Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Δίπλωμα Α1

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2016
    Μηνύματα
    10

    Δίπλωμα Α1

    Καλησπέρα σε όλους και σε όλες.
    Είμαι 19 χρόνων και έχω αρχίσει την διαδικασία για έκδοση διπλώματος κατηγορίας Α1.
    Έψαξα αρκετές αναρτήσεις σχετικά με ποιες μηχανές με καλύπτουν και έχω χάσει λίγο τη μπάλα
    Αυτό που θέλω είναι να μου δώσει κάποιος τα φώτα του.
    Θέλω σίγουρα κάτι σε κατηγορία naked, πιο συγκεκριμένα έχω σταμπάρει το Wolfάκι της SYM.
    Όποια συμβουλή ευπρόσδεκτη.
    Όρθια χιλιόμετρα σε όλους!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2016
    Μηνύματα
    37
    Καλημέρα φίλε μου.
    Είμαι κάτοχος wolf 250Ni και μπορώ να σου πώ οτι ειναι εξαιρετικό μηχανακι με πολύ καλές αναρτήσεις,φρένα,φώτα κτλπ.
    Η πίσω σέλα να μην σε προβληματίζει είναι μικρή στο μάτι αλλά άνετη για δικάβαλο.
    Το μηχανάκι με πλήρη υγρά και +200 κιλά φόρτο έπιασε 142 και είχε να δώσει και άλλο.
    Κατανάλωση εντός πόλης 180+ χλμ αυτονομία με ένα δεκάρικο.
    Στο προτείνω με κλειστά τα μάτια.
    Προσοχή αν θα πάρεις μεταχειρισμένο η καινούριο.

    Αν πάρεις καινουριο να αλλάξεις λάστιχα γιατι της sym ειναι απαράδεκτα.
    Αν πάρεις μεταχειρισμένο να πας σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο να σου πεί σε τι κατάσταση είναι.
    Καλά χιλιόμετρα.
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 17/08/2016 στις 22:03.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2016
    Μηνύματα
    10
    Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
    Όμως νομίζω ότι το δίπλωμα δεν θα με καλύπτει με τα 250 κυβικά. Οπότε αναγκαστικά πηγαίνω στην 125.

  4. #4
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    δε σε καλυπτει το διπλωμα Α1 για 250 κυβικα. παρε το 125αρι wolf, καλο ειναι και αυτο.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2016
    Μηνύματα
    37
    Φυσικά θα πάς σε ότι σε καλύπτει το δίπλωμα σου.
    Βέβαια εχε στο νου σου οτι το 125 ειναι με καρμπυρατέρ και όχι ψεκαστό (injection).
    Και μην ξεχνάς το κράνος!
    Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος!

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/08/2016
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    δε σε καλυπτει το διπλωμα Α1 για 250 κυβικα. παρε το 125αρι wolf, καλο ειναι και αυτο.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AgisMessinios Προβολή μηνύματος
    Φυσικά θα πάς σε ότι σε καλύπτει το δίπλωμα σου.
    Βέβαια εχε στο νου σου οτι το 125 ειναι με καρμπυρατέρ και όχι ψεκαστό (injection).
    Και μην ξεχνάς το κράνος!
    Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος!
    Εννοείται, κράνος και γάντια πάντα απαραίτητα.
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2016
    Μηνύματα
    3
    Μέχρι πριν κάνα 2μηνο ήμουν και εγώ στην ίδια φάση με εσένα και έψαχνα μηχανάκι για Α1 και εδώ ελπίζω ό,τι μπορώ να σε βοηθήσω λίγο. Επειδή έχει ο πατέρας μου ενα SYM πήγα στο μηχανικό του και ρώτησα (SYM είπαμε, εννοείται ότι είχαν γίνει φίλοι με τον μάστορα τόσες φορές που πήγε :P ) γιατί και εμένα μου άρεσε πολύ το Wolf. Μου είπε το 125 να μην το κοιτάω καν. Για να σε βγάλω απο τον κόπο του ψαξίματος θα σου πω για όλα που είδα....

    Προσωπικά καβάλησα ένα XT 125, ένα Ybr 125 ενός φίλου, ένα Yzf R-125 και το Cbf 125 πριν καταλήξω στο cbf. Το Ybr έκανε τα ίδια πράγματα, απλά πολύ χειρότερα (ειδικά τα φρένα είναι για λάτρεις της αδρεναλίνης) ενώ το XT απλά δεν μου έκανε. Είμαι 1,78 ,δλδ όχι και κάνα πρώτο μπόι, αλλά μου φάνηκε κοντό για enduro και άβολο, άσε που δεν υπάρχουν ανταλλακτικά, και ένα κοντέρ που χρειαζόταν μου είπαν στη Yamaha ότι έχει 200 ευρώ γτ πρέπει να έρθει απ'έξω. Το Yzf έχει γελοία σέλα, η οποία είναι και λίγο υπο κλίση στην άκρη κοντά στο ντεπόζιτο, οπότε εγώ καθόμουν κυριολεκτικά πάνω στα απαυτά μου. Σε 600 δε λέω, θα ήταν ωραία φάση η σέλα, αλλά στο 125 είναι απλά γελοίο. Το cbf που έχω μπορώ να σου πω απο πρώτο χέρι ότι δεν το μετάνιωσα. Έχει και κάποια κακά βέβαια, λ.χ τα φρένα του υστερούν αν βάλεις και δεύτερο άτομο πάνω γιατί πίσω έχει ταμπούρο, σε ζορίζει λίγο ο αέρας μετά τα 90 και δεν πάει και μια. Με πατάνε οι γέροι με τα Nissan Sunny. Αλλά όλα τα τετράχρονα 125 εργοστασιακά πάνω-κάτω κάπως έτσι πάνε οπότε μην ανησυχείς για αυτό. Μπορεί εσύ να θες να δεις το Cbr 125 το οποίο πάει κατιτίς παραπάνω και έχει και πίσω δισκόφρενο ή απο naked τα KTM Duke 125 και CB125F.

    Για μένα πάντως πάρε μεταχειρισμένο, ή Cbf ή Cbr ή Ybr για τον απλό λόγο ότι το 125 θα το βαρεθείς στο μήνα απάνω, και αυτά τα τρία είναι που γενικά ήταν τα πιο εμπορικά οπότε θα πουληθούν πιο εύκολα και θα έχουν κρατήσει καλύτερα τα λεφτά τους όταν πια θα πας να αλλάξεις κατηγορία, που 1000% θα θες να πας σε κάτι μεγαλύτερο μετά. Ό,τι κι αν πάρεις πάντως καλές βόλτες σου εύχομαι και πάντα όρθιος.

Παρόμοια θέματα

  1. μηχανάκια για δίπλωμα Α1
    από gixxerpap στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2008, 21:26
  2. Από δίπλωμα Α1 σε Α μεγάλο
    από madlef στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2007, 11:36
  3. Honda FMX 650 με δίπλωμα Α1
    από nmk_extreme στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/08/2006, 19:25
  4. διπλωμα Α1 και αποριες
    από sennsa_rs στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2005, 16:28
  5. Σχετικά με το δίπλωμα Α1
    από ThM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 18:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF