Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Αλλαγή μοτέρ/τεριασμα Κάρτερ/Daytona dy 50 >Honda supra 100

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2016
    Μηνύματα
    46

    Αλλαγή μοτέρ/τεριασμα Κάρτερ/Daytona dy 50 >Honda supra 100

    Καλησπέρα στην ομάδα!!!
    Έχω ένα Daytona dy50rs με 2.000 χιλιόμετρα και ψάχνομαι για μια μελλοντική αλλαγή μοτέρ σε Honda Astrea Supra 100. Τώρα...το ερώτημα μου είναι αν λέει να αλλάξω όλο το μοτερ σε Honda αλλά θα χρειαστεί αλλαγή του Κάρτερ για να βάλω του Daytona ώστε μα μην αλλάξουν οι αριθμοί του κινητήρα. Αλλά υπάρχει άλλη περίπτωση να βάλω ανταλλακτικα Honda και να κρατήσω τα μαμά Κάρτερ!!! Η ερώτηση μου είναι ποιο αξίζει και θα κρατήσει σε κατασκευή και ποιο θα μου βγει ποιο οικονομικό!!! Ξέρω έγραψα ολόκληρο κατεβατο αλλά οποίος είναι πρόθυμος να βοηθήσει ας το διαβάσει :P

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της psomaras
    Εγγραφή
    16/03/2015
    Μηνύματα
    59
    Το μοτέρ από το μηχανάκι σου είναι αντιγραφή του c50.
    Το μοτέρ από το astrea είναι λίγο διαφορετικό. Αν θέλεις τα ίδια κάρτερ μπορείς να βάλεις
    στροφαλομπιέλα, μπουζόνια από 90άρη, κυλιδροπίστονο ότι χιλιοστά
    θέλεις και κεφαλάρι με καρμπυρατέρ από astrea! Α! και αλυσιδογράναζα!

    ΥΓ#1 Θα σου βγει τα ίδια λεφτά ίσως και περισσότερα με το να πάρεις ένα lifan μοτέρ.

    ΥΓ#2 Θα είσαι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ σε όλες τις περιπτώσεις...γνώμη μου ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ
    ΤΙΠΟΤΑ!!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2016
    Μηνύματα
    46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από psomaras Προβολή μηνύματος
    Το μοτέρ από το μηχανάκι σου είναι αντιγραφή του c50.
    Το μοτέρ από το astrea είναι λίγο διαφορετικό. Αν θέλεις τα ίδια κάρτερ μπορείς να βάλεις
    στροφαλομπιέλα, μπουζόνια από 90άρη, κυλιδροπίστονο ότι χιλιοστά
    θέλεις και κεφαλάρι με καρμπυρατέρ από astrea! Α! και αλυσιδογράναζα!

    ΥΓ#1 Θα σου βγει τα ίδια λεφτά ίσως και περισσότερα με το να πάρεις ένα lifan μοτέρ.

    ΥΓ#2 Θα είσαι ΠΑΡΑΝΟΜΟΣ σε όλες τις περιπτώσεις...γνώμη μου ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ
    ΤΙΠΟΤΑ!!
    το μηχανακι ειναι απομιμιση Honda Supra, ακομα χρωσταω στον πατερα μου 800 ευρω γιατι μου το πηρε καινουργιο και του τα δινω τωρα καθε μηνα με την δουλεια,με υποχρεωσε να παρω αυτην την μ@λ@κι@
    και τωρα το πληρωνω εγω , και θελω να το ψιλοφτιαξω γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να παρω ξανα παπι και ειπα να το κρατησω μεχρι να σπασει εντελως,για αυτο και θελω να κανω 1 απο τα 2 πραγματα που αναφερω Επισης θα παρω ενα 400αρι τον ιουλιο-αυγουστο-σεπτεμβριο που γινομαι 18 και θα εχω αυτην την μ@λ@κι@ για την δουλεια μου

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της psomaras
    Εγγραφή
    16/03/2015
    Μηνύματα
    59
    Supra είναι τα πλαστικά! το μοτέρ είναι αντιγραφή c50!
    Μην δώσεις ούτε ευρώ... Μάζεψε για το επόμενο όταν γίνεις 18!

    ΥΓ Μία παροιμία λέει '' Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος, όποιος μαθαίνει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός''

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2016
    Μηνύματα
    46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από psomaras Προβολή μηνύματος
    Supra είναι τα πλαστικά! το μοτέρ είναι αντιγραφή c50!
    Μην δώσεις ούτε ευρώ... Μάζεψε για το επόμενο όταν γίνεις 18!

    ΥΓ Μία παροιμία λέει '' Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος, όποιος μαθαίνει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός''
    Ναι αλλά ξαναλέω ότι θέλω να μαζέψω 1,500 2.000 χιλιάρικα για την μεγάλη μηχανή που θέλω να πάρω και αυτό να το έχω για την δουλειά Μου, το θέμα τώρα είναι ότι δεν τραβάει και πιστεύω 200-300 ευρώ που θα δώσω δεν πιστεύω να με ληψουν από την επόμενη αγορά μου :/
    Το καλό είναι ότι δεν καίγομαι τόσο για την μετατροπή και μπορώ να περιμένω μέχρι τις 10κ χιλιόμετρα και 18 γίνομαι 29 Ιουνίου

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2016
    Μηνύματα
    46
    Επίσης αληθεύει ότι εάν έχω το ΑΜ δίπλωμα (50αρι)και με πιάσουν με μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού, πληρώνω μόνο το πρόστιμο και δεν έχω δικαστήριο???

  7. #7
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JohnFourl Προβολή μηνύματος
    Επίσης αληθεύει ότι εάν έχω το ΑΜ δίπλωμα (50αρι)και με πιάσουν με μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού, πληρώνω μόνο το πρόστιμο και δεν έχω δικαστήριο???
    που να δεις και άμα πατήσεις κανέναν τι θα πληρώσεις χωρίς δίπλωμα.....

    Κατά τα άλλα καλά στα λέει ο psomaras στο τι μπαίνει καθώς έχω το ίδιο μοτέρ σε sprinter. Respect στον πατέρα που σε υποχρέωσε να πάρεις αυτό αφού για αυτό μπορείς να βγάλεις δίπλωμα, μου έκανε και εμένα το ίδιο ο δικός μου όταν ήμουν 16 και μπορώ να πω πως είχε χίλια δίκιο. Αμα θες τόσο πολύ να το ανεβάσεις λίγο βάλτου ένα κυλινδροπίστονο 72 cc για αρχή, και φθηνό θα είναι και τον στρόφαλο δεν θα επιβαρύνεις. Παρόλα αυτά χοντράδα να λύσεις καινούριο μοτέρ έτσι χωρίς λόγο, περίμενε τουλάχιστον να τα παίξει.

  8. #8
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.334
    και για να εχουμε το καλο ρώτημα, ποιος μαλακας σου ειπε ότι μπορεις να καβαλήσεις 400αρι στα 18 σου??

    και γιατι πρεπει ντε και καλα να παρανομεις και τυχον να κλεισεις σπιτια επειδή η εφηβικη σου καβλα δε σου επιτρεπει να φερθεις ως σωστο και υπευθυνο ατομο?

    αραξε στο 50αρακι σου, και όταν γινεις 18 βγαλε το διπλωμα που προβλεπεται και φυσικα παρε το αναλογο μηχανακι..

    αν ομως επιλεξεις το αντιθετο, μπλέξεις σε κανα ατυχημα και στη φορέσουνε κανονικα, μη βγεις να κλαφτείς ζητωντας λυση για το πως θα σκαπουλάρεις τη μαλακια σου

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JohnFourl Προβολή μηνύματος
    Επίσης αληθεύει ότι εάν έχω το ΑΜ δίπλωμα (50αρι)και με πιάσουν με μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού, πληρώνω μόνο το πρόστιμο και δεν έχω δικαστήριο???
    Οχι δεν αληθεύει.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.767
    Ποιό 400 έχεις σκοπό να πάρεις;

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ποιό 400 έχεις σκοπό να πάρεις;
    Για κανα παλιο Rd τον κοβω...

    ιδανικο μηχανακι για να μαθεις, και παλιο οποτε και να χαλασει δεν χανεις πολλα.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2016
    Μηνύματα
    46
    Για cb το πάω αλλά ας βάλω το μυαλό μου πάνω από την καυλα και ας το κρατήσω μέχρι τα 18 και μετά θα πάω στο Honda innova η το Crypton X :/ αλλά όπως ξαναλέω δεν θέλω παπί αλλά θα αναγκαστω λόγο δουλειάς!!! :/

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.767
    CB400SF εννοείς; Αυτό να ξέρεις θέλει δίπλωμα Α2 ή Α, με Α1 ΔΕΝ οδηγείται νόμιμα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Για κανα παλιο Rd τον κοβω...

    ιδανικο μηχανακι για να μαθεις, και παλιο οποτε και να χαλασει δεν χανεις πολλα.

Παρόμοια θέματα

  1. αλλαγή μοτερ σε transalp
    από venumis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2007, 07:12
  2. Αλλαγή μοτέρ..
    από motaba στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2006, 07:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF