Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 20 από 20

Θέμα: Είστε νέοι και δεν ξέρετε τι καριέρα θέλετε; ΜΗΝ γίνετε μηχανογράφοι!

  1. #16
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    να πω και εγώ τα δικά μου;
    Προσωπικά αυτό που γίνεται περιγραφή εδώ , υπάρχει μόνο όταν είσια υπάλληλος εταιρίας...
    Ειδικά τωρα που ξεκίνησα δικιά μου δουλειά , βρίσκω οτι ναι μεν έχω περισσότερες ευθύνες σαν ελεύθερος επαγγελματίας (προς το παρόν part-time) αλλά και η πληρωμή και ο τρόπος απασχόλησης δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το καθεστώς του network admin-engineer υπαλλήλου....

    Το πως σε βλέπουν οι άλλοι εξαρτάται καθαρά απο σένα και την στάση σου...αν τους δώσεις το δικαίωμα να σε θεωρούν τεχνικό που φτιάχνει τα κουμπιά και τα καλώδια , τότε ναι υφίσταται αυτό...Αν όμως πατήσει "ποδαράκι" και περάσεις οτι το ΙΤ τμήμα θέλει και έχει εξιδείκευση και κανείς δεν μπορείί να κάνει κάτι αν δεν πάρει πρώτα την γνώμη του "ειδικού" ,δεν υπάρχει περίπτωση να σε δούν λανθασμένα...
    Το ψευδώνυμο βλέπεις "Γιατρός" στον κύκλο μου , δεν το απέκτησα για πλάκα...χεχεχεχεχε
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  2. #17
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    και γω ο Γιατρός των Πάντων είμαι, αλλά θέλοντας να φανεί η χρησιμότητα σου ευρύτερα (ειδικά εφόσον η δουλειά μας ΔΕΝ φαίνεται πάντα άμεσα - μερικές φορές ούτε έμεσα) μπορεί να κάνεις και τα καθημερινά (μερικές φορές) ή εκείνοι θα "θεωρήσουν χρέος" εσένα να το πουν ακόμα και αν κάτι δεν επαφίεται στην ευθύνη σου - ο εξ. συνεργάτης είναι αλλιώς... είναι αυτός που φέρνουμε να κάνει κάτι και αυτό κάνει

    η θέση μου εδώ είναι υψηλότερη από τη θέση που είχα στην άλλη εταιρία που ήμουν... εδώ βασικά από πάνω έχω μόνο τον δ/νον σύμβουλο... αυτά στα χαρτιά όμως... στην άλλη δουλειά μου που ήμουν απλά ένα γρανάζι (καλά πάντα ένα γρανάζι απλά είμαστε) είχα τον "σεβασμό του πελάτη"... "αυτόν τον πληρώνω στην εταιρία 38χιλ. την ώρα (τότε ε) για να έρθει" - έχει διαφορά

    εντωμεταξύ ο χώρος όλο και πιο ΚΩΛΟΣ
    τέσπα άλλο θέμα αυτό

  3. #18
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Αυτό που είπες για καθημερινά είναι που σε ξεχωρίζει...
    Αν κάτι δεν το γνωρίζεις απλά δεν το ακουμπάς...

    Σε μια παρόμοια περίσταση , με διευθύντη εταιρίας που είχα , ήθελε να σετάρω το ρημάδι που είχε (ΝΟΚΙΑ 9110) να δουλεύει με exchange και σουξου μουξου...

    Το αποτέλεσμα ήταν ενα τεράστιο ΟΧΙ δικό μου , και μια απάντηση του στυλ , αν θέλετε να ειδικευτω και σε κινητά στείλτε με για επιμόρφωση και θέλω και αύξηση...
    Εκ τοτέ δεν με ξαναενόχλησε και συνέχισα για δύο χρόνια ακόμη την εργασία μου , μέχρι που βρήκα κάτι καλύτερο και τώρα βέβαια προχωρώ με κάτι δικό μου...

    Μην ξεχνάς το τι σε βλέπουν με αυτό που τους δίνεις ...αν τους το παίξεις καλός και θα στα φτιάξω όλα..τότε σε πήδηξαν...με επι κοντώ..χεχεχεχε..

    όσο για τον χώρο μας , αυτό οφείλεται σε μερικούς άσχετους που μας έχουν κατακλύσει και παίρνουν κάποια χρήματα και δεν κάνουν δουλειά...έχω τύχει σε asst.network admin που δεν ήξερε τι είναι το nslookup.....οπότε καταλαβαίνεις γιατί μιλώ...
    Προσωπικα δίνω εγγύηση για την δουλειά μου αλλά το τσεκούρι πέφτει σύννεφο ...και στην τελική αν τους αρέσει....Πίστεψε με οτι έχω μακρυυυυυυυυυ πελατολόγιο που με ζητά επιμόνως , γιατί ξέρει οτι θα του λύσω το πρόβλημα υπεύθυνα και με τον καλύτερο τρόπο....

    όλα είναι θέμα ποιότητας φίλε μου...γιατί παρόλο που υπάρχει μεγάλη προσφορά , το πρόβλημα τους λύνεται με 3-4 επισκέψεις με τεχνικό της "πλάκας" , ενώ με ενα εξιδεικευμένο ΙΤ θα λυθεί με μια ακριβή επίσκεψη, που όμως δεν θα φτάσει ποτέ το Χ3 που θα πληρώσουν για κάποιον αδαή ...χώρια που μετά θα σέβονται και εσένα και την γνώμη σου...
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  4. #19
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    πρέπει να συζητήσουμε λίγο το θέμα γιατί είμαι "προς αλλαγή"

  5. #20
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Την Παρασκευή θα είμαι στον Άνεμο για το σεμινάριο , οπότε αν θες μπορείς να με βρεις και εκεί...
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2009, 19:57
  2. Tt600r και δεν ξέρω τι μΕ γίνεται (από λάστιχα...)
    από Akatanomastos στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2009, 09:50
  3. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2007, 14:30
  4. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2007, 15:12
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2004, 15:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF