Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: Αποφάσισα αλλά....

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stavrakos
    Εγγραφή
    15/05/2016
    Μηνύματα
    104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Αργα καταλαβαινουμε πως οποιαδηποτε μηχανη κι αν παρουμε ενα μηχανακι "εργατη" (παπι,σκουτερ,βεσπα) δεν το δινουμε!
    Μακάρι να υπήρχε η άνεση να την κρατήσω και να πάρω και μία μηχανή αλλά έχω και ένα αμάξι και λόγο δουλείας δεν έχω και χρόνο για να τα χαρώ άστα να πάνε όπως το γράφω ούτε εγώ το καταλαβαίνω ελπίζω όμως να κατάλαβες τι εννοώ

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    παντα ο αγοραστης ειχε "το πανω χερι" σε μια συναλλαγη...
    ακριβως επειδη αυτος εχει επιλογες..και εχει και το μετρητο...
    ποσω δε μαλλον οταν στις δυσκολες αυτες εποχες που ζουμε, που δεν παιζει μετρητο και ολοι ειναι στριμοκωλα, βρισκονται καποιοι να εχουν Χ ποσο στην τσεπη και να το διαθετουν για οχημα...

    αρα ειναι λογικοτατο να αντιμετωπιζεις τετοιες συμπεριφορες...
    οποτε σου ερχεται με το υφακι του και σου αμολαει το "εγω τοσα δινω και αμα θελεις...αμα δεν θελεις, ψαξε βρες εσυ αλλον που δινει περισσοτερα"...
    και αν επιλεξεις την επιλογη νο2, το εχεις στο car.gr και το κοιτας που παλιωνει, φορτωνεται χλμ...και αναποφευκτα πεφτει και αλλο η τιμη του...

  3. #18
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stavrakos Προβολή μηνύματος
    αλλά αφού ο Έλληνας θέλει παζάρια και εγώ θέλω 2.000 χιλιάρικα ανέβασε την τιμούλα και έτσι έγινε και βρέθηκε αγοραστής και μάλιστα στην πόλη μου και ήρθε να την πάρει και λέει εγώ φίλε 1.800 έχω.....
    Δε διαφωνώ και σε καταλαβαίνω. Αλλά, ξαναλέω, το θέμα μας εδώ είναι ότι ΕΣΥ βιάζεσαι να τη δώσεις. Άρα μήπως θα ήταν καλύτερα να την είχες δώσει και να "έχανες" 150€; Καλώς ή κακώς, όταν βιάζεσαι, δεν έχεις την πολυτέλεια να πουλήσεις όσο θέλεις. Απλά αρπάζεις την καλύτερη ευκαιρία.

    Πριν πουλήσω το τελευταίο μου μηχανάκι (το είχα 4,000€ σε αγγελία), με έπαιρναν τύποι και ακολουθούσε ο εξής διάλογος:

    - "Φίλε, ενδιαφέρομαι, αλλά μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο στην τιμή;"
    - "Μμ δηλαδή τι; 100-200€;"
    - "Εεεε, κοίτα, έχω 3,200...".

    Τους διέκοπτα και απαντούσα "φίλε, με τόσα παίρνεις ένα παπί και 3 πίτσες, σίγουρα όχι το δικό μου μηχανάκι". Αλλά είχα σκοπό να το πουλήσω στη μέγιστη δυνατή τιμή (όπως έγινε) κι όχι γρήγορα. Δε μπορείς να έχεις και τα δύο.

    Κάνε υπομονή, λοιπόν, πούλα το μηχανάκι σου και ξανασκέψου το τότε.
    Life begins at 45°.

  4. #19
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stavrakos Προβολή μηνύματος
    Μακάρι να υπήρχε η άνεση να την κρατήσω και να πάρω και μία μηχανή αλλά έχω και ένα αμάξι και λόγο δουλείας δεν έχω και χρόνο για να τα χαρώ άστα να πάνε όπως το γράφω ούτε εγώ το καταλαβαίνω ελπίζω όμως να κατάλαβες τι εννοώ
    Καταλαβα. Αλλα θα δεις οτι οταν με το καλο παρεις το "μεγαλο" και αφοτου σου φυγει η αρχικη καψουρα, θα βλαστημας που δεν εχεις κι ενα μικρο να κανεις τη δουλεια σου χωρις να σε νοιαζει ποσα χλμ του εχεις γραψει, αν θα στο πεταξουνε κατω, αν θα στο φανε κλπ κλπ.
    Τελοσπαντων...εσυ ξερεις καλυτερα. Καλη αγορα ευχομαι.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stavrakos
    Εγγραφή
    15/05/2016
    Μηνύματα
    104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Καταλαβα. Αλλα θα δεις οτι οταν με το καλο παρεις το "μεγαλο" και αφοτου σου φυγει η αρχικη καψουρα, θα βλαστημας που δεν εχεις κι ενα μικρο να κανεις τη δουλεια σου χωρις να σε νοιαζει ποσα χλμ του εχεις γραψει, αν θα στο πεταξουνε κατω, αν θα στο φανε κλπ κλπ.
    Τελοσπαντων...εσυ ξερεις καλυτερα. Καλη αγορα ευχομαι.
    Κοίτα στο θέμα να το πετάξουνε κάτω η πόλη μας έχει συγκεκριμένους δρόμους για πάρκινκ πού είναι μόνο για μηχανάκια και στο σπίτι έχω πυλωτή...στο να το φάνε τέτοια κρούσματα τα ακούμε σπάνια αλλά ποτέ μην λες ποτέ....απλά στην συγκεκριμένη φάση της ζωής μου θέλω να κάνω το γούστο μου δίχως να υπολογίζω την εξυπηρετικότιτα του παράδειγμα η το κατά πόσο θα την χαρώ και τέτοια

  6. #21
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stavrakos Προβολή μηνύματος
    Κοίτα στο θέμα να το πετάξουνε κάτω η πόλη μας έχει συγκεκριμένους δρόμους για πάρκινκ πού είναι μόνο για μηχανάκια και στο σπίτι έχω πυλωτή...στο να το φάνε τέτοια κρούσματα τα ακούμε σπάνια αλλά ποτέ μην λες ποτέ....απλά στην συγκεκριμένη φάση της ζωής μου θέλω να κάνω το γούστο μου δίχως να υπολογίζω την εξυπηρετικότιτα του παράδειγμα η το κατά πόσο θα την χαρώ και τέτοια
    Με το καλο λοιπον!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #22
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stavrakos Προβολή μηνύματος
    απλά στην συγκεκριμένη φάση της ζωής μου θέλω να κάνω το γούστο μου δίχως να υπολογίζω την εξυπηρετικότιτα του παράδειγμα η το κατά πόσο θα την χαρώ και τέτοια
    Άσε τους σκουτεροπαπάκηδες να προσπαθούν να δικαιολογήσουν στον εαυτό τους τις χρεπομπανιέρες που καβαλάνε και κάνε αυτό που γουστάρεις. Μια χαρά είναι το ένα μηχανάκι, αρκεί να μην παραείναι "ειδικής χρήσης".

    Φυσικά, ναι, έχω ξεχάσει πώς είναι να παρκάρεις οπουδήποτε, χωρίς να δίνεις δεκάρα, αλλά δε μπορείς να τα έχεις όλα.
    Life begins at 45°.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stavrakos
    Εγγραφή
    15/05/2016
    Μηνύματα
    104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δε διαφωνώ και σε καταλαβαίνω. Αλλά, ξαναλέω, το θέμα μας εδώ είναι ότι ΕΣΥ βιάζεσαι να τη δώσεις. Άρα μήπως θα ήταν καλύτερα να την είχες δώσει και να "έχανες" 150€; Καλώς ή κακώς, όταν βιάζεσαι, δεν έχεις την πολυτέλεια να πουλήσεις όσο θέλεις. Απλά αρπάζεις την καλύτερη ευκαιρία.

    Πριν πουλήσω το τελευταίο μου μηχανάκι (το είχα 4,000€ σε αγγελία), με έπαιρναν τύποι και ακολουθούσε ο εξής διάλογος:

    - "Φίλε, ενδιαφέρομαι, αλλά μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο στην τιμή;"
    - "Μμ δηλαδή τι; 100-200€;"
    - "Εεεε, κοίτα, έχω 3,200...".

    Τους διέκοπτα και απαντούσα "φίλε, με τόσα παίρνεις ένα παπί και 3 πίτσες, σίγουρα όχι το δικό μου μηχανάκι". Αλλά είχα σκοπό να το πουλήσω στη μέγιστη δυνατή τιμή (όπως έγινε) κι όχι γρήγορα. Δε μπορείς να έχεις και τα δύο.

    Κάνε υπομονή, λοιπόν, πούλα το μηχανάκι σου και ξανασκέψου το τότε.
    Νομίζω το ανέφερα ποιο πάνω λέγοντας πως μάλλον είναι προτιμότερο να κάνω υπομονή να φύγει ο χειμώνας για να μπορέσω να βάλω και κάποια λεφτά στην άκρη για να μπορέσω να πάρω το S2 (τα λέφτα αν πουληθεί η vespa δεν φτάνουν για S2) από άνοιξη θα φτάνουν

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stavrakos
    Εγγραφή
    15/05/2016
    Μηνύματα
    104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Άσε τους σκουτεροπαπάκηδες να προσπαθούν να δικαιολογήσουν στον εαυτό τους τις χρεπομπανιέρες που καβαλάνε και κάνε αυτό που γουστάρεις. Μια χαρά είναι το ένα μηχανάκι, αρκεί να μην παραείναι "ειδικής χρήσης".

    Φυσικά, ναι, έχω ξεχάσει πώς είναι να παρκάρεις οπουδήποτε, χωρίς να δίνεις δεκάρα, αλλά δε μπορείς να τα έχεις όλα.
    ελεύθερο χρόνο έχω 2 μήνες το καλοκαίρι από τέλη μαίου μέχρι 15 ιουλίου οπότε ειδικής χρήσης θα είναι αλλά την καλήτερη εποχή...σχετικά με το s2 είναι προτιμότερη επιλογή από το προηγούμενο μοντέλο?

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/08/2012
    Μηνύματα
    221
    συμφωνώ με τον παραπάνω. Ειδικά αν ζεις μέσα σε πόλη και έχεις μετακινήσεις. Εάν ζεις επαρχία και είναι χαλαρά. Τότε ψιλοαλλάζει. Πόσο μάλλον και Εβρο που ο χειμώνας δεν είναι ιδανικός για μοτο.

    σαν κάτοχος φζ6 σ2, καλύτερα να πάρεις το Σ2 απο το Σ1. Αφού ο χειμώνας θα είναι ψιλοdead περιόδος μηχανής για εσένα. Μπορείς να αρχίσεις να μελετας τα φζ6 απο τώρα για να εχεις μια καλή εικόνα όταν θα είσαι έτοιμος να το πάρεις.

    ότι απορία έχεις , στείλε πμ

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stavrakos Προβολή μηνύματος
    Duke στην Αλεξανδρούπολη κανένας έμπορος δεν θα την πάρει με τα λεφτά που το ζητάω και επίσης κανένας δεν πουλάει Fazer που ψάχνω...Ο μόνος που φέρνει μεγάλες μηχανές εδώ κοντά είναι ο Ντόλλας στην Ξάνθη ο οποίος νομίζει πουλάει χρυσό αν δεις τίμες θα καταλάβεις...Άσε που φέτος το καλοκαίρι δεν έφερε από όσο ξέρω κανένα Fazer
    υπαρχουν και αλλου εμποροι. Βρες το μηχανακι που θελεις να πάρεις σε έμπορο και κανε παζάρι. Σκούτερ εχεις, ποιος δε θα θελει να το πάρει?

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stavrakos
    Εγγραφή
    15/05/2016
    Μηνύματα
    104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SoR Προβολή μηνύματος
    συμφωνώ με τον παραπάνω. Ειδικά αν ζεις μέσα σε πόλη και έχεις μετακινήσεις. Εάν ζεις επαρχία και είναι χαλαρά. Τότε ψιλοαλλάζει. Πόσο μάλλον και Εβρο που ο χειμώνας δεν είναι ιδανικός για μοτο.

    σαν κάτοχος φζ6 σ2, καλύτερα να πάρεις το Σ2 απο το Σ1. Αφού ο χειμώνας θα είναι ψιλοdead περιόδος μηχανής για εσένα. Μπορείς να αρχίσεις να μελετας τα φζ6 απο τώρα για να εχεις μια καλή εικόνα όταν θα είσαι έτοιμος να το πάρεις.

    ότι απορία έχεις , στείλε πμ
    Ευχαριστώ πολλή...Να σου πω την αλήθεια αν και μικρές οι διαφορές ανάμεσα στα 2 μοντέλα το S2 το προτιμώ

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stavrakos
    Εγγραφή
    15/05/2016
    Μηνύματα
    104
    Καλησπέρα σε όλους...Ανοίγω το θέμα γιατί κατάφερα να πουλήσω την Vespa και είμαι έτοιμος για την αγορά του FZ6...Άκουσα την συμβουλή του συνφορουμιτη Καραβιδας και το άφησα για μετά τον χειμώνα.Σήμερα οδήγησα και πρώτη φορά Φειζερ και μπορώ να πω ότι το καταευχαριστήθηκα.Βρήκα μια μηχανή στο Κιλκίς και ελπίζω σε μερικές μέρες να μπορέσω να την πάρω...

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Stavrakos
    Εγγραφή
    15/05/2016
    Μηνύματα
    104
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17888952_10210684251120123_382461994_n.jpg 
Προβολές:	149 
Μέγεθος:	32,7 KB 
ID:	381160 Την αγορασα

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Καλορίζικο και καλές βόλτες.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γειά σου φίλε Δημήτρη. Σε έζησα λίγο αλλά θα σε θυμάμαι πάντα.
    από Adventure-R στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 10:27
  2. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 23:55
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 23:42
  4. Καλημερα Αλλα Να Πατε Να.......
    από VAL-MPARIERINO στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 20:31
  5. Ωραία όλα τούτα τα καλούδια, αλλά
    από swtos στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 10:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF