Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Προβλημα με πωληση αυτοκινητου

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Rider 28 Προβολή μηνύματος
    Αυτος εδωσε 1750 συν 200 η μεταβιβαση στο ονομα του 1950 τωρα θελομαι αλλα 200 για να γυρισει στο ονομα μου αυτος πρεπει να παρει 1550 δηλαδη 400 μειον απο οτι εχει δωσει και του φαινονται πολλα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Κανονικά δεν έπρεπε να ασχοληθείς.
    Εάν είσαι τόσο καλός άνθρωπος, το πολύ να χρεωθείς την οδική και την αντικατάσταση της αντλίας.
    Από εκεί και πέρα εφόσον άναψε το λαμπάκι πίεσης λαδιού και το αυτοκίνητο συνέχισε να λειτουργεί
    η ζημιά έγινε εν γνώση του αγοραστή και ουσιαστικά επίτηδες για να το κάψει.
    Το ίδιο θα γινόταν σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο ακόμα και καινούργιο,
    και γι αυτό τα πουλάνε τα ρημάδια με λαμπάκι.
    Το γεγονός ότι ο αγοραστής είναι χαζός δεν το χρεώνεται ο πωλητής.


    αυτο ακριβως!

    πολλα και ξεπολλα, οι μ@λακιες πληρωνονται...
    εφταιξε πρωτιστως γιατι το οδηγησε με λαμπακι και δευτερευοντως οτι αλλαξε γνωμη ενω ειχε γινει ηδη η μεταβιβαση...

    αυτο θα γινοταν σε οποιοδηποτε αμαξι οπως ειπε ο Στεφανος...
    αλλα και στην αγοραπωλησια αν αλλαξεις γνωμη, το πληρωνεις...

    αν παει καποιος σε αντιπροσωπεια και πει θελω αυτο το αμαξι, ποσο κανει? 10.000€, παρ'τα και φερ'το...και την επομενη μερα ή μετα απο μια εβδομαδα αλλαξει γνωμη και πει, δεν μου αρεσει, παρ'τε το πισω...ποσο θα του το παρουν? 10.000? ουτε 8.000 δεν θα του δωσουν....


    οπως και να εχει το πραγμα, απο την στιγμη που εσυ εχεις τα λεφτα κανεις και κουμαντο...
    ή θα το παρει και θα σκασει...και εσυ θα εχεις χασει καποια απο τα 1750 για την οδικη και τα επισκευαστικα...
    ή θα στο μεταβιβασει και θα του δωσεις πισω ενα 1500..οποτε και θα εχεις το αμαξι σου πισω επισκευασμενο και ετοιμο για αλλα τοσα...

    δυστυχως τα 200αρια πανε υπερ πιστεως και πατριδος...
    και αν το συνεχισετε με δικηγορους και δικαστηρια θα φυγουν και αλλα για εκει...

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/12/2011
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αυτο ακριβως!

    πολλα και ξεπολλα, οι μ@λακιες πληρωνονται...
    εφταιξε πρωτιστως γιατι το οδηγησε με λαμπακι και δευτερευοντως οτι αλλαξε γνωμη ενω ειχε γινει ηδη η μεταβιβαση...

    αυτο θα γινοταν σε οποιοδηποτε αμαξι οπως ειπε ο Στεφανος...
    αλλα και στην αγοραπωλησια αν αλλαξεις γνωμη, το πληρωνεις...

    αν παει καποιος σε αντιπροσωπεια και πει θελω αυτο το αμαξι, ποσο κανει? 10.000€, παρ'τα και φερ'το...και την επομενη μερα ή μετα απο μια εβδομαδα αλλαξει γνωμη και πει, δεν μου αρεσει, παρ'τε το πισω...ποσο θα του το παρουν? 10.000? ουτε 8.000 δεν θα του δωσουν....


    οπως και να εχει το πραγμα, απο την στιγμη που εσυ εχεις τα λεφτα κανεις και κουμαντο...
    ή θα το παρει και θα σκασει...και εσυ θα εχεις χασει καποια απο τα 1750 για την οδικη και τα επισκευαστικα...
    ή θα στο μεταβιβασει και θα του δωσεις πισω ενα 1500..οποτε και θα εχεις το αμαξι σου πισω επισκευασμενο και ετοιμο για αλλα τοσα...

    δυστυχως τα 200αρια πανε υπερ πιστεως και πατριδος...
    και αν το συνεχισετε με δικηγορους και δικαστηρια θα φυγουν και αλλα για εκει...
    To αυτοκινητο το ειχα παρει απο ενα θειο μου μηχανολογο μηχανικο που το ειχε παρει καινουργιο το ειχα 10 χρονια και για τα λεφτα του ηταν πολυ τιμιο πριν 2500 χιλιομετρα καινουργια λαστιχα bridgestone ειχε αλλαγμενους ιμαντες και αντλια νερου sachs αμορτισερ μπρος πισω συναγερμο δεν ειχε ουτε γραντζουνια παντα το ειχαμε στην πυλωτη μπρος πισω δισκοφρενα ψηφιακο κλιματισμο το εδωσα επειδη ηταν τριτο αυτοκινητο και η χρηση του ηταν ελαχιστη μπορει να ηταν του 1994 αλλα δεν ηταν ρημαδι στεκεται πολυ καλα σαν αμαξι.
    απο κει και περα επειδη ημουν μπροστα στο συνεργειο για να δουμαι τι εγινε ηταν μια ζημια που δεν εφταιγα ουτε εγω ουτε αυτος ουτε το αμαξι ηταν να γινει αν το σταματουσε με του που αναψε η λαμπα δεν θα συζητουσαμαι τιποτα τωρα.
    επειδη ειμαι οικογενειαρχης και δεν θελω ουτε εχω μπλεξιματα ουτε εχω με δικαστηρια και δικηγορους απο την πρωτη στιγμη του ειπα απο μονος μου αστο δεν πειραζει δεν ειναι αναγκη να στενοχωριωμαστε για ενα αυτοκινητο θα το παρω πισω με το αναλογο κοστος τα διπλωτιπα της μεταβιβασεις που δεν ειναι δικα μου λεφτα ειναι του κρατους

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    αυτο ακριβως να κανεις.
    Δυστυχως εμπλεξες με σιδεροφαγο.
    Παιζει να μην ειδε και ποτε το λαμπακι η οταν το ειδε να ηταν αργα.
    Οποτε παρτο πισω...φτιαχτο και δωστο οταν θες εκει που θες.

  4. #19
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    α) Είστε συντοπίτες οπότε λέτε μια καλημέρα όταν ανταμώνετε, πιθανά να πίνετε και καμιά μπύρα μαζί.
    β) Το αυτοκίνητο έβγαλε βλάβη (μεγάλη πιθανότητα καθότι μεταχειρισμένο) κι ενώ έχει γίνει η μεταβίβαση εσύ συνεχίζεις και βάζεις το χέρι στην τσέπη. Αυτό εμένα μου λέει πολλά για το ποιόν σου.
    γ) Η βλάβη επεκτάθηκε από αμέλεια ή κακή χρήση του αγοραστή.
    δ) Επισκεύασες με δικά σου έξοδα την ζημιά καθώς επιβαρύνθηκες και την οδική
    ε) ο αγοραστής δεν θέλει πια το αυτοκίνητο αλλά κι εσύ έχεις υποστεί χρηματική ζημιά.

    Αν τα βάλω κάτω σαν τρίτος θα σου πω ότι είσαι ο χαμένος σε μια υπόθεση που δεν φταις. Εξηγείς στον αγοραστή με χαρτί και μολύβι και επίσης του εξηγείς ότι δεν γίνεται να έχει και την πίτα γεμάτη και τον σκύλο χορτάτο την στιγμή μάλιστα που έχει κι αυτός μερίδιο ευθύνης.
    Μοιράζεστε τα έξοδα και ξαναγυρίζει το αυτοκίνητο στο όνομά σου ή μοιράζεστε τα έξοδα και το αυτοκίνητο μένει στον νέο κάτοχο.
    Για μένα είναι η καλύτερη λύση με βασική προϋπόθεση όμως ο αγοραστής να μην είναι παρτάκιας. Χάσατε και οι δύο, είναι μέσα στο παιχνίδι της ζωής αλλά να χάσετε ισόποσα και όχι να αδικηθεί ο ένας ή ο άλλος.

    Νομίζω ότι αν το λύσετε έτσι υπάρχουν πολλές πιθανότητες να συνεχίζετε να χαιρετιόσαστε και να πίνετε μαζί τις μπύρες σας
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εγω επιμενω............
    η αντλια παιρνει κινηση απο καποιο γραναζι
    το ραουλο που κολαει;
    μιλαμε για τεντωτηρα καποιου ιμαντα;
    γιατι οι κατασκευαστες στις αντλιες λαδιου δινουν κινηση με τετοιο τροπο ωστε να μη σταματουν οσο γυρναει ο στροφαλοφορος

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/12/2011
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    εγω επιμενω............
    η αντλια παιρνει κινηση απο καποιο γραναζι
    το ραουλο που κολαει;
    μιλαμε για τεντωτηρα καποιου ιμαντα;
    γιατι οι κατασκευαστες στις αντλιες λαδιου δινουν κινηση με τετοιο τροπο ωστε να μη σταματουν οσο γυρναει ο στροφαλοφορος
    Aπο γραναζι παιρνει κινηση η αντλια το ραουλο δινει κινηση σε αυτο το γραναζι το γραναζι ειναι εσωτερικα μεσα στο μοτερ τσεκαραμαι αντλια και ηταν οκ γυρνωντας ομως τον στροφαλοφορο ειδαμε οτι δεν γυρναει το γραναζι και βγαζουμαι τα πλαστικα τα εξωτερικα του ιμαντα ειδαμε οτι εχει ξεσφιξει η βιδα του ραουλου.Αυτο το ραουλο παιρνει κινηση απο τον ιμαντα εκκεντροφορου ειναι πλαστικο στρογγυλο τεντωνει τον ιμαντα του εκκεντροφορου και ειναι σταθερο

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    για τι μοτερ μιλαμε;

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/12/2011
    Μηνύματα
    20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    για τι μοτερ μιλαμε;
    RENAULT 1800 8V 95 IΠΠΟΙ ΥΠΟΔΥΝΑΜΗ

  9. #24
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Έχω πάρει μηχανή στραβή που ο πωλητής μου έλεγε ότι απλά θέλει ρουλεμάν τιμονιού και τραβάει. Εν τέλει το πολύ το τράβηγμα το έκανε από ρουλεμάν τροχού. Παρόλα αυτά το πήρα βόλτα και ήξερα ότι τραβάει άρα η ευθύνη ήταν δική μου που την πήρα και δεν θα μπορούσα να πάω να του πω μετά από μια βδομάδα μάγκα το μηχανάκι τραβάει. Από την στιγμή λοιπόν που το αμάξι δούλευε μια χαρά όταν το πήρε, και αποδεδειγμένα η μεγάλη ζημιά έγινε γιατί συνέχισε να το κινεί ενώ είχε ένδειξη λαδιού, δεν βλέπω τον λόγο που κάθεσαι ακόμα και πληρώνεις. Λες ότι είστε μικρή κοινωνία και γνωρίζεστε μεταξύ σας οπότε μπορεί μετά να πει ότι του έπαιξες πουστιά. Πάντως αν ήμουν στην θέση σου και είχα πληρώσει όλα αυτά τα έξτρα εγώ θα έλεγα ότι μου έπαιξε πουστιά ο άλλος και δεν θα του μίλαγα.

  10. #25
    Κλειστή κοινωνία μόνο για σένα?
    Αυτός δεν ζει στην ίδια κλειστή κοινωνία με εσένα?
    Είμαστε φιλότιμοι και το φιλότιμο πληρώνεται...εύχομαι να τα βρείτε και πλιζ...μη ξαναβάλεις το χέρι στη τσέπη σου να πληρώσεις για κάτι που δεν φταις εσύ!

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Κλειστή κοινωνία μόνο για σένα?
    Αυτός δεν ζει στην ίδια κλειστή κοινωνία με εσένα?
    Είμαστε φιλότιμοι και το φιλότιμο πληρώνεται...εύχομαι να τα βρείτε και πλιζ...μη ξαναβάλεις το χέρι στη τσέπη σου να πληρώσεις για κάτι που δεν φταις εσύ!
    Δυστυχως η διαφορα ειναι πως σε απασχολει η κλειστη κοινωνια και τι λενε για σενα μονο οταν εισαι φιλοτιμος (οπως ο φιλος). Αντιθετα αν εισαι μοσχαρι / παρτακιας κοιτας μονο να κανεις τη δουλεια σου και δεν πολυασχολεισαι με το τι θα γινει απο εκει και περα. Νομιζω πως και μονο το θρασος του να ζητησει ο,τι ζητησε δειχνει πολυ καλα σε ποια κατηγορια υπαγεται ο αγοραστης.

    Δε θα πω στο φιλο οτι ειναι κοροιδο που σκεφτεται ετσι, δυστυχως ή ευτυχως ετσι λειτουργω κι εγω, δε θελω να εχει ο αλλος να μου προσαψει το παραμικρο. Εγω σε αυτες τις περιπτωσεις σκεφτομαι οτι πολυ απλα το οποιο χρηματικο κοστος επιβαρυνθω ειναι για μενα μικροτερο απο το ψυχικο κοστος του να εχουν οι αλλοι να λενε για μενα ή να εχω την παραμικτη υπονοια οτι αδικησα καποιον. Ετσι ειμαι και για αλλους ειμαι μαλακας, αλλα αυτα τα πραγματα ειναι υποκειμενικα.

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δε θα πω στο φιλο οτι ειναι κοροιδο που σκεφτεται ετσι, δυστυχως ή ευτυχως ετσι λειτουργω κι εγω, δε θελω να εχει ο αλλος να μου προσαψει το παραμικρο. Εγω σε αυτες τις περιπτωσεις σκεφτομαι οτι πολυ απλα το οποιο χρηματικο κοστος επιβαρυνθω ειναι για μενα μικροτερο απο το ψυχικο κοστος του να εχουν οι αλλοι να λενε για μενα ή να εχω την παραμικτη υπονοια οτι αδικησα καποιον. Ετσι ειμαι και για αλλους ειμαι μαλακας, αλλα αυτα τα πραγματα ειναι υποκειμενικα.
    Είμαστε πολλοί έτσι και σκεφτόμαστε ακριβώς το ίδιο!

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Δηλαδή άμα π.χ. χάλαγαν τα φρένα αλλά εκείνος σαν γνώστης που είναι συνέχισε να οδηγά και σκότωνε κανένα θα έφταιγες εσυ? Μετα την απομάκρυνση από το ταμείο... πουλο.
    Ειδικά για πράγματα απρόβλεπτα (ολα μετα απο πολλα χλμ) δεν έχει ευθήνη ο πωλητής!!! Ο άλλος συμφώνησε και το πήρε δεν τον ανάγκασες... Κράτα το τώρα μια και τις πλήρωσες τις λυπητερές και καλές βόλτες!!!
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Μικρό πρόβλημα! με varadero 2003
    από agriniopk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2015, 13:50
  2. Πρόβλημα με immobilizer
    από parji στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2004, 17:18
  3. Πρόβλημα με Transalp
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2004, 16:57
  4. Bοήθεια πρόβλημα με xt.
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:27
  5. Προβλημα με ΧΤ
    από nikos283 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 15:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF