Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 75

Θέμα: Terens VS BMW όλα τα θάβω όλα τα κατακρίνω

  1. #61
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    Παράδειγμα ενός φίλου μου ο γιός δούλευε πολύ σκληρά το καλοκαίρι και όταν τον είδα κάποια στιγμή μου είπε ότι
    έδωσε ένα μηνιάτικο για ένα κινητό. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΙΑ..??
    ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΟΥΛΟΙ ΤΟΥ ΜΑΡΚΕΤΙΓΚ..??
    Καλημέρα και σε σένα,να χαίρεσαι το bmw σου.


    υγ. Σίγουρα δεν είχα την ίδια άποψη στα 25 και στα 35 μου χρόνια
    Στο φ/β είμαι μέλος μιας ομάδας που ασχολείται με κινητά και γκατζετάκια όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά γιατί πρώτοι αυτοί μαθαίνουν και αναδημοσιεύουν αναβαθμίσεις εταιριών σε διάφορα μοντέλα και με βολεύει από το να ψάχνω εδώ κι εκεί, να διαβάζω από μία πηγή.
    Την εποχή λοιπόν που έδιναν τα βάουτσερ για τους ανέργους ούτε ένας αλλά ούτε δύο αλλά περισσότεροι από 10 νέοι άνεργοι άνθρωποι μπήκαν στην ομάδα να ρωτήσουν για "καλό" κινητό έως και λίγο πάνω από 500€. Τόσα έπαιρναν από το βάουτσερ και ήθελαν να τα ξοδέψουν όλα να βάλουν και από τσέπη τους οι άνεργοι και να πάρουν σούπερ ντούπερ ουάου κινητάρα αλλά θα έμενε αδειανό από μονάδες και θα έκαναν αναπάντητη σε όποιον ήθελαν να επικοινωνήσουν. Ατό το καταδίκασα, τους την είπα κλπ κλπ και μάλιστα όταν ένας από αυτούς μου είπε "δικά μου είναι τα λεφτά τα κάνω ότι θέλω", του απάντησα ότι κάνει λάθος. Δεν είναι δικά του τα λεφτά, δικά μου και όλων όσων πληρώνουν εισφορές και φόρους είναι.
    Αυτό το περιστατικό δείχνει την παιδεία μας και την νοοτροπία που έχουμε σαν λαός, να δείξουμε την απαστράπτουσα λάμψη μας και ας είμαστε νηστικοί και ας γουργουρίζει η κοιλιά. Ναι και είναι κατακριτέο ναι και την λέω σε αυτούς ναι και είναι θέμα λάθους επιλογών και προτεραιοτήτων και χίλια δύο άλλα. Του φιλαράκου σου όμως το παιδί δεν το κατακρίνω, ο δικός του κώλος έγινε ΝΑ από την δουλειά, αυτός αποφασίζει που θα καταθέσει τον οβολόν του. Μπορεί να είναι βλάκας και θύμα του μάρκετιν και της εποχής αλλά δεν έχω το δικαίωμα να του την πω. Μπορεί μέσα μου να λέω "τι βλάκας που είναι" αλλά επ' ουδενί δεν έχω το δικαίωμα να του την πω.

    Καλό ταξίδι, καλά και όμορφα χιλιόμετρα και περιμένουμε εντυπώσεις όταν επιστρέψεις.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #62
    Το βλέπω από τώρα "με κοιτούσαν με φθόνο όλοι οι κάτοχοι πεμφέ. Κορόιδα. Νιαου".

  3. #63
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Στο φ/β είμαι μέλος μιας ομάδας που ασχολείται με κινητά και γκατζετάκια όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά γιατί πρώτοι αυτοί μαθαίνουν και αναδημοσιεύουν αναβαθμίσεις εταιριών σε διάφορα μοντέλα και με βολεύει από το να ψάχνω εδώ κι εκεί, να διαβάζω από μία πηγή.
    Την εποχή λοιπόν που έδιναν τα βάουτσερ για τους ανέργους ούτε ένας αλλά ούτε δύο αλλά περισσότεροι από 10 νέοι άνεργοι άνθρωποι μπήκαν στην ομάδα να ρωτήσουν για "καλό" κινητό έως και λίγο πάνω από 500€. Τόσα έπαιρναν από το βάουτσερ και ήθελαν να τα ξοδέψουν όλα να βάλουν και από τσέπη τους οι άνεργοι και να πάρουν σούπερ ντούπερ ουάου κινητάρα αλλά θα έμενε αδειανό από μονάδες και θα έκαναν αναπάντητη σε όποιον ήθελαν να επικοινωνήσουν. Ατό το καταδίκασα, τους την είπα κλπ κλπ και μάλιστα όταν ένας από αυτούς μου είπε "δικά μου είναι τα λεφτά τα κάνω ότι θέλω", του απάντησα ότι κάνει λάθος. Δεν είναι δικά του τα λεφτά, δικά μου και όλων όσων πληρώνουν εισφορές και φόρους είναι.
    Αυτό το περιστατικό δείχνει την παιδεία μας και την νοοτροπία που έχουμε σαν λαός, να δείξουμε την απαστράπτουσα λάμψη μας και ας είμαστε νηστικοί και ας γουργουρίζει η κοιλιά. Ναι και είναι κατακριτέο ναι και την λέω σε αυτούς ναι και είναι θέμα λάθους επιλογών και προτεραιοτήτων και χίλια δύο άλλα. Του φιλαράκου σου όμως το παιδί δεν το κατακρίνω, ο δικός του κώλος έγινε ΝΑ από την δουλειά, αυτός αποφασίζει που θα καταθέσει τον οβολόν του. Μπορεί να είναι βλάκας και θύμα του μάρκετιν και της εποχής αλλά δεν έχω το δικαίωμα να του την πω. Μπορεί μέσα μου να λέω "τι βλάκας που είναι" αλλά επ' ουδενί δεν έχω το δικαίωμα να του την πω.

    Καλό ταξίδι, καλά και όμορφα χιλιόμετρα και περιμένουμε εντυπώσεις όταν επιστρέψεις.
    εμμέσως τότε και ο παρθενώνας μας ανήκει λογο των εισφορών στους γηγενείς.. τα κινητά πλέον είναι κάτι ξεχωριστό δεν είναι απλά ένα αντικείμενο ψυχαγωγίας,ρώτα τις νεότερες γενιές να σου
    ποια ελλάδα και ποιά δύση γενικότερα, στην αφρική δεν έχουν αποχετευτικό σύστημα παραυτα έχουν οι περισσότεροι iphone 6, ναι είναι ένα σύγχρονο καθρεπτάκι των τότε αποικιοκρατών ισπανών προς του ιθαγενείς, για να αντισταθείς στην μόδα και τάση εποχής πρέπει να έχεις ήδη χτισμένη ολόδική σου προσωπικότητα που να μπορείς να γεύεσαι απλοποιημένα πράγματα και να θρεφεις το εγώ σου ανέξοδα, δηλαδή εάν δεν είσαι νιτσε και λοιποί σπουδαίοι άνθρωποι θα διαφοροποιηθείς με την εμπειρία των χρόνων και αφού "σπάσεις τα μουτρα σου" με λοιπές καταναλωτικές παπ@ριές.

    γιαυτό πριν να κρίνετε, προσπαθήστε να θυμηθείτε ποσο αντιστεκόσασταν στην φορά της μόδας της εποχής όταν εσείς ήσασταν 20-25-30 χρονών
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Christos ktm R
    Εγγραφή
    03/03/2012
    Μηνύματα
    206
    καλο ταξιδι τερενς κ καλη ανταμωση με το γιο!

  5. #65
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    η απορια ειναι αν και ποσοι καταλαβαν τι θελει να πει ο Τερενς και που καταληγει τελικα.
    καλο ταξιδι Τερενς.

  6. #66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΛΙΑΣΚΤΜ Προβολή μηνύματος
    η απορια ειναι αν και ποσοι καταλαβαν τι θελει να πει ο Τερενς και που καταληγει τελικα.
    καλο ταξιδι Τερενς.
    Είμαι από κινητό και οι σινδονες άβολες.

    Το τι θέλει να πει είναι προφανές. Το γιατί δεν είναι, αλλά έχει εκδοχές...

  7. #67
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ




    Πάω να κάνω 5000-6000 χλμ.,θα φτάσω μέχρι το Αμβούργο μέσω Ιταλίας.
    Στην επιστροφή αν είμαστε όλοι καλά θα σας γράψω τις εντυπώσεις μου από το τενερέ.

    ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
    αυτα ειναι !!!

    καλο ταξιδι , καλους δρομους , καλη ανταμωση με το παιδι και καλο καλοκαιρι !!!

    να περασεις υπεροχα και να γυρισεις με το καλο να μας πεις εντυπωσεις!!


  8. #68
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.192
    Εγώ πάλι γιατί θεωρώ ότι είναι φύσει αδύνατον,οι εκατοντάδες χιλιάδες αγοραστές BMW GS πανευρωπαϊκά,να είναι όοολοι θύματα υπερκαταναλωτισμού και άμετρης διαφήμισης?
    Είναι πια τόσα πολλά τα μείον των Βαυαρικών και τόσα πολλά τα συν των Ιαπωνικών-Αυστριακών-Ιταλικών και Αγγλικών και παρ' όλα αυτά ο κόσμος δεν το 'χει πάρει χαμπάρι τόσα χρόνια και ψωνίζει BMW?

    Γιατί δεν πουλάει το S Tenere? Γιατί πάτωσε το Crosstourer? Που βρίσκεται το Explorer αλλά και το Caponord?Γιατί ακούγονται τόσα πολλά (από ιδιοκτήτες) για το ΚΤΜ 1290 αλλά και για το 1190? (το έχει προσωπικός μου φίλος και έχει αγανακτήσει από ψιλομ@λ@κίες).

    Μήπως τίποτα δεν είναι τυχαίο και η αγορά εν τέλει προσανατολίζεται σωστά και ανεπηρέαστη?

  9. #69
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    γιαυτό πριν να κρίνετε, προσπαθήστε να θυμηθείτε ποσο αντιστεκόσασταν στην φορά της μόδας της εποχής όταν εσείς ήσασταν 20-25-30 χρονών
    Εγώ είμαι με τον Vaska σε αυτό το θέμα.
    Κι οταν ήμουν 20-25-30 χρονών, αγόραζα κατι μόνο αν με έπαιρνε και είχα μαζέψει τα φράγκα και ποτέ με δόσεις καρτες δάνεια κλπ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Αυτό το "καλό ταξίδι " που πολλοί γράψατε ,εμένα λίγο μακάβριο μου φάνηκε ρε...
    Εντιτ. θα συμφωνήσω με το παιδί από πάνω ,μετά από 13 χρόνια με βλέπω φέτος να ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ να χρησιμοποιήσω ξανά πιστωτική
    κάρτα !

  11. #71
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Εγω ξερω οτι μπηκα να διαβασω ενα θεμα και παντου......Τελιτσες απο τον δημιουργο του......

    Τωρα.. Η μετανιωσε για αυτα που εγραψε ( οποτε δεν ....... αλλα ζητας ενα συγνωμη..)

    Η δεν γραφεις καθολου τερρενς .....

    Τι να πω ..??

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vardis
    Εγγραφή
    05/12/2009
    Μηνύματα
    138
    Αισθάνομαι κατάφορα αδικημένος. Θέλω κι εγώ θέμα "Τέρενς (και λοιποί) vs varadero", τόσα έχω τραβήξει!
    Καλό ταξίδι και πάντα όρθιος φίλε Τέρενς.
    vardis

  13. #73
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Εγω παντως περιμένω να γραψει βαρβατο ταξιδιωτικο μετα απο τοσες χιλιαδες χλμ! Γιατι μεχρι τωρα ολο λογια ειμαστε αλλα απο φωτο και περιγραφη δε βλεπουμε τπτ! :a39:
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  14. #74
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Αυτο το κολπο που οι δημιουργοι σβηνετε τα ποστ σας ειναι πολυ μαλακια.
    Να εχετε τα μπαλακια να δεχεστε την κριτικη για τα γραφομενα σας.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #75
    νομιζω οτι το θρεντ δεν εχει πλεον πολυ νοημα με τοσες τελιτσες.

    αναμενουμε ενα υπεροχο ταξιδιωτικο.

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Μιλαμε τα ειδα ΟΛΑ!
    από gcrook στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2009, 21:25
  2. που σαι bartal να τα χωσεις , ολα ειναι ανακυκλωσεις
    από el_hymador στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2005, 09:24
  3. Τα Τρωει Ολα!
    από SF στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2005, 09:07
  4. Για Τα Λεφτα Τα Κανεισ Ολα
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 16:13
  5. δυο προσωπα που τα λενε ολα
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2005, 20:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF