Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 58

Θέμα: Εξοπλισμός camping...

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200

    Εξοπλισμός camping...

    Θα μπω κατευθείαν στο θέμα.Ερωτώ λοιπόν.

    Ποια πράγματα είναι απαραίτητα ώστε να μείνεις σε σκηνή?

    Το καλοκαίρι πήρα μια μικρή γεύση.Και είδα π.χ ότι για 2 άτομα καλό είναι να πάρεις σκηνή για 3 ή 4 άτομα ώστε να είναι άνετα αλλά και να χωράνε όλα τα πράγματα μέσα στην σκηνή.Υπάρχουν διαφορετικά είδη σκηνών?Και ποιο είναι καλύτερο και γιατί?Τι να προσέξω?
    Το άλλο που είδα είναι ότι απαραίτητα είναι και τα 2 στρώματα ώστε να κοιμάσαι κυριλέ.Χρειάζεται και μια τρόμπα ώστε να τα φουσκώνεις.Μία λάμπα είναι απαραίτητη.Sleeping bag.

    Από εκεί και πέρα τι άλλο χρειάζεται?Είχα πάει σε ένα μαγαζί το καλοκαίρι με τον capo και είχε πάρα μα πάρα πολλά που δεν φανταζόμουν ότι υπήρχαν.Αν μείνεις αρκετές μέρες θα χρειαστείς να πλύνεις ρούχα,ίσως να μαγειρέψεις κτλ κτλ.Δεν μιλάω μόνο για οργανωμένο camping αλλά και ξεκάρφωτα.

    Απλά επειδή σκέφτομαι να εξοπλιστώ θα ήθελα όποιος γνωρίζει να με κατατοπίσει περαιτέρω.Ώστε να αγοράσω χρήσιμα και καλά πράγματα και μην το μετανοιώνω.Και αν μπορεί να αναφέρει και το συνολικό κόστος.

  2. #2
    Κουφάλογες Γριές!!!! Το avatar του/της kapeos
    Εγγραφή
    16/05/2002
    Μηνύματα
    260

    Εγώ θα σου πω για την σκηνή

    γιατί το μεγαλύτερο διαστημα που εχω κανει καμπινγκ ε΄΄ιναι μια εβδομάδα.
    Να αγοράσεις σκήνη αν στέκεις οικονομικα, μια επώνυμη μια διπλή πόρτα για να αερίζεται (και με παραθυράκι αν γίνεται) και το πιο συμαντικό να έχει και από τις δύο πόρτες ύφασμα για προστασία από τα κουνούπια (βλέπε μπουμπουνίερες). εννοήται βέβαια διπλό υφασμα σε κάθε πόρτα. Ένα αδιάβροχο και ένα για κουνούπια. Πρόσεχε το κάτω μέρος της κάθε εισόδου να απέχει από το έδαφος τουλάχιστον 15-20 πόντους ώστε σε περίπτωση πλημμήρας να μην μπουν τα λασπόνερα μέσα.
    Πάντως κάθε φορά που κάνεις κάμπινγ ανακαλύπτεις οτι χρεάζεσαι και άλλα πράγματα. Τωρα αν μου λες σλίπιμπανγ και φουσκωτα στρώματα, σημαίνει ότι τα κουβαλάς με αυτοκίνητο και άρα έχεις τον απαιτούμενο χώρο και για άλλες ανέσεις αν όχι και πας να το κάνει με μοτο, ξέχνα τις "πολλές" ανέσεις.
    Ελπίζω να σε βοήθησα στο θέμα τις σκήνής.

    ΥΓ Το μεγάλο μειονέκτημα είναι τα ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ.Μην ξεχάσεις ένα καλό και μικρό φακό.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200

    Re: Εγώ θα σου πω για την σκηνή

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimikap
    Τωρα αν μου λες σλίπιμπανγ και φουσκωτα στρώματα, σημαίνει ότι τα κουβαλάς με αυτοκίνητο και άρα έχεις τον απαιτούμενο χώρο και για άλλες ανέσεις αν όχι και πας να το κάνει με μοτο, ξέχνα τις "πολλές" ανέσεις.
    Και εγώ αν δεν το έβλεπα έτσι θα πίστευα.Ότι όλα αυτά πιάνουν πολύ χώρο.Αλλά δεν πιάνουν.Τα στρώματα είναι σε κουτιά μεγέθους πρώτων βοηθειών.τόσο μικρά.Η σκηνή επίσης όπως θα ξέρεις δεν πιάνει καθόλου χώρο έτσι διπλωμένη όπως είναι.Τα sleeping bag πιάνουν κάπως μεγάλο χώρο αλλά μην ξεχνάς ότι είναι μαλακά οπότε τα πιέζεις αρκετά ώστε να μειωθεί ο όγκος τους.Στην τελική ίσως τα sleeping bag να μην είναι και τόσο απαραίτητα το καλοκαιράκι.Εδώ ο άλλος το καλοκαίρι είχε πάρει τραπέζι και ένα καρεκλάκι.Με μοτό πάντα.Μεγάλη σημασία έχει το πως θα τα φορτώσεις.Αλλά όπως και να έχει δεν μπορείς να πάρεις τα πάντα.Πόσο μάλλον όταν είσαι διπλός.

  4. #4
    ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΧΑΛΗ ,ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ..!!!

    ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΚΩΛΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΟΥΜΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΩ CAMPING (FREE) ΕΔΩ ΚΑΙ 25 ΧΡΟΝΙΑ ..!!

    ΑΝΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.....ΞΕΚΟΥΒΑΛΑ....ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΧ ???

    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  5. #5
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    MIXALH...

    MH PAS APO KEI POY SOY LEEI O THANASHS...


    THA KATALHXEIS NA PAREIS KAI DEYTERH SKHNH.....GIA NA TH GEMISEIS ....MPYRES..

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2003
    Μηνύματα
    199

    Re: Re: Εγώ θα σου πω για την σκηνή

    Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly
    Εδώ ο άλλος το καλοκαίρι είχε πάρει τραπέζι και ένα καρεκλάκι.



    Μα για όνομα.....οταν πας εκδρομή, και δει camping, γιατι πρεπει να παιρνεις και το σπιτι σου μαζι...


    Τα εντελώς απαραίτητα είναι

    1.Μια καλη σκηνή όπου θα ειναι και αδιαβροχη
    2.Ενα ή δυο sleeping bags
    3.Ενας καλος φακός για το βραδυ
    www.copacampagnia.gr

  7. #7

    Re: MIXALH...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    MH PAS APO KEI POY SOY LEEI O THANASHS...


    THA KATALHXEIS NA PAREIS KAI DEYTERH SKHNH.....GIA NA TH GEMISEIS ....MPYRES..


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  8. #8
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403

    Re: MIXALH...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    MH PAS APO KEI POY SOY LEEI O THANASHS...


    THA KATALHXEIS NA PAREIS KAI DEYTERH SKHNH.....GIA NA TH GEMISEIS ....MPYRES..

    AXAXAAAXXXΑΑΑ!!!!!
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  9. #9
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302

    Thumbs up re mike

    Μια πρόταση : πέρνα από το πρατήριο Polo στην Αμφιθέας, έχει πάρα πολύ μεγάλη ποικιλία (camping – ορειβατικά – ενδύματα - αδιάβροχα – gadgets, ότι μπορείς να φανταστείς) και τις ποιο καλές τιμές που έχω δει στην αγορά.
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200

    Re: Re: Re: Εγώ θα σου πω για την σκηνή

    Αρχικά δημιουργήθηκε από almalibera


    Μα για όνομα.....οταν πας εκδρομή, και δει camping, γιατι πρεπει να παιρνεις και το σπιτι σου μαζι...


    Τα εντελώς απαραίτητα είναι

    1.Μια καλη σκηνή όπου θα ειναι και αδιαβροχη
    2.Ενα ή δυο sleeping bags
    3.Ενας καλος φακός για το βραδυ
    Μάλιστα!Πολύ όμορφα ακούγονται.Εκτύπωσε το μόνο για να το θυμάσαι. Επειδή μαζί θα πάμε. Φαντάζομαι για να λες την άποψη σου έχεις πάει camping.Που σημαίνει ότι δεν σε ενοχλεί να κοιμάσαι κάτω χωρίς στρώμα κοιμάσαι μια χαρά.Έτσι? Οπότε τα στρώματα δεν χρειάζονται.Απλά εσύ βάζεις το sleeping bag ξερά κάτω στην σκηνή και κοιμάσαι...
    Ή δεν είναι απαραίτητο ένα γκαζάκι ώστε να φτιάξεις ένα καφέ ή κάτι τέλος πάντων ή να φτιάξεις φαγητό π.χ.
    Ή δεν είναι απαραίτητο να μπορείς να κρατήσεις κρύο το νερό που θα πίνεις.
    Αν θέλεις να μαγειρέψεις?Που θα φας?Που θα μαγειρέψεις?Καλά είναι αν είσαι σε οργανωμένο camping και έχει εστιατόριο μέσα.Αλλιώς?Παρατάς την σκηνή και τρέχεις στην κοντινότερη ταβέρνα?
    Και ίσως υπάρχουν και άλλα που δεν μου έρχονται στο μυαλό.Όλα αυτά που ανέφερα πιο πάνω για μένα είναι απαραίτητα.Και δεν είναι άχρηστα πράγματα κατ εμέ.Και ούτε πιάνουν ΤΟΝ χώρο.Αν δεν είχα δει τα παιδιά το καλοκαίρι δεν θα μίλαγα για όλα αυτά.Γιατί δεν θα ήξερα πόσο χρειάζονται.

    Δεν κατάλαβα που είδες να μιλάω για όλο το σπίτι.Τώρα αν εννοείς για το τραπεζάκι και το καρεκλάκι όντως ακούγονται κάπως.Αλλά είναι ειδικά για camping.Δεν πιάνουν τόσο πολύ χώρο όσο φαντάζεσαι.Και δεν είπα ότι είναι απαραίτητα.Μην τρελλαθούμε.Απλά μπορούσε να τα πάρει ο άλλος και τα πήρε.Και όλοι μας γλυκοκοιτάγαμε την καρεκλίτσα.

    Για camping μιλάμε!Σίγουρα δεν μπορείς να έχεις τις ανέσεις ενός σπιτιού αλλά υπάρχουν αρκετά πραγματάκια που κάνουν την διαμονή πολύ εύκολη και άνετη.Και που πολλές φορές είναι απαραίτητα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/06/2002
    Μηνύματα
    200
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
    ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΧΑΛΗ ,ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ..!!!

    ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΚΩΛΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΟΥΜΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΩ CAMPING (FREE) ΕΔΩ ΚΑΙ 25 ΧΡΟΝΙΑ ..!!

    ΑΝΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.....ΞΕΚΟΥΒΑΛΑ....ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΧ ???

    Θανάση στείλε μου ρε συ πάλι με ΠΜ την διέυθυνση σου και κάνα τηλέφωνο και που κοντά είσαι.Από Κορυδαλλό θα έρθω οπότε κατατόπισε με πως θα ρθω!

    Αυτή την εβδομάδα θα τα πούμε σίγουρα!!! Το πιθανότερο αύριο αλλά θα δούμε!Έχε υπόψιν σου ότι θα πλύνουμε και το ΧΧ.Έχει πολύ πράμα πάνω του!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2003
    Μηνύματα
    199

    Re: Re: Re: Re: Εγώ θα σου πω για την σκηνή

    Αρχικά δημιουργήθηκε από bikersonly
    Μάλιστα!Πολύ όμορφα ακούγονται.Εκτύπωσε το μόνο για να το θυμάσαι. Επειδή μαζί θα πάμε. Φαντάζομαι για να λες την άποψη σου έχεις πάει camping.Που σημαίνει ότι δεν σε ενοχλεί να κοιμάσαι κάτω χωρίς στρώμα κοιμάσαι μια χαρά.Έτσι? Οπότε τα στρώματα δεν χρειάζονται.Απλά εσύ βάζεις το sleeping bag ξερά κάτω στην σκηνή και κοιμάσαι...

    Ή δεν είναι απαραίτητο ένα γκαζάκι ώστε να φτιάξεις ένα καφέ ή κάτι τέλος πάντων ή να φτιάξεις φαγητό π.χ.
    Ή δεν είναι απαραίτητο να μπορείς να κρατήσεις κρύο το νερό που θα πίνεις.

    Αν θέλεις να μαγειρέψεις?Που θα φας?Που θα μαγειρέψεις?Καλά είναι αν είσαι σε οργανωμένο camping και έχει εστιατόριο μέσα.Αλλιώς?Παρατάς την σκηνή και τρέχεις στην κοντινότερη ταβέρνα?
    Αν και δεν μ'αρεσει το camping προσωπικα (ευχαριστω που με ρωτησες) οσες φορες εχω παει δεν εχω μεινει για πολλες μερες, μεχρι 3 δηλαδή 2 διανυκτερεύσεις.

    Για 3 μερες δεν πεθανε κανεις! Και ας ειχαμε μια σκηνή, sleeping bags μαγιω και πετσέτες!
    Και οσες φορες εχω κανει ειναι σε οργανωμενο με WC, ντουζιερες κλπ.
    Το πρωι που με το καλο ξυπνουσαμε πηγαινανε 2 στο φουρνο με τις μοτο και φερνανε πρωινο, νερα κλπ και ο,τι αλλο χρειαζοταν. Και αν πεινουσαμε ναι πηγαιναμε σε ενα ταβερνακι.

    Αυτα μου αρκουν!

    Τωρα αυτα που λες περι μαγειρικής...τί να πω...ποτε δεν έχει χρειαστει να μαγειρεψω στις στις εκδρομες μου..

    χαχαχα! Με φανταζεσαι εμενα στην σκηνη να εχω και τις κατσαρολες μου ή μηπως τα ταπερ της μαμας και να τα χω βαλει πανω στο γκαζακι να τα ζεσταινω.....αχαχαχαχαχα:rotflmao: ωχ...βαγγελιστρα μου γελιο!!!!!!!


    Και αν τελος παντων βρε Μιχαλη μου θελεις καρεκλιτσες, τραπεζακια, καφεδες κλπ...υπαρχουν και ξενοδοχεια!!!
    www.copacampagnia.gr

  13. #13
    μμμμμμμμμμμμμμ!!!!! Το avatar του/της petridist
    Εγγραφή
    20/05/2003
    Μηνύματα
    446

    Talking χεχεεχ

    εγώ bikers θα προτείνω να πάρεις ένα τροχόσπιτο, να δέσεις το ΧΧ πίσω και πας όπου θες πολύ άνετα

    Και λίγο πιο σοβαρά τώρα... αν μιλάμε για ελεύθερο καμπιγκ με μοτο κάπου στην ερημιά... μόνο για δυο-τρεις μέρες με τα βασικά (μέχρι να μην αντέχεις τη φαγούρα απο το αλάτι) και για φαι ένας με τη μοτο πάει και το φέρνει... εγώ δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο..

    Ενώ σε οργανωμένο.. με τα βασικά κάθεσαι και ένα μήνα άνετα!

    Πήγα περισυ σε καμπιγκ οργανωμενο με μια σκηνή, δυο φουσκωτα στρώματα με τρόμπα, εννοείται όχι sleeping bag.. μόνο 1 σεντόνι είχαμε.. και τα ρούχα μας.. και ξεχάσαμε το φακό αλλά είχε αρκετο φως στο καμπιγκ...

    βέβαια μιλάμε πάντα για τριβάλιτσο έτσι?? (αν είναι μία μοτό με δύο άτομα)
    Μια μέρα παιδιά μου....,, μου φέρνουν ένα κομμάτι τιτάνιο ναααααααα!!!! Τι να το κάνω σκέφτομαι????????


    FZ6 RULEZ!!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2003
    Μηνύματα
    199

    Thumbs up Re: χεχεεχ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist
    εγώ bikers θα προτείνω να πάρεις ένα τροχόσπιτο, να δέσεις το ΧΧ πίσω και πας όπου θες πολύ άνετα

    Και λίγο πιο σοβαρά τώρα... αν μιλάμε για ελεύθερο καμπιγκ με μοτο κάπου στην ερημιά... μόνο για δυο-τρεις μέρες με τα βασικά (μέχρι να μην αντέχεις τη φαγούρα απο το αλάτι) και για φαι ένας με τη μοτο πάει και το φέρνει... εγώ δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο..

    Ενώ σε οργανωμένο.. με τα βασικά κάθεσαι και ένα μήνα άνετα!

    Πήγα περισυ σε καμπιγκ οργανωμενο με μια σκηνή, δυο φουσκωτα στρώματα με τρόμπα, εννοείται όχι sleeping bag.. μόνο 1 σεντόνι είχαμε.. και τα ρούχα μας.. και ξεχάσαμε το φακό αλλά είχε αρκετο φως στο καμπιγκ...

    βέβαια μιλάμε πάντα για τριβάλιτσο έτσι?? (αν είναι μία μοτό με δύο άτομα)
    Πες τα βρε Θοδωρη γιατι ορισμενοι γελανε με αυτα που λεω....


    Λιγα και βασικα πραγματα χρειαζονται.

    Και μετα το παιζουν άνθρωποι της φυσης...
    www.copacampagnia.gr

  15. #15
    Νέο μέλος Το avatar του/της dep
    Εγγραφή
    03/05/2004
    Μηνύματα
    15
    βασικά πάρε και ένα στρώμα φουσκωτό για να μην κοιμάσαι στα βότσαλα και σηκωθείς το πρωϊ
    Έκλαιγα επειδή δεν είχα παπούτσια,
    ώσπου είδα κάποιον που δεν είχε πόδια.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Camping και βρεγμένος εξοπλισμός
    από Kosak στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2014, 20:33
  2. εξοπλισμος
    από ruyjin στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2005, 00:04
  3. camping ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΙΕΣ
    από bamboozler στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 09:54
  4. Εξοπλισμος εκτος ρουχων-κρανων
    από Giannis_L στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2005, 22:31
  5. POLO για Camping ..
    από jimbar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2005, 22:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF