Σελίδα 5 από 22 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 320

Θέμα: Transalp 650 ή V-STROM 650 εσείς τι θα αγοράζατε?

  1. #61
    ΧΑΧΑΧΑ! Γέλασα και σήμερα.

    Μ' αρέσουν :

    1) Όσοι θεωρούν on-off το στρώμα με 17αρες χυτές ζάντες. Το fazer φοράει ίδιες ζάντες αλλά πάει καλλίτερα χώμα γιατί έχει χαμηλότερη σέλα. Κι αυτό on-off είναι.

    2) Όσοι θεωρούν ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ τον ψεκασμό. Σε όλες αυτές τις φτηνές μηχανές (v-strom,fazer, z750, gsr 600 κλπ) τοποθετούνται και φτηνοί ψεκασμοί, πολύ κατώτεροι από τα άριστα καρμπυρατέρ της Keihin. Κοιτάξτε όλα τα τεστ των μεσαίων στρητ. Όλα έχουν προβληματικούς ψεκασμούς, με αποτέλεσμα να επιπλέει το χόρνετ με τα καρμπυρατέρ. Ειδικά το σουτζούκι το κρίνουν έλληνες και Άγγλοι , επικίνδυνο.

    ΤΟ ΣΤΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ STREET, αλλά με εμφάνιση mega on-off.

    Το ίδιο ακριβώς δίλλημα υπήρχε πριν από 10 χρόνια μεταξύ TDM 850 και Africa. Aυτοί που πραγματικά χρειάζονται τις off δυνατότητες του Africa είναι ΛΙΓΟΙ.
    Έτσι και σήμερα , αυτοί που χρειάζονται το ΤΑ είναι ΛΙΓΟΙ.

    ΥΓ: Προσωπικά δεν θα έπαιρνα κανένα απ'τα δυο γιατί είναι βαριά, πελώρια, ψόφια, με αεροδυναμική περιπτέρου (για τολμήστε να κάνετε ταξίδι με το στρώμα , χωρίς να πέσετε κάτω απ'τα 160 για να δείτε τι θα πει στροβιλισμός).
    ΥΓ2: Βρε άντε παρτε από ένα fazer και αφήστε αυτό το στρώμα, το Varadero του πτωχού

  2. #62
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
    ΧΑΧΑΧΑ! Γέλασα και σήμερα.

    Μ' αρέσουν :

    1) Όσοι θεωρούν on-off το στρώμα με 17αρες χυτές ζάντες. Το fazer φοράει ίδιες ζάντες αλλά πάει καλλίτερα χώμα γιατί έχει χαμηλότερη σέλα. Κι αυτό on-off είναι.

    2) Όσοι θεωρούν ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ τον ψεκασμό. Σε όλες αυτές τις φτηνές μηχανές (v-strom,fazer, z750, gsr 600 κλπ) τοποθετούνται και φτηνοί ψεκασμοί, πολύ κατώτεροι από τα άριστα καρμπυρατέρ της Keihin. Κοιτάξτε όλα τα τεστ των μεσαίων στρητ. Όλα έχουν προβληματικούς ψεκασμούς, με αποτέλεσμα να επιπλέει το χόρνετ με τα καρμπυρατέρ. Ειδικά το σουτζούκι το κρίνουν έλληνες και Άγγλοι , επικίνδυνο.

    ΤΟ ΣΤΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ STREET, αλλά με εμφάνιση mega on-off.

    Το ίδιο ακριβώς δίλλημα υπήρχε πριν από 10 χρόνια μεταξύ TDM 850 και Africa. Aυτοί που πραγματικά χρειάζονται τις off δυνατότητες του Africa είναι ΛΙΓΟΙ.
    Έτσι και σήμερα , αυτοί που χρειάζονται το ΤΑ είναι ΛΙΓΟΙ.

    ΥΓ: Προσωπικά δεν θα έπαιρνα κανένα απ'τα δυο γιατί είναι βαριά, πελώρια, ψόφια, με αεροδυναμική περιπτέρου (για τολμήστε να κάνετε ταξίδι με το στρώμα , χωρίς να πέσετε κάτω απ'τα 160 για να δείτε τι θα πει στροβιλισμός).
    ΥΓ2: Βρε άντε παρτε από ένα fazer και αφήστε αυτό το στρώμα, το Varadero του πτωχού
    Το vstrom εχει 19'' ζαντα μπροστα, και οχι 17....helloooooooooooo!!!

    Aν εχει το μηχανακι σου προβλημα με τον ψεκασμο, αυτο δεν σημαινει οτι εχουν ολα.

    Επειδη μου αρεσει να λεω τα πραγματα με τον ονομα τους, μακαρι το z750s μου να ειχε την ανεση στο ταξιδι που εχει το vstrom(εγω ομως θελω στροφιλικια)

    Ψοφιο πες το translap, οχι το vstrom Που ειναι 650 και παει σαν 1000



  3. #63
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Το vstrom εχει 19'' ζαντα μπροστα, και οχι 17....helloooooooooooo!!!

    Δηλαδή οι 19 αρκούν για χώμα;

    Aν εχει το μηχανακι σου προβλημα με τον ψεκασμο, αυτο δεν σημαινει οτι εχουν ολα.

    Ντεν έκω ψεκασμό καρντιά μου. Αν κάποτε αποκτήσω θα φροντίσω να είναι καλός και όχι της πλάκας , μόνο και μόνο για να περνάει τις προδιαγραφές ρύπων.

    Επειδη μου αρεσει να λεω τα πραγματα με τον ονομα τους, μακαρι το z750s μου να ειχε την ανεση στο ταξιδι που εχει το vstrom(εγω ομως θελω στροφιλικια)

    Ψοφιο πες το translap, οχι το vstrom Που ειναι 650 και παει σαν 1000

    Αυτό ήταν αποκάλυψη! Δηλαδή και το Ζ το δικό σου 65 άλογα έχει; Το fazer που έχει τα ίδια λεφτά με το στρώμα, 65 άλογα έχει;

    Λοιπόν, συνοπτικά; Αν ήθελα στρήτ μηχανάκι , άνετο στην πόλη και το ταξίδι, αξιόπιστο, γρήγορο και στριφτερό, με 7.000 ευρά δεν θα έπαιρνα στρώμα αλλά Fazer.
    Είναι πιο ευέλικτο στην πόλη, πιο άνετο στο ταξίδι λόγω θέσης οδήγησης και κυρίως λόγω αεροδυναμικής, πιο στριφτερό , πιο ελαφρύ και κυρίως ποοοοοολύ πιο γρήγορο.
    Αν ήθελα on-off, στα 7 χιλιάρικα , το ΤΑ είναι ακόμα μονόδρομος.

    ΥΓ: Πληροφοριακά, εγώ καβαλάω Hornet και ΤΤ 250, καμιά προτίμηση σε μάρκες.

  4. #64
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
    ΧΑΧΑΧΑ! Γέλασα και σήμερα.

    Μ' αρέσουν :

    1) Όσοι θεωρούν on-off το στρώμα με 17αρες χυτές ζάντες. Το fazer φοράει ίδιες ζάντες αλλά πάει καλλίτερα χώμα γιατί έχει χαμηλότερη σέλα. Κι αυτό on-off είναι.

    2) Όσοι θεωρούν ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ τον ψεκασμό. Σε όλες αυτές τις φτηνές μηχανές (v-strom,fazer, z750, gsr 600 κλπ) τοποθετούνται και φτηνοί ψεκασμοί, πολύ κατώτεροι από τα άριστα καρμπυρατέρ της Keihin. Κοιτάξτε όλα τα τεστ των μεσαίων στρητ. Όλα έχουν προβληματικούς ψεκασμούς, με αποτέλεσμα να επιπλέει το χόρνετ με τα καρμπυρατέρ. Ειδικά το σουτζούκι το κρίνουν έλληνες και Άγγλοι , επικίνδυνο.

    ΤΟ ΣΤΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ STREET, αλλά με εμφάνιση mega on-off.

    Το ίδιο ακριβώς δίλλημα υπήρχε πριν από 10 χρόνια μεταξύ TDM 850 και Africa. Aυτοί που πραγματικά χρειάζονται τις off δυνατότητες του Africa είναι ΛΙΓΟΙ.
    Έτσι και σήμερα , αυτοί που χρειάζονται το ΤΑ είναι ΛΙΓΟΙ.

    ΥΓ: Προσωπικά δεν θα έπαιρνα κανένα απ'τα δυο γιατί είναι βαριά, πελώρια, ψόφια, με αεροδυναμική περιπτέρου (για τολμήστε να κάνετε ταξίδι με το στρώμα , χωρίς να πέσετε κάτω απ'τα 160 για να δείτε τι θα πει στροβιλισμός).
    ΥΓ2: Βρε άντε παρτε από ένα fazer και αφήστε αυτό το στρώμα, το Varadero του πτωχού
    δεν εχω αποψη(και δε μου καιγεται καρφι) για ολα οσα λες για τα on-off... αλλα μιας και το ανεφερες.... ο ψεκασμος στο Ζ750 ειναι KEIHIN BY THE WAY και δεν ειναι καθολου φτηνος , δουλευει μιααααααα χαραααααααααα και κανενα Hornet δε στεκεται διπλα του

    αυτα συνεχιστε

  5. #65
    Κακο σκυλι ψωφο δεν εχει! Το avatar του/της Vezouvios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
    ΧΑΧΑΧΑ! Γέλασα και σήμερα.

    Μ' αρέσουν :

    1) Όσοι θεωρούν on-off το στρώμα με 17αρες χυτές ζάντες. Το fazer φοράει ίδιες ζάντες αλλά πάει καλλίτερα χώμα γιατί έχει χαμηλότερη σέλα. Κι αυτό on-off είναι.

    2) Όσοι θεωρούν ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ τον ψεκασμό. Σε όλες αυτές τις φτηνές μηχανές (v-strom,fazer, z750, gsr 600 κλπ) τοποθετούνται και φτηνοί ψεκασμοί, πολύ κατώτεροι από τα άριστα καρμπυρατέρ της Keihin. Κοιτάξτε όλα τα τεστ των μεσαίων στρητ. Όλα έχουν προβληματικούς ψεκασμούς, με αποτέλεσμα να επιπλέει το χόρνετ με τα καρμπυρατέρ. Ειδικά το σουτζούκι το κρίνουν έλληνες και Άγγλοι , επικίνδυνο.

    ΤΟ ΣΤΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ STREET, αλλά με εμφάνιση mega on-off.

    Το ίδιο ακριβώς δίλλημα υπήρχε πριν από 10 χρόνια μεταξύ TDM 850 και Africa. Aυτοί που πραγματικά χρειάζονται τις off δυνατότητες του Africa είναι ΛΙΓΟΙ.
    Έτσι και σήμερα , αυτοί που χρειάζονται το ΤΑ είναι ΛΙΓΟΙ.

    ΥΓ: Προσωπικά δεν θα έπαιρνα κανένα απ'τα δυο γιατί είναι βαριά, πελώρια, ψόφια, με αεροδυναμική περιπτέρου (για τολμήστε να κάνετε ταξίδι με το στρώμα , χωρίς να πέσετε κάτω απ'τα 160 για να δείτε τι θα πει στροβιλισμός).
    ΥΓ2: Βρε άντε παρτε από ένα fazer και αφήστε αυτό το στρώμα, το Varadero του πτωχού
    Ωπα ρε φιλαρακο,,,ολο αυτο το συμπερασμα μονος το εβγαλες,η χρειαστηκες και βοηθεια??


    1) Όσοι θεωρούν on-off το στρώμα με 17αρες χυτές ζάντες. Το fazer φοράει ίδιες ζάντες αλλά πάει καλλίτερα χώμα γιατί έχει χαμηλότερη σέλα. Κι αυτό on-off είναι.

    Απαντηθηκες απο τον AFTER !!!!


    2) Όσοι θεωρούν ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ τον ψεκασμό. Σε όλες αυτές τις φτηνές μηχανές (v-strom,fazer, z750, gsr 600 κλπ) τοποθετούνται και φτηνοί ψεκασμοί, πολύ κατώτεροι από τα άριστα καρμπυρατέρ της Keihin. Κοιτάξτε όλα τα τεστ των μεσαίων στρητ. Όλα έχουν προβληματικούς ψεκασμούς, με αποτέλεσμα να επιπλέει το χόρνετ με τα καρμπυρατέρ. Ειδικά το σουτζούκι το κρίνουν έλληνες και Άγγλοι , επικίνδυνο.

    και παλι απαντηθηκες ευστοχα απο τον AFTER!!

    ΥΓ: Προσωπικά δεν θα έπαιρνα κανένα απ'τα δυο γιατί είναι βαριά, πελώρια, ψόφια, με αεροδυναμική περιπτέρου (για τολμήστε να κάνετε ταξίδι με το στρώμα , χωρίς να πέσετε κάτω απ'τα 160 για να δείτε τι θα πει στροβιλισμός).

    Eπειδη εχω και 42000 Χλμ με το στρωμα,,,μπορεις σε παρακαλω να μου πεις και αλλα περι στροβιλισμου?
    Για βαλε στο fazer βαλιτσες να σε ακουσω!
    Για φορτωσε το φαζερ οπως το φορτωνω εγω το στρωμα σε ταξιδη,να δουμε ποιος θα ειναι ανετα και ποιος θα πηγαινει περα δωθε απο τον ανεμο!



    ΥΓ2: Βρε άντε παρτε από ένα fazer και αφήστε αυτό το στρώμα, το Varadero του πτωχού

    Ο καθενας παιρνει αυτο που του αρεσει ,και οσο για αυτο που λες περι varadero του πτωχου ,Σε διαβεβαιω πως εισαι εντελως λαθως!

  6. #66
    Κακο σκυλι ψωφο δεν εχει! Το avatar του/της Vezouvios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
    Ωπα ρε φιλαρακο,,,ολο αυτο το συμπερασμα μονος το εβγαλες,η χρειαστηκες και βοηθεια??


    1) Όσοι θεωρούν on-off το στρώμα με 17αρες χυτές ζάντες. Το fazer φοράει ίδιες ζάντες αλλά πάει καλλίτερα χώμα γιατί έχει χαμηλότερη σέλα. Κι αυτό on-off είναι.

    Απαντηθηκες απο τον AFTER !!!!


    2) Όσοι θεωρούν ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ τον ψεκασμό. Σε όλες αυτές τις φτηνές μηχανές (v-strom,fazer, z750, gsr 600 κλπ) τοποθετούνται και φτηνοί ψεκασμοί, πολύ κατώτεροι από τα άριστα καρμπυρατέρ της Keihin. Κοιτάξτε όλα τα τεστ των μεσαίων στρητ. Όλα έχουν προβληματικούς ψεκασμούς, με αποτέλεσμα να επιπλέει το χόρνετ με τα καρμπυρατέρ. Ειδικά το σουτζούκι το κρίνουν έλληνες και Άγγλοι , επικίνδυνο.

    και παλι απαντηθηκες ευστοχα απο τον AFTER!!

    ΥΓ: Προσωπικά δεν θα έπαιρνα κανένα απ'τα δυο γιατί είναι βαριά, πελώρια, ψόφια, με αεροδυναμική περιπτέρου (για τολμήστε να κάνετε ταξίδι με το στρώμα , χωρίς να πέσετε κάτω απ'τα 160 για να δείτε τι θα πει στροβιλισμός).

    Eπειδη εχω και 42000 Χλμ με το στρωμα,,,μπορεις σε παρακαλω να μου πεις και αλλα περι στροβιλισμου?
    Για βαλε στο fazer βαλιτσες να σε ακουσω!
    Για φορτωσε το φαζερ οπως το φορτωνω εγω το στρωμα σε ταξιδη,να δουμε ποιος θα ειναι ανετα και ποιος θα πηγαινει περα δωθε απο τον ανεμο!



    ΥΓ2: Βρε άντε παρτε από ένα fazer και αφήστε αυτό το στρώμα, το Varadero του πτωχού

    Ο καθενας παιρνει αυτο που του αρεσει ,και οσο για αυτο που λες περι varadero του πτωχου ,Σε διαβεβαιω πως εισαι εντελως λαθως!
    το vstrom 1000 ειναι και αυτο VARADERO TOY ΠΤΩΧΟΥ??

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536

    Κανε την υπερβαση,κανενα απ’τα δυο...

    Φιλε μου καλε,
    κι εγω ειχα αυτο το διλημμα πριν περιπου 5 μηνες,καθως κατοχος TA μτχ,θελοντας ομως κατι πιο δυνατο,μια εκτη ταχυτητα,κοιτουσα λοιπον το strom!!!Καινουργιο μοντελο,65 αλογα,6 σχεσεις,αλλα...τι Γιαννης τι Γιαννακης,θα ειχα 15 χλμ μεγαλυτερη τελικη,ενα design αδιαφορο(εως και ασχημο,αλλα αυτο ειναι και υποκειμενικο)κατι εξατμισεις να κρεμονται απο κατω,και τιποτε αλλο!!!
    Λοιπον,για να μη σε κουραζω,κατεληξα στο LC8 που τα κανει ολα με το ιδιο βαρος του strom,παει παντου και το βασικοτερο,μολις κατεβεις απο πανω του εχεις ενα χαμογελο σα του τζοκερ στο Batman!!!
    Ενας χρονος επιπλεον δοσεις ειναι ...
    σκεψου το
    η οδηγησε το
    αξιζει...
    ...cause the place seems still alive...

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536

    Και για να προλαβω...

    ...τους φιλους V-stromακηδες,δεν εχω κατι με το μηχανακι,σκεφτομουν να το αγορασω,απλα δε βλεπω στη πραξη πως ειναι πολυ διαφορετικο,ειναι ενα λιγο πιο γρηγορο ΤΑ,με σιγουρα μικροτερες δυνατοτητες στο χωμα!
    Το ΤΑ παντως με ειχε βγαλει σε μια δυσκολη βολτα στη Παρνηθα...
    ...cause the place seems still alive...

  9. #69

    Re: Κανε την υπερβαση,κανενα απ’τα δυο...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
    Φιλε μου καλε,
    κι εγω ειχα αυτο το διλημμα πριν περιπου 5 μηνες,καθως κατοχος TA μτχ,θελοντας ομως κατι πιο δυνατο,μια εκτη ταχυτητα,κοιτουσα λοιπον το strom!!!Καινουργιο μοντελο,65 αλογα,6 σχεσεις,αλλα...τι Γιαννης τι Γιαννακης,θα ειχα 15 χλμ μεγαλυτερη τελικη,ενα design αδιαφορο(εως και ασχημο,αλλα αυτο ειναι και υποκειμενικο)κατι εξατμισεις να κρεμονται απο κατω,και τιποτε αλλο!!!
    Λοιπον,για να μη σε κουραζω,κατεληξα στο LC8 που τα κανει ολα με το ιδιο βαρος του strom,παει παντου και το βασικοτερο,μολις κατεβεις απο πανω του εχεις ενα χαμογελο σα του τζοκερ στο Batman!!!
    Ενας χρονος επιπλεον δοσεις ειναι ...
    σκεψου το
    η οδηγησε το
    αξιζει...
    Μαιστα...
    7000? το ενα 14000? το αλλο....

    Λιγο πιο γρηγορο translap?!!!!

    Το πλαισιο?
    Το κρατημα?
    Η προστασια απο τον αερα?
    Τα φρενα?

    Αλλα και παλι..
    Λιγο πιο γρηγορο?
    Ειναι σαν να τα στηνει χελωνα με λαγο(και οχι, εδω δεν κερδιζει η χελωνα)

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    7000? το ενα 14000? το αλλο....
    7500 το ενα,11000 το αλλο(προσφορα ’05),αξιζει το παραπανω εκατομμυριακι!

    Λιγο πιο γρηγορο translap?!!!!
    Ναι,ξεχασα,ειναι και το μηδεν 0-100,μην ξεχνιεστε ομως,δε μιλαμε για ΖΧ-10 R...

    Το πλαισιο?
    Το κρατημα?
    Η προστασια απο τον αερα?
    Τα φρενα?
    Ναι,καλο πακετακι ειναι,δεν ειπαμε κατι αντιθετο...

    Ειναι σαν να τα στηνει χελωνα με λαγο(και οχι, εδω δεν κερδιζει η χελωνα)
    Εδω στοπ,αδικεις το ΤΑ,ειπαμε απ’την αρχη πως ειναι πιο γρηγορο το strom,εξαλλου στη δυσκολη το ΤΑ την κοβει κι απο κανα χωματοδρομο πολυ πιο ευκολα...

    Γιατι δε μιλαει κανεις για τους κραδασμους;;;;
    Εχει οδηγησει κανεις το 1000;;;Ισως εκει θυμιζει λιγο ΚΤΜ...
    ...cause the place seems still alive...

  11. #71
    Ενός φίλου που οδήγησα (Strom) δεν μου φάνηκε και γρήγορο (Οκ μπορεί να είναι πιο γρήγορο από το ΤΑ, αλλά δεν είναι γρήγορο). Γενικότερα δεν μου 'αρεσε το μοτέρ που δεν είχε καμμία προσωπικότητα.
    Τεσπα αυτά είναι προσωπικά γούστα.

    Αυτό που δεν παιζόταν με τίποτα όμως ήταν η θέση οδήγησης. Αυτό δεν ήταν μηχανάκι ήταν πολυθρόνα με ένα απερίγραπτο τιμόνι. Μην πει κανείς ότι έχω συνηθίσει από το ΧΧ, καραχωματερές καταβολές έχω. Με αυτό το πράμα αμφιβάλλω αν κάποιος έχει τον παραμικρό έλεγχο του μπροστινού σε γλύστρημα-μπλοκάρισμα.

    Οι κάτοχοι μην βιαστείτε να απαντήσετε, μάλλον το έχετε συνηθίσει. Δυστυχώς δεν νομίζω να βελτιώνονται πολύ τα πράγματα με αλλαγή τιμονιού, αν κάποιος το δοκίμασε θα με ενδιέφερε η γνώμη του. Φίλος με 1000 (που δεν πρέπει να είναι ακριβώς ίδιο εργονομικά) το άλλαξε αλλά παρασύρθηκε και έβαλε πολύ πλατύ (καροτσέρη τράβα).

    Το ΤΑ σίγουρα είναι καλύτερο εργονομικά, αλλά αυτά τα σινεμπλόκ όπου εδράζονται τα καβαλέτα του τιμονιού, ανέκαθεν μου σπάγαν τα νεύρα (οΚ μετά τα 30-40χαω τα ξεχνάς, αλλά στις μανούβρες είναι σαν να έχεις πάρκινσον).

    Πάντως εν μέρει συμφωνώ με τον 950dim. To KTM είναι οδηγοκεντρικό μηχανάκι (τόσο όσον αφορά τον οδηγό όσο και την οδήγηση), εάν όμως δεν είναι δυνατή η επιλογή του λόγω κόστους, δυστυχώς (για πραγματικό ψευτοεντούρο) μας μένει μόνο το ΧΤ.

    Κοιτάξτε και το συγκριτικό στο τελευταίο 0-300. Νομίζω ότι είναι από τις -οχι πολύ συχνές- περιπτώσεις που κάποιο περιοδικό τα λέει όπως είναι.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536

    Κανε την υπερβαση λεμε...

    Κι εγω λοιπον σκεφτομουν να παρω κατι με 7-8000 ευρα,να κανω τη δουλεια μου,καμια βολτα,να πηγαινει και σε κανα νησακι,ηθελα να εχει και το γκαζι του,και ολα κρεμοταν απο το τι παραχωρηση θα κανω...Ταχυτητα η Ανεση;;;
    Εφθασα πολυ κοντα και στο CBR 600 F,μη αρκουμενος στα γκαζια του ΤΑ(η του strom),προσπερασα ομως χαρη σε ενα και μονο κινητρο:Οδηλικη Απολαυση
    Ειχα οδηγησει (φιλε Σωτο και ενα ΧΧ) φιλου μα δεν θα το αντεχα για καθημερινη χρηση(εχω το 950 3½ μηνες και και εχω 4300 χλμ και χωρις να το παρω μαζι μου στις διακοπες λογω περιστασεων)
    ετσι παραχωρησα λιγο την ποσοτικη οδηγηση με τα απολυτα νουμερα τελικης προς χαρη της ποιοτικοτερης οδηγησης(καντε ενα τεστ ride ρε παιδια),δεν θα ξεχασω ποτε την αισθηση της πρωτης βολτας,ελαφρυ τιμονι,bucket θεση οδηγησης,πριονοτος ηχος κινητηρα,αισθηση οτι το μηχανακι το εχεις χρονια!
    Εξαλλου οτι δινει η αγορα after market τα εχει ολα μαμα:σωληνακια υψηλης,WP αναρτηση,brembo φρενα,renthal τιμονι,ε,δε θελεις κανα δυο χιλιαδες να τα βαλεις αυτα ;;;
    Κυνηγας και κανα TDM αν σου τη δωσει...δε μιλαω για τα Varadero...
    ανοιγω νεο θεμα ε;;;;
    Συγχωρηστε με,ειναι η επαρση του νεαρου...
    ...cause the place seems still alive...

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536

    ΞΕΧΑΣΑ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ....

    ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΧΕΙ ΙΔΙΟ ΤΟ V-STROM ΜΕ ΤΟ 950 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥΣ,ΧΑΧΑ ΚΑΛΟ Ε;
    ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ,650 ΜΕ ΒΑΡΟΣ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟΥ 1000...
    ...cause the place seems still alive...

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Ωχ παρασυρθηκα,εγινα πολυ spammer
    Συγχωρηστε με
    ...cause the place seems still alive...

  15. #75
    Είμαι του βορία ο γίος Το avatar του/της hades_team
    Εγγραφή
    17/08/2006
    Μηνύματα
    37

    TA/STORM

    παιδια χωμα χωμα αν ειναι να παρω μια μηχανη σε στυλ ΤΑ/η VST/το κρητηριο μου θα ειναι να πηγενει και στο χωμα και αν θελησω αλογα και ιπο τοτε θα παρω ενα fazer η τελως παντων κατι αλλο σε αυτο το στυλ.
    αυτη τη στιγμη εχω Τ/Α και το πηρα χωρις να το σκεφτω καθολου και ο μονος λογος ηταν οτι ειναι αν οχι το μοναδικο απο τα λιγα της αγορας που αυτην την στιγμη παει χωμα ,\
    δεν θυσιαζω με τιποτα την ευχαριστιση που μου δινουν τα ξεφωτα και τα χωματεινα μονοπατια
    και οσο για ταξιδια το εχω δυο μηνες και εχω κανει 6000χ χιλ και συνεχιζω.
    ταξιδευει ανετωτα με 140/στο κοντερ τωρα ναι οσο αφορα στην καταναλωση ειναι ρουφηχτρα οταν το δινεις αλλα ενταξει δεν μπορουμε να τα εχουμε και ολα δικα μας..ΑΝ η honda ανανεωση συντομα και βγαλει νεο ΤΑ θα το σκεφτω πολλη να το αλλαξω αν το βγαλει styl vstrom δηλαδη καθαρω στρεετ.
    του χρονου γεροι να ειμαστε και πανω απο ολα ορθιοι σχεδιαζω ταξιδη οδικος με την Τ/Α ιταλια και απο εκει οπου βγει εχω αλλαξει 14 μοτο ειναι η πρωτη φορα που αποφασιζω τοσο μεγαλο ταξιδη με μοτο και η αληθεια ειναι οτι εχω πληρη εμπιστοσυνη στη μοτοσυκλετα μου για αυτο και το κανω οχι οτι τα αλλα που ειχα δεν πηγεναν...... η ιπποδυναμη ειναι καλη τα στροφιλικια ειναι καλα αλλα τιποτα δεν μετραει απο αυτα αν δεν εχεις καλη παρεα και αρκετο τσιπουρο ....... σοφα λογια...

Σελίδα 5 από 22 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ..εσεις τι θα διαλεγατε??
    από trelokefaloitis στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2012, 16:40
  2. Transalp 650 ή V-STROM 650 εσείς τι θα αγοράζατε?
    από giannhse στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2006, 15:11
  3. Εσεις τι θα παραγγειλετε;;;;
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2005, 10:05
  4. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 01:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF