Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 35

Θέμα: Οδήγηση με κινητό και θετική εικόνα (wait.. what?!)

  1. #1
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181

    Οδήγηση με κινητό και θετική εικόνα (wait.. what?!)

    Το λοιπόν το φαινόμενο συχνό, αλλά θέλω τις απόψεις σας στο αν μπορούμε να το πιάσουμε αλλιώς.

    Σήμερα "τσάκωσα" μία κυρία με το κινητό κολλημένο στο αυτί.
    Μετά από μία σύντομη αντιπαράθεση, και αφού της μετέφερα αυτό που λέμε στις μοτοσυκλέτες "Όταν συμβεί...", αυτή ανταποκρίθηκε
    "Μέχρι να συμβεί" και συνέχισε αδιάφορη τη συνομιλία της. Αφήνω αυτό το κομμάτι ασχολίαστο και τα συμπεράσματα δικά σας. Σημειώνω εδώ ότι η κυρία ήταν μητέρα, με την κόρη της συνοδηγό.
    Στη συνέχεια, συνάντησα άλλον έναν οδηγό, πατέρα αυτή τη φορά, με την κόρη συνοδηγό και το κινητό κολλημένο στο αυτί.

    Στο δια ταύτα της υπόθεσης, και αναλογιζόμενος τον εκνευρισμό με τον οποίο μίλησα στην κυρία/μάνα, αναρωτιόμουν, τί μπορούμε να κάνουμε ώστε να διορθωθεί η κατάσταση, γιατί έπρεπε, μάλλον, να ήμουν αστυνομικός για να κερδίσω την προσοχή της.

    Το συμπέρασμα στο οποίο εγώ καταλήγω, είναι ότι αυτό που χρειάζεται ο επιτήδειος, ανίδεος, αλαφροΐσκιωτος κλπ. κλπ. οδηγός είναι θετικές εικόνες.
    Θετικές εικόνες για τους νέους που έχει δίπλα του (μιας και μιλάμε και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις για γονείς), για την ασφαλή οδήγηση, για την άφιξη με ασφάλεια στον προορισμό του, κι ένα σωρό άλλα.

    Το έναυσμα της σκέψης αυτής μου ήρθε από μία έκθεση του Μοτοθέσις, για την θετική προβολή όσον αφορά τη χρήση κράνους κατά την οδήγηση και τα οφέλη που αυτή προσφέρει, αντί των αλλεπάλληλων εικόνων τροχαίων και θανάτων.

    Είμαι της άποψης ότι όλοι πρέπει να συνεισφέρουμε στην βελτίωση της κοινωνίας μας, ένα λιθαράκι την φορά.
    Πώς, λοιπόν, πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε να προστατεύσουμε τους εαυτούς μας και τους άλλους οδηγούς από επικίνδυνες οδηγητικές συμπεριφορές, χωρίς να γινόμαστε τραμπούκοι και περνώντας θετικά μηνύματα;

  2. #2
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Ενα 9ρι να σημαδευει και πλατυ χαμογελο.....
    Μην μας πουνε και αγροικους.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Να επιβληθεί μια εφαρμογή, που αν μιλάς ενώ κινείσαι με πάνω απο 2 - 3 χιλ την ώρα, να παράγει μια ηλεκτρική εκκένωση η συσκευή, τέτοια, που να γίνετε το αυτή σου σαν κώλος μαϊμούς.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Να επιβληθεί μια εφαρμογή, που αν μιλάς ενώ κινείσαι με πάνω απο 2 - 3 χιλ την ώρα, να παράγει μια ηλεκτρική εκκένωση η συσκευή, τέτοια, που να γίνετε το αυτή σου σαν κώλος μαϊμούς.
    Tραίνο,λεωφορείο,τραμ ,τρόλεϊ,καράβια,αεροπλάνα,τζοκινκ? Δε γίνεται δυστυχώς... Αλλά πολύ πρωτότυπο μου άρεσε!!!
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    κάποτε αναρωτιώμουν γιατι πατανε φρένα στην ευθεια μόνοι τους. Τώρα όποτε συμβαινει ειναι απο κινητο. σημερα η αλλη εγραφε με το κινητο στα ποδια 50+χρονων και παταγε φρένο καθε πεντε μετρα μονη της.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Είναι το νέο MPBS (Mobile Phone Braking System). To βίντεο που δείχνει πόσο ''δρόμο'' χάνεις όταν αποσπάσαι για δευτερόλεπτα ανάλογα με τη ταχύτητα που πας το έχετε δει? Αν το ξέρει κάποιος ας το βάλει λινκ!!!
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της annoula1981
    Εγγραφή
    12/01/2016
    Μηνύματα
    148
    Να συνδεσουν με μια εφαρμογη το κινητο με το immobilizer του αυτοκινητου και το κινητο αυτοματα να μπαινει σε λειτουργια πτησης οταν βαζει μπροστα ο οδηγος. λεω εγω τωρα...
    Αν η ζωη σου ειναι πικρή ανακατεψε. Εχει καθήσει η ζάχαρη..

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gory Προβολή μηνύματος
    Πώς, λοιπόν, πιστεύετε ότι θα μπορούσαμε να προστατεύσουμε τους εαυτούς μας και τους άλλους οδηγούς από επικίνδυνες οδηγητικές συμπεριφορές, χωρίς να γινόμαστε τραμπούκοι και περνώντας θετικά μηνύματα;
    Να μεταναστευσεις,μονο ετσι θα λυσεις το προβλημα.
    Εχουμε μαθει στραβα,και οσα χρονια και να περασουν τα ιδια θα κανουμε.
    Η εναλλακτικα,να εισαι οσο πιο ηρεμος γινεται(δυσκολο)και να προσπαθεις να προβλεπεις τη μαλακια
    που θα κανει ο καθενας.

  9. #9
    Ντιπ άσχετος Το avatar του/της gory
    Εγγραφή
    21/01/2016
    Μηνύματα
    181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Να μεταναστευσεις,μονο ετσι θα λυσεις το προβλημα.
    Εχουμε μαθει στραβα,και οσα χρονια και να περασουν τα ιδια θα κανουμε.
    Η εναλλακτικα,να εισαι οσο πιο ηρεμος γινεται(δυσκολο)και να προσπαθεις να προβλεπεις τη μαλακια
    που θα κανει ο καθενας.
    Απτά μου δεν με έχουν βγάλει ακόμη..
    Μπορείς να προβλέψεις κάθε παπαριά;

  10. #10
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Σενάριο α) πας ευγενικά και χαμογελώντας και τους λες οδήγηση και κινητό δεν πάνε μαζί, στην πρώτη μαλακισμένη δικαιολογία βουτάς το κινητό (συνήθως το κρατάνε με το αριστερό χέρι οπότε βολεύει το παράθυρο) και το πετάς. Μέσα ή έξω από το αυτοκίνητο μικρή σημασία έχει.

    Σενάριο β) (προϋποθέτει τσιγάρο) Πας δίπλα στο παράθυρο και τους λες : είμαι τρελός και όταν βλέπω οδηγό να μιλάει στο κινητό μου 'ρχεται να του βάλω φωτιά. Σηκώνεις επιδεικτικά το χέρι με το τσιγάρο, τραβάς μια τζούρα και το πετάς έτσι ώστε να φανεί ότι έπεσε μέσα στο αυτοκίνητο (και μέσα να πέσει ακόμα καλύτερα αλλά δουλεύει κι αν πέσει έξω). Μένεις στην άκρη και παρακολουθείς. Για πολλά γέλια σου λέω. Προφανώς δεν μας κάνει το ηλεκτρονικό τσιγάρο, ναι??

    Σενάριο γ) Νερομπίστολο και ψεκασμός στα μούτρα. Έτσι όπως παίζουν αυτοί με την ζωή σου έτσι και πιο αθώα παίζεις κι εσύ με το νερό.


    Και στα 3 σενάρια πρέπει να γίνει προσεκτική προσέγγιση για να σκανάρεις τον άλλο και την τρέλα που κουβαλάει. Αν δεις μάτι να γυαλίζει ή όπως σε κοιτάζει να φαίνεται το ασπράδι του ματιού του, δεν επιχειρείς. Επίσης δεν επιχειρείς σε ΚΔΟΑ.

    Έχω σκεφτεί και άλλα αλλά είναι άβολα και καθυστερείς στην διαφυγή

    Υπάρχει και το θέμα με τους μ@λ@κες που πετάνε τα σκουπίδια τους από το παράθυρο στον δρόμο. Επίσης χρήζει αντιμετώπισης.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #11
    Αν έχει ανοιχτό παράθυρο, σταματάς δίπλα παίρνεις το κινητό και το πετάς στου διαόλου το κέρατο. Αν σου πάρει πινακίδα και σε πάει δικαστήριο, άστη να αποδέιξει πως το πήρες μέσα από το αυτοκίνητο ώντας πάνω σε μηχανάκι...
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  12. #12
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Να μεταναστευσεις,μονο ετσι θα λυσεις το προβλημα.
    Εχουμε μαθει στραβα,και οσα χρονια και να περασουν τα ιδια θα κανουμε.
    Η εναλλακτικα,να εισαι οσο πιο ηρεμος γινεται(δυσκολο)και να προσπαθεις να προβλεπεις τη μαλακια
    που θα κανει ο καθενας.
    Αυτο.

    Ή αν σώνει και καλα θελετε να προσπαθήσετε να αλλάξετε κατι, ξεκινήστε απο το στενό σας κύκλο.
    Πιο πιθανό ειναι να πείσει ο καθένας απο έναν φίλο του να κόψει το κινητό οταν οδηγεί (που θα του το πει μια δυο εκατό και υπάρχει και background επικοινωνίας) παρα με σταυροφορίες.

    Αν είχα το χούι να μιλάω στο κινητό, πιο πιθανό θα ηταν να το κόψω επειδη μου τα έκανε τσουρέκια και μου έβαλε ενα γερό κωλοχερο ένας φίλος μου, παρα επειδη πέτυχα έναν άσχετο στο δρόμο και με ψέκασε με νεροπίστολο, οπως έγραψε καποιος νωρίτερα, και μετά τον άρχισα στο κυνήγι για να του βάλω το νεροπίστολο υπόθετο.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Αυτο.

    Ή αν σώνει και καλα θελετε να προσπαθήσετε να αλλάξετε κατι, ξεκινήστε απο το στενό σας κύκλο.
    Πιο πιθανό ειναι να πείσει ο καθένας απο έναν φίλο του να κόψει το κινητό οταν οδηγεί (που θα του το πει μια δυο εκατό και υπάρχει και background επικοινωνίας) παρα με σταυροφορίες.
    Επαυξάνω. Το έκανα με φίλο που είχε μανία να πετάει σκουπίδια από το παράθυρο! (τουλ. όχι εν κινήσει)

    Μετά από κράξιμο ετών (όποτε τύχαινε να είμαι στο αμάξι του) και ενώ έβλεπε ότι το αμάξι μου το έχω σαν σκουπιδότοπο, τώρα έχει συστολή σε μεγάλο βαθμό να πετάξει κάτι και το κρατάει στο αμάξι.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    εμενα παλι μου φαινετε οτι ειναι ανικητοι.Αυτοι που μιλανε στο τηλ-αυτοι που πετανε σκουπιδια-αυτοι που κανουν θορυβο-αυτοι που με το οδηγημα τους ειναι επικινδυνοι για τους αλλους, κλπ ειναι ΑΝΙΚΗΤΟΙ.
    Και πολλαπλασιαζονται.

  15. #15
    μα , να εχουμε μαζευτει εδω ολοι οι τελειοι...
    Χαλαρωστε λιγο πάνω στην μηχανή ρε παιδιά.
    Δλδ , άμα καβαλάγατε αυτοκίνητο κάθε μέρα τι θα κάνατε ? 4-5 φόνους?
    Τα ιδια και χειρότερα στο «σε ειδα»
    «σε είδα να μιλάς στο κινητό…»
    «σε είδα χωρίς κράνος ….»
    «σε ειδα να πηγαίνεις , αργά….γρήγορα….»
    Σε είδα αρκούδα να χέζεις στο δάσος …

    Μέσα στην πολη καθημερινά συναντάμε χιλιάδες οχήματα και ανθρώπους .
    Ακόμα και στατιστικά , σίγουρα κάποιοι θα κάνουν μλκια και πολλές φορές επικίνδυνη.
    Πολύ προσοχη , αμυντικη οδηγηση και τουλάχιστον να ευχαριστιόμαστε ότι δεν περνάμε την μισή μας ζωη μέσα σε ένα κουτί από λαμαρίνα για να πάμε στην δουλειά μας .

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Οδήγηση στην πόλη και υπομονή
    από SnakeMJK στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2005, 14:17
  2. Βοήθεια με κινητό
    από bonepeeler στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2005, 18:26
  3. Και ΣυνεΧιζω Με Μπλουζακια Και ΟΧι Μονο....
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2005, 11:17
  4. Μου το στειλανε με μελι......και το μοιραζομαι μαζι σας!!
    από almalibera στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 18:32
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 15:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF