Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 100

Θέμα: Εντυπωσεις απο την εκθεση και test rides.

  1. #1
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039

    Εντυπωσεις απο την εκθεση και test rides.

    Σηκωθηκα το πρωι του Σαββατου και πηγα με το φιλο μου το χρηστο στην εκθεση ετσι για βολτα και ενημερωση.
    Με το μπηκα στην εκθεση φορα μοστρα το νεο cbr1000rr το cbf600 και τα υπολοιπα μοντελα της BigH.Πιο κατω η suzuki σε πληρη σχηματισμο.Ειδα πολλα νεα μοντελα οπως τον πανεμορφο Δουκα,το mille,το benelli,τα guzzi,το agusta.Η yamaha εθχε φερει και το m1 αλλα και το γυμνο fazer ενω η kawasaki το πολυ zx10.H ducati με το αγωνιστικο της ηταν παρων και το καινουριο st3.Και τελος δεν περιμενα να μου κινησει το ενδιαφερον αλλα θα σας πω μετα ενα παπι!!!!Το modenas διχρονο 125 με 18 αλογα!!!
    Επισης πολυ βεσπακι και πολυ γουρουνι.Πλακα ειχαν τα θηρια της harley και το ενδιαφερον στο περιπτερο της bmw ταν φυσικα το καινουριο 1200 το οποιο εχει κανει αρκετη διαιτα
    Αφου καναμε τον πληρη κυκλο της εκθεσης ( ηταν και πολλοι αντιπροσωποι διαφορων αξεσουαρ) και αφου ηπιαμε και καφεδακι αποφασιζουμε να παμε για test rides.Βγαινουμε και αφου κανουμε τις σχετικες διατυπωσεις διπλωματα και ταυτοτητες και χαβαλε με τις κυριες της διοργανωσης αφου μαθαμε πως απο τα πρωτα τεστ που εγιναν ενας ζητας καταφερε και επεσε,πηγαμε ο καθενας να παρει τη μηχανη που ηθελε να πρωτοδικμασει.
    Οι διαθεσιμες μηχανες ηταν (δεν τις θυμαμαι ολες αλλα θα προσπαθησω να δωσω μια περιγραφη)
    Η helimnoto ειχε φερει ενα adventure 950,multistrada,s4r και καποια ktm 640 κλπ
    η honda varadero,transalp,cbf250,cbf600,cbr600rr
    η modenas τα παπια και μια γουρουνα
    η yamaha r1,r6,fazer με και χωρις φαιρινκ,tdm,το καινουριο χτ
    η suzuki ειχε μια αρμαθια vstrom 1000 αλλα και 650 και μια μεγαλη βεσπα αν θυμαμαι καλα
    η kawasaki ειχε zx6r,z750,z1000,kle650
    Δυστυχως δεν θυμαμαι αλλα
    Πρωτα απο ολα παιρνω το cbf600.Οι κανονες ηταν ως εξης :
    Μπροστα πηγαινε ενας οδηγος της διοργανωσης και εδινε το ρυθμο και τον οποιο δεν επρεπε να τον περασεις διοτε κατευθειαν σε εβγαζαν εξω.Η πιστα ητνα οριοθετημενη με στροφες και μικρες ευθειες εκει που καποτε ηταν το παρκινκ των αεροσκαφων.
    Στο cbf η θεση οδηγησης ειναι πολυ ανετη και κατευθειαν σου εμπνεει αισθημα χρηστικοτητας.Παρα τα λιγα αλογα (77) η ροπη ειναι αρκετη για να το κινει αξιοπρεπως.Και στις στροφες εμπαινε καλα.Φυσικα τα χιλιομετρα που πας ειναι λιγα αλλα καπου ανοιγεις και λιγο και σου δινεται η δυνατοτητα να το μπασεις με λιγα παραπανω (οχι πανω απο 80 μην φανταστειτε)
    Μετα πηρα το cbr600rr εκει απογοητευτηκα λιγο διοτι δεν μου αρεσε καθολου η θεση οδηγησης (ενταξει δεν αισθανομαι και πολυ αντετα πανω σε supersport) η ελλειψη ροπης στα χαμηλα εμφανης αλλα μετα ομως αμολαει ...η ακραια σπορ συμπεριφορα-γεωμετρια με φοβισε λιγο αλλα ειναι τελικα διασκεδαστικο τα φρενα κορυφαια.
    Υστερα πηρα το παπι modenas εκει παιδια ολο το πανυγηρι πολυ καιρο ειχα να διασκεδασω ετσι.Καταρχην το παπι πηγαινε σφαιρα και εμπαινε και του σκοτωμου φανταστειτε οτι σε αυτη τη μικρη πιστουλα δεν ειχες κανενα προβλημα να ακολουθεις αλλα και να περνας και απο μεσα ολα τα αλλα μεγαλα και στην εξοδο της στροφης να βγαινες με τερμα γκαζι ποοοολυυυυυ λουνα παρκ καιοταν ερθει στην ελλαδα σε καμια καλη τιμουλα θα γινει χαμος να το θυμηθειτε.
    Μετα δοκιμασα ενα z750 ενα χρηστικη μοτοσυκλεττα και ο ηχος της μου θυμισε κατι απο τα παλια.Γεωμετρια απολαυστικη για παιχνιδια αλλα και δυναμη δικαιωματικα παιρνει κεφαλι στην κατηγορια της αφου εμπαινε χωρις να παραπονιεται στα κλειστα της πιστας.
    Και ηρθε η ωρα του fazer με φαιρινκ.Πολλα εχω ακουσει για το συγκεκριμενο και ετσι λεω να δω και εγω.Καταρχην η αισθηση ποιοτητας ηταν κακη απο διακοπτες εως και φαιρινκ.Η τρυπα εκει γυρω στις 6000 αισθητη και πιο κατω ακομα χειροτερα ετσι που σε εκανε να παλευεις με το σασμαν.Στις στροφες η μαλακες αναρτησεις με ξενισαν και στο τελος ισως το συγκεκριμενο σε μια στροφη οπου πεταχτηκαν εκτος γραμμης και αφου το ειχα ανοιξει αρκετα αναγκαστηκα να φρεναρω δυνατα (πολυ καλα φρενα) και τοτε ...εσβυσε και πεταξα κιολα ενα μεγαλοπρεπη κωλο αλλα τελικα καταφερα να κανω επανεκκινηση (Χαχαχαχα κατι σαν airstart!!).Δεν μου αρεσε τελικα το fazer το καινουριο το παλιο καλυτερο νομιζω.
    Μετα δοκιμασα το zx6r το οποιο με εντυπωσιασε η φιλικοτητα του τα γκαζια του η γεωμετρια και γενικοτερα σαν συνολο μου αφησε καλη εντυπωση εμπαινε ωραια και στην εξοδο εβγαινε πολυ γλυκα και δυνατα.
    Μετα ηρθε η ωρα να δοκιμασω ενα s4r.Η κυρια της helinmoto μου λεει
    Ξερεις τη μηχανη θα οδηγησεις
    Ξερω λεω
    (κουδουνιστρα μου ηρθε να πω αλλα το εσωσα!!)
    Μου λεει εχει πολυ δυναμη και βαρυ τιμονι.Βαρυ σασμαν ειχε αλλα τελωςπαντων.Οντως η ροπη κτηνωδης ανετα στο ανοιγμα του γκαζιου ξεκολαγε ο πισω τροχος αλλα εμπαινε και πολυ ωραια και γενικα χαιροσουνα να το ανοιγεις και να πεφτεις στις στροφες (οχι στο εδαφος!!!).Καλο ηταν μου αρεσε για μια βολατ επιδαυρο θα ηταν σουπερ.
    Και αφου επιστρεφω το ducati βλεπω ξαφνικα ενα κοκκινο κωλο με δυο βεντιλατερνα με κοιταζουν περιεργα σαν ματια.Εδω ειμαστε λεω...benelli tornado.Καβαλαω και θεση οδηγησης καρασπορ.Συμπλεκτης χαμηλα λεω ας το ρυθμισω μπα που να ωγει η πρωτη με τιποτα δεν εβγαινε λεω δεν πειραζει παω να στριψω επιτοπου μπα που!Ουτε νταλικα να ειχα τελειως αγωνιστικη γεωμετρια ειδα καιπαθα να το βαλω μεσα στην πιστα 32 μανουβρες εκανα και καποιος χριστιανος με εσπρωξε σε μια για να την κανω.Μπαινω ομως και ξεκιναω και τα ξεχασα ολα θεικος ηχος,τρελλη ροπη και φυσικα εμπαινε σαν ξυραφι,φρενα γερα και ροπη απο το μηδεν σχεδον ,ειμαι πισω ακριβως απο τον οδηγο της διοργανωσης και παρακαλαω μεσα μου και λεω ανοιξε λιγακι τον ρυθμο δεν το βλεπεις ψοφαει να ξεχυθει...και σαν να με ακουσε και ανοιξε σε δυο ανοιχτα κομματια και ηταν σκετη απολαυση.Πηγα μετα και του λεω, αφου κατεβηκα ολα τα λεφτα.....μου λεει φοβερο;ασε του λεω τρελλο τελειως αμαν μου λεει κατσε να φυγετε και θα του πιω το αιμα ... σε ειδα που ερχοσουν αλλα δεν μπορουσα να παω πιο γρηγορα για να μην εχουμε θυματα πισω με καταλαβαινεις.Ναι του απαντησα δεν ειχε και αδικο μεσα στο χαμο μπορει να ερθει και ενας απειρος και ηταν πολλοι και καυλωμενοι ηθελε πολυ προσοχη.
    Μετα απο 3 ωρες και πλεον σουρουπο επρεπε να φυγουμε ισως μια των ημερων να παω να δοκιμασω και αυτα που δεν εκανα ακομα.Νομιζω οτι τελειωσα εκεινη την ημερα με τον καλυτερο τροπο με το benelli πανακριβο αλλα ομορφο και δυνατο αλλα μονο για πιστα η καμια βολτα ισως ιτεα η μπραλλο αλλα σιγουρα οι σερρες θα ηταν το πεδιο της.....
    Αυτος ο κωλος με κοιταξε.......


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	galleria2_1.jpg 
Προβολές:	425 
Μέγεθος:	66,7 KB 
ID:	1050

  2. #2
    Drive It Like U Stole It Το avatar του/της zoudis
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    161
    File Hornet Kalhmera!
    eimouna kai go stin ekthesi apo to proi tou Sabbatou kai ta dokimasa sxedon ola.

    Symfono me osa les. Tha sou proteina na kabaliseis kai to R1. Einai mageutiko. Molis kai meta bias ebala 3h. polu dinami!

    Mia enstash exo: i poiotita tou Fazer einai arketa kali, den exeis dikio. Kai stous diakoptes kai sto fairing. Sta ypoloipa sumfono kai epauksano.

  3. #3
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    ηθελα να δοκιμασω αλλα ειχε πολυ ουρα και βαριομουνα......δεν ξερω για το fazer διατηρω ακομα τις επιφυλαξεις μου αλλα αποψεις ειναι αυτες παντα........

  4. #4
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    hornet ήμουν και εγώ το Σάββατο στην έκθεση (όπως αρκετοί από το forum) και μπορώ να πω με λίγα λόγια πως μου άρεσε περισσότερο από πέρσι!!!!


    Και τα test rides πολύ καλά οργανωμένα..... επειδή δεν πρόλαβα να πάρω όσα ήθελα (πήρα μόνο Ζ750 και Multi(δε μου άρεσε)) θα πάω Σάββατο μόνο για test ride.......
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  5. #5
    Ερώτηξη :

    Test-Rides έχει μόνο τα Σαββατοκύριακα ή και τις καθημερινές ? Ξέρετε ?
    ... Τzifos ...
    __________________

  6. #6
    WHISPER

    Re: Εντυπωσεις απο την εκθεση και test rides.


    Είσαι από τους τυχερούς που πρόλαβε να το δοκιμάσει!!!!
    Την Κυριακή όσοι το πήραν για test ride, έπεσαν όλοι τους σταματημένοι!!!!!
    Τρία άτομα έπεσαν μπροστά μου(έξω από την πίστα), μέχρι που το πήρε ο τελευταίος τυχερός-άτυχος ο οποίος έπεσε μέσα στην πίστα!

    Ευτυχώς αυτός δεν έπαθε τίποτα... αλλά το tre...


    ...Δυστυχώς δεν θα το κάνει κανείς άλλος test ride!
    Εκτός κι αν το φτίαξουνε ή το αντικαταστήσουν(χλωμό).

  7. #7
    WHISPER
    Και τις καθημερινές 2 - 6

  8. #8
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Όμορφο το multi δε λέω και με γκάζια αλλά όταn πας να το στρίψεις αντιστέκεται..... σα να μη θέλει να στρίψει..... το ρίξαν εεεε?? ε είναι και λίγο ψηλό θέλει προσοχή.... δε ξέρω αν πρόσεξες είχε πάρει υγρασία στα όργανα.....
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  9. #9
    WHISPER
    Δεν ξέρω για τα όργανα αλλά η δεξία του πλευρά έγινε χάλια και η εξάτμιση έκανε λακούβα στο ψαλίδι.

  10. #10
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Καλά έτσι και αλλιώς ήθελε κι άλλα..... κάποιον άκουσα να λέει ότι από κάπου έτρεχε λάδι..... του μαμήσανε τα μάτια μου φαίνεται.....
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  11. #11
    WHISPER
    Κρίμα ... και ήταν τόσο όμορφο .. και ακριβό..(17,000)

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Καμιά
    φωτό
    θα βάλετε;

    Να χαρούμε λίγο και εμείς που δεν τα είδαμε από κοντά!



  13. #13
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    ρε συ μη φωνάζεις πια

    ρε οperators βγάλτε αυτά τα size - παρακαλόμαθαν με αυτά

  14. #14
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Αρχικά δημιουργήθηκε από WHISPER
    Κρίμα ... και ήταν τόσο όμορφο .. και ακριβό..(17,000)
    12500 έχει το multi.... αυτό γιατί 17000??
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  15. #15
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Περικλη εισουν το παλικαρι που ελεγε για τα οργανα οτι εχουν υγρασια σε ενα αλλο παλικαρι την ωρα της εκκινησης;....εκεινη την ωρα ημουν αναμεσα σας αλλα δεν θυμαμαι τι οδηγουσα ...αλλα φορουσα ενα μαυρο μπουφαν και ενα arai μαυρο.
    Το benelli ημουν σιγουρος οτι θα επεφταν ειναι μηχανη για εμπειρο αναβατη και απορησα που το εβγαλαν στα test.

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ-ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΠΟΔΗ
    από g.papalexis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2007, 03:52
  2. Εντυπώσεις από την βόλτα το ΣΚ
    από panagiotispapa στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2007, 23:44
  3. Προς οσους αγορασαν απο την Touratech και πιανει το χερι τους!
    από Vstrommer71 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2007, 01:29
  4. Ανάκληση απο την ΥΑΜΑΗΑ και την ΤΟΥΟΤΑ
    από Gandalf dr685sm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2007, 14:36
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2005, 20:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF