Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: μετατροπή από supermotard σε enduro

  1. #1

    μετατροπή από supermotard σε enduro

    Λοιπόν βρήκα ένα drz 400s supermoto απ' αυτά που ετοίμαζε ο σφακιανάκης πριν έρθει το sm της suzuki. το παλικάρι που το δίνει το δίνει μαζί με όλη τη χωμάτινη προίκα του (τροχοί, χούφτες κλπ.) οπότε σκέφτομαι να το πάρω και να το γυρίσω σε enduro. και αργότερα ίσως να το ξαναγυρίσω σε motard θα δείξει, προς το παρόν τα άλογα του είναι πολλά για τα χέρια μου και άσφαλτο

    φοράει ελατήρια Technoflex εμπρός, ελατήριο WP πίσω και απ' ότι μου πε το παιδί έχει σφίξει προφορτίσεις και αποσβέσεις για να συμπεριφέρετε καλύτερα σαν motard.

    Το ερώτημα είναι νταξ αλλάζω τροχούς, δίσκο (έχει 320mm πρέπει ναναι μεγάλος για χώμα), βάζω χούφτες και όλα οκ, αλλά με τις αναρτήσεις τι παίζει;; Θέλουν αλλαγή; Η απλά μαλάκωμα; Η τίποτα; Έχω την εντύπωση ότι είναι θέμα ρύθμισης καθώς η WP δίνει ίδιο μοντέλο για το 400s και το sm.

    Για ρίχτε τα φώτα σας please
    Fuck the universe.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mtsop
    Εγγραφή
    19/10/2004
    Μηνύματα
    281
    Οι αναρτήσεις θα χρειαστούν μαλάκωμα, περισσότερες λεπτομέριες δε ξέρω να σου πω για το συγκεκριμένο μηχανάκι.

    Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι οτι ο 320 θα θέλει σίγουρα αλλαγή με κανένα 260, όπως και η δαγκάνα αν είναι τετραπίστονη με μια διπίστονη.

  3. #3
    δίνει μαμά δισκόφρενο, δαγκάνα και τροχούς οπότε no problem. Το μόνο που με απασχολούσε ήταν οι ρυθμιζόμενες τις οποίες είχε βάλει after market για να έχει ρυθμίσεις και να τις σφίξει και φοβόμουν μήπως για χρήση εντούρο χρειαζόντουσαν αλλαγή. Αλλά αν θέλουν απλά μαλάκωμα είμαστε οκ
    Fuck the universe.

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog
    Αλλά αν θέλουν απλά μαλάκωμα είμαστε οκ
    γιά ψάξτο λίγο καλύτερα μη πάθεις καμμιά ζημιά (απο ανεπαρκή απόσβεση εννοώ)

    για παράδειγμα εγω με ενα ktm lc4 adv που έχω και θέλω να κανω μετατροπή σε σμ, 'εψαξα τους κωδικούς απο τα μανουάλια του δικού μου , του lc4 enduro και του lc4 sm και έχουν και τα τρία άλλους κωδικούς προιόντος της WP !


    μίλησα με αγωνιζόμενι και μου είπε, πως οι αναρτλησεις ειναι πιο σκληρές απο τις εντούρο και η διαδρομή του πίσω πολύ μικρότερη...


    για αρχή μπορέι κανείς να παίξει με τις αναρτήσεις του χώματος μεσα στην πίστα με τέρμα σκληρές ρυθμίσεις, αλλά για να βελτιώσει την συμπεριφορά της μοτο θα πρέπει να βαλει τις sm αναρτήσεις!


    όσο για το αντίστροφο (απο σμ σε χώμα) δε νομίζω να είναι τόσο απλό, αφού ειναι απο την μανα τους πιο σκληρές και η διαδρομή
    τπθ πίσω πολύ πιο μικρή, έτσι σε ανωμαλίς δε υα μπορέι α αποσβαίνει τόσους κραδασμούς το αμορτισέρ σου!!!


    για έλεγξε τους κωδικούς απο τα μανουάλια τους !






  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    Θα χρειαστούν τσεκάρισμα (βάσει του manual της Suzuki) οι ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ των αναρτήσεων (στα sm τις "κατεβάζουν" με αλλαγή ελατηρίων, για να μην έχουν τις "ελαστικότητες¨των χωμάτινων).

    Από κει και πέρα, υπάρχουν διάφοροι τρόποι "αποκατάστασης" χωρίς να πέσουν πολλά λεφτά...

    Έλεγξε ότι είσαι μέσα στις μανίσιες διαδρομές (ή όχι...) και τα ξαναλέμε....

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    thanks oldie θα τσεκάρω και θα αναφέρω.

    ξέχασα να πω ότι μοντέλο είναι 2002.

    ερώτηση ψιλοάσχετη, μαμά κέντρα από drz400s μαζί με πλέξιμο ακτινολόγηση για μπρός-πίσω πόσο πάνε περίπου;
    Fuck the universe.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog

    ερώτηση ψιλοάσχετη, μαμά κέντρα από drz400s μαζί με πλέξιμο ακτινολόγηση για μπρός-πίσω πόσο πάνε περίπου;

    gia thn ergasia μόνο περίπου στα 140 !


  8. #8
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Καλημέρα GhostDog, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες

    Ρώτα το παλικάρι εάν με την αλλαγή των ελατηρίων στο πιρούνι έβαλε ποιο κοντά ή αποστάτες ή τα αντίστοιχα της μαμάς suzuki και απλά έσφιξε την προφόρτιση

    Για πίσω δεν τίθεται θέμα, απλά χαλάρωσε τις ρυθμίσεις. Θα σου πρότεινα να περάσεις και μια βόλτα από το K-Shock να σου πούνε και τα παιδιά την γνώμη τους (www.k-shock.gr)

    320 δισκόπλακα δεν φωτάει από την μαμά, οπότε έχει σίγουρα αποστάτη για την δαγκάνα, πολύ εύκολα βγαίνει όταν θα μπει η ρόδα η enduro με τον μικρό δίσκο


    Α! και μην μασάς, τα άλογα ούτε πολλά είναι και είναι και πολύ φιλικά (ειδικά στην S έκδοση)


    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  9. #9
    και μην μασάς, τα άλογα ούτε πολλά είναι και είναι και πολύ φιλικά (ειδικά στην S έκδοση)
    εντάξει το συγκεκριμένο είναι ολίγον φίλτρο-ολόσωμη-ζιγκλέρωμα οπότε νταξ....

    Για τα κέντρα ξέρεις περίπου σε τί τιμές παίζουν να έχω μια ιδέα; (μαμά κέντρα για drz400s)
    Fuck the universe.

Παρόμοια θέματα

  1. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ WR250X(supermotard) ΣΕ ENDURO??
    από PhiL στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2018, 16:46
  2. Μετατροπη απο 2 σε 1
    από vagmakr στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2009, 17:04
  3. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΑΠΟ Piaggio ΣΕ Aprilia
    από koutian στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2008, 22:41
  4. Μετατροπή MX σε Enduro
    από jmst στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2008, 16:39
  5. μετατροπή από biposto σε monoposto
    από sanguini στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2007, 10:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF