Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Ζελατινα για Fazer 600 2003

  1. #1
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731

    Ζελατινα για Fazer 600 2003

    Πρεπει να αλλαξω ζελατινα επειγοντως με μια... wait for it.... τουρινγκ!!!

    Η μαμα ζελατινα με καλυπτει μεχρι το στηθος. Απο εκει και πανω φυσουν οι 12...

    Σημερα που εκανα μια διαδρομη στην Εγνατια και το "ανοιξα", ηδη απο τα 140 συνεχομενα, ο αυχενας τρωει ζορια. Πρακτικα ειναι σαν να ειναι γυμνο..

    Οποτε ρωταω τι ζελατινα να παρω..;;; Θελω μια οσο το δυνατον μεγαλυτερη.
    Τι να προσεξω στην αγορα ζελατινας..;; Απο που μου προτεινετε να την αγορασω..;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  2. #2
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Θα πειτε καμια ιδεα..;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  3. #3
    Mpf γριβας ή δική μου.

    Απλά να έχεις υπ'οψη, πιο ψηλή κάνει "κενό" και βουητό πίσω της.

  4. #4
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Mpf γριβας ή δική μου.

    Απλά να έχεις υπ'οψη, πιο ψηλή κάνει "κενό" και βουητό πίσω της.
    Δηλαδη..;; Σε τι επηρεαζει αυτο το κενο;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Διαφορετικοί σωματότυποι θέλουν διαφορετικές ζελατίνες.
    Το ότι μια ζελατίνα θα είναι ψηλότερη δεν σημαίνει ότι θα είναι και ποιό ήσυχη.
    Το πρόβλημα με τα sportouring και τα adventure μηχανάκια είναι ότι κάθεσαι σχετικά όρθιος και σχετικά μακρυά από την ζελατίνα.
    Αυτή η απόσταση από την ζελατίνα σημιουργεί και μεγάλους στροβιλισμούς όσο αυξάνονται τα χιλιόμετρα.
    Γενικά οι ψηλότερες ζελατίνες θα σου δουλέψουν μέχρι τα 120 περίπου. Από εκεί και πάνω το αποτέλεσμα μπορεί να είναι και χειρότερο.
    Τα τελευταία χρόνια οι ζελατίνες έχουν τρύπες ή κενά ώστε να κατευθύνουν τον αέρα και να μην δημιουργείται μεγάλη διαφορά πίεσης πίσω από την ζελατίνα και κατ'επέκταση στροβιλισμοί. Δεν υπάρχει όμως κάτι τέτοιο για το fazer.
    Σωστά αεροδυναμικά είναι μόνο τα supersport όταν ο αναβάτης έχει σκύψει και κάθεται με το κράνος σαν συνέχεια της ζελατίνας.
    Εγώ έχω πάρει 2. Μια touring ψηλή της givi και μια χαμηλότερη double-bubble της puig. Και οι 2 είναι κάπου σε μια γωνιά στο garaz (180€ έχουν κοστίσει)
    Ξαναγύρισα στην δική του. Μειονέκτημα τα έντομα στους ώμους του μπουφάν.
    Κάποια πράγματα απλά τα συνηθίζεις και εξoικειώνεσαι με τα χιλιόμετρα.
    Για παρατεταμένες ταχύτητες >150Km/h στην εθνική οι ωτασπίδες είναι απαραίτητες.

    Μπες στην σελίδα της εταιρίας MRA . Έχουν κάποια βίντεο που είναι σχετικά κατατοπιστικά.
    Δεσ τα και αποφάσισε.

  6. #6
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Nαι, ωτοασπιδες θα βαλω αλλα το θεμα ειναι τι γινεται με τον αερα που κουραζει τον αυχενα..;;

    Τις ζελατινες που πηρες γιατι τις παρατησες..;;

    Να σημειωσω οτι το υψος μου ειναι 1,87 περιπου.
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Nαι, ωτοασπιδες θα βαλω αλλα το θεμα ειναι τι γινεται με τον αερα που κουραζει τον αυχενα..;;

    Τις ζελατινες που πηρες γιατι τις παρατησες..;;

    Να σημειωσω οτι το υψος μου ειναι 1,87 περιπου.
    Η ψηλή δημιουργούσε πολύ θόρυβο από την κάτω μεριά του κράνους.
    Η double-bubble γενικά ήταν καλή (στέλνει τον αέρα στο σαγόνι), αλλά είχα κάνει την μαλακία να την πάρω smoke (τι να γράψει η καμερα μετά?) Κάλυπτε καλύτερα ώμους-χέρια (είμαι πολύ φαρδύς στους ώμους) και από θόρυβο ελαφρώς περισσότερο από την μαμά.


    Με την ελαφρά σκυφτή θέση του xj6 δεν είχα θέμα με τον αυχένα γενικότερα. Βέβαια με το Nolan N104 μαζί με την ενδοσυνεννόηση που ζυγίζει 1,7Kgr περίπου μπορώ να πάω μέχρι 200 Km χωρίς μισάωρη στάση
    Με το shark race-pro θα κουραστώ μόνο εάν έχει πλάγιους κοφτούς ανέμους. Εκεί δεν σε σώζει τίποτα. Ότι κράνος και να έχεις τους
    κραδασμούς (buffering) δεν τους γλυτώνεις.
    Απόλυτη κάλυψη ειναι δύσκολο να έχεις.

    Αποψή μου είναι να δοκιμάσεις κάποια double-bubble λίγο ψηλότερη από την δική σου.
    Οι τύπου κατάρτι που προέρχονται από διάφορες εταιρίες δεν είναι οι περισσότερες δοκιμασμένες αεροδυναμικά ακόμα και εάν ισχυρίζονται το αντίθετο οι κατασκευαστές τους.
    Να σου τονίσω ότι η givi πρότεινε ταχύτητα μέχρι 120 Km/h !

  8. #8
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Tι υψος εχεις Νικ..;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Tι υψος εχεις Νικ..;;
    1.82

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Σκύψε και λίγο βρε παιδί μου!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Nαι, ωτοασπιδες θα βαλω αλλα το θεμα ειναι τι γινεται με τον αερα που κουραζει τον αυχενα..;;

    Τις ζελατινες που πηρες γιατι τις παρατησες..;;

    Να σημειωσω οτι το υψος μου ειναι 1,87 περιπου.
    Όταν το πήρα το δικό μου είχε μία μεγάλη, αλλά δε ξέρω μάρκα.
    Ήταν σαν τη μαμά (δεν ήταν double bubble δηλαδή, συνέχιζε στην ίδια ακριβώς γραμμή), αλλά αρκετά μεγαλύτερη.
    Στο 182 εγώ, μετά τα 120 έπρεπε να σκύψεις αρκετά για να σε καλύπτει, αλλιώς έσκαγε όλο στα μάτια/μέτωπο περίπου. Με το 187 σου μάλλον θα πρέπει να "ξαπλώσεις" στο τεπόζιτο...
    Είχα την αίσθηση ότι μια double bubble θα έκανε καλύτερα τη δουλειά (να πρέπει να σκύψεις λιγότερο δλδ, σε μια πιο βολική στάση) αλλά δεν έβαλα ποτέ ώστε να το διασταυρώσω.
    Ξέρω από βέσπα!

  12. #12
    Αρκετά καλές είναι οι mra με το σπόιλερ/φρυδι. Κόβουν ανεμοπιεση χωρίς τυρβες.

    Ή καλύτερη μεγάλη που έχω δοκιμάσει ήταν ή vstream στο μπαντιτ του ζιζου. Τις έχει ή motoraid αλλά δεν έχω δει αν έχει για το μοντέλο.

  13. #13
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    To Σαββατοκυριακο εκανα ενα ταξιδακι 600 χλμ πανε-ελα.. Ολα Εγνατια..

    Οι παρατηρησεις μου ειναι οι εξης:

    Μεχρι 140 χλμ/ωρα ο αερας ειναι αρκετα υποφερτος ακομα και με τη μαμα ζελατινα. Στα 160, που το μηχανακι δειχνει να βολευεται να ταξιδευει, υπαρχει θεμα. Αν δεν σκυψω "τρωω ξυλο" αβερτα. Στα 180 και πανω ζοριζει αρκετα και σε κανει να κοβεις αναγκαστικα.
    Και στο σκυψιμο δεν με βολευει το τιμονι του.. Οποτε ειναι ενα θεμα που πρεπει να λυσω αν θελω να καλυπτω αποστασεις.

    Θα παραγγειλω σιγουρα αυτη την mpf τη μεγαλη την touring. Πιστευω θα με βολεψει..

    Απο αλλα θεματα ανεσης, μιας και ηταν το πρωτο ταξιδι με το μοτορι αυτο, με προβληματισε λιγο η σελα που ειναι μεν ανετη αλλα οχι οσο θα ηθελα. Με "πιανει" λιγο ο κωλος αλλα αρκει σταση ενος λεπτου και στρωνει αμεσως. Οχι κατι φοβερο δηλαδη.
    Δεν θα με χαλαγε παντως μια ανατομικη σελα με περισσοτερο αφρωδες. Στο μελλον θα γινει αυτο.
    Επισης το μηχανακι παραγει υψησυχνους κραδασμους στις 6 με 7 χιλιαδες στροφες και συμπιπτουν με την 6η με 140 χλμ/ωρα πανω-κατω... Well done Yamaha... Στιγμιαια ή για μικρα διαστηματα δεν ειναι ενοχλητικοι, φυσικα, αλλα για ενα 2ωρο σερι δεν θα ειναι και οτι πιο βολικο...

    Επισης, αν και κανιβαλιζα, οφειλω να πω πως καιει αρκετα.. Το περιμενα λιγακι πιο οικονομικο..
    MADE IN JAPAN 日本製

  14. #14
    Από κράνος τι έχεις?
    Μεγάλη υπόθεση το καλό κράνος...

  15. #15
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Από κράνος τι έχεις?
    Μεγάλη υπόθεση το καλό κράνος...
    XR1100.
    Kαλη δουλεια κανει αλλα θελει ωτοασπιδα μετα τα 120χλμ/ωρα. Ειναι ομως αρτιοτατα αεροδυναμικο.
    MADE IN JAPAN 日本製

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF