Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: Προβληματισμός για πρώτη μηχανή

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2023
    Μηνύματα
    27
    Στην αρχή που έψαχνα είχα δει και τα Zontes T350. Αλλά διάβασα ότι βγάζει πολλά ηλεκτρονικά προβλήματα

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Δες και το V-Strom 250. Είναι εντός μπάτζετ, καλύπτει τη χρήση που θες και θα είναι σχεδόν σίγουρα πιο απροβλημάτιστο από καινούριο ινδικό-κινέζικο.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Φαντάζομαι μιλάς πάντα για μεταχειρισμένο.

    Εν τω μεταξύ αυτό το Στρωμ (το 2κύλινδρο), δεν είναι που παράγονταν στην Ινδο-Κινεζία;


    Συμπαθητικό φαίνεται, αλλά πολύ λίγα διαθέσιμα βλέπω.
    Oldfarts never die

  4. #19
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.096
    Είναι καλή επιλογή αλλά έχει 17αρηδες τροχούς και νομίζω ο φίλος κοιτάζει για κάτι πιο on-off..

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράγεται σε εργοστάσιο της Suzuki στην Κίνα. Δεν είναι σε συνεργασία με κάποιον κινέζο κατασκευαστή δλδ. Το μοτέρ είναι αυτό που φοράει το inazuma, οπότε έχει αποδείξει την αξιοπιστία του. Γενικά πολύ ποιοτική κατασκευή.

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Από αυτά που πρότεινες και εφόσον θέλεις οικονομία και κανένα κοντινό ταξίδι θα έβγαζα εκτός το Aprilia λόγω κατανάλωσης και το Voge 300 rally που έχει κοντό γραναζωμα και δεν θα σε βολεψει για εκδρομές. Το V Strom 250 και το BMW 650gs Dakar που ανέφεραν πιο πάνω είναι πολύ καλές προτάσεις. Μια καλή περίπτωση θα ήταν και το Cfmoto 450mt που δεν έχει έρθει ακόμα και θα είναι λογικά στα 5.500-6.000€.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2023
    Μηνύματα
    27
    Παιδιά ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις εναλλακτικές.

    Αυτό που παρατήρησα είναι κανείς δεν έχει φέρει άποψη για το Husqvarna

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    348
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fanispapa Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην ομάδα.

    Μετά από πολλά μυνήματα που έχω διαβάσει και έχω στείλει. Έφτασε η ώρα για την αγορά πρώτης μηχανής. Αρχικά να πω ότι το όχημα θα είναι για κύριο λόγω μετακίνηση μέσα στην Αθήνα και για οικονομία (όσο γίνεται) σε καύσιμα. Και για κανένα ταξίδι μέχρι Κόρινθο και γύρω γύρω.

    Έχω τα παρακάτω μοντέλα στο μυαλό μου , όπως θα δείτε το ένα καμιά σχέση με το άλλο, απλά ήθελα μια γνώμη από κατόχους για πλην και συν.

    • Royal Enfield 411 . Είναι η μηχανή που μου αρέσει πάρα πολύ εμφανισιακά αλλά έχει κατά την ταχύτητα. Έχω δει βιντεο ότι είναι σκυλί αλλά από ανταλλακτικά τι υπάρχει , ιδιωτική συμπεριφορά. Είμαι κοξτα στο 1.90 θα βολεύει;

    • Pegaso trail . Είναι άλλη μια επιλογή με μεγαλύτερη ροπή και ταχύτητα αλλά πιο ελαφριά νομίζω. Μέσα στην πόλη κατανάλωση πάνω κάτω και σε ταξίδι. Το μόνο που με διώχνει από το συγκεκριμένο όχημα είναι ότι δεν έχει abs, κατι που θα ήθελα για πρώτη μηχανή.

    • Husqvarna TR 650 . Εμφάνισιακα είναι τέλειο, έχει abs και αρκετά ψηλό για εμένα . Αλλά έχω δει ότι τα μάζεψαν πίσω για κάποιο πρόβλημα στ ECU και επίσης ανταλλακτικά τι γίνεται

    Voge 300 Rally : Έχει τα πάντα που θέλω νομζιω αλλά δεν ξέρω μέσα στην πόλη πώς θα είναι και ειδικά για ένα ταξίδι κοντινό είναι βολικό (όχι ότι όλα τα άλλα είναι )

    ** Έχω ακούσει και για Voge 500DSX και CBX αλλά ρε παιδιά δεν με ενθουσιαζουν καθόλου

    Κάθε γνώμη για τα παραπάνω δεκτή και σεβαστή
    Καλησπέρα.
    Το enfield 411 δεν το συνιστώ. Το έχω κάνει τέστ ντραιβ. Είναι πολύ βαρύ για την ιπποδύναμη του . Ο Πήγασος δεν είναι τόσο οικονομικό για μέσα στην πόλη. Όντως καλά λες καλό είναι να έχει abs μιας και είσαι αρχάριος. Το voque 300 rally έχει εξαιρετικά κοντό γραναζωμα και σκληρή σέλα. Κουράζει μετά από λίγο. Άμα θες ρίξε μια ματιά στο ds 300 . Πιο άνετο και μεγαλύτερο γραναζωμα. Δεν θα έχεις κραδασμούς στα 100 χιλιόμετρα την ώρα δηλαδή. Το vogue το 500 ούτε και εμένα με ενθουσιάζει. Αντίθετα το cbx είναι πιο όμορφο ειδικα το κόκκινο χρώμα.Το έχω κάνει τέστ ντραιβ. Είναι άνετο. Η τιμή του βέβαια λόγω Honda είναι ανηφορική. Για το άλλο το μηχανάκι πού έγραψες δεν έχω καμία ιδέα. Οπότε συνοψίζοντας , αν είχα το μπάτζετ το cbx 500 το κόκκινο θα έπαιρνα.

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    245
    Sym nh-t 300, θα του έριχνα μια ματιά στα 3.765:
    https://sym.gr/model/nh-t-300/

    Κι ένα βιντεακι που είχα δει πριν από καιρό και μου άρεσε:

    Τελευταία τροποποίηση από D3300; 31/01/2024 στις 19:04.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2023
    Μηνύματα
    27
    Τελευταια προσθηκη που ειδα BMW GS 650 xcountry, εχει abs και ειδα στα specs οτι ειναι ελαφρυ. Πιο cafe racer (??) θα ελεγα αλλα απο καταναλωση, ανταλκτικα και συμπεριφορα ξερει κανενας;

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    348
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fanispapa Προβολή μηνύματος
    Τελευταια προσθηκη που ειδα BMW GS 650 xcountry, εχει abs και ειδα στα specs οτι ειναι ελαφρυ. Πιο cafe racer (??) θα ελεγα αλλα απο καταναλωση, ανταλκτικα και συμπεριφορα ξερει κανενας;
    Το 300 voge ds το έχεις δει άμα σου αρέσει ; 4.000 ευρώ έχει νομίζω κούτα.

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Με λίγη υπομονή πάντως και μαζεύοντας μερικά χρήματα ακόμη, μπορείς να κοιτάξεις σε λίγο καιρό το royal Enfield Himalayan 450. Οικονομικό, διαχειρίσιμο για αρχαριους, με abs, εγγύηση και θα σε πάει παντού χωρίς παράπονο.

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2023
    Μηνύματα
    27
    Phovos ειναι μεγαλυτερο το budget που ειδα κοντα στα 6Κ. Η αληθεια ειναι οτι αν ειχε λεφτα θα το επερνα χτες.

    Αυτο που βλεπω τελευταια ειναι το XCountry καποια μεταχειρισμενα , ξερει κανεις λιγο παραπανω για το συγκεκριμενο μοντελο, με ανταλακτικα κλπ ?

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2023
    Μηνύματα
    27
    Παιδιά μετά από τα πολλά και λόγω Οικονμικού προβλήματος, κατεληξα άμεσα σε 2 aprillia pegaso trail / strada ή bmw xcountry.

    Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια αν δεν τύχαινε αυτό το πρόβλημα θα πήγαινα σε RE πάντως .

    Να είστε καλά και πάντα όρθιοι

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. R6 για πρωτη μηχανή;
    από madsk1llzz στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2008, 01:44
  2. βοήθεια για πρώτη μηχανή
    από mpompas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2008, 13:47
  3. transalp για πρώτη μηχανή??
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 22:41
  4. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF