε για εντελώς διαφορετικά μηχανάκια...

    Αν θες να δεις σε ένα μηχανάκι αν τα κμ είναι αληθινά έλα δες το δικό μου...
    Σε κάθε περίπτωση καλύτερα να πληρώσεις ένα μηχανικό να το δει να έχεις το κεφάλι σου (κατά 80%) ήσυχο...
    Τελευταία τροποποίηση από nassosxlvbros; 21/07/2016 στις 10:40.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  4. #4
    Φτουσκουλικομυρμηγκότρυπα Το avatar του/της Sabre
    Εγγραφή
    10/02/2006
    Μηνύματα
    484
    Αν δεν σου αρέσει η αλλαγή από το κλασσικό στρογγυλοφάναρο στο νέο look από το 07 και μετά, πάω πάσο και καλά κοιτάς τα μοντέλα 2005-2006.
    Αν δεν σε χαλάει το νέο look , τότε γνώμη μου βούρ για μοντέλο 07+ με injection - abs - ρυθμιζόμενες αναρτήσεις κλπ κλπ

    Μετά από 110.000 χλμ και 11 χρόνια συμβίωσης έχω αλλάξει έναν ανορθωτή και 4 λαμπάκια από τα φώτα.
    Αλλαγή όλα τα ελατήρια των αναρτήσεων ένα jetαρισμα στα carbs.

    Τακτικές αλλαγές λαδιών και αναλώσιμων και είσαι οκ.

    Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα άλλο.

    Απλά είναι λίγο ψόφιο με τα σημερινά στάνταρ.
    Έχουμε δεί το τέλος της ιστορίας, το τέλος του υπαρκτού σοσιαλισμού, το τέλος της Θρησκείας, το τέλος της αυταπάτης, ακόμα και το τέλος της χιλιετηρίδας...
    Μόνο το τέλος της μαλακίας δεν προβλέπεται να δούμε σύντομα.

  5. #5
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    ο ορισμος της ομορφιας για γυμνο μηχανακι

  6. #6
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    ο ορισμος της ομορφιας για γυμνο μηχανακι
    +1
    Aπο τα πλεον ομορφα και κλασικα σχεδια

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2016
    Μηνύματα
    0
    Δεν μου αρεσει του 07 θελω το στρογγυλο φαναρι και στησιμο.. Βεβαια αν ειχα λεφτα σαφως και θα επαιρνα κ εγω ανετα ενα cbr 600rr 2008. Μηχανικα εννοω στο μοτερ.. εχω ακουσει οτι μονο προγραμμα εχουν διαφορετικο κατ τ αλλα το μοτερ ειναι ιδιο.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2016
    Μηνύματα
    0
    Αυτο σκριβως που εκανες εσυ αυτο ακριβως θελω να κανω να μπορω να πηγαινω σχεδον παντου να μη με ενοχλει τοσο εντονα η θεση οδηγησης, ο συνεπιβατης να μην ειναι ετοιμος να πεσει πανω μου με την πρωτη ευκαιρια να μην καει πολυ και να μη βγαζει προβληματα.. Ολα αυτα τα βρηκα στο συγκεκριμενο μοντελο. Που ειναι και μακραν το ομορφοτερο της εποχης του.. Αλλα για να εχω ενα απροβληματιστο μηχανακι πρεπει να ξερω και τι χρηση εκανε ο προηγουμενοςς. Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2016
    Μηνύματα
    0
    Αυτο ακριβως θελω φιλαρακι μου.. Ενα πανεμορφο μηχανακι γι αυτο κοιταω 05-06 γιατι θελω να μεινω στο στρογγυλο και απροβληματιστο.. Σε ευχαριστω πολυ..

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2016
    Μηνύματα
    0
    Ακριβως και γω μαζι σου.

  11. #11
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    πριν καμια 10αριά μήνες πήρα το hornet του 98, το πρώτο που βγήκε.

    είχα αποφασίσει πως ό,τι και να εμφανίσει, όσο και να κάνει, όσο καιρό και να μου πάρει, θα το επισκευάσω. Δεν με ενδιαφέρει καμία άλλη μηχανή, δεν με ενδιέφερε καμία τα τελευταία 16 χρόνια και ούτε πρόκειται να κοιτάξω άλλη.

    όταν αγοράζεις μεταχειρισμένο είσαι ψιλοανοιχτός στο ενδεχόμενο να παραδώσει πνεύμα. Όσο καλός μηχανικός και αν είναι κάποιος, για να σου πει με σιγουριά αν είναι εντάξει, θα πρέπει να το κάνει βίδες, το οποίο κοστίζει ένα σκασμό λεφτά (το λύσιμο, βασικά, δεν κοστίζει και τόσο... στο δέσιμο είναι που θες λεφτά :P )

    Από κει και πέρα... το δείχνεις σε ένα μηχανικό και σου λέει αν χρειάζεται κάτι επειγόντως. Λέω επειγόντως, γιατί κάθε λίγο και λιγάκι θέλουν αλλαγή διάφορα πράματα (η λίστα είναι μεγάλη) είτε καινούριο το πάρεις είτε μεταχειρισμένο.

    Στον μηχανικό το πας για να ελέγξει χοντρά πράματα.

    τί προβλήματα μπορεί να βγάλει; τα πάντα...
    αν τα χιλιόμετρα είναι αληθινά; μάλλον... αλλά δεν έχει σημασία. και τα διπλάσια να έχει κάνει από αυτά που λέει, αδιάφορο είναι. Το πως τα έκανε είναι το σημαντικό και αυτό δεν φαίνεται εύκολα (τουλάχιστο εγώ δεν ξέρω κάποιον σίγουρο τρόπο)
    αν θα σε δυσκολέψει; μάλλον όχι. ανέβηκα πάνω μετά από καμια δεκαριά χρόνια που δεν είχα ξανανέβει σε μηχανή και με πήγε ανάβυσσο-αθήνα σαν ποδήλατο. ένοιωσα πάνω του να ταιριάζω σα μαγνήτης. Του πατέρα μου δεν του άρεσε γιατί λέει το τιμόνι κόβει πολύ... τί να πω; αυτός βέβαια είναι και ντερέκι εγώ είμαι κατηγορία φτερού, οπότε αυτός ίσως ασυναίσθητα βάζει περισσότερη δύναμη στο τιμόνι; dunno...
    τί σχέση έχει με το cbr600rr? είναι honda 600 κυβικά... τίποτα άλλο κοινό που να σε νοιάζει.

    παρ'το
    θα το χαρείς τόσο πολύ που ούτε θα σκεφτείς να δώσεις λεφτά για σέρβις

    εκτός αν είσαι παντρεμένος

    τότε να μην το πάρεις

    γιατί δεν σε βλέπω να μένεις παντρεμένος για πολύ.
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2016
    Μηνύματα
    0
    Εχεις απολυτι δικιο φιλαρακι και σε ευχαριστω πολυ πραγνατικα.. Ομως το παντρεμενος τι σχεση εχει?? χαχαχαχα

  13. #13
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Τι έχουν δηλαδής οι παντρεμένοι; Δε δικαιούνται μοτό ή έστω ένα Hornet ; Ε,τότε ή είμαι 20 χρόνια παράνομα παντρεμένος ή 10 χρόνια παράνομος κάτοχος Hornet....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

Παρόμοια θέματα

  1. Honda CB 600 Hornet 2007
    από kolosfougi στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2007, 09:59
  2. Honda CB 600 Hornet 2007
    από kolosfougi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2007, 20:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF