Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Εμεινε ανεκλπήρωτος ο Πανελλαδικός Γύρος

  1. #1

    Εμεινε ανεκλπήρωτος ο Πανελλαδικός Γύρος

    Δυστυχώς το μεγάλο ταξίδι που ετοίμαζε η ΛΕ.ΜΟΤ.Α. για το Πανελλαδικό Γύρο δεν ολοκληρώθηκε. Αισθάνομαι κατά κάποιο τρόπο υπεύθυνος για ότι έγινε, γιατί από τη μία εγώ το οργάνωσα και από την άλλη εγώ πρώτος το παράτησα στα μισά.
    Το ταξίδι ξεκίνησε ιδανικά τη Πέμπτη το πρωί. Ο καιρός ήταν πολύ καλός, αν και έκανε λίγο κρύο από την Άρτα μέχρι το Μέτσοβο. Μόλις αρχίσαμε να κατεβαίνουμε προς Μηλιά και Γρεβενά ο καιρός ζέστανε και αρχίσαμε να βγάζουμε ρούχα. Μετά από την Εγνατία άρχισε η ανάβαση για τη Καστανιά ώστε να φτάσουμε στη Βέροια. Από εκεί στη Θεσσαλονίκη όπου κάναμε μια εικοσάλεπτη στάση για να τσιμπήσουμε κάτι και βουρ για Καβάλα. Φτάσαμε όμως πολύ νωρίτερα από ότι υπολογίζαμε. Γύρω στις 15:30 είμασταν εκεί. Οπότε αποφασίσαμε να πάμε να διανυκτερεύσουμε στην Αλεξανδρούπολη ώστε να γλυτώσουμε χιλιόμετρα την επόμενη μέρα μιας και είμασταν και ξεκούραστοι. Ετσι και έγινε. Το βράδυ μείναμε στην Αλεξανδρούπολη στο Ξενοδοχείο Ερικα το οποίο έχει υπέροχη θέα στο πέλαγος, στο φάρο και στη Σαμοθράκη.
    Την επόμενη μέρα το πρωί ξεκινήσαμε για να αρχίσουμε να βλέπουμε και τις πόλεις της Θράκης τις οποίες δεν είχαμε δει τη προηγούμενη μέρα μιας και είχαμε περάσει από την Εγνατία Οδό.
    Πρώτη στάση για καφέ στη Ξάνθη, όπου βρεθήκαμε με ένα πατριωτάκη μας που σπουδάζει εκεί. Πολύ ωραία πόλη αλλά πολλοί μουσουλμάνοι ρε παιδί μου. Τελικά η μισή Θράκη πρέπει να είναι Ελληνες. Η υπόλοιποι είναι μουσουλμάνοι. Η επόμενη στάση ήταν στη Καβάλα, όπου σταματήσαμε να τσιμπήσουμε κάτι γιατί είχαμε να φάμε από το προηγούμενο βράδυ και η ώρα είχε πάει κιόλας 11:30. Αυτή και ήταν ωραία πόλη. Με το κάστρο της και τις αψίδες της μέσα στη πόλη. Εντυπωσιαστήκαμε από τις ομορφιές της αλλά και από τις μηχανές που κυκλοφορούσαν. Πάρα πολλές και όλων των "ειδών" Αφού φύγαμε και από τη Καβάλα, περάσαμε τη Θεσσαλονίκη για δεύτερη φορά από τον Περιφερειακό της και συνεχίσαμε για Κατερίνη, όπου κάναμε μια στάση στη Πλάκα Λιτοχώρου για καφεδάκι και ξεκούραση. Από κει βουρ για το Βόλο, όπου θα διανυκτερεύαμε το δεύτερο βράδυ. Στα αρχικά πλάνα ήταν να γίνει η δεύτερη διανυκτέρευση στο Λιτόχωρο ή κάπου εκεί κοντά, αλλά λόγω του ότι τα χιλιόμετρα έβγαιναν πολύ πιο εύκολα από ότι υπολογίζαμε αποφασίστηκε η διανυκτέρευση να γίνει πιο νότια. Μόλις φτάσαμε στην Εθνική πριν στρίψουμε για Βόλο, με έπιασαν τύψεις. Τις οποίες βέβαια τις είχα καθόλη τη διάρκεια του μέχρι τότε ταξιδίου αλλά και πριν ξεκινήσει αυτό. Τύψεις γιατί άφησα μόνη της την επτά μηνών έγκυο γυναίκα μου. Η οποία όχι μόνο δε μου δημιούργησε πρόβλημα με το ταξίδι αλλά με ενθάρρυνε κιόλας να το συνεχίσω. Εγώ όμως δε μπορούσα με τίποτα να την αφήσω και άλλο βράδυ μόνη της. Ετσι με το που κάναμε στάση πάνω στη διασταύρωση Βόλου - Λάρισας, ανακοίνωσα στα παιδιά την απόφασή μου να εγκταλείψω το ταξίδι και να γυρίσω πίσω στη γυναίκα μου. Τα παιδιά φέρθηκαν σα πραγματικοί φίλοι. Δεν έφεραν κάποια αντίρρηση στην απόφασή μου, απεναντίας μου είπαν ότι καλά κάνω και επιστρέφω και μου ευχήθηκαν καλό ταξίδι μιας και ο δρόμος της επιστροφής ήταν δύσκολος μετά από τόσα συνεχόμενα χιλιόμετρα και με το καιρό να αρχίζει να χαλάει.
    Ετσι οι δρόμοι μας χώρισαν. Τα παιδιά πήγαν προς στο Βόλο και εγώ προς τη Λάρισα στην οποία έκανα μια στάση για να δω την αδερφή μου που μένει εκεί. Κατά τις 18:00 και αφού ήπια ένα καφεδάκι στο σπίτι της αδερφής μου αποφάσισα να συνεχίσω για Αρτα. Βγαίνοντας από το σπίτι είδα ότι καιρός χαλούσε ειδικά προς το μέρος που θα πήγαινα εγώ. Αφού έβαλα βενζίνη ξεκίνησα προς Τρίκαλα. Με αρκετή βροχή να πέφτει κατά διαστήματα έφτασα έξω από τη πόλη και σκέφτηκα ποιό δρόμο να ακολουθήσω. Από τη Πύλη Τρικάλων, μέσω Μεσοχώρας, Βουργαρελίου Άρτας και να κατέβω από τα ορεινά του Νομού, ή να πάω κανονικά από Κατάρα και Ιωάννινα. Δε χρειάστηκε και πολύ σκέψη μόλις κατάλαβα ότι η βροχή δυνάμωσε πάλι. Ξεκίνησα για Καλαμπάκα, αφήνοντας πίσω μου τη Πύλη Τρικάλων μιας και ο δρόμος δεν είναι ο καλύτερος και δεν έχει και τόση κίνηση από αυτοκίνητα σε περίπτωση λέμε που σου συμβεί κάτι. Αφού πέρασα τη Καλαμπάκα άρχισε η ανάβαση για Κατάρα. Στενός δρόμος, γεμάτος στροφές και αρκετά γλυστερός με τη βροχή παρόλο που φορούσα καινούργια λάστιχα. Η έκπληξη μου ήρθε λίγο αργότερα όταν έφτασα στον Αυχένα της Κατάρας. Εκεί που περίμενα να ρίχνει καρεκλοπόδαρα έβγαλε ήλιο, ο οποίος συνεχίστηκε για αρκετή ώρα μέχρι τη Γέφυρα της Μπαλντούμας όπου ξανάρχισε η βροχή. Φτάνοντας στα Ιωάννινα η βροχή συνοδευόταν από αστραπές και βροντές! Πάλι καλά που δε με βρήκε και κανένας κεραυνός να με κάνει ψητό. Τα τελευταία 75 χιλιόμετρα μεταξύ Ιωαννίνων και Άρτας βγήκαν πολύ πιο εύκολα από ότι περίμενα παρόλη τη βροχή που έριχνε συνεχώς. Οταν τελικά έφτασα Άρτα ήμουν πολύ χαρούμενος παρότι το ταξίδι που σχεδίαζα τόσους μήνες δε πραγματοποιήθηκε, παρά μόνο κατά το ήμισυ. Δε με ένοιαζε κιόλας. Αυτό που με ένοιαζε ήταν μόνο η αγκαλιά της γυναίκας μου και να καθήσω να παίξω με τη κοιλιά της και με το μωρό που κλωτσάει κάθε φορά που το ακουμπάω. Η απόλυτη ευτυχία.
    Την άλλη μέρα έμαθα ότι τα παιδιά γύρισαν Άρτα από Μπράλο και Καρπενήσι και ότι η εκδρομή δεν συνεχίστηκε για Πελοπόνησσο όπως αρχικά είχε ειπωθεί. Ακόμη δεν έχουμε βρεθεί να κουβεντιάσουμε γιατί δε συνέχισαν. Πάντως ήταν πολύ ωραία όλα αυτά τα μέρη που επισκεφτήκαμε, μιας και οι μισοί από μας δεν είχαμε ξαναεπισκεφτεί μέρη πάνω από τη Θεσσαλονίκη. Αποκτήσαμε όλοι μας μια ακόμη μοτοσικλετιστική εμπειρία και είδαμε μελλοντικούς προορισμούς. Ελπίζω του χρόνου να καταφέρουμε να το κάνουμε αυτό το ταξίδι μόνο και μόνο για να λέμε ότι κάποτε με τη μηχανή γυρίσαμε όλη την Ελλάδα μέσα σε τρεις μέρες. Αυτό αρκεί...
    Σημασία δεν έχει ο προορισμός,
    αλλά το ταξίδι...

  2. #2
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΔΙΚΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ...
    ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΝΟΗΜΩΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΣΟΥ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ..!!
    ΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΩΝΕΙΣ,ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ.!!
    ΕΞ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕΓΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΑΣΟΥΝ...ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΣΑΝ ΓΕΛΑΔΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΑΥΡΟ..!!!!
    ΜΑΚΑΡΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΟΛΟΙ..!!


    Η ΘΡΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ Σ ΑΥΤΟ....ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ...


    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  3. #3
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto

    Η ΘΡΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ Σ ΑΥΤΟ....ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ...



    ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν έχω κάτι με τους ανθρώπους. Απλά είπα ότι είναι πολλοί περισσότεροι από όσοι περίμενα ότι είναι στη πραγματικότητα. Αλίμονο...
    Πάντως σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια...
    Σημασία δεν έχει ο προορισμός,
    αλλά το ταξίδι...

  4. #4
    ΕΧΩ ΚΟΡΗ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ..!!!

    WELLCOME TO THE CLUB..!!!

    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
    Η ΘΡΑΚΗ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ Σ ΑΥΤΟ....ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΤΟ ΕΙΠΕΣ ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ...
    Βασικά είναι γεμάτη Τούρκους που είναι μουσουλμάνοι... Μέχρι πρότινος βγάζαμε και Τούρκους βουλευτές εξαιτίας τους, που κι αυτό θα μπορούσαμε να το πούμε καλό γιατί είμαστε φιλόξενος και προοδευτικός λαός... (!) Ωστόσο αν βγεις στην Ξάνθη Σάββατο πρωί που γίνεται το παζάρι και το έλα να δεις από κόσμο γιατί ξεχύνονται όλοι στους δρόμους, ίσως τους βρεις ενοχλητικούς από την ολοκληρωτική έλλειψη τρόπων, ευγένειας και εν γένει παιδείας, αλλά κυρίως από το ότι σου μιλάνε στα Τούρκικα και έχουν και την απαίτηση να τους απαντήσεις κι εσύ στη γλώσσα τους!

    Κατά τα άλλα δεν τους παίρνεις και πολύ χαμπάρι, αλλά είναι εκεί και υπάρχουν, δίπλα στα σύνορα μας με την Τουρκία. Καλό είναι τώρα αυτό; Αν ποτέ γίνει "κάτι" εκεί πάνω, θα το διαπιστώσουμε...

    Ωστόσο η Ξάνθη είναι πολύ όμορφη πόλη και πολύ αγαπημένη μια και πέρασα τα έξι καλύτερα μου χρόνια εκεί ως φοιτητής...

    Το ξαναλέω ότι πρέπει να την επισκεφτούμε!! Δεν είναι και τόσο μακρυά όσο φαίνεται.

    Πολύ σας ζηλεύω που πήγατε μέχρι εκεί!
    Θάνος..

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
    Βασικά είναι γεμάτη Τούρκους που είναι μουσουλμάνοι... Μέχρι πρότινος βγάζαμε και Τούρκους βουλευτές εξαιτίας τους, που κι αυτό θα μπορούσαμε να το πούμε καλό γιατί είμαστε φιλόξενος και προοδευτικός λαός... (!) Ωστόσο αν βγεις στην Ξάνθη Σάββατο πρωί που γίνεται το παζάρι και το έλα να δεις από κόσμο γιατί ξεχύνονται όλοι στους δρόμους, ίσως τους βρεις ενοχλητικούς από την ολοκληρωτική έλλειψη τρόπων, ευγένειας και εν γένει παιδείας, αλλά κυρίως από το ότι σου μιλάνε στα Τούρκικα και έχουν και την απαίτηση να τους απαντήσεις κι εσύ στη γλώσσα τους!

    Κατά τα άλλα δεν τους παίρνεις και πολύ χαμπάρι, αλλά είναι εκεί και υπάρχουν, δίπλα στα σύνορα μας με την Τουρκία. Καλό είναι τώρα αυτό; Αν ποτέ γίνει "κάτι" εκεί πάνω, θα το διαπιστώσουμε...

    Ωστόσο η Ξάνθη είναι πολύ όμορφη πόλη και πολύ αγαπημένη μια και πέρασα τα έξι καλύτερα μου χρόνια εκεί ως φοιτητής...

    Το ξαναλέω ότι πρέπει να την επισκεφτούμε!! Δεν είναι και τόσο μακρυά όσο φαίνεται.

    Πολύ σας ζηλεύω που πήγατε μέχρι εκεί!

    Αυτό πάντως που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι ότι ΟΛΑ τα χωριά στους νομούς Ξάνθης και Ροδόπης είναι μουσουλμανικά εκτός από ελάχιστα (δυο - τρία) που βρίσκονται κοντά στις πρωτεύουσες των νομών και ότι μιλούν τούρκικα και όχι ελληνικά ακόμη και όταν δε μιλούν μεταξύ τους...
    Σημασία δεν έχει ο προορισμός,
    αλλά το ταξίδι...

  7. #7
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
    Βασικά είναι γεμάτη Τούρκους που είναι μουσουλμάνοι... Μέχρι πρότινος βγάζαμε και Τούρκους βουλευτές εξαιτίας τους, που κι αυτό θα μπορούσαμε να το πούμε καλό γιατί είμαστε φιλόξενος και προοδευτικός λαός... (!) Ωστόσο αν βγεις στην Ξάνθη Σάββατο πρωί που γίνεται το παζάρι και το έλα να δεις από κόσμο γιατί ξεχύνονται όλοι στους δρόμους, ίσως τους βρεις ενοχλητικούς από την ολοκληρωτική έλλειψη τρόπων, ευγένειας και εν γένει παιδείας, αλλά κυρίως από το ότι σου μιλάνε στα Τούρκικα και έχουν και την απαίτηση να τους απαντήσεις κι εσύ στη γλώσσα τους!

    Κατά τα άλλα δεν τους παίρνεις και πολύ χαμπάρι, αλλά είναι εκεί και υπάρχουν, δίπλα στα σύνορα μας με την Τουρκία. Καλό είναι τώρα αυτό; Αν ποτέ γίνει "κάτι" εκεί πάνω, θα το διαπιστώσουμε...

    Ωστόσο η Ξάνθη είναι πολύ όμορφη πόλη και πολύ αγαπημένη μια και πέρασα τα έξι καλύτερα μου χρόνια εκεί ως φοιτητής...

    Το ξαναλέω ότι πρέπει να την επισκεφτούμε!! Δεν είναι και τόσο μακρυά όσο φαίνεται.

    Πολύ σας ζηλεύω που πήγατε μέχρι εκεί!
    Αφού έμεινες εκεί 6 χρόνια θα έπρεπε να ήξερες καλύτερα.....

    Το ότι είναι Μουσουλμάνοι και Τουρκόφωνοι δεν τους κάνει και Τούρκους... Ας όψετε η πολιτική η δική μας τα τελευταία 50 χρόνια που τους έστρεψε προς τα εκεί και φυσικά οι άλλοι δεν έχασαν την ευκαιρία.

    Πολλοί Τουρκόφωνοι της Μικράς Ασίας, όπως οι Καραμανλήδες (καμμία σχέση με τους πολιτικούς συνονόματους) ήταν και είναι πολύ πιο Έλληνες από πολλούς που κυκλοφορούν ανάμεσά μας εδώ.
    Πολλοί αγωνιστές του 21 δεν μίλαγαν λέξη ελληνικά παρά μόνο Τούρκικα... Δεν τους έκανε τούρκους όμως αυτό.
    Για να μην μιλήσω για τους Πομάκους της περοχής της Ροδόπης. Έχεις δει ποτέ κανένα; Έχεις δει πολλούς "Τούρκους" ξανθούς με μπλε μάτια;

    Τέλος πάντων, ανοίξαμε μεγάλη κουβέντα....

  8. #8
    μμμμμμμμμμμμμμ!!!!! Το avatar του/της petridist
    Εγγραφή
    20/05/2003
    Μηνύματα
    446

    Thumbs up Ωραίος ο Αρτινός!!

    Μπράβο παιδιά για την ωραία βόλτα που κάνατε!!

    Επίσης μπράβο για την σωστή απόφαση που πήρες!! Το θέμα είναι να κάνεις αυτό που λέει η καρδιά σου!


    Μια μέρα παιδιά μου....,, μου φέρνουν ένα κομμάτι τιτάνιο ναααααααα!!!! Τι να το κάνω σκέφτομαι????????


    FZ6 RULEZ!!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από snipper
    Αφού έμεινες εκεί 6 χρόνια θα έπρεπε να ήξερες καλύτερα.....
    Εκείνο που ξέρω πολύ καλά είναι ότι αν σταματήσεις τυχαία έναν στο δρόμο και τον ρωτήσεις "τι είσαι;", θα σου πει Τούρκος. Δεν χρειάζεται να μπλέκουμε πολιτική στη μέση κι αυτό που σου λέω είναι πιο σίγουρο κι από σίγουρο.

    Βέβαια καλά κάνουν και είναι Τούρκοι, γιατί να μην είναι; Μην έχουμε όμως την ψευδαίσθηση ότι μιλάμε για κάποια θρησκευτική μειονότητα που έχει πλέον αφομοιωθεί από τους Έλληνες.

    Μάλλον κακώς το ανέφερα γιατί θα το τσακίσουμε το post...
    Θάνος..

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Thanos_
    Εκείνο που ξέρω πολύ καλά είναι ότι αν σταματήσεις τυχαία έναν στο δρόμο και τον ρωτήσεις "τι είσαι;", θα σου πει Τούρκος. Δεν χρειάζεται να μπλέκουμε πολιτική στη μέση κι αυτό που σου λέω είναι πιο σίγουρο κι από σίγουρο.

    Βέβαια καλά κάνουν και είναι Τούρκοι, γιατί να μην είναι; Μην έχουμε όμως την ψευδαίσθηση ότι μιλάμε για κάποια θρησκευτική μειονότητα που έχει πλέον αφομοιωθεί από τους Έλληνες.
    Σ'αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Εμείς μπορεί να το βλέπουμε αλλιώς επειδή είμαστε μακριά και μιλάμε εκ του ασφαλούς. Ο κόσμος όμως που ζει εκεί το βλέπει τελείως διαφορετικά. Ζει μαζί με αυτούς τους ανθρώπους, βλέπει πως φέρονται, πως μιλούν και τι σκέφτονται για την Ελλάδα και τους Ελληνες. Δεν είναι και τόσο ρόδινα όσο θέλουν ορισμένοι να τα παρουσίαζουν τα πράγματα.
    Τα ίδια με σένα μας είπε και το πατριωτάκι μας που σπουδάζει στη Ξάνθη...
    Σημασία δεν έχει ο προορισμός,
    αλλά το ταξίδι...

  11. #11
    μμμμμμμμμμμμμμ!!!!! Το avatar του/της petridist
    Εγγραφή
    20/05/2003
    Μηνύματα
    446

    χμμμ

    δεν ήθελα να αναφερθώ πριν για να μη γαμηθεί το ποστ αλλά Νίκο έδωσες πράσινο φως!!!


    Λοιπόν φίλε Θάνο διακρίνω μία ρατσιστό-εθνικιστική αντίληψη και ευτυχώς λίγοι σκέφτοναι έτσι!!

    Είμαι απο Κομοτηνή όπου ο πλυθησμός είναι μισός-μισός για να μην πω ότι υπερτερουν οι μουσουλμάνοι που ο καθένας έχει 4-6 παιδιά!

    Εφόσον έζησες στην Ξάνθη θα είδες ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στις σχέσεις μεταξύ μας..

    Επίσης τα θέματα ευγένειας, γλώσσας κλπ που λες είναι κατανοητά αλλά πρέπει να σκεφτείς ότι αυτοί οι άνθρωποι σχεδόν δεν είχαν δικαίωμα στη μόρφωση, έπρεπε να δουλευόυν σαν τα σκυλιά για ένα κομμάτι ψωμί μια ζωή στα καπνά χωρίς να μπορούν να χτίσουν δικό τους σπίτι για πολύύύ καιρό κλπ κλπ... Πως περιμένεις λοιπόν υπο αυτές τι συνθήκες διαβίωσης και αυτή την ποίτητα ζωής να μορφωθουν?? εσύ θα ήσουν μορφωμένος αν ήσουν σε ένα χωράφι απο τις 4 τα ξημερώματα μέχρι τις 10 το βράδυ???

    Και βέβαια υπάρχει η προπαγάνδα απο την Τουρκία, αλλά υπάρχει διότι όταν αναφέρεσαι σε αμόρφωτη μάζα είναι εύκολο να την κατευθύνεις!!!

    παρόλα αυτά οι άνθρωποι είναι έλληνες πολίτες, υπηρετούν κανονικά και δεν δημιουργούν πρόβλημα.. και αν δεν είναι τόσο καλοί για την αισθητική σου, σε πληροφορώ (κάτι που ήδη θα ξέρεις) ότι σχεδόν δεν τους βλέπεις ποτέ παρα μόνο στο παζάρι!!! έχεις αναρωτηθεί γιατί? μήπως γιατί ακόμα και γριές δουλεύουν σαν τα σκυλιά στα χωράφια όλη μέρα μπας και φτιάξουν κάτι καλό για τα παιδιά τους?
    Μια μέρα παιδιά μου....,, μου φέρνουν ένα κομμάτι τιτάνιο ναααααααα!!!! Τι να το κάνω σκέφτομαι????????


    FZ6 RULEZ!!!

  12. #12
    "Παππούς" -- (22-05-02) Το avatar του/της jimbar
    Εγγραφή
    30/09/2003
    Μηνύματα
    317
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
    ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΔΙΚΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ...
    Κωστή καλημέρα.

    Και εγώ αυτό πιστεύω, όπως ακριβώς σου είπε και ο Θανάσης.

    Δεν είναι λάθος το να μην ακολουθήσεις μια παρέα, όταν υπάρχει κάποιο σοβαρό ζήτημα όπως η εγκυμοσύνη, άσχετα αν είσαι ο «συντονιστής» ή όχι του / της ταξιδιού / εκδρομής.

    Είμαι σίγουρος ότι τα παιδιά κατάλαβαν την βαρύτητα του θέματος και δεν σου κρατάνε «κακία».

    Το θέμα είναι το πώς αισθάνεσαι εσύ.

    Και πιστεύω ότι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να νιώθεις ένοχος.

    Θα τα πούμε και το καλοκαιράκι αλλά ως τότε … μην μου στεναχωριέσαι.
    - - - ΠANTA ΟΡΘΙΟΙ !!!! - - -

    ΘΕΕ μου μην φοβάσαι είμαι δίπλα σου!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    1.079

    Re: χμμμ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist
    δεν ήθελα να αναφερθώ πριν για να μη γαμηθεί το ποστ αλλά Νίκο έδωσες πράσινο φως!!!


    Λοιπόν φίλε Θάνο διακρίνω μία ρατσιστό-εθνικιστική αντίληψη και ευτυχώς λίγοι σκέφτοναι έτσι!!

    Είμαι απο Κομοτηνή όπου ο πλυθησμός είναι μισός-μισός για να μην πω ότι υπερτερουν οι μουσουλμάνοι που ο καθένας έχει 4-6 παιδιά!

    Εφόσον έζησες στην Ξάνθη θα είδες ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στις σχέσεις μεταξύ μας..

    Επίσης τα θέματα ευγένειας, γλώσσας κλπ που λες είναι κατανοητά αλλά πρέπει να σκεφτείς ότι αυτοί οι άνθρωποι σχεδόν δεν είχαν δικαίωμα στη μόρφωση, έπρεπε να δουλευόυν σαν τα σκυλιά για ένα κομμάτι ψωμί μια ζωή στα καπνά χωρίς να μπορούν να χτίσουν δικό τους σπίτι για πολύύύ καιρό κλπ κλπ... Πως περιμένεις λοιπόν υπο αυτές τι συνθήκες διαβίωσης και αυτή την ποίτητα ζωής να μορφωθουν?? εσύ θα ήσουν μορφωμένος αν ήσουν σε ένα χωράφι απο τις 4 τα ξημερώματα μέχρι τις 10 το βράδυ???

    Και βέβαια υπάρχει η προπαγάνδα απο την Τουρκία, αλλά υπάρχει διότι όταν αναφέρεσαι σε αμόρφωτη μάζα είναι εύκολο να την κατευθύνεις!!!

    παρόλα αυτά οι άνθρωποι είναι έλληνες πολίτες, υπηρετούν κανονικά και δεν δημιουργούν πρόβλημα.. και αν δεν είναι τόσο καλοί για την αισθητική σου, σε πληροφορώ (κάτι που ήδη θα ξέρεις) ότι σχεδόν δεν τους βλέπεις ποτέ παρα μόνο στο παζάρι!!! έχεις αναρωτηθεί γιατί? μήπως γιατί ακόμα και γριές δουλεύουν σαν τα σκυλιά στα χωράφια όλη μέρα μπας και φτιάξουν κάτι καλό για τα παιδιά τους?
    Δεν νομίζω ότι έχω καμία ρατσιστική διάθεση. Ίσα ίσα είναι ένα θέμα που ουδέποτε με απασχόλησε. Απλά το ανέφερα σαν μία πραγματικότητα που έζησα. Η αισθητική μου δεν είναι και τόσο ευαίσθητη, ειδικά αν μιλάμε για την εποχή που ήμουνα φοιτητής και πολύ πιο χύμα ως προσωπικότητα απ'ό,τι είμαι σήμερα. Ε τώρα η απουσία στοιχειώδους ευγένειας με ενοχλεί όπως τους περισσότερους νομίζω, αλλά δεν νομίζω ότι είναι και λόγος αυτός να με πει κάποιος ρατσιστή...

    Όπως σωστά λες και όπως το είπα και εγώ, δεν τους παίρνεις χαμπάρι και ούτε πρόβλημα σχέσεων υπάρχει. Όλα καλά ως εδώ. Ήθελα μόνο να πω ότι δεν μιλάμε για Έλληνες. Μπορεί να είναι Έλληνες πολίτες, αλλά δεν αισθάνονται Έλληνες. Τίποτα άλλο.
    Θάνος..

  14. #14
    μμμμμμμμμμμμμμ!!!!! Το avatar του/της petridist
    Εγγραφή
    20/05/2003
    Μηνύματα
    446

    .

    το θέμα είναι να υπάρχει κατανόηση προς αυτούς τους ανθρώπους οι οποίοι αντιμετωπίστηκαν χειρότερα και απο ζώα στο παρελθόν!!!

    και όχι τάσεις περιθωριοποίησης κλπ...

    όπως είπα το τί αισθάνονται είναι αποτέλεσμα κατεύθυνσης και όχι προσωπικών επιλογών!! γι'αυτό πρέπει να τους προστατέψουμε και όχι να τους πετροβολούμε!
    Μια μέρα παιδιά μου....,, μου φέρνουν ένα κομμάτι τιτάνιο ναααααααα!!!! Τι να το κάνω σκέφτομαι????????


    FZ6 RULEZ!!!

  15. #15

    Re: χμμμ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist
    δεν ήθελα να αναφερθώ πριν για να μη γαμηθεί το ποστ αλλά Νίκο έδωσες πράσινο φως!!!


    Λοιπόν φίλε Θάνο διακρίνω μία ρατσιστό-εθνικιστική αντίληψη και ευτυχώς λίγοι σκέφτοναι έτσι!!

    Είμαι απο Κομοτηνή όπου ο πλυθησμός είναι μισός-μισός για να μην πω ότι υπερτερουν οι μουσουλμάνοι που ο καθένας έχει 4-6 παιδιά!

    Εφόσον έζησες στην Ξάνθη θα είδες ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στις σχέσεις μεταξύ μας..

    Επίσης τα θέματα ευγένειας, γλώσσας κλπ που λες είναι κατανοητά αλλά πρέπει να σκεφτείς ότι αυτοί οι άνθρωποι σχεδόν δεν είχαν δικαίωμα στη μόρφωση, έπρεπε να δουλευόυν σαν τα σκυλιά για ένα κομμάτι ψωμί μια ζωή στα καπνά χωρίς να μπορούν να χτίσουν δικό τους σπίτι για πολύύύ καιρό κλπ κλπ... Πως περιμένεις λοιπόν υπο αυτές τι συνθήκες διαβίωσης και αυτή την ποίτητα ζωής να μορφωθουν?? εσύ θα ήσουν μορφωμένος αν ήσουν σε ένα χωράφι απο τις 4 τα ξημερώματα μέχρι τις 10 το βράδυ???

    Και βέβαια υπάρχει η προπαγάνδα απο την Τουρκία, αλλά υπάρχει διότι όταν αναφέρεσαι σε αμόρφωτη μάζα είναι εύκολο να την κατευθύνεις!!!

    παρόλα αυτά οι άνθρωποι είναι έλληνες πολίτες, υπηρετούν κανονικά και δεν δημιουργούν πρόβλημα.. και αν δεν είναι τόσο καλοί για την αισθητική σου, σε πληροφορώ (κάτι που ήδη θα ξέρεις) ότι σχεδόν δεν τους βλέπεις ποτέ παρα μόνο στο παζάρι!!! έχεις αναρωτηθεί γιατί? μήπως γιατί ακόμα και γριές δουλεύουν σαν τα σκυλιά στα χωράφια όλη μέρα μπας και φτιάξουν κάτι καλό για τα παιδιά τους?


    PE TEO ΑΠΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗ ΕΙΣΑΙ ??

    ΔΕ ΜΟΥ ΛΕΣ, ΤΟ ΠΟΑΛΑ, ΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΠΑΛΛΑΣ ΚΑΙ ΤΟ L AMORE YPARXOYN AKOMA ??

    Ε ΡΕ ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕΣ.....

    ΗΜΟΥΝΑ ΕΚΕΙ ΤΟ 82 ΚΑΙ ΕΚΑΤΣΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΚΑΙ 6-7 ΣΑΝ ΠΟΛΙΤΗΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΜΙΣΗ ΝΟΜΙΚΗ ΘΡΑΚΗΣ ΗΤΑΝ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ..!!!

    ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΝ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ.....

    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kύπελο και ΑΕΚ-ΟΣΦΠ (μάλλον) δεύτερος γύρος...
    από Gandalf dr685sm στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2005, 14:09
  2. Ο γυρος της Β.Ευβοιας σε 350 ωρες!!!!!!!!!!!!
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2004, 20:53
  3. Γυρος Κορινθιακου! (θα θελα...!!)
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2004, 16:55
  4. Γύρος Κορινθιακού (σχεδόν...) Κυριακή 29/8
    από Wizard13 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2004, 19:38
  5. Πανελλαδικός Γύρος
    από parji στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2004, 14:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF