Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: Ξερετε για ρυθμιση sag ????

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    Oldman to email μου ειναι bg11@hol.gr Παιδια καποτε του πηγα το VFR-1000R πριν 10χρονια και μου εβαλε 6ποντους αποστατες μπροστα επειδη ειχακιλα και μου το εκανε τσοπερ.Δεν πηγα εκτοτε και τωρα εβαλα και τον δικο μου να τον ελενξει υποτηθεται,αλλα ξερετε τι λεν για τα κοροιδα ενα σκοτωνεις δεκα ξεπετιουνται. Και να σκεθειτε οτι εχω ψαχτει γι'αναρτησεις αλαζω σ'ολα τα μηχανακια μου και τωρα που επεσα
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  2. #17
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304

    Re: Re: Ξερετε για ρυθμιση sag ????

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Aν τα Αγγλικά δεν είναι πρόβλημα άρχισε από 'δω:


    http://www.sportrider.com/tech/suspension/
    Δοκίμασε κι αυτό από τους διεθνείς
    http://11109.rapidforum.com/topic=108376421972
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  3. #18
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
    Oldman θα σου πω γιατι το ζηταω,προσεξε την ιστορια.Παιρνω ενα v-strom 650 μεταχειρισμενο με 11000χιλ του εβαλα air max ζελατινα και ορθοστατη και βαλιτσα ολα καλα μεχρι και την τελικη. Στις 17000χιλ παω για μεγαλο σερβις μου αλλαζει ο τυπος τα 3 ρουλεμαν τιμονιου και μπρος-πισω τροχου,του εχω εμπιστοσυνη και το μηχανακι ηταν στα χερια εμπορου για test drive εγω βεβαια δεν καταλαβα τιποτα δεχτηκα την κριση του.
    Ενω ειναι στο συνεργειο αλλαζω και τα λαστιχα εβαλα τα μανισια γιατι μου ειπαν οτι στο συγκεκριμενο μηχανακι αν βαλω αλλα φερνει κουνημα μπροστα στα πολλα. Αλλαξα αλυσιδα και γραναζι.Μολις το πηρα 3χιλ.παρακατω το πηγα στον γνωστο αναρτησιολογο εβαλα μπρος πισω WP ελατηρια. Ολα αυτα στην Θεσσαλονικη σε Θαλλασουδη και Αραμπατζη.Οταν πηρα το μηχανακι ηξερα τι να περιμενω και το πηρα.Τελειως αλλη συμπεριφορα τραινο σκετο,το δοκιμασα σε συγκεκριμενες στροφες που ξερω καλα. 3 μερες αργοτερα παω Χαλκιδικη και μολις πιανω 140 το τιμονι τρελαθηκε,αρχισε να κουνιεται σαν να ηταν τετραγωνη η ζαντα.Αναλογα με τον αερα 140εως 160 μετα τερμα.Μολις επεφτα στα 140 ολα καλα.Εγω ειμαι 135 κιλα,το δινω σε δυο δικους μου ο ενας 80κιλα και ο αλλος 100 δεν κουνουσε ρουπι.Πρωτα πηγα στον αναρτησιολογο που δεν βρηκε τιποτα,αλλα ηταν το πολυ 80κιλα. Ξαναειδα τα ρουλεμαν,εκανα ζυγοσταθμιση ξανα αλλα επι ματαιο.Αλλος μου ειπε για την βαλιτσα και την ζελατινα αλλα τα ειχα και πριν.Η μονη λυση που βλεπω στον οριζοντα ειναι να ρυθμισω με εμενα επανω την αναρτηση.Δοκιμασα εν κινηση να σφιξω και ξεσφιξω μπρος πισω και ειδα μικρη διαφορα,δεν ξερω τι αλλο να κανω.... Για βαλε τα φωτα σου 'η οποιος αλλος ξερει γιατι αν ξαν'αλλαξω μηχανη θα εχουμε οικογενιακα δραματα.
    Υ.Σ και για τους εξυπνους τα σουβλακια δεν τα κοβω.
    εχω να γυρισω και Αλπεις το καλοκαιρι
    Στα 135 κιλάκια σε κόβω μπόλικο.Πού να πάω ο καημένος με τα 115 μόλις κιλάκια μου
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Ρυθμισε πιο αργη τη γεωμετρια της μηχανης.Μια λυση αυξηση της προφορτισης απο στανταρ εμπρος 2 γραμμες και πισω σαγκ με αναβατη 3 εκ. Η μετρηση γινεται ως εξης ,στο σταντ πλαγιαζεις την μηχανη και τεντωνεις την αναρτηση της τερμα ,μετρας αποσταση ψαλιδιου απο πινακιδα πχ,και μετα καθεσαι επανω και ξαναμετρας ,η διαφορα πρεπει να ειναι 30 χλστ.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    Φιλε οι ερωτησεις. Μπρος εχω αλαξει ελλατηρια ποιο ειναι το αρχικο?? απο τελος βιδωμενος εως αβιδωτος στην μεση??? αναφερωμε στις βιδες των καλαμιων της προφορτισης.
    2 Πισω θα το βαλω σε τακο. Τωρα φανταζομαι ενοεις τα ιδια με πανω.Εντελως χαλαρο το ελατηριο εως τερμα σφιχτο στην μεση παω (εχω υδραβλικο ρυθμιστη δεν χρειαζομαι γαντζοκλειδο)
    Αρα στον τακο με την αναρτηση κρεμασμενη και μετα με μενα επανω. Τα λεω σωστα? Τα ποδια μου θα τα παταω κατω? Ειναι μετρησιμα τα 3εκ? Σε ποιο σημειο του ψαλιδιου,εκει που δενει η ροδα η οπου ν'αναι αρκει να ειναι σταθερο σημειο και στις δυο μετρησεις??? Πισω μου αλλαξανε σιγουρα ελατηριο, το αμορτισερ δεν λυνεται οχι το ελατηριο τα δυο τους χωριζονται σ'ολα τα αμορτισερ.αναμενω.....
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Για το εμπρος αφου δεν εχεις το στανταρ,θα το σφιξεις τοσο το ελατηριο προφορτιζοντας το,τοσο οσο μολις να τερματιζει στα πιο δυνατα σου φρεναρισματα.
    Αφου θα σε ικανοποιει αυτη η μπροστινη ρυθμιση,μετα θα αυξανεις η μειωνεις προφορτιση πισω ετσι που να σου αρεσει οπως παει η μηχανη με τις συνηθισμενες σου ταχυτητες.Πως σου αρεσει να κατανεμει τα βαρη στους τροχους εμπρος- πισω.
    Εφοσον ειχες προβλημα κουνηματων (εγω θα ελεγα αν νοιωθεις ασταθεια πανω απο καποια ταχυτητα μειωνοντας την προφορτιση πισω μπορεις να κερδισεις σταθεροτητα,αλλα θα χασεις την ευκολια στο πλαγιασμα της μηχανης. Αυτο ειναι ενας συμβιβασμος που ο οδηγος τον κανει η ευσταθεια η ευκολια στριψιματος.
    Οσο για την μετρηση του σαγκ ,αν τραβηξεις το πισω μερος της μηχανης επανω ξαπλωτα στο πλαγιο σταντ η αναρτηση εκτεινεται πληρως,ετσι παρε την πρωτη μετρηση. Μετα καθισμενος με τα ποδια στους μαρσπιεδες παρε την δευτερη μετρηση απο τα ιδια σημεια αναφορας (ψαλιδι με υποπλαισιο).

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    Ετσι θα το κανω. Το καλο μετ'αμορτισερ που εχουν υδραυλικη προφορτηση,ειναι οτι πριν μπεις στο στροφιλικι, εν κινηση του δινεις δυο στροφες το σφιγγεις και ολα ενταξει
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  8. #23
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
    ..Εφοσον ειχες προβλημα κουνηματων (εγω θα ελεγα αν νοιωθεις ασταθεια πανω απο καποια ταχυτητα μειωνοντας την προφορτιση πισω μπορεις να κερδισεις σταθεροτητα..
    Sorry, αλλά αυτό στην πράξη ΔΕΝ ισχύει !!!

    Μειώνοντας την προφόρτιση πίσω, αυξάνει η γωνία κάστερ και ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ η μηχανή παρουσιάζει αυξημένη σταθερότητα στις ευθείες...

    Στην πράξη, υπεισέρχονται διάφοροι παράγοντες (που έχουν να κάνουν με την αλλαγή των γεωμετρικών χαρακτηριστικών...) έχοντας σαν αποτέλεσμα την επιδείνωση των (όποιων) προβλημάτων υπήρχαν λόγω "γρήγορης" γεωμετρίας...

    Σε γενικές γραμμές και για "πολιτική" χρήση, ΠΡΕΠΕΙ οι βυθίσεις της μοτο να ακολουθούν ΑΥΣΤΗΡΑ τις συνιστώμενες από τον κατασκευαστή !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    Μπερδευτηκα τωρα και λογω του οτι ειμαι επιφανειακος και ημιμαθης στο θεμα και μπουλης τι να κανω? που να παω? Οταν εχω μαλακο το πισω,νομιζω οτι βαρκαρω,με μια δυο στροφες νομιζω οτι ειμαι πιο δεμενος.Ισως να φταιει και ενδεχομενη οδηγητικη ανεπαρκεια μου και να βοηθαει μονο στο ψυχολογικο. Αναφερωμε σε δρομους οπως ο Χολωμοντας η' ο γυρος του δευτερου ποδιου της Χαλκιδικης. Περιμενω
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
    Μπερδευτηκα τωρα και λογω του οτι ειμαι επιφανειακος και ημιμαθης στο θεμα και μπουλης τι να κανω? που να παω? Οταν εχω μαλακο το πισω,νομιζω οτι βαρκαρω,με μια δυο στροφες νομιζω οτι ειμαι πιο δεμενος.Ισως να φταιει και ενδεχομενη οδηγητικη ανεπαρκεια μου και να βοηθαει μονο στο ψυχολογικο. Αναφερωμε σε δρομους οπως ο Χολωμοντας η' ο γυρος του δευτερου ποδιου της Χαλκιδικης. Περιμενω
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  11. #26
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
    .... Περιμενω...
    Τι περιμένεις, ακριβώς ???


    Ο Vstrommer71 σου έδωσε link για τις ρυθμίσεις (και τον τρόπο...) για το μηχανάκι σου.

    Φέρτο εκεί που λέει ο κατασκευαστής (αν έρχεται χωρίς αλλαγή ελατηρίων...) και μετά περνάς στις ρυθμίσεις των αποσβέσεων !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Αυτο που ανεφερε ο Οldman για τον κατασκευαστη μπορει να ισχυει γενικα ,αλλα ειμαστε και ζιζανια και εχουμε τις προτιμησεις μας. Οποτε αν βαρκαρεις μαλακωνοντας την πισω προφορτιση,η λυση ειναι απλη ,θα πρεπει να σφιξεις τοσο το πισω που να σου αρεσει και να σφιξεις αναλογα και το μπροστα.πας δηλαδη σε ενα πιο σφιχτο setting συνολικα.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    Με την βοηθεια ενος φιλου νομιζω οτι το ρυθμισα,κατεβασα και την ζελατινα μια θεση και μειωθηκε,κατα 90% το κουνημα ως τα 180 που το ανοιξα,μολις βρω καλυτερο δρομο θα το ανοιξω μεχρι την τελικη. Μερικες μικρορυθμισεις τυπου μισης στροφης σφιξημο και ξεσφιξημο εν κινηση και φανταζομαι το θα διορθωθει ολο.Παιδια ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες και την βοηθεια.
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/12/2005
    Μηνύματα
    360
    To υπολοιπο ποσοστο πρεπει να ειναι σινεμπλοκ και ρουλεμαν γραναζιερας γιατι παραδωσανε το πνευμα και περιμενω τ'ανταλακτικα
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ

  15. #30

    Re: Re: Ξερετε για ρυθμιση sag ????

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Πριν αρχίσεις να σκαλίζεις θα σου πώ ότι τουλάχιστον το 1000άρι με την μαμίσια ρύθμιση ΣΧΕΔΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ στατικό sag στην πίσω ανάρτηση, ΜΙΚΡΟ δυναμικό sag στα 90 κιλά μου, και ελάχιστα (θα το κοιτάξω και θα σου πώ...) στην μπροστινή ανάρτηση....
    Μου είχε κάνει εντύπωση όταν το πρωτοείδα (ειδικά για το είδος της μηχανής - άμα δεις ένα Varadero θα δείς τεράστια συγκριτικά νούμερα), αλλά τελικά η προσωπική μου άποψη είναι ότι για μονοκάβαλλες καταστάσεις η μαμά ρύθμιση είναι η καλύτερη....
    Και εγώ έτσι νομίζω. Σε δικάβαλλη συνόλου 150kg ποιά λύση πιστεύεις θα ήταν πιο σωστή; Δύο σκάλες λέω να δοκιμάσω..
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2006, 19:56
  2. μερικα link για ρυθμιση αναρτησεων (αγγλικα)
    από idi στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 14:46
  3. μανόμετρα για ρύθμιση τετράδας..
    από free rider στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2005, 13:11
  4. Μηπως ξερετε για το V-STROM CLUB..???
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2004, 19:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF