Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 64

Θέμα: Ταξιδι Αθηνα-Θεσσαλονικη με TTR250!

  1. #46
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jasonaras Προβολή μηνύματος
    Βασικα παιδια, ευχαριστω ολους για τις συμβουλες. Αυριο φευγω το εχω αποφασισει, ευχαριστω για το χρονο σας, τα ξανα λεμε απο την αλλη βδομαδα.
    φιλια
    Ενταξει ........ειπαμε να το πας σιγα αλλα εσυ μαλλον το παρακανεις......
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    θα εκπλαγεις ποσο ευκολο ειναι.Και αν ειναι σωστα ετοιμασμενο το μηχανακι,θα ειναι και διασκεδαστικο.

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    ... θα μας βλέπουν παλαιοί κάτοχοι με 50άρες φλορέτες ή ζούνταπ - τότε που ήταν τα οικογενειακά τους (και μοναδικά τους) οχήματα και θα γελάνε ...

    Εάν κάνει 100 χλμ την ημέρα λόγω πχ της εργασίας του , που σημαίνει 500 χλμ σε 5 μέρες ... ποιά η διαφορά ?
    Δεν συζητάμε το να κάνει κάποιος 500 χλμ συνεχόμενα με τέρμα γκάζι, αλλά με στρωτή οδήγηση χωρίς παρατεταμένες ψηλές στροφές κινητήρα, με στάσεις για ξεκούραση, με το σωστό λαδάκι του, την σωστή αλυσίδα του ... τι θα πάθει ? ... να υπολογίσουμε επίσης ότι αερόψυκτη μεν η μηχανή, αλλά θα βρίσκεται συνεχώς σε κίνηση και όχι σταματημένη σε φανάρι ... άρα δεν τίθεται θέμα υπερθέρμανσης.

    Ιασονάρα μην μασάς ... Ζηλεύω που φεύγεις, αλλά και εμένα οι μέρες μου πλησιάζουν (για λίγο πιό μακρυά ίσως ... )


    Π.χ. ρίξε μια ματιά εδώ : ο τυπάς έφυγε στις 14:00 από Θεσσαλονίκη για Αθήνα με το παπί του ... και χαλαρά βράδυ έφτασε σπίτι του ... ταχύτητες ταξιδίου περίπου 70χλμ/ώρα ...

    http://advride.gr/threads/%CE%A3%CF%...-7#post-137100
    Τελευταία τροποποίηση από Vrasidas; 27/07/2016 στις 17:28.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.441
    ρε παιδια ,250cc ειναι, τι να παθει και τι να καταλαβει;στα δικα μας τα χρονια τα 250 cc ηταν απιαστο ονειρο και πολλααααααα τα cc.Εδω ο αλλος γυρισε ολη την Ασια και την Αφρικη με 250αρι

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2007
    Μηνύματα
    465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    ρε παιδια ,250cc ειναι, τι να παθει και τι να καταλαβει;στα δικα μας τα χρονια τα 250 cc ηταν απιαστο ονειρο και πολλααααααα τα cc.Εδω ο αλλος γυρισε ολη την Ασια και την Αφρικη με 250αρι
    ... το "μακρυά" το ορίζει αποκλειστικά και μόνο το μυαλό ... Για την μάνα μου το να πάει μέχρι του Μπακάκου της φαίνεται άθλος ... παίρνει μέχρι και κολατσιό μαζί της ... και μπόλικο νερό ... :rotflmao:

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jasonaras Προβολή μηνύματος
    Βασικα παιδια, ευχαριστω ολους για τις συμβουλες. Αυριο φευγω το εχω αποφασισει, ευχαριστω για το χρονο σας, τα ξανα λεμε απο την αλλη βδομαδα.
    φιλια
    Φυυυυυυυγε λεμε.

    Μια χαρα μηχαναρα εχεις.Ντυσου σωστα,προσεχε στον δρομο και εδω θα ειμαστε στην επιστροφη.

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Καλό ταξίδι

  8. #53
    Μέλος Το avatar του/της kyo
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    296
    απανω του φιλε

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    978
    Απλή παρατήρηση.
    Πιάνω κι εγώ το εαυτό μου να λέει "τα παλιά τα χρόνια που πήγαινα παντού με το 200άρι XL με 80χαω τσουκου-τσούκου και μπλα μπλα..", αλλά μετά το σκέφτομαι λογικά και λέω ότι από κείιιινα τα χρόνια τα παλιά:
    -έχουν αυξηθεί τα όρια στους αυτοκινητόδρομους κατά 30-40 χαω,
    -η κίνηση είναι αυξημένη σε σχέση με τότε,
    -τα αυτοκίνητα που θα κινούνται δίπλα σου στον αυτοκινητόδρομο θα σε περνάνε με +40 το λιγότερο
    -τα πούλμαν με +20

    Αν είχα να κάνω τέτοιο ταξίδι, απλά θα πήγαινα από επαρχιακό. Δεν είναι οι εθνικές μας πια για τέτοιες ταχύτητες.
    (Καλά, η Κορίνθου-Πατρών δεν είναι για τίποτα, αλλά αυτό το ξέρουμε)
    Καλό δρόμο σύντροχε και καλά να περάσεις!

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2008
    Μηνύματα
    159
    καποτε εγραφα 200χλμ με βεσπα 200αρα....με τι???με βεσπα!!!!
    αφου βλεπω οτι εφυγες,καλο δρομο να χεις και να περασεις οσο καλυτερα γινεται!!
    μια χαρα ειναι το μηχανακι σου
    στο μυαλο ειναι ολα!
    καλη επιστροφη με το καλο και να μας πεις εντυπωσεις

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    τα 500 βγαινουν ανετα χωρις στασεις για ξεκουραση και κρυομα μοτερ ακομα και με παπι

  12. #57
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SOTHRHS Προβολή μηνύματος
    καποτε εγραφα 200χλμ με βεσπα 200αρα....με τι???με βεσπα!!!!
    αδερφέ αυτόν τον τύπο τον διάβασες? http://worldvespa.net/in-progress/the-route/

    χωρις να θέλω να μειώσω κανέναν τα 200χλμ που λες κάποιοι τα έκαναν με peugeot 103
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	PP-104-peugeot-de-1970[1].jpg 
Προβολές:	143 
Μέγεθος:	26,9 KB 
ID:	363306
    Οι αντοχές σε ταξίδια διαρκείας κρίνονται στον αναβάτη όχι στα δίκυκλα, οι μηχανές απαιτούν τα στοιχειώδη συντήρησης
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    τα 500 βγαινουν ανετα χωρις στασεις για ξεκουραση και κρυομα μοτερ ακομα και με παπι
    Φιλαράκι έχεις κάνει ποτέ κανα ταξιδάκι με μικρό μηχανάκι;

    Έπρεπε ο συμφορουμίτης να διάβαζε το θρεντ του Κώστα πριν ταξιδέψει και θα του έφευγαν όλες οι αμφιβολίες για το αν μπορεί να κάνει το ταξίδι

  14. #59
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Βάλε πίσω γρανάζι με 2-3 δόντια λιγότερα ή ενα μπροστά με ενα δόντι περισσότερο για να μακρυνει λίγο η τελική μετάδοση ωστε να μπορεί να ταξιδεύει το τουτούρι πιο ανετα με 100+.

    Πάρε μια μεγάλη χοντρή πετσέτα θαλάσσης δίπλωσέ τη ή ενα μαξιλάρι σαλονιού στα χρώματα του TTR (πρόσεξε τα θυληκά αγριεύουν με κάτι τέτοιες πρωτοβουλίες, καλύτερα αγορασε κατι), πιάσε τα στη σέλα με κανα χταπόδι και ετσι θα ταξιδέψεις πιο άνετα. Είχα κάνει ετσι άπειρα χιλιόμετρα με DT 200 R καποτε, δεν κάνω πλάκα δουλεύει μια χαρά το κόλπο. Ασε που θα σου μείνει και το μαξιλάρι προίκα

    Αν δεν κάνεις το απο πάνω, φόρα τουλάχιστον ποδηλατικό κολάν με μαξιλαράκια. Αν δεν το κάνεις ούτε αυτό θα εξοικειωθείς άμεσα με την όρθια εντουράδικη οδήγηση.

    Μέχρι την Λάρισα - Τέμπη πήγαινε από παλιά εθνική.

    Καλό ταξίδι...

    πωωω τι μου θύμησες ..... με DT 200 Πάτρα Χαλκιδική δικάβαλος και φούλ φορτωμένος με σκηνή, ψαροντούφεκο, πέδιλα, ζώνη με βάρη και δεν μπορώ να θυμηθώ τι άλλο + ρουχισμός δικός μου και της κοπελιάς που είχα μαζί μου σε μία μέρα. Ακόμα και σχάρα τιμονιού είχα και είχα βάλει τα υποστρώματα και κάτι άλλα μπιχλιμπίδια. Χαλάρωση 5 μέρες Χαλκιδική με τα απαραίτητα χλμ να την γυρίσουμε και να την δούμε κι επιστροφή την 6η μέρα. Το ίδιο κόλπο στον γυρισμό με το δικό σου αλλά δεν είχα ελεύθερο χταπόδι οπότε έκανα ροντέο στις στροφές του Μπράλου. Όταν φτάσαμε Πάτρα κατούραγα εντός παρενθέσεως κι έκανα να κάτσω κανένα διήμερο.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    εχουμε κανα νεοτερο απτο δυτικο μετωπο η να περασει κανας συμφορουμιτης απο αφιδνες να δει αν ειναι ακομα εκει απο το πρωι?

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για ταξιδι Αθηνα-Θεσσαλονικη
    από tedfach στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2014, 21:56
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2009, 20:02
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2008, 13:27
  4. Αθηνα - Κυθηρα Με Χτ 400????????
    από danaos75 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2004, 13:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF