Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Κάμερα στο μηχανάκι;

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2016
    Μηνύματα
    37

    Κάμερα στο μηχανάκι;

    Καλημέρα και πάλι αδέρφια αναβάτες.
    Σήμερα ειδα (πάλι) μία έκκληση από έναν συνάνθρωπο για αναζήτηση στοιχείων οχήματος (αυτοκίνητο) το οποίο εμπλέκεται σε τροχαίο και εγκατάληψη θύματος (μοτοσυκλετιστή ο οποίος απεβίωσε).
    Επειδή είχα και εγώ ατύχημα πριν απο κάποια χρόνια απο αυτοκίνητο (που με έκλεισε βράδυ,με 90χλμ ταχύτητα στην άνοδο της κηφησίας και έσκασα σε κράσπεδο με αποτέλεσμα να "πετάξω" 30 μέτρα και το καημένο το (εταιρικό) kaze-r έχει κολλημένο μπροστινό πάνω στο μοτέρ και τιμονόπλακα που δεν βρέθηκε ποτέ, σέλα στο χέρι και γενικά πήγε ολική)...
    Και έχω μπεί σε σκέψεις.Επειδή καλώς ή κακώς δεν μου αρέσουν τα τετράτροχα και οδηγώ 21 συναπτά έτη μοτοσακά (ακα μοτοσυκλέτες-παπάκια-σκούτερ κτλπ) και κινούμαι κυρίως εντός αστικού ιστού (Αθήνα),σκέφτομαι να βάλω σε κατάλληλη θέση πάνω στο τιμόνι μια κάμερα.Τραβώντας λοιπόν μια γραμμή τροφοδοσίας ρεύματος πάνω απο την μπαταρία-κάτω απο το ντεπόζιτο και η κάμερα να είναι αποσπώμενη-αλλά με βάση κατάλληλη για να μένει στην θέση της και να μην την ψάχνουμε στην άσφαλτο-).
    Έχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο να μου δώσει ιδέα;

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της rouvasi
    Εγγραφή
    03/05/2015
    Μηνύματα
    30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AgisMessinios Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και πάλι αδέρφια αναβάτες.
    Σήμερα ειδα (πάλι) μία έκκληση από έναν συνάνθρωπο για αναζήτηση στοιχείων οχήματος (αυτοκίνητο) το οποίο εμπλέκεται σε τροχαίο και εγκατάληψη θύματος (μοτοσυκλετιστή ο οποίος απεβίωσε).
    Επειδή είχα και εγώ ατύχημα πριν απο κάποια χρόνια απο αυτοκίνητο (που με έκλεισε βράδυ,με 90χλμ ταχύτητα στην άνοδο της κηφησίας και έσκασα σε κράσπεδο με αποτέλεσμα να "πετάξω" 30 μέτρα και το καημένο το (εταιρικό) kaze-r έχει κολλημένο μπροστινό πάνω στο μοτέρ και τιμονόπλακα που δεν βρέθηκε ποτέ, σέλα στο χέρι και γενικά πήγε ολική)...
    Και έχω μπεί σε σκέψεις.Επειδή καλώς ή κακώς δεν μου αρέσουν τα τετράτροχα και οδηγώ 21 συναπτά έτη μοτοσακά (ακα μοτοσυκλέτες-παπάκια-σκούτερ κτλπ) και κινούμαι κυρίως εντός αστικού ιστού (Αθήνα),σκέφτομαι να βάλω σε κατάλληλη θέση πάνω στο τιμόνι μια κάμερα.Τραβώντας λοιπόν μια γραμμή τροφοδοσίας ρεύματος πάνω απο την μπαταρία-κάτω απο το ντεπόζιτο και η κάμερα να είναι αποσπώμενη-αλλά με βάση κατάλληλη για να μένει στην θέση της και να μην την ψάχνουμε στην άσφαλτο-).
    Έχει κάνει κανείς κάτι παρόμοιο να μου δώσει ιδέα;

    Καλησπέρα,

    Εχτές το βράδυ έψαχνα και εγώ κάτι αντίστοιχο, πολύ καλή επιλογή είναι το παρακάτω σύστημα μόνιμης τοποθέτησης.
    http://www.innovv.com/#!the-k1/c3r6
    Μερικά από τα πλεονεκτήματα:
    Water and weather resistance
    GPS
    Auto On/Off Activation, Loop Recording, and G-Sensor Detection.

    το μόνο αρνητικό είναι το κόστος
    Your feeble skills are no match for the power of the Dark Side.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Οι καταστάσεις είναι πλέον πολύ άγριες. Θα καταντήσουμε όπως Ρωσία, Ουκρανία κλπ όπου δεν κυκλοφορούν αυτοκίνητο χωρίς κάμερα μπρος-πίσω...
    «Ο μεγαλύτερος εχθρός της γνώσης δεν είναι η άγνοια, αλλά η ψευδαίσθηση της γνώσης» Stephen Hawking
    You will never be arrested #58

  4. #4
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    υπαρχει και η επιλογη μιας action camera (xiaomi yi, στα 100 ευρω μαζι με βασεις κτλ) οι οποιες ειναι σχετικα φθηνες και ευκολες στη χρηση. αν τη θες να γραφει πολλες ωρες
    μπορεις να παρεις 1-2 μπαταριες και να τις αλλαζεις.

    η καλυτερη λυση δεν ειναι γιατι εχει ταλαιπωρια να αλλαζεις μπαταριες, να αδειαζεις την καρτα μνημης κτλ, αλλα ειναι φθηνη.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2016
    Μηνύματα
    73
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    υπαρχει και η επιλογη μιας action camera (xiaomi yi, στα 100 ευρω μαζι με βασεις κτλ) οι οποιες ειναι σχετικα φθηνες και ευκολες στη χρηση. αν τη θες να γραφει πολλες ωρες
    μπορεις να παρεις 1-2 μπαταριες και να τις αλλαζεις.

    η καλυτερη λυση δεν ειναι γιατι εχει ταλαιπωρια να αλλαζεις μπαταριες, να αδειαζεις την καρτα μνημης κτλ, αλλα ειναι φθηνη.
    Βασικά ένα αμφιλεγόμενο τρακάρισμα να σου τύχει την έχεις κάνει την απόσβεση πολύ χαλαρά!

  6. #6
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    690
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nafths Προβολή μηνύματος
    Βασικά ένα αμφιλεγόμενο τρακάρισμα να σου τύχει την έχεις κάνει την απόσβεση πολύ χαλαρά!
    Η χρήση του (προσωπικού) βίντεο στην Ελλάδα στέκει ως πειστήριο σε δικαστήριο ή τέλος πάντων όπου μπορεί να χρησιμοποιηθεί? Χωρίς να είμαι σίγουρος και σορυ αν κάνω λάθος δεν νομίζω ότι υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο που να επιτρέπει τη χρήση της ατομικής κάμερας ως μέσω καταγραφής παραβάσεων. Αλλιώς φαντάζομαι θα χαμε όλοι απο δυο τρεις πανω μας. Βέβαια θα μπορούσες να βρεις πινακίδες κλπ αν γινόταν κάτι και ο άλλος έφευγε αλλά νομίζω μέχρι εκεί. Καλο θα ήταν βέβαια αν κάποιος ξέρει σίγουρα ας μας πει κατα πόσο είναι νόμιμο η μη.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/06/2015
    Μηνύματα
    11
    Και εγω εχω ωομιζω οτι δεν μπορει να χρησιμοποιηθει σε δικαστηριο.

    Χρειαζομαστε νομικο...

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της rouvasi
    Εγγραφή
    03/05/2015
    Μηνύματα
    30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    υπαρχει και η επιλογη μιας action camera (xiaomi yi, στα 100 ευρω μαζι με βασεις κτλ) οι οποιες ειναι σχετικα φθηνες και ευκολες στη χρηση. αν τη θες να γραφει πολλες ωρες
    μπορεις να παρεις 1-2 μπαταριες και να τις αλλαζεις.

    η καλυτερη λυση δεν ειναι γιατι εχει ταλαιπωρια να αλλαζεις μπαταριες, να αδειαζεις την καρτα μνημης κτλ, αλλα ειναι φθηνη.
    xiaomi yi έχω και μπορώ να σου πω ότι για αυτή την χρήση δεν βολεύει, το δοκίμασα και
    1. Πρέπει να βάζεις βγάζεις φορτίζεις συνέχεια, εγώ έχω δύο μία στο κράνος και μία κάτω από την μπαγκαζιέρα που κοιτάει πίσω.
    2. H μπαταρία είναι για το πολύ 1 ώρα και δεν ξέρεις αν την στιγμή που την θες θα γράφει ή θα έχει σβήσει.

    Το βασικό είναι να μη σε κρεμάσει όταν την χρειαστείς.
    Your feeble skills are no match for the power of the Dark Side.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2014, 15:23
  2. Για οσους λενε οτι κρυωνουνε αυτον τον καιρο στο μηχανακι!...
    από Vstrommer71 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2012, 17:34
  3. Νήπιο και μπαμπάς στο μηχανάκι.
    από nikonian στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2011, 21:48
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2008, 07:50
  5. θέσεις για κάμερα στο 250
    από johnpan στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 31/07/2007, 15:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF