Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 33 από 33

Θέμα: Ξερετε για ρυθμιση sag ????

  1. #31
    να πω μηπως βοηθησω οτι: σ ενα παπι οταν εβαζα τη μπαγκαζιερα,δε μπορουσα να αφησω το τιμονι γιατι θα επεφτα απο το κουνημα που εκανε.(και αδεια η μπαγκαζιερα!!!!)
    ΖΗΤΩ ΟΙ ΕΚΔΡΟΜΕΣ!!!!

    www.symofe.gr

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: Re: Re: Ξερετε για ρυθμιση sag ????

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    Και εγώ έτσι νομίζω. Σε δικάβαλλη συνόλου 150kg ποιά λύση πιστεύεις θα ήταν πιο σωστή; Δύο σκάλες λέω να δοκιμάσω..

    Στο 1000 (δεν ξέρω αν τι ίδιο ισχύει για το 650) η προφόρτιση πίσω ρυθμίζεται υδραυλικά και το αποτέλεσμα της μετακίνησης φαίνεται καλύπτοντας και αποκαλύπτοντας τις αντίστοιχες γραμμές (δαχτυλίδια) στο σώμα του αμορτισέρ.

    Το συγκεκριμένο μηχανάκι αν και μεγκα ον-οφφ έχει αρκετά έως πολύ σφικτές ρυθμίσεις με καθόλου στατικό sag και ελάχιστο δυναμικό όπως έρχεται από την μαμά...ούτε μηχανάκι πίστας να ήτανε από αυτήν την άποψη...εξαιτίας του αναθεώρησα αυτά που έχουν γραφτεί και διάβαζα για συγκεκριμένα νούμερα sag που πρέπει να έχεις και τα σχετικά...Ισχύουν μεν αλλά όχι πάντα και κάθε κανόνας έχει εξαιρέσεις...

    αν θυμάμαι καλά η μαμίσια ρύθμιση είναι στην 2η γραμμή...όταν είχα προσπαθήσει λόγω φορτίου να του δώσω μια ακόμα, ναι μεν έγινε καλύτερο στο φορτίο αλλά μονοκάβαλλος μπίσταγε και χάλαγε την άνεση χωρίς να κερδίζει τίποτα στην οδική συμπεριφορά...το μηχανάκι είναι πολύ σωστά ρυθμισμένο από μαμά... και δεν έχει καμμία σχέση στην μαλακότητα τον ρυθμίσεων με κάτι μαγικά χαλιά όπως τα ομοειδή Βαραντέρο κλπ....

    Γνώμη μου...μονοκάβαλλος άστο όπως είναι και στο πολύ φορτίο δίνε από την υδραυλική ρύθμιση (5 δευτερόλεπτα δουλειά) άλλη μια γραμμή προφόρτισης...
    Κάτι αντίστοιχο είχα παρατηρήσει και μπροστά...μόλις έδωσα 2 γραμμές προφόρτιση το μπροστινό έγινε ασταθές και δεν διάβαζε καλά τον δρόμο...

    Η προσωπική μου άποψη είναι ότι εκτός από 1 γραμμή προφόρτισης πίσω στο πολύ φορτίο μην πειράξεις τίποτε άλλο....


  3. #33

    Re: Re: Re: Re: Ξερετε για ρυθμιση sag ????

    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Στο 1000 (δεν ξέρω αν τι ίδιο ισχύει για το 650) η προφόρτιση πίσω ρυθμίζεται υδραυλικά και το αποτέλεσμα της μετακίνησης φαίνεται καλύπτοντας και αποκαλύπτοντας τις αντίστοιχες γραμμές (δαχτυλίδια) στο σώμα του αμορτισέρ.

    Το συγκεκριμένο μηχανάκι αν και μεγκα ον-οφφ έχει αρκετά έως πολύ σφικτές ρυθμίσεις με καθόλου στατικό sag και ελάχιστο δυναμικό όπως έρχεται από την μαμά...ούτε μηχανάκι πίστας να ήτανε από αυτήν την άποψη...εξαιτίας του αναθεώρησα αυτά που έχουν γραφτεί και διάβαζα για συγκεκριμένα νούμερα sag που πρέπει να έχεις και τα σχετικά...Ισχύουν μεν αλλά όχι πάντα και κάθε κανόνας έχει εξαιρέσεις...

    αν θυμάμαι καλά η μαμίσια ρύθμιση είναι στην 2η γραμμή...όταν είχα προσπαθήσει λόγω φορτίου να του δώσω μια ακόμα, ναι μεν έγινε καλύτερο στο φορτίο αλλά μονοκάβαλλος μπίσταγε και χάλαγε την άνεση χωρίς να κερδίζει τίποτα στην οδική συμπεριφορά...το μηχανάκι είναι πολύ σωστά ρυθμισμένο από μαμά... και δεν έχει καμμία σχέση στην μαλακότητα τον ρυθμίσεων με κάτι μαγικά χαλιά όπως τα ομοειδή Βαραντέρο κλπ....

    Γνώμη μου...μονοκάβαλλος άστο όπως είναι και στο πολύ φορτίο δίνε από την υδραυλική ρύθμιση (5 δευτερόλεπτα δουλειά) άλλη μια γραμμή προφόρτισης...
    Κάτι αντίστοιχο είχα παρατηρήσει και μπροστά...μόλις έδωσα 2 γραμμές προφόρτιση το μπροστινό έγινε ασταθές και δεν διάβαζε καλά τον δρόμο...

    Η προσωπική μου άποψη είναι ότι εκτός από 1 γραμμή προφόρτισης πίσω στο πολύ φορτίο μην πειράξεις τίποτε άλλο....

    Λοιπόν, έκανα κάποια πειραματάκια χθες με το συγκεκριμένο ζήτημα και καταλήγω στη 1 γραμμή επιπλέον όταν μεγαλώνει αισθητά το βάρος, συμφωνώντας απόλυτα μαζί σου!
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2006, 19:56
  2. μερικα link για ρυθμιση αναρτησεων (αγγλικα)
    από idi στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2006, 14:46
  3. μανόμετρα για ρύθμιση τετράδας..
    από free rider στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2005, 13:11
  4. Μηπως ξερετε για το V-STROM CLUB..???
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2004, 19:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF