Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: ΑΖΩΤΟ ΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ

  1. #1

    ΑΖΩΤΟ ΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ

    ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΑΠΛΟ ΑΕΡΑ????

    THANKS

  2. #2
    sta grhgora...


    οι πιεσεις αλλάζουν αν βάλεις άζωτο, τις νεες πιέσεις ποιος θα σου τις πεί;


    αν χασεις πίεση πρέπει να ξαναβρεις άζωτο να βάλεις, με αέρα θα κάνεις μείγμα και μετά για σωστή πίεση κλάφτα χαράλαμπε!


    τα καλά μου φαίνεται είοναι οπως δε χάνει εύκολα το λάστιχο πίεση και πως ζεσταίνονται πιο γρήγορα καθώς και αλλάζει η ροή του αέριου στο ελαστικό!



    μπορεί τα παραπάνω να είναι ψιλοπαπαριές, τα άκουσα στο περίπου απο ενα σεμινάριο του Λαστιχάδικο στον Ανεμο!

  3. #3
    ok .. βασικα θα πας εκει που πουλανε λαστιχα για μηχανες


    και η μαλακια μου ειναι οτι ο μηχανικος μου ειπε να βαλω αζωτο για καλυτερα αλλα ξεχασα αυτα που με ειπε .
    αλλα τωρα με επανεφερες ...οντως αυτα μου ειχε πει


    απλως αν θες να προσθεσεις αζωτο εκτος απο το καταστημα που εβαλες μονο σε βουλκανιζατερ....σε βενζιναδικα δεν υπαρχει

    καλα οσο για τα πιεσομετρα των βενζιναδικων αστα να πανε...οτι ναννε δειχνουν
    αγορασα ενα πιεσομετρο με 30Ε αλλα παλι χανει ελαφρως και δειχνει μονο σε BAR .......π.χ του μαγαζιου δειχνει 2.50 το δικο μου 2.40
    αλλα αυτο που ειπες για αλλες πιεσεις θα το ψαξω παλι

    τοσο ασχετος λες να ηταν αυτος ,δεν θα μου το ελεγε?? ολα να τα περιμενεις

    οσο για τιμη ειναι 5Ε και τα δυο και τα πας για ελεγχο καθε μηνα ειπε ο περιεργος η πριν απο καθε ταξιδι λεω εγω και αν 2 βδομαδες
    λογω του οτι εχουν καλα πιεσομετρα

    αααααα και ενα αλλο θετικο που μου ειπε οτι δεν επηρεαζει και το φορτιο ....δηλ χωρις να αλλαζεις πιεσεις μονος διπλος ..με φορτιο κ.λ.

    εχει ενα τριμηνο που εχω βαλει αζωτο.
    θα ξαναρωτισω και θα επανελθω

    thanks katanas

  4. #4
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Ρίξε και μια ματιά εδώ ας πούμε http://www.moto.gr/forums/showthread...C1%C6%D9%D4%CF
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  5. #5
    Μου έχει πει και εμένα ο μηχανικός μου να βάλω και το σκέφτομαι.

    Απ'οτι θυμάμαι:

    Βελτιώνει το κράτημα γιατί εμποδίζει την υπερθέρμανση του ελαστικού (υψηλή θερμοκρασία=υψηλή πίεση=λάστιχο τούβλο)και ταυτόχρονα την μακροζωία του.

    Η πιέση ελαττώνεται με μικρότερο ρυθμό απ'ότι του αέρα.

    Δεν θυμάμαι αν με το άζωτο ζεσταίνονται πιο γρήγορα τα ελαστικά (δεν το νομίζω κιόλας) αλλά διατηρεί το ελαστικό σε θερμοκρασία λειτουργίας πιο "εύκολα".

    In the stars we turn to find our dreams.

    http://www.bikepics.com/members/ghostwalker

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.802
    Το άζωτο λειτουργεί μόνο σε πίστα.
    Θέλει κουβερτούλα να φέρει το λάστιχο στη θερμοκρασία λειτουργίας του και εκεί να μπεί η σωστή πίεση, που στην πίστα είναι αποτέλεσμα δοκιμών.
    Και εκεί είναι χρήσιμο γιατί όντος κρατάει την σωστή πίεση κατά την διάρκει του αγώνα ώστε να έχεις το καλύτερο κράτημα, ή τέλος πάντων αυτό που έχεις βρεί στα δοκιμαστικά.

    Αν τώρα έχεις ένα παγωμένο λάστιχο γεμάτο άζωτο πολύ απλά δεν θα έρθει στη θερμοκρασία λειτουργίας όσο είσαι στην πόλη και γενικά θα είσαι με λάθος πίεση συνέχεια.
    Μη ξεχνάμε οτι ο αέρας ακολουθάει καλύτερα τις καθημερινές μας συνήθειες.
    Οταν είναι κρύος έχει χαμηλή πίεση οπότε βοηθάει το λάστιχο να ζεσταθεί γρήγορα, και όταν ζεσταθεί με το λάστιχο έχει την πίεση που πρέπει οπότε κατά την γνώμη είναι καλύτερος για καθημερινή χρήση.

  7. #7
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΣΤΕΦΑΝΟ.ΜΑΛΛΟΝ ΑΧΡΗΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΖΩΤΟ ΣΤΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ,ΑΦΟΥ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΕΧΕΙ(ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ?)ΑΝΤΙΣΤΑΘΜΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΕΥΡΕΣΗΣ-ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗΣ ΤΟΥ>
    ΜΑΛΛΟΝ ΟΙ ΛΑΣΤΙΧΑΔΕΣ ΒΡΗΚΑΝ 1 ΑΚΟΜΑ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΝΑ ΦΡΑΓΚΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ....
    www.caferacers.gr

  8. #8
    kanenas ...διαβασα και το φορουμ αλλα οι αποψεις διιστανται.

    συμπερασμα δικο μου οτι ειναι καλο για το λαστιχο...τωρα αν οδηγεις οριακα την μηχανη θα πρεπει να την ψαξεις περισσοτερο.

    το θεμα ειναι ποια ειναι η σωστη πιεση που θα πρεπει να μπει με αζωτο.ο τυπος που εβαλα ειπε η εργοστασιακη

    3 μηνες που εχω παντως αζωτο δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα ,τα κρατηματα μου εχω ,τα πλαγιασματα οκ.

    παιζει και το αλλο

    αν η μηχανη δεν ειναι και στα καλυτερα της γενικως τι να το κανεις?? ειτε αζωτο ειτε αερας τα ιδια

    καλοσυντηρημενη μηχανη ,καλα ελαστικα και οχι ινδιανιλικια νομιζω οτι ειμαστε μια χαρα ειτε με αζωτο ειτε χωρις

    και ειπαμε το προβλημα ...δεν θα πρεπει να χαλασεις την μιξη και δεν υπαρχει σε βενζιναδικα . μονο σε βουλκανιζατερ

  9. #9
    α ναι και...... κατι αλλο.......

    εκανα τεστ σε 5 βενζιναδικα τοτε που ειχα αερα και ολα εδειχναν διαφορετικη πιεση ...της πλακας πιεσομετρα δηλαδη

    ετσι αποφασισα να βαλω αζωτο σε ενα σοβαρο μαγαζι με καλο μηχανημα και να πηγαινω για ελεγχο οποτε γουσταρω στον ιδιο παρα σε καποιο τυχαρπαστο βενζιναδικο
    και πηρα και ενα πιεσομετρο τσεπης για ταξιδια

    ειπαμε δεν θα μετραμε και την πιεση καθε μερα ...και μονο που βαζεις το τσιμπραγκαλο στην βαλβιδα θα εχεις απωλειες...τσακ τσουκ συνεχεια

    ειμαι και γω πολυ ψειρας σε τετοια θεματα ειδικα με την πιεση ελαστικων και θα βαρεθει να με βλεπει ο τυπος γιατι θα πηγαινω συνεχεια για ελεγχο......αλλα δεν δινω σημασια.. ας με βριζει κιολας

    who cares??????

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    καταρχήν το κόστος να βάλεις άζωτο είναι μηδαμινό...
    στο βάζει ο λαστιχάς που θα σου περάσει τα λάστιχα τσάμπα...στη συνέχεια όσες φορές έχω προσθέσει σε λαστιχάδικα όλοι μου λένε δώσε ότι θες και αφήνω ένα μπουρμπουάρ στον πιτσιρικά...
    χάνει πίεσει πολύ δύσκολα και δεν έχει το άγχος να κοιτάς κάθε 4 μέρες την πίεση...
    φυσικά δεν έχει μεγάλη διοαφορά η απόδοση του ελαστικού σε νορμάλ χρήση ...
    από προσωπική εμπειρία όντως μου φαίνεται ότι το λάστιχο θερμαίνεται λίγο πιο αργά σε συνθήκες πόλής από ό,τι με απλό αέρα...
    εξάλλου ο αέρας αποτέλέίται από 60-70%άζωτο ....έτσι δεν έιναι????
    Επίσης πιστεύω από προσωπική εμπειρία ότι βοηθάει στη μακροζωϊα του ελαστικού....
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  11. #11
    ΠΑΜΕ...;;; ΦΥΓΑΜΕ...!!! Το avatar του/της Turistas
    Εγγραφή
    26/11/2005
    Μηνύματα
    20
    ΤΟ ΑΖΩΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΑΙ ΣΑΝ ΑΔΡΑΝΕΣ ΑΕΡΙΟ ,ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΥΓΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΞΥΓΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΑΝ ΔΙΑΒΡΩΣΗ....ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΣΤΑΘΕΡΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΖΕΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΗ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΠΙΕΣΗ

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΕΡΑΣ ΚΟΠΑΝΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ

  12. #12
    epidei to thema erxete jexniete kai epanerxete as ta jekatharisoume ligo analiwdas to sitima...

    1. ta lastixa exoun aerio oste na aposvenei tis mikroanomalies tou dromou (tis opoies oi anartiseis tha itan diskoloutsiko na katalavoun)
    se deutero vathmo logo tou oti mporoume na aujomiwsoume tin piesi sto elastiko mas epitrepete na metavaloume tin epifania epafis elastikou/dromou aujanodas tin prosfisi, tin simberifora alla kai tin fthora twn elastikwn...

    epi tou thematos twra...
    ta lastixa zestenode kirios apo tin trivi me ton dromo kai poli ligotero apo tin trivi tou elastikou stin zada or apo tin kinisi tou aeriou pou exoume valei...

    ara i diadromi tis thermotitas einai
    elastiko-aerio-zada ,
    elastiko zada kai telos
    elastiko-dromos efoson o dromos einai pio krios apo to lastixo
    (p.s. kai elastiko-atmosferikos aeras alla to parelipsa...)

    to mono pou borei na epitixei ena "piotikotero" aerio einai na exei kalitero sidelesti thermikis agogimotitas, dld na borei na metaferei tin thermotita apo to elastioko stin zada...

    to alo pou kanei to aerio einai, stin arxi tis thermansis tou, na aporofa merika posa thermotitas xwris na aujanei tin thermokrasia tou (kai tin piesi tou kat epektasi)...
    (lanthanousa thermotita)

    to adistrofo simvenei otan to lastixo tha arxisei na psixete...
    dld auto pou ergei na aujisei piesi tha argisei kai na tin xasei otan tha stamatismoume na zestenouem ta lastixa (jana logo lanthanousa thermotitas)

    kai gia na anakefalaiwsoume kai na katalijoume...

    an to azoto exei kaliteri thermiki agogimotita tha metaferei megaliter aposa energeias pros tin zada diatirodas ton eauto tou kai to lastixo pio drosero... tha pagwsei omws kai pio grigora kai kat epektasi tha jefouskwsei kai pio eukola...

    epidei telos o "nopos" aeras exei nero mesa tou to opoio ginete atmos otan zestathei aporofa megala posa thermotitas xwris na anevasei tin thermokrtasia tou (kai tin piesi tou elasyikou)...

    kai me liga (alla kala) logia apofasizoume oti to azoto exei isos kaliteri simberifora stis edones kai akrees thermikes kataponiseis tou elastikou se sinthikes endonis odigisis (agonas)
    alla exei pio eukoles diakimanseis stin piesi kata tin thermansi kai psiji tou elastikou (sinithis kathimerini odigisi)


    ara an kinigame dekata to azwto isos na voithaei na diatirisoume pio swsti thermokrasia sto elastiko me sxetika kali piesi...
    se opoiadipote alli periptosi o "enidatomenos" aeras mas prosferei megaliteri statherotita stin piesi tou elastikou.


    p.s. oso gia tin ojidosi tou elastikou kai tis zadas eswterika apo ton aera tha pw oti den poli stekei stin logiki...
    p.s.2 tha itan pio ajiologo na psaxtoume ligo me ton aera kai tin sxetiki tou igrasia pou koimenete apo 15% ews 70% analoga tin epoxi kai tis sinthikes...
    p.s.3 an exw kanei kapoio lathos kapou peite to!!


  13. #13
    ΠΑΜΕ...;;; ΦΥΓΑΜΕ...!!! Το avatar του/της Turistas
    Εγγραφή
    26/11/2005
    Μηνύματα
    20
    ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΟΞΕΙΔΩΣΗ ΔΕΝ ΕΝΟΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΛΑΣΙΚΗ ΣΚΟΥΡΙΑ ...ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΥΣ ΠΟΡΟΥΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΠΑΤΑΕΙ ΤΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ,ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΙΤΑΧΥΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΓΥΡΑΝΣΗ ΤΟΥ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ ...ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΑΖΩΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ
    ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ (ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ) ......
    ΣΤΟ ΑΖΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΟ ΑΡΓΗ Η ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ,ΓΙΑΤΙ ,ΝΑΙ ΖΕΣΤΕΝΕΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ (ΤΟ ΖΕΣΤΕΝΟΥΜΑΙ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΚΟΥΒΕΡΤΑ....GP ΚΛΠ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΘΕΡΜΕΝΕΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ
    ΕΠΙΣΗΣ ΛΟΓΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΝ ΜΟΡΙΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΥΚΡΟΤΕΡΕΣ ΔΙΑΡΟΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ


    ΟΥΦ .....ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΩ ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΨΩΜΙ

    ΑΑΑ!!! ΞΕΧΑΣΑΜΕ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΤΟ ΑΖΩΤΟ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  14. #14
    ojidwsi den einai i adidrasi me ojigwno? (kausi einai otan exoume kai eklisi thermotitas?)

    tespa... pote den eimoun kalos stin ximia... (enw sta alla e... dieprepes...:rotflmao: )

    i aporia mou einai gia pion logo thewrite oti to eswteriko tha ftharei, toso oste na einai ajio logou, apo ton aera, tin stigmi pou to lastixo erxete se epafi me fresko aera sinexeia...

    allwste o aeras pou exei egklovistei endos xanei tin ojidotiki tou drasi me tin parodo tou xronou (efoson fisika den fouskonoume kai jefouskwnoume ta lastixa kathe ligo...

    paizei kai i periptosi to azoto na einai pio elafri apo ton aera ara na exoume mia elatwsi twn mi anartomenwn mazwn...
    alla giati na min vazame ilio tote?



    ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΑΖΩΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ
    exei kali diagogi dld enw o aeras einai ek fiseos iperkinitikos kai den prosexei stin taji??:rotflmao: :rotflmao:
    apo pou vgike auto to simberasma kai ti enoeis me auto?

    ΣΤΟ ΑΖΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΟ ΑΡΓΗ Η ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ [...] ΖΕΣΤΕΝΕΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΘΕΡΜΕΝΕΤΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ
    an zestenete diskola to aerio mas auto simenei oti to lastixo tha anagastei na anevasei thermokrasia mias kai i thermotita pou tha eprepe na metadosei to aerio pros tin zada tha parameni sto elastiko...
    kat epektasi an den iperthermenete eukola to aerio tha iperthermenete eukola to elastiko...

    to lastixo dinei thermotita pros to aerio kai oxi anapoda...

    p.s. iparxei akoma mia leitourgeia auti tis thermikis katavothras alla einai psila kai diskola pragmata auta gia 10 to proi deuteras...
    exoume kai doulies..
    p.s. 2 file Turistas den prospathw na to paijw ejipnos kai na se miwsw... apla prospathw na katalavw ti les gia na dw an exw lathos kai egw ston silogismo mou...


  15. #15
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    επειδή έβαλαν στο συνεργείο μου μηχάνημα αζώτου και ρώτησα αν θα κερδίσω τίποτα με το να βάλω άζωτο...

    επαναφέρω τη συζήτηση για να πουν τη γνώμη τους κι άλλοι....


    το γέμισμα πάντως είναι τσάμπα (τουλάχιστον για τους πελάτες του συνεργείου) αλλά εμένα μου είπαν ότι βάλω δε βάλω είναι για μένα το ίδιο (υπαινισσόμενοι την χρήση που κάνω στη μηχανή, όχι πίστες κλπ.)


    αλλά γενικά μάλλον κατιτίς παραπάνω θα δίνει στη συμπεριφορά ή ζωή του ελαστικού....


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιζήμιος ο αέρας στα λάστιχα
    από DUKASII στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2007, 05:17
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2006, 20:45
  3. πιεση στα λαστιχα βοηθεια ....
    από EVI στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2006, 21:19
  4. αερα στα λαστιχα cb400
    από sloumos στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 12:18
  5. Αέρας στα λάστιχα
    από sniper στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2004, 13:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF