Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 43

Θέμα: Οδηγηση και κατηγοριες (street)!.

  1. #1
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334

    Lightbulb Οδηγηση και κατηγοριες (street)!.

    Ποια ειναι η αποψη σας σε σχεση οδηγηση/κατηγορια/εμπειρια?

    Βλεπο πολους στο δρομο με 1000αρια και πισω ειναι γραμμη στο κεντρο του ελαστικου, αλλους παλι που απο καποιο 250 ή 400 αναβηκαν στην σελα ενος 1000, και αλλους παλι που οδηγουν τα σημερινα 600αρια που πανε οπως τα 750 του 92> , χωρις να εχουν ανεβει σε κατι εκτος απο παπακια.


  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Το πόσο φαγωμένο είναι το λάστιχο σαφώς και δεν είναι ένδειξη πράγμα που νομίζω ότι και ο ΓΙΑΓΙΑΣ ΑΡΚΟΥΔΟΣ μπορεί να επιβεβαιώσει!

    Τώρα η εμπειρία...

    Νομίζω ότι στην πλειοψηφία των οδηγών καλό είναι να υπάρχει μία εξέλιξη στα κυβικά/ιπποδύναμη και τα σχετικά, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις που είναι και αρκετές! Και εγώ μία από αυτές είμαι...

    Ο καθ'ένας εφόσον ξέρει τα όρια και τις δυνατότητες του μπορεί να πηγαίνει κατευθείαν στην κατηγορία που του ταιριάζει. Δεν υπάρχει κανόνας. Πολλοί τα καταφέρνουν πολύ καλά με ένα 1000άρι από την πρώτη κιόλας φορά! Άλλοι δεν τα καταφέρνουν ποτέ...

  3. #3
    Τι ακριβώς ρωτάς τώρα...

    Αν έχω καταλάβει σωστά, θα απαντήσω πως είναι σαφέστατα σωστότερο να "ανεβαίνεις" κατηγορία, αφού υπεκαλύψεις την μικρότερη σε όλους τους τομείς...!!! Αλλιώς είναι άσκοπο(οδηγικά άσκοπο εννοείται).!!!
    [font=times]Και τι άλλα;;;
    Για πες, για πες...
    [/font]

  4. #4

    ..

    Apo tipota se 400 kai meta apo 1.5 xrono se XX.

    Ena filos apo tipota, mathimata se gsxr1000, meta papi gia 3 mines kai se liges meres me ZX10.

    To vasikotero einai na exeis to mialo mesa sto kefali, na sevesai auto pou kavalas kai na to fovasai mexri na katalaveis pou se pernei kai pou se stelnei! Os tote, kai i Panagia sinepivatis, einai aparaititi..
    "My goal in life is to be as good of a person my dog already thinks I am."

    Os tote, pao gia tsigaro


  5. #5

    Re: ..

    Αρχικά δημιουργήθηκε από cbrxxgr
    Ena filos apo tipota, mathimata se gsxr1000, meta papi gia 3 mines kai se liges meres me ZX10.
    Δηλαδή, ο συγκεκριμένος φίλος, και ο κάθε συγκεκριμένος με του είδους την μοτοσυκλετιστική πορεία, είναι ασφαλής πάνω σε ζώα τέτοιου ή παρόμοιου είδους;;;; Και καλά, πες ότι είναι ασφαλής πηγαίνοντας με 7,5 χλμ τη μέρα....... Αυτός είναι κι ο τρόπος που αρμόζει σ' αυτά τα μηχανήματα;;;;; Αν είναι να είσαι έτσι, γιατί να μην πάρεις κάτι άλλο; Ένα παπί, ένα κάτι ρε παιδί μου.... Κολλητά, μου έρχονται στο μυαλό οι πιτσιρικάδες του μπαμπά που κυκλοφορούνε με Πορσικά, και σκοτώνονται και σκοτώνουν ενίοτε........


    Διευκρινίζω.... ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως μιλάω από ΟΔΗΓΙΚΗΣ άποψης και μόνο!!! Αν μου πεις γιατί έτσι μου γουστάρει ρε φίλε, αυτό μου αρέσει... , τότε άλλο θέμα......
    [font=times]Και τι άλλα;;;
    Για πες, για πες...
    [/font]

  6. #6

    Exeis dikio Dem,

    theoro tetoia anodo akros epikindini! Alla...........

    Toulaxiston apo eksoplismo asfaleias, tha einai komple :wacko:
    "My goal in life is to be as good of a person my dog already thinks I am."

    Os tote, pao gia tsigaro


  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Η εμπειρία από μόνη της δεν σου μαθαίνει να οδηγάς. Χρειάζεσαι μυαλό, αντίληψη, κάποιες σωματικές ικανότητες και βέβαια γνώσεις. Τις γνώσεις δεν τις αποκτάς με την εμπειρία. Τα υπόλοιπα είναι φυσικά χαρίσματα που άλλοι τα έχουν σε μεγαλύτερο και άλλοι σε μικρότερο βαθμό.

    Έτσι το βλέπω εγώ...

  8. #8
    Γνώσεις δίχως εμπειρία...... ίσον μηδέν!!!
    [font=times]Και τι άλλα;;;
    Για πες, για πες...
    [/font]

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Τι σου κακοφάνηκε;;

    Τις γνώσεις δεν τις αποκτάς με την εμπειρία... ξαναλέω... τις κάνεις όμως κτήμα σου... τις αφομοιώνεις με την εμπειρία.

    Πρέπει να ξέρεις πώς οδηγείται αυτό το πράγμα και με την εμπειρία μαθαίνεις να το οδηγείς με μεγαλύτερη ευχέρεια. Αν έχεις μάθει λάθος, λάθος θα οδηγείς πάντα όση εμπειρία κι αν έχεις.

    Αν δηλαδή δω κάποιον να οδηγεί με την πρώτη ένα 1000άρι supersport που εμένα μου πήρε χρόνια για να καβαλήσω θα πρέπει να τον βγάλω καλά και ντε επικίνδυνο;

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DEMINIO
    Γνώσεις δίχως εμπειρία...... ίσον μηδέν!!!
    Πολύ ισοπεδωτικό αυτό... και πολύ λάθος.
    Ωστόσο το αντίστροφο είναι πιο σωστό.

    Θα έλεγα μάλιστα ότι εμπειρία δίχως γνώσεις είναι χειρότερη από γνώσεις δίχως εμπειρία.

  11. #11
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    To post δεν το εβαλα , για να θιξω καποιους που εχουν τα χρηματα και πηραν 1000αρι ή το οτι το πανε με 50χλμ, αλλα το οτι στο 1000αρι η 1η εχει 140χλμ και στην 2α βλεπεις σχεδον 200.

    Οποτε καποιος με 250-400cc οταν παει στην 6η σπασμενος 200-205 σε καποια ευθεια, το 1000αρι μπορει και να σουζαρει στα ιδια χλμ.

    Η μια μηχανη συγχωρει λαθη , ενω η αλλη οταν συμβει ......

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Νομίζω ότι το 1000άρι συγχωρεί περισσότερα λάθη από το 250άρι...

    Ωστόσο το γκάζι έχει ολόκληρη διαδρομή... μην το πας στο stop με το που θα ξεκινήσεις! Γιατί θα πρέπει να δεις και τα 140 με την πρώτη σου; Αν ο σκοπός είναι να έχεις μηχανάκι που θα μπορείς να το οδηγείς στα κόκκινα, τότε μάλλον δεν θα πρέπει να αγοράσεις ποτέ μεγαλύτερη μηχανή από 250-400 cc.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Δεν βλέπω καμιά σχέση εμπειρίας κυβισμού κλπ.
    Η εμπειρία στο παπί η στο ΑΧ, δεν θα σε βοηθήσει στο ΖΧ10.
    Αντίθετα θα μάθεις στραβά.
    Το ότι οδηγάω 20 χρόνια χωμάτινα με κάνει έμπειρο στην οδήγηση του GSXR?
    Ουτε να το βγάλω απο το γκαράζ δεν θα μπορώ.
    Και μην ακούσω για άλογα και χαζομάρες, απο άτομα που δεν έχουν καβαλήσει ενα cr500 η άντε και ένα YZ 250, που έχουν λίγα αλογάκια.
    Και τέλος υπάρχουν 1000αρια που συγχωρούν λάθη και 250 που δεν συγχωρούν τίποτα

  14. #14

    ..

    Xorizontas ta se katigories:

    Gnosi
    -------
    Ontos i kathe mixani exei ta dika tis kolpa kai idiaiterotites, apo tin poreia sto isioma os tis strofes kai ta frena. Pernei kairo na gnoriseis tin mixani pou kavalas kai na ksereis pos tha prepei na tis fertheis se kathe periptosi. Ta mathimata apo allous diavasmenous odigous (opos i giagia arkouda) gia to pos tha plagiaseis, kopseis, frenareis klp voithane episis ta megista alla pisteuo se epomeno stadio otan arxizeis na ksepsaroneis me to dikiklo sou kai na theleis kati perissotero, tote pou exeis arxisei na min to fovasai (einai kai to epikindino simeio)

    Empeiries
    ------------
    Ena kollitos mou eixe pei oti opoios kavalaei mixani, tha faei to ligotero mia toumpa! Megalo dikio kai epivevaiothike kai se emena. H ousia einai to poooso anodini tha einai i toumpa auti. O logos pou proilthe i toumpa, ta liga deuterolepta pou sirthikes i petakses, otan sikothikes kai girises spiti, parelaves pali to dikiklo apo to sinergeio, olaaa auta pou deixnoun poso eualotos eisai ekei pano! H empeiria tou na odigeis se vroxi me kali goma, pos tha ferthei i mixani otan einai kamena ta lastixa, pos tha antidraseis otan pigainontas stin aristeri me 200+ paei kapios na se mpei mposta sou, otan se kleisti strofi deis sta 10 metra gaidaro na troei manitaria, o tarifas pou frenare apotoma se asfalto me 40C, i giagia pou den se eide kai vgike apo stop... polloi logoi pou an den sou tixoun, oses gnoseis kai na exeis tha eisai imiteleis odigos.

    Gnosi kai empeiries einai loipon alilendeta kai pane dikavalo.

    To sigouro einai pos panta ekei ekso krivetai enas kindinos gia emas, o deksios karpos tinei syxna na kanei tin kinisi pros ta kato kai osa apo ta parapano kai na exeis perasei i mazepsei, poses fores den skeftikame: prepei na eixa agio pou tin glitosa.

    Katevazo taxitika, kai parkaro giati me pire i katifora..
    "My goal in life is to be as good of a person my dog already thinks I am."

    Os tote, pao gia tsigaro


  15. #15
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Οποτε συμφωνα με τα παραπανω ειναι:

    Oταν το δεξι grip προσταζει την ταδε στιγμη , πρεπει να ξερεις τι εχεις απο κατω σου και το πως αυτο θα συμπεριφερθει.

    Οσο για τυχη ( οταν σε καταπινει ο χαρος και σε ξανα φτυνειι τα βλεπεις με αλλο ματι , τυχη δεν ειναι ρωσικη ρουλετα ), φιλος καλος με ZXR 400 περυσι εγινε robocop και 8 μηνες περπαταγε με Π και πατεριτσες , και λεει πως δεν στριβει το μηχανακι. και τωρα για επαινδυση μια και καλη , θα παρει ΖΧ10 και θελει και Αcrapovic για να πηγαινει καλυτερα λεει , και πως αυτο στριβει απο μονο του.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2017, 14:15
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2009, 22:28
  3. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2008, 20:17
  4. Οδήγηση και αλκοόλ
    από vangelis 64 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2007, 17:07
  5. Τα 2 γαμα-τα Αθηναικη οδηγηση και οι σκοτούρες
    από Sotirios στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2007, 01:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF