Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Mετατροπη εργοστασιακης εξατμισης Fazer S2

  1. #1
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768

    Mετατροπη εργοστασιακης εξατμισης Fazer S2

    Επειδη βαδιζοντας μαθαινεις και επειδη οι γνωσεις μου στις μηχανες ειναι ελλιπεις ειπα να μοιραστω αυτο που εμαθα που μπορει να ειναι ή και να μην ειναι γνωστο ηδη.

    Kαι επειδη μαλλον το turbo project θα αργησει λιγο γιατι υπαρχουν αλλες προτεραιοτητες προς το παρον και επειδη δεν μπορω να μεινω και απραγος γιατι το καταραμενο το μικροβιο υπαρχει θα ξεκινησω με ενα πρωτοσταδιακι για να αναπτερωθώ ψυχολογικα (προσωρινα)!

    Εχουμε λοιπον και λεμε....

    Εξατμιση:

    Τι θελουμε? Βελτιωση! Οκ ολοι παμε και βαζουμε δυο τελικα και πιστευουμε οτι θα παρουμε δυναμη! Στην συγκεκριμένη περιπτωση δεν ειναι ετσι καθως χρειαζομαστε ενα "ευλογο" backpresure. Ακριβως εκει γινεται το λαθος γιατι βαζοντας σκετα δυο τελικα στην ουσια ειναι σαν να εχουμε "μια σωληνα" που στο συγκεκρημενο μηχανακι ΔΕΝ ειναι σωστο. Μεγαλες εταρειες οπως η MIVV και η LAZER εχουν προθαλαμους πριν τα τελικα που κανουν αυτη τη δουλεια.

    Επειδη δεν βρηκα καποιο τελικο που να μαρεσει λογο και ενος εξαρτηματος που εχω πανω για πλαινες βαλιτσες πηγα στην παρακατω λυση:

    https://www.youtube.com/watch?v=_jiHLCefvso

    Μπηκαν λοιπον δυο μπουκες μεχρι μεσα οπως δειχνει το βιντεο Φ34 με τη διαφορα οτι ανοιχτηκαν και δυο τρυπες πισω τους στο πρωτο διαφραγμα. Συν οτι αφαιρεθηκαν εκτος του καταλυτη και οι προκαταλυτες.

    Το τελικο αποτελεσμα ειναι οτι πηρε ψηλα αισθητα και χαμηλα δεν διεγνωσα οτι εχασε. Ο ηχος δεν εγινε καγκουρικος ουτε ανεβηκε πολυ σε ενταση σε σημειο που με το κρανος ακουω μονο το μοτερ της μηχανης σχεδον!

    Κοστος μετατροπης:

    Εξαγωγη προκαταλυτων και διχαλα 100€
    Μετατροπη τελικου 150€

    Και παρακατω καποιες φωτο απο τα διχαλα στο χταποδι τις μπουκες και το διακοσμητικό της εξατμισης που βαφτικε μαυρο!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	φ2.jpg 
Προβολές:	226 
Μέγεθος:	42,3 KB 
ID:	367514
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	φ1.jpg 
Προβολές:	226 
Μέγεθος:	49,4 KB 
ID:	367515
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  2. #2
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    .............
    https://www.youtube.com/watch?v=_jiHLCefvso

    Μπηκαν λοιπον δυο μπουκες μεχρι μεσα οπως δειχνει το βιντεο Φ34 με τη διαφορα οτι ανοιχτηκαν και δυο τρυπες πισω τους στο πρωτο διαφραγμα. Συν οτι αφαιρεθηκαν εκτος του καταλυτη και οι προκαταλυτες.

    ..........
    Κοστος μετατροπης:

    Εξαγωγη προκαταλυτων και διχαλα 100€
    Μετατροπη τελικου 150€

    Και παρακατω καποιες φωτο απο τα διχαλα στο χταποδι τις μπουκες και το διακοσμητικό της εξατμισης που βαφτικε μαυρο!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	φ2.jpg 
Προβολές:	226 
Μέγεθος:	42,3 KB 
ID:	367514
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	φ1.jpg 
Προβολές:	226 
Μέγεθος:	49,4 KB 
ID:	367515
    Αν κατάλαβα καλά έγινες κι εσύ άλλος ένας σύντροχος από αυτούς που με τα μηχανάκια τους σκορπάνε Κ Α Ρ Κ Ι Ν Ο. Πραγματικά δεν θα ήθελα να είμαι πίσω σου σε κάποια βόλτα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #3
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Αν κατάλαβα καλά έγινες κι εσύ άλλος ένας σύντροχος από αυτούς που με τα μηχανάκια τους σκορπάνε Κ Α Ρ Κ Ι Ν Ο. Πραγματικά δεν θα ήθελα να είμαι πίσω σου σε κάποια βόλτα.
    Δε θα εισαι φιλε Βασιλη! Ενα μοτερακι 600cc δεν μολυνει παραπανω απο τα ταξι τα φορτηγα και τα φουγαρα εργοστασιων!

    εδιτ: επισης δε θα σε μολυνει παραπανω απο τα στριφτα που καπνιζεις καθε μερα.... επειδη ελεγες κατι για καρκινο ε...
    Τελευταία τροποποίηση από WiSe; 19/09/2016 στις 18:20.
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  4. #4
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Δε θα εισαι φιλε Βασιλη! Ενα μοτερακι 600cc δεν μολυνει παραπανω απο τα ταξι τα φορτηγα και τα φουγαρα εργοστασιων!
    Αδερφέ (με το θάρρος που μου δίνει η ιντρενετική γνωριμία μας και το γεγονός ότι από τα γραφόμενά σου σε γουστάρω) θέλω μόνο να σου πω ότι ζούμε ήδη σε ένα βεβαρυμένο περιβάλλον τιγκα στις καρκινογόνες ουσίες και σωματίδια και όλα αυτά δρουν αθροιστικά και υπόγεια. Όταν τελικά το ανακαλύψεις το κακό, τις περισσότερες φορές η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη. Μη μου λες λοιπόν ότι το ταπεινό 600ράκι δεν μολύνει πολύ, μολύνει και αυτό είναι αρκετό ειδικά σε μας τους αστούς που ζούμε όλη τη ζωή μας σε αστικό περιβάλλον.
    Χθες το βράδυ (ξημερώματα σήμερα) στην Πάτρα είχε θυελλώδεις ανέμους και καταιγίδα. Κάθε πρωί πάω για δουλειά περνώντας μέσα από τον πνεύμονα της πόλης το Δασύλιο. Σήμερα οι μυρωδιές από τις πεσμένες πευκοβελόνες, από τα φύλλα του ευκαλύπτου και την νοτισμένη γη ήταν η πανδαισία της όσφρησης. Σταμάτησα στην άκρη του δρόμου και το απόλαυσα για ένα 2λεπτο μέχρι που πέρασε ένα αυτοκίνητο και βρόμισε τον αέρα με καυσαέριο! Αυτό δεν το αντιλαμβάνεσαι μέσα στην κίνηση της καθημερινότητας ούτε ο Καρκίνος βρομάει, αλλά είναι ένα μέτρο σύγκρισης αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #5
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Αδερφέ (με το θάρρος που μου δίνει η ιντρενετική γνωριμία μας και το γεγονός ότι από τα γραφόμενά σου σε γουστάρω) θέλω μόνο να σου πω ότι ζούμε ήδη σε ένα βεβαρυμένο περιβάλλον τιγκα στις καρκινογόνες ουσίες και σωματίδια και όλα αυτά δρουν αθροιστικά και υπόγεια. Όταν τελικά το ανακαλύψεις το κακό, τις περισσότερες φορές η κατάσταση είναι μη αναστρέψιμη. Μη μου λες λοιπόν ότι το ταπεινό 600ράκι δεν μολύνει πολύ, μολύνει και αυτό είναι αρκετό ειδικά σε μας τους αστούς που ζούμε όλη τη ζωή μας σε αστικό περιβάλλον.
    Χθες το βράδυ (ξημερώματα σήμερα) στην Πάτρα είχε θυελλώδεις ανέμους και καταιγίδα. Κάθε πρωί πάω για δουλειά περνώντας μέσα από τον πνεύμονα της πόλης το Δασύλιο. Σήμερα οι μυρωδιές από τις πεσμένες πευκοβελόνες, από τα φύλλα του ευκαλύπτου και την νοτισμένη γη ήταν η πανδαισία της όσφρησης. Σταμάτησα στην άκρη του δρόμου και το απόλαυσα για ένα 2λεπτο μέχρι που πέρασε ένα αυτοκίνητο και βρόμισε τον αέρα με καυσαέριο! Αυτό δεν το αντιλαμβάνεσαι μέσα στην κίνηση της καθημερινότητας ούτε ο Καρκίνος βρομάει, αλλά είναι ένα μέτρο σύγκρισης αν καταλαβαίνεις τι εννοώ.
    Αμοιβαια η συμπαθεια αλλα να σου υπενθυμισω οτι το ποστ νομιζω δεν ειναι για να κανουμε αναλυση περι μολυνσης! Ελα να μου τα χωσεις στο facebook!

    Ζω σε "χωριο" και οι μετακινησεις μου περιορισμενες.
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    34
    http://www.autoblog.gr/2015/06/29/en...at-aytokinhta/

    Ελεος ρε παιδια με τους ρυπους και τα euro4 και τις μ@λ@κιες. Ενα ευρωπαικο παιχνιδι και μονο με σκοπο να κερδισουν εδαφος σε σχεση με την ασια κυριως στα αυτοκινητα. Αναθεμα και αν ολα τα auto-moto αποτελουν το 5% της ρυπνασης του περιβαλλοντος.
    Εμενα μου αρεσε παντως Γιωργο. :P

  7. #7
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billis21 Προβολή μηνύματος
    http://www.autoblog.gr/2015/06/29/en...at-aytokinhta/

    Ελεος ρε παιδια με τους ρυπους και τα euro4 και τις μ@λ@κιες. Ενα ευρωπαικο παιχνιδι και μονο με σκοπο να κερδισουν εδαφος σε σχεση με την ασια κυριως στα αυτοκινητα. Αναθεμα και αν ολα τα auto-moto αποτελουν το 5% της ρυπνασης του περιβαλλοντος.
    Εμενα μου αρεσε παντως Γιωργο. :P

    Άλλο το euro4 και άλλο χωρίς καταλύτη, χαοτική η διαφορά
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Ενδιαφέρον το ποστ.

    Τώρα για τα υπόλοιπα περιβαλλοντολογικά δε νομίζω πως είναι εδώ το μέρος για αυτή τη συζήτηση. Ο άνθρωπος άνοιξε ένα τεχνικό θέμα για μια μετατροπή στο συγκεκριμένο μοντέλο μοτοσυκλέτας. Δε νομίζω να έχει όρεξη να του κάνει κάνεις μαθήματα ηθικής. Αλλά και να είχε δεν είναι εδώ το μέρος για κάτι τέτοιο. Γνώμη μου...

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.092
    Μεγειές! Πολύ πιο όμορφο με τα μαύρα πλαστικά.
    Life begins at 45°.

  10. #10
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παιδες το τελικο ειναι λαθος. Εγινε χειροτερο. Το ειδαμε σημερα στο δυναμομετρο.

    Ελπιζω να μην το αντιγραψει κανεις. Ολη η υπολοιπη εξατμιση εγινε σωστα.

    Αρα επομενο βημα τελικα καζανια σωστα.

    Τελικο νουμερο 90,8 απο 96 που παιζουν τα καλα πρωτα σταδια.
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

Παρόμοια θέματα

  1. FZ6 Fazer S2 Full Fairing
    από morpheus στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2012, 18:10
  2. Manual Fazer S2
    από psiloscc στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2007, 10:43
  3. Fazer S2 ή Hornet????
    από Spirus στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2007, 09:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF