Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Ληξη Ασφαλειας ενω δεν εχει ολοκληρωθει η μεταβιβαση(επειγον)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2016
    Μηνύματα
    1

    Ληξη Ασφαλειας ενω δεν εχει ολοκληρωθει η μεταβιβαση(επειγον)

    Καλημερα! Εχω βρει αγοραστη για το gilera 50 cc που ειχα...Το θεμα ειναι οτι η ασφαλεια του ληγει την δευτερα 8/8/16 και δε γινεται να εχουμε ολοκληρωσει την μεταβιβαση μεχρι τοτε...ο ασφαληστης μου ειπε οτι δεν γινεται να διαγραψω την ασφαλεια χωρις να γινει η μεταβιβαση...οποτε η πρεπει να την πληρωσω η αλλιως θα μου καταθεσει τις πινακιδες! Τι μπορω να κανω? Αν την πληρωσω ο αγοραστης μπορει να συνεχισει να εχει την ιδια ασφαλεια στην αλλη περιοχη που μενει? (εγω αιγινα αυτος περαμα)..

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από διονυσηςγ Προβολή μηνύματος
    Καλημερα! Εχω βρει αγοραστη για το gilera 50 cc που ειχα...Το θεμα ειναι οτι η ασφαλεια του ληγει την δευτερα 8/8/16 και δε γινεται να εχουμε ολοκληρωσει την μεταβιβαση μεχρι τοτε...ο ασφαληστης μου ειπε οτι δεν γινεται να διαγραψω την ασφαλεια χωρις να γινει η μεταβιβαση...οποτε η πρεπει να την πληρωσω η αλλιως θα μου καταθεσει τις πινακιδες! Τι μπορω να κανω? Αν την πληρωσω ο αγοραστης μπορει να συνεχισει να εχει την ιδια ασφαλεια στην αλλη περιοχη που μενει? (εγω αιγινα αυτος περαμα)..
    Ποιες πινακιδες να καταθέσει? 50ρι είναι, δεν ανήκει στην εφορία αλλά στην τροχαία! Ο ασφαλιστής τα εχει μπερδέψει λιγο....

    Στην χειρότερη κανε ασφάλεια για ενα μηνα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από διονυσηςγ Προβολή μηνύματος
    Καλημερα! Εχω βρει αγοραστη για το gilera 50 cc που ειχα...Το θεμα ειναι οτι η ασφαλεια του ληγει την δευτερα 8/8/16 και δε γινεται να εχουμε ολοκληρωσει την μεταβιβαση μεχρι τοτε...ο ασφαληστης μου ειπε οτι δεν γινεται να διαγραψω την ασφαλεια χωρις να γινει η μεταβιβαση...οποτε η πρεπει να την πληρωσω η αλλιως θα μου καταθεσει τις πινακιδες! Τι μπορω να κανω? Αν την πληρωσω ο αγοραστης μπορει να συνεχισει να εχει την ιδια ασφαλεια στην αλλη περιοχη που μενει? (εγω αιγινα αυτος περαμα)..
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από διονυσηςγ Προβολή μηνύματος
    Καλημερα! Εχω βρει αγοραστη για το gilera 50 cc που ειχα...Το θεμα ειναι οτι η ασφαλεια του ληγει την δευτερα 8/8/16 και δε γινεται να εχουμε ολοκληρωσει την μεταβιβαση μεχρι τοτε...ο ασφαληστης μου ειπε οτι δεν γινεται να διαγραψω την ασφαλεια χωρις να γινει η μεταβιβαση...οποτε η πρεπει να την πληρωσω η αλλιως θα μου καταθεσει τις πινακιδες! Τι μπορω να κανω? Αν την πληρωσω ο αγοραστης μπορει να συνεχισει να εχει την ιδια ασφαλεια στην αλλη περιοχη που μενει? (εγω αιγινα αυτος περαμα)..
    To πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να ανανεώσεις την ασφάλειά σου κανονικά και όταν με το καλό γίνει η πώληση, στέλνεις τα χαρτιά της μεταβίβασης στην ασφαλιστική και σου επιστρέφουν τα χρήματα που αντιστοιχούν στον χρόνο που απομένει.

    Επίσης απλό, αυτό που λέει ο σαπίλας.

    Όχι ο νέος αγοραστής δεν μπορεί να συνεχίσει να έχει την ίδια ασφάλεια.

  5. #5
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    To πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να ανανεώσεις την ασφάλειά σου κανονικά και όταν με το καλό γίνει η πώληση, στέλνεις τα χαρτιά της μεταβίβασης στην ασφαλιστική και σου επιστρέφουν τα χρήματα που αντιστοιχούν στον χρόνο που απομένει.
    Το αυτό προτείνω και εγώ

  6. #6
    2 παρατηρήσεις, και ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος:
    1ον. όταν ακυρώνεις την ασφάλεια παίρνεις πίσω τα χρήματα που αναλογούν στον υπόλοιπο χρόνο ασφάλισης, αλλά μέσα στην τιμή της ασφάλειας υπάρχουν και κάποιες χρεώσεις υπέρ δημοσίου κτλ από τις οποίες δεν παίρνεις επιστροφή. Άρα αν ακυρώνεις ασφάλεια και ξανά κάνεις άλλη πληρώνεις διπλά αυτά τα παράβολα.
    2ον. Αν μεταβιβαστεί ένα όχημα, η ασφάλεια του πωλητή καλύπτει για ένα μήνα και τον νέο αγοραστή. Αυτό βέβαια μόνο εάν δεν ακυρώσει ο πωλητής την ασφάλειά του μετά την πώληση και φυσικά να μην λήγει στο διάστημα αυτό. Αυτό το διαπίστωσα από πρώτο χέρι σε ατύχημα με νεο-μεταβιβαστέο? όχημα. Άρα θεωρητικά μπορείς να κάνεις ασφάλεια 1 μήνα (αν βρεις) και να ισχύει και για τον αγοραστή.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  7. #7
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από διονυσηςγ Προβολή μηνύματος
    Καλημερα! Εχω βρει αγοραστη για το gilera 50 cc που ειχα...Το θεμα ειναι οτι η ασφαλεια του ληγει την δευτερα 8/8/16 και δε γινεται να εχουμε ολοκληρωσει την μεταβιβαση μεχρι τοτε...ο ασφαληστης μου ειπε οτι δεν γινεται να διαγραψω την ασφαλεια χωρις να γινει η μεταβιβαση...οποτε η πρεπει να την πληρωσω η αλλιως θα μου καταθεσει τις πινακιδες! Τι μπορω να κανω? Αν την πληρωσω ο αγοραστης μπορει να συνεχισει να εχει την ιδια ασφαλεια στην αλλη περιοχη που μενει? (εγω αιγινα αυτος περαμα)..
    Παλι τα ιδια και σε αυτο το ποστ;
    Oτι ωρα σου τη βαρεσει ακυρωνεις την ασφαλεια,για να στο πω χυμα.....
    Περα απο αυτο,αν καταλαβα το θεμα σου ειναι μη κανεις τσαμπα την ασφαλεια,αφου προκειται να το δωσεις;

  8. #8
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Αν και τα σενάρια του Γιάννη (Αμύρου) και του Σαπίλα πρέπει να σε κάλυψαν πλήρως παίζει και άλλο ένα, το εξής. Αφήνεις λήγει η ασφάλεια, δεν ανανεώνεις, κλειδώνεις το μηχανάκι, έρχεται ο αγοραστής κάνετε μεταβίβαση και μετά το ασφαλίζει αυτός στο όνομά του.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #9
    Νομίζω ότι ζητάνε ασφάλεια σε ισχύ για μεταβίβαση κύριο βασκα

  10. #10
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Κι αλλη λυση. Ληγει η ασφαλεια. Την αφηνεις. Και οταν ειναι για μεταβιβαση κανετε ασφαλεια στον νεο ιδιοκτητη. Θα μπορει λογικα ο δικος σου στην αιγινα να το κανει. Και γινεται κ η μεταβιβαση κ ολα καλα.

  11. #11
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Απο ποτε ζητανε ασφαλεια για μεταβιβαση;
    Δεν ισχυει αυτο.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Απο ποτε ζητανε ασφαλεια για μεταβιβαση;
    Δεν ισχυει αυτο.
    Έχοντας κάνει 4 μεταβιβάσεις το τελευταίο χρονο, όντως δε ζητείται πουθενά ασφάλεια του οχήματος.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    ΔΕΝ έχει σχέση η ασφάλεια με την μεταβίβαση. Το αφήνεις να λήξει, κάνεις μεταβίβαση και ο νέος ιδιοκτήτης το (ξανα) ασφαλίζει

  14. #14
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Δεν ζητάνε ασφάλιση για μεταβίβαση, μόνο αν έχεις καταθέσει πινακίδες και πας να τις ξαναπάρεις από το υπουργείο.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #15
    Νομίζω είπα. Με συχωράτε για το λάθος

Παρόμοια θέματα

  1. Τώρα έχει μπει δεν έχει μπει δεν θυμάμαι!
    από XTakias στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2005, 15:45
  2. 12/7 δεν έχει καλημέρα??
    από Lupo στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2005, 18:43
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 19:43
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2004, 00:49
  5. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2004, 11:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF