Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 20 από 20

Θέμα: ΑΖΩΤΟ ΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
    επειδή έβαλαν στο συνεργείο μου μηχάνημα αζώτου και ρώτησα αν θα κερδίσω τίποτα με το να βάλω άζωτο...

    επαναφέρω τη συζήτηση για να πουν τη γνώμη τους κι άλλοι....


    το γέμισμα πάντως είναι τσάμπα (τουλάχιστον για τους πελάτες του συνεργείου) αλλά εμένα μου είπαν ότι βάλω δε βάλω είναι για μένα το ίδιο (υπαινισσόμενοι την χρήση που κάνω στη μηχανή, όχι πίστες κλπ.)


    αλλά γενικά μάλλον κατιτίς παραπάνω θα δίνει στη συμπεριφορά ή ζωή του ελαστικού....

    απλά προσθέτω ότι το άζωτο το βρίσκεις πλέον στα πιο πολλά βενζινάδικα BP και όταν είναι απλά για μέτρημα κ συμπλήρωμα δεν σου πέρνυν φυσικά λεφτά...εκτός αν πέσετε σε κανένα τσιφούτη....
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  2. #17
    Εγώ με την τοποτθέτηση των Metzeler Μ3, έβαλα και άζωτο. Άκουγα διάφορα και είπα να δω πως πάει.

    Γενικά δεν διαπίστωσα τρελλές διαφορές αν και τα λάστιχα κάνουν μεγάλη δουλειά.

    Τα κύρια πλεονεκτήματα του αζώτου είναι τα εξής:

    1. Κατανέμεται ομοιόμορφα η θερμότητα σε όλο το πέλμα του ελαστικού, άρα έχουμε ομοιόμορφη φθορά και καλύτερη συμπεριφορά στο δρόμο.

    2. Μικρότερο αναρτόμενο βάρος, αλλά αυτό δύσκολα μπορεί να εκτιμηθεί σε καθημερινές συνθήκες ή τέλος πάντων από εμένα.

    3. Δεν μεταβάλεται ο όγκος του αερίου τόσο εύκολα στις μεταβολές της ατμοσφαιρικής θερμοκρασίας, όσο ο αέρας. Αλλά αυτό είναι κάτι που μόνον στην πίστα μπορεί να εκτιμηθεί. Διότι οι σταθερές πιέσεις ναι μέν είναι ευεργετικές για κάθε μέρα, αλλά στην πίστα έχει μεγαλύτερη σημασία.

    4. Με τα παραπάνω προκείπτει πως το λάστιχο διατηρεί για περισσότερα χιλιόμετρα την αρχική του δομή, οπότε και δεν "χαλάει" τόσο εύκολα όσο με τον αέρα.

    5. Θεωρητικά έχει μια βελτίωση στην κατανάλωση, πάλι όπως προκείπτει από τα παραπάνω. Κάπου το είχα διαβάσει αυτό.

    6. Άρα έχει καλύτερη συμπεριφορά σε υψηλές ταχύτητες.

    Τώρα, όλα αυτά το καλοκαίρι και σε βόλτες με μεγάλες μέσες ωριαίες ταχύτητες όπου το λάστιχο μέχρι που φαινόταν να έχει αλλάξει χρώμα στα πλάγια, αλλά σε κάθε πρίπτωση και σε κάθε οδόστρωμα έδινε μεγάλη εμπιστοσύνη.

    Το χειμώνα και μέσα στην πόλη σίγουρα δεν διαπίστωσα να έχει τεράστια διαφορά από τον αέρα. Αλλά μπορεί να φαίνεται ως μειονέκτημα το ότι δεν ζεστένεται γρήγορα αλλά δεν συστέλεται στις χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος και οδοστρώματος, άρα έχεις και την πίεση που πρέπει να έχεις στο ελαστικό. Οπότε και το πέλμα λειτουργεί όπως πρέπει.

    Βέβαια τώρα τον χειμώνα με τις χαμηλές θερμοκρασίες να δω πως θα συμπεριφερθεί το λάστιχο, σε χαζογληστρίματα ή ότι άλλο. Θα δίξει.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  3. #18
    Εσύ (από πάνω), πας χαμένος....

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Εσύ (από πάνω), πας χαμένος....
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  5. #20
    Αυτό δε στο λέω για να αλλάξεις γνώμη, αλλά μέσα σε μια βδομάδα, τώρα το φθινόπωρο, ανάλογα με τις εναλλαγές συνθηκών, αλλάζει και η ιδανική θερμοκρασία που συμπεριφέρεται το λάστιχο τόσες φορές όσες οι εναλλαγές.

    Πχ, σε μια βδομάδα μπορεί να χρειαστεί να αλλάξεις πιέσεις λόγω απότομης μεταβολής του καιρού 2-3 φορές.

    Εμένα με βολεύει το κομπρεσσέρ αέρα που έχω σπίτι (που να ψάχνω εδώ χάμω για άζωτα), άμα βρούμε και το μηχανάκι που φτιάχνει τσάμπα υδρογόνο, το άλλο που το κάνει κονσέρβα, και ένα ss και ένα mx που να το καίνε, δέσαμε.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Επιζήμιος ο αέρας στα λάστιχα
    από DUKASII στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2007, 05:17
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2006, 20:45
  3. πιεση στα λαστιχα βοηθεια ....
    από EVI στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 21:19
  4. αερα στα λαστιχα cb400
    από sloumos στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 12:18
  5. Αέρας στα λάστιχα
    από sniper στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2004, 13:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF