Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: AΓΟΡΑ SCOOTER 1000-1300 ΕΥΡΩ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2016
    Μηνύματα
    5

    AΓΟΡΑ SCOOTER 1000-1300 ΕΥΡΩ

    Kαλησπερα,οπως γραφει ο τιτλος θα ηθελα την βοηθεια σας για αγορα μεταχειρισμενου scooter 125-300 μεχρι 1300 ευρω (το ξερω πως ειναι περιορισμενες οι λυσεις με τοσο λιγα χρηματα) αρχικα να σας πω πως η χρηση του θα ειναι περιστασιακη δλδ 1 φορα την εβδομαδα ψωνια super market και 5-7 φορες τον μηνα βολτες με την κοπελια. εχω κανει αρκετο ψαξιμο και εχω ξεχωρισει καποιες περιπτωσεις η πρωτη ειναι ενα keeway cityblade 125 με 7000 χιλιομετρα που το εχω βρει στα 1000 ευρω, (δεν ξερω αν ειναι αξιοπιστα τα keeway και θα ηθελα καποιες πληροφοριες αν εχει καποιος και το συγκεκριμενο μοντελο) η δευτερη ειναι ενα Piaggio x8 evo με 65000 χιλιομετρα ομως....στα 1300 ευρω και η τριτη ειναι ορισμενα piaggio beverly 125-250 στα 1200-1400 ευρω φορτωμενα με αρκετα χιλιομετρα ομως...γενικα εχω μπερδευτει παρα πολυ και δεν ξερω τι να επιλεξω......

  2. #2
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Στα χρηματα που ζητας μπορεις να βρεις και να αξιζουν:
    Aprilia Sportcity 250
    Piaggio Carnaby 200
    Gilera Runner 125-200
    SYM HD200 evo
    Kymco People GTI

    Εγω ειμαι υπερ του Piaggio Group,για πολλους και διαφορους λογους.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2016
    Μηνύματα
    5

    x-evo

    βρηκα και ενα piaggio x evo με 1100 ευρω μου αρεσει παρα πολυ σαν design alla exei 80000 χιλιομετρα..... αν και λεει οτι εχει κανει ολα τα service και δεν εχει το παραμικρο προβλημα ειναι αξιοπιστα αυτα? αξιζει γενικως σαν αγορα?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Μακρια απο HD200.
    Αν δεν σου χτυπησει μπιελα...θα το κανει στανταρ στο μελλον ειναι σιγουρο. Το ειχα...το ξερω !
    Κοιτα για Ηοnda SH150 και καθαρισες

  5. #5
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daidalus Προβολή μηνύματος
    βρηκα και ενα piaggio x evo με 1100 ευρω μου αρεσει παρα πολυ σαν design alla exei 80000 χιλιομετρα..... αν και λεει οτι εχει κανει ολα τα service και δεν εχει το παραμικρο προβλημα ειναι αξιοπιστα αυτα? αξιζει γενικως σαν αγορα?
    Μερικά πραγματάκια που πρέπει να προσέξεις:

    1) Το κλισέ "δεν έχει κανένα πρόβλημα" καλύτερα να το πει μηχανικός,και όχι ο πρώην ιδιοκτήτης....ευνόητο γιατί...
    2) τα 80.000 κμ δεν είναι πολλά,εκτός και αν είναι 280.000 και έχουν αρχίσει οι σοβαρές φθορές που κοστίζουν αρκετά...
    3) ΑΝ είναι αληθινά μην τα φοβάσαι τα πολλά κμ σε οποιοδήποτε όχημα,αρκεί να είναι καλοσυντηρημένο.Αυτό φαίνεται από πολλά πάνω στο μηχανάκι όπως γρατζουνιές και σπασίματα,λάσπες και βρωμιές από λάδια,σύρματα πατέντες και πρόχειρες επισκευές,κλπ.Απαίτησε φυσικά να το βάλει εμπρός.Τσέκαρε για περίεργους θορύβους και αρρυθμίες στο ρελαντί.Γενικά αν ο πρώην είναι νοικοκύρης φαίνεται στο πόσο καθαρό έχει το όχημα,και δεν εννοώ μόνο εμφανισιακά,αλλά και σε επί μέρους σημεία,πχ δισκόφρένα και σωληνάκια,φώτα/φλας,διακόπτες,μανέτες/γκριπ,σέλλα,ελαστικά,εσωτερικοί χώροι/ντουλαπάκια,κλπ.
    3) Ζήτα απαραίτητα το βιβλιαράκι συντήρησης,έλεγχο σε μηχανικό εμπιστοσύνης (εδώ σηκώνει πολύ κουβέντα αλλά το παραλείπω...) και θα είσαι έτοιμος για βόλτες.Η περιστασιακή χρήση είναι μεν ένα συν στα μεταχείρω με πολλά κμ αλλά αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να παντρευτείς το τελευταίο ρημάδι που κυκλοφορεί δε...Στόχευσε σε 1-2 αξιόπιστα και εμπορικά μοντέλα και κάνε την επιλογή σου.

    Καλό κυνήγι!
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Λοιπόν, επειδή μιλάμε για σκούτερ και μάλιστα κάποιας παλαιότητας και επειδή το φθηνό κρέας το τρώει το σχυΛί,

    θα πρότεινα εξ'αρχής να αποφευχθούν κάτι κινέζικα τσιατΛινκ, τζετσουνγκ, κουνγκ φου, κλπ καθώς και παλαιά Ιταλικά.

    Οπότε μονόδρομος δείχνει να είναι το SH δεκαετίας.

    Υπάρχει επίσης και μια αξιόπιστη και επώνυμη λύση που όμως δε περπάτησε πολύ. Ψάξε για το sixteen της σουζούκι. 150άρι και φρέσκο
    Τελευταία τροποποίηση από Panos76; 04/08/2016 στις 14:50.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2016
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    Μερικά πραγματάκια που πρέπει να προσέξεις:

    1) Το κλισέ "δεν έχει κανένα πρόβλημα" καλύτερα να το πει μηχανικός,και όχι ο πρώην ιδιοκτήτης....ευνόητο γιατί...
    2) τα 80.000 κμ δεν είναι πολλά,εκτός και αν είναι 280.000 και έχουν αρχίσει οι σοβαρές φθορές που κοστίζουν αρκετά...
    3) ΑΝ είναι αληθινά μην τα φοβάσαι τα πολλά κμ σε οποιοδήποτε όχημα,αρκεί να είναι καλοσυντηρημένο.Αυτό φαίνεται από πολλά πάνω στο μηχανάκι όπως γρατζουνιές και σπασίματα,λάσπες και βρωμιές από λάδια,σύρματα πατέντες και πρόχειρες επισκευές,κλπ.Απαίτησε φυσικά να το βάλει εμπρός.Τσέκαρε για περίεργους θορύβους και αρρυθμίες στο ρελαντί.Γενικά αν ο πρώην είναι νοικοκύρης φαίνεται στο πόσο καθαρό έχει το όχημα,και δεν εννοώ μόνο εμφανισιακά,αλλά και σε επί μέρους σημεία,πχ δισκόφρένα και σωληνάκια,φώτα/φλας,διακόπτες,μανέτες/γκριπ,σέλλα,ελαστικά,εσωτερικοί χώροι/ντουλαπάκια,κλπ.
    3) Ζήτα απαραίτητα το βιβλιαράκι συντήρησης,έλεγχο σε μηχανικό εμπιστοσύνης (εδώ σηκώνει πολύ κουβέντα αλλά το παραλείπω...) και θα είσαι έτοιμος για βόλτες.Η περιστασιακή χρήση είναι μεν ένα συν στα μεταχείρω με πολλά κμ αλλά αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να παντρευτείς το τελευταίο ρημάδι που κυκλοφορεί δε...Στόχευσε σε 1-2 αξιόπιστα και εμπορικά μοντέλα και κάνε την επιλογή σου.

    Καλό κυνήγι!


    Σε ευχαριστω παρα πολυ με κατατοπισες σε μεγαλο βαθμο με οσα μου ειπες ,υπαρχει καποιος που να γνωριζει καποιον μηχανικο στα δυτικα προαστια ο οποιος οτι και να επιλεξω να μπορεσει να του κανει εναν καλο αναλυτικο ελεγχο και να ξερουμε σε γενικες γραμμες αν το μηχανακι αξιζει? (μου εχει μεινει μια εμπειρια αξεχαστη, αποφασισα πριν 3 χρονια να αλλαξω αυτοκινητο διαλεξα λοιπον αυτο που ηθελα το βρηκα σε μεταχειρισμενο μεσα απο αγγελια και το πηγα σε εξειδικευμενο συνεργειο για ελενχο, το συνεργειο μεσα σε 15 λεπτα το ειχε ελενξει και ειχε αποφανθει οτι ειναι αψογο,προχωρησα και εγω λοιπον στην αγορα, 15 μερες μετα αποδειχτικε πως ειχε απο την αρχη σοβαρη βλαβη 1000 ευρω στον κινητηρα !!!! )

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2016
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν, επειδή μιλάμε για σκούτερ και μάλιστα κάποιας παλαιότητας και επειδή το φθηνό κρέας το τρώει το σχυΛί,

    θα πρότεινα εξ'αρχής να αποφευχθούν κάτι κινέζικα τσιατΛινκ, τζετσουνγκ, κουνγκ φου, κλπ καθώς και παλαιά Ιταλικά.

    Οπότε μονόδρομος δείχνει να είναι το SH δεκαετίας.

    Υπάρχει επίσης και μια αξιόπιστη και επώνυμη λύση που όμως δε περπάτησε πολύ. Ψάξε για το sixteen της σουζούκι. 150άρι και φρέσκο
    φιλε μου δυστυχως δεν μου αρεσει καθολου εμφανισιακα το honda ουτε το suzuki αν και ξερω πως ειναι αξιοπιστα.... ειμαι αναμεσα στο xevo και σε καποιο beverly αν βρω.... (εξακολουθει να μου αρεσει και το keeway cityblade το οποιο ειδα και απο κοντα και με παιρνει οικονομικα να το παρω και καινουριο αλλα κατι με σταματαει κυριως το οτι αν ποτε χρειαστει να το πουλησω θα δυσκολευτω πολυ...)

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παρε ενα χρεπι sh 150 και μην σε νοιαζει τιποτα..αυτο εκανα και εγω και δεν το μετανιωσα..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daidalus Προβολή μηνύματος
    φιλε μου δυστυχως δεν μου αρεσει καθολου εμφανισιακα το honda ουτε το suzuki αν και ξερω πως ειναι αξιοπιστα.... ειμαι αναμεσα στο xevo και σε καποιο beverly αν βρω.... (εξακολουθει να μου αρεσει και το keeway cityblade το οποιο ειδα και απο κοντα και με παιρνει οικονομικα να το παρω και καινουριο αλλα κατι με σταματαει κυριως το οτι αν ποτε χρειαστει να το πουλησω θα δυσκολευτω πολυ...)
    Την μνάρα την πληρώνεις όμως, το μηνιάτικο σου ένας χόντος της.

    ενώ η εργάτρια δε θα σε απασχολήσει οικονομικά

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Το budget σου είναι πολύ χαμηλό νομίζω. Προσοχή μήπως τελικά σου βγεί ακριβό αντι για φτηνό!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Η Keeway (keeway.gr) είναι μια εταιρία που ιδρύθηκε στην Ευρώπη το 1999. Ανήκει στον Όμιλο QIANJIANG (en.qj-group.com) που λογικά δεν πρέπει να σας λέει κάτι ως όνομα. Είναι ωστόσο ένα πολύ μεγάλο γκρουπ, ένας απο τους μεγαλύτερους κατασκευαστές στην Ασία σε scooter και μοτοσικλέτες σύμφωνα με αναφορές, ενώ δραστηριοποιείται σχεδόν σε ό,τι έχει μικρό κινητήρα εσωτερικής καύσης -από μοτοσικλέτες, ATVs και buggies μέχρι μηχανές του γκαζόν, αντλίες, γεννήτριες κ.α. Είναι επιπλέον η εταιρία που έσωσε την Benelli το 2005 καθώς και αυτή ανήκει στις θυγατρικές της. Μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε τέλος ότι το κέντρο έρευνας και εξέλιξης των σκούτερ και των μοτοσυκλετών της Keeway βρίσκεται στην Ιταλία, από το οποίο προέκυψε και το Cityblade. Τα τελευταία δύο χρόνια η Keeway εκπροσωπείται στη χώρα μας από την MOTOWAY (Γ. Καμπράνης Α.Ε.)

    Πηγή: http://www.mototriti.gr/data/news/pr...#ixzz4GMo7ajqz
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της afortistos
    Εγγραφή
    16/04/2013
    Μηνύματα
    33
    ισως να δεις και για honda nes (ή @).
    έχει η γυναίκα ένα τέτοιο, 2003 μοντελο 150cc, και δε μας έχει ταλαιπωρήσει πέρα από τα προβλεπόμενα service.
    το μόνο για το οποίο νιώθω λίγο άβολα στο scooter αυτό είναι οι μικροί τροχοί του.

    νομίζω ότι το βρίσκεις και μέσα στο budget σου.
    ..But it's not the fall that hurts
    It's when you hit the ground...

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2016
    Μηνύματα
    5
    υπαρχει κανενα καλο συνεργειο κοντα στο κεντρο της αθηνας να παω για τσεκαρισμα 1-2 περιπτωσεις που εχω ξεχωρισει?

  15. #15
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Καλα υπαρχουν,αλλα το καλο για σενα θα ειναι να πας στο αντιστοιχο συνεργειο το οποιο ειδικευεται το μηχανακι που θα πας (οποιο ειναι αυτο).
    Θελω να πω πως οσο καλος μαστορας και να'ναι καποιος στα Suzuki πχ,δε θα εχει δει-ακουσει-επισκευασει τοσα Piaggio οσα ενας που ειδικευεται σ'αυτα και το αντιστροφο.
    Βρες λοιπον για καθε μηχανακι τον ανθρωπο που τα εχει δουλεψει.

Παρόμοια θέματα

  1. Ανακοίνωση για Honda XLV 1000, VFR 800, CBR 1100XX, GL 1800 και STX 1300
    από McGyver στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2005, 14:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF