Σελίδα 20 από 38 ΠρώτοΠρώτο ... 10151617181920212223242530 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 286 έως 300 από 557

Θέμα: Πολεμικές Τέχνες

  1. #286
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της super_toto
    Εγγραφή
    01/03/2006
    Μηνύματα
    349
    Αρχικά δημιουργήθηκε από antsoar
    Και όμως συμβαίνει, και τότε μπαίνεις σε ένα mode που δεν μπορείς να το περιγράψεις.

    Το να βρεθείς εγκλωβισμένος απέναντι σε κάποιον αντίπαλο που σου επιτίθεται χωρίς να έχεις την

    επιλογή να φύγεις, είναι μια εμπειρία που δεν ξεχνάς ποτέ!
    Δεν λέω ότι δεν μπορεί να συμβεί, λέω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις έχεις την επιλογή είτε να φύγεις, είτε να αποφύγεις τον καβγα με ρίχνοντας λίγο τον εγωισμό σου.

    Αν τώρα πέσεις στην περίπτωση να στην πέσει κάποιος ο οποίος έχει αυτοσκοπό το να ρίξει ξύλο, και σε εγκλωβίσει, ε τότε αναγκαστικά θα εμπλακείς.
    Προσωπικά δεν έχω εμπλακεί σε ξύλο ποτέ στη ζωή μου εκτός αθλητικών πλαισίων, γιατί απλά το απέφευγα. Μιά φορά μονο όταν ήμουν πολυ πιτσιρικάς δέχτηκα επίθεση εγώ και ένας φίλος μου από κάποιους που προφανώς κάτι άσχημο ήθελαν από μας , χωρις να μας αφήσουν περιθώρια να το συζητήσουμε ή να φύγουμε. Αυτό που έγινε ήταν να γίνουμε ένα κουβάρι για λίγα δευτερόλεπτα και μετά τρεχάτε ποδαράκια μου. Και έτσι την βγάλαμε καθαρή.
    ....ξάπλωσε τ' ανάσκελα και χύθηκαν οι μυαλοί του στις πέτρες.

  2. #287
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
    Tι εκανες ITF η WTF?
    Εμενα μετα απο 10 χρονια σε αγωνιστικο ταεκβοντο με βοηθησε πολυ το Kick Boxing το οποιο και θα προτεινα...
    Εχεις τα ποδια ετοιμα και απλα φτιαχνεις τα χερια...
    Επειδη ομως σαν striking αθληματα οι λαβες ηταν ανυπαρκτες,τη λυση εδωσε το Jiu Jitsu...
    Αντοχη,αντιληψη,αμεσοτητα και ταχυτητα απ΄τα δυο πρωτα,ελεγχος,υποταγη και πραγματικη αυτοαμυνα απ΄το τελευταιο!!!
    Η εννοια Εκπαιδευτης ειναι πολυ δυσκολη και παρεξηγημενη...Τα περισσοτερα γυμναστηρια(μια που ειναι και της μοδας τωρα) βαζουν ενα πιτσιρικα με μαυρη και 2-3 αγωνες να διδασκει...
    Επελεξε καποιον που προερχεται απ΄το αθλημα και εχει αγωνιστικη εμπειρια...
    Π.χ...
    Μαλλιος Γιωργος στη Πανορμου(ΔΑΣΚΑΛΟΣ με ολα κεφαλαια) αξιζουν τα χιλιομετρα!
    Θεοφανους Γιαννης στο Γαλατσι(μηχανη εχεις!!!) επισης...δυνατο παιδι!!
    Ομηρος Νικαιας(γινεται δουλεια απ΄οτι λενε) και διπλα σου!!!
    Καλη συνεχεια στο χωρο...
    Επειδη εκανα στην Γερμανια ταε κβον ντο, το ITF και το WTF (what the f..?!) μου ειναι αγνωστες εννοιες ... τι ακριβως σημαινουν?

    Τα ποδια τα εχω οντως ετοιμα κ τα εχω κρατησει σε καλη φορμα παροτι εχω σταματησει εδω κ χρονια, απο την μεση κ πανω ενδιαφερομαι να στρωσω ...

    ειχα παει σε ενα low budget γυμναστηριο που εκανε κ μαθηματα κικ μποξινγκ αλλα εφυγα περισσοτερο γελωντας ...

    Ο ομηρος νικαιας που ακριβως ειναι ? εχεις κανενα τηλ ή κανενα λινκ για περισσοτερες info? ειναι οντως διπλα μου κ θα βολευε !

  3. #288
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
    Επειδη εκανα στην Γερμανια ταε κβον ντο, το ITF και το WTF (what the f..?!) μου ειναι αγνωστες εννοιες ... τι ακριβως σημαινουν?

    Τα ποδια τα εχω οντως ετοιμα κ τα εχω κρατησει σε καλη φορμα παροτι εχω σταματησει εδω κ χρονια, απο την μεση κ πανω ενδιαφερομαι να στρωσω ...

    ειχα παει σε ενα low budget γυμναστηριο που εκανε κ μαθηματα κικ μποξινγκ αλλα εφυγα περισσοτερο γελωντας ...

    Ο ομηρος νικαιας που ακριβως ειναι ? εχεις κανενα τηλ ή κανενα λινκ για περισσοτερες info? ειναι οντως διπλα μου κ θα βολευε !
    ITF International Taekwondo Federation
    WTF World Taekwondo Federation

    Αγωνιστικο το ενα,παραδοσιακο το αλλο...

    Για τσεκαρε αυτο...
    http://www.facebook.com/pages/Nikaia...G/101361304976

    Αλλιως αν θες να παραμεινεις στο αθλημα αλλα να εμπλουτισεις κι αλλες τεχνικες,Γκοτσης Αλεκος στο Χαιδαρι,ειναι Ομοσπονδιακος προπονητης Taekwondo και διδασκει και Hapkido,συνδυασμος TKD και Jiu jutsu...απιστευτος ανθρωπος και προπονητης!!!

    ...cause the place seems still alive...

  4. #289
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Μου χρωστας,τις ετρωγα αμιλητα...
    Να σε κεράσω μπυρίτσα/καφέ ... να περάσει το βαβά... αλλά μόνοι μας χωρίς τα έταιρα ήμιση για να σε πάω στο γνωστό cafe με πισίνα να κάνεις και λίγο μάτι , γιατί θα έχεις πήξει στο γραφείο...χαχαχαχαχα


    Όσον αφορά τις διαφορές WTF - ITF στην πράξη το πρώτο έχει ελάχιστη χρήση χεριών σε σύγκριση με το δεύτερο. Αλλά ουσιαστικά και τα δύο έχουν κίνηση με μόνο μειονέκτημα την μεγάλη βάση ποδιών που δεν είναι και οτι καλύτερο και ρεαλιστικότερο σε πραγματικές συνθήκες. Παρόλα αυτά σου κάνει κάτι τετρακέφαλους-δικέφαλους στα πόδια σωστά κτήνη...

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  5. #290
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Να σε κεράσω μπυρίτσα/καφέ ... να περάσει το βαβά... αλλά μόνοι μας χωρίς τα έταιρα ήμιση για να σε πάω στο γνωστό cafe με πισίνα να κάνεις και λίγο μάτι , γιατί θα έχεις πήξει στο γραφείο...χαχαχαχαχα


    Όσον αφορά τις διαφορές WTF - ITF στην πράξη το πρώτο έχει ελάχιστη χρήση χεριών σε σύγκριση με το δεύτερο. Αλλά ουσιαστικά και τα δύο έχουν κίνηση με μόνο μειονέκτημα την μεγάλη βάση ποδιών που δεν είναι και οτι καλύτερο και ρεαλιστικότερο σε πραγματικές συνθήκες. Παρόλα αυτά σου κάνει κάτι τετρακέφαλους-δικέφαλους στα πόδια σωστά κτήνη...

    Gandalf
    Στανταρ θα πιουμε μπυριτσα εκει που λες...αξιζει!!!

    Λοιπον τελευταια μ΄εχει πιασει κατι με το street fight...εκανα κατι προπονησεις σε φιλο δασκαλο που διδασκει BJJ κι΄εχω αρρωστησει...
    ...cause the place seems still alive...

  6. #291
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
    Λοιπον τελευταια μ΄εχει πιασει κατι με το street fight...εκανα κατι προπονησεις σε φιλο δασκαλο που διδασκει BJJ κι΄εχω αρρωστησει...
    Kυριάρχο στοιχείο της υπόθεσης "πολεμικαί τέχναι" θεωρώ ότι πρέπει να είναι η απαγγίστρωση από την εμμονή. Το αυτό θεωρούν και οι "μεγάλοι" των περισσότερων πολεμικών τεχνών με (τουλάχιστον) ουσιώδες θεωρητικό και ηθικό υπόβαθρο.
    Όμως!
    Εμμονή μπορεί να είναι "θα πάω να μάθω μια τέχνη για να μπορώ να δέρνω".
    Εμμονή μπορεί να είναι "θα πάω να μάθω μια τέχνη για να γίνω καλύτερος άνθρωπος".
    Εμμονή μπορεί να είναι "θα πάω να μάθω μια τέχνη για να μην έχω εμμονές".

    Κοινώς, κάμε ότι κάμεις ώστε να το ευχαριστιέσαι και να περνάς καλά δίχως να αποζητάς τη βία ή τη μη-βία ή κάτι αναγκαστικά ανώτερο μέσω αυτής.



    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  7. #292
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Kυριάρχο στοιχείο της υπόθεσης "πολεμικαί τέχναι" θεωρώ ότι πρέπει να είναι η απαγγίστρωση από την εμμονή. Το αυτό θεωρούν και οι "μεγάλοι" των περισσότερων πολεμικών τεχνών με (τουλάχιστον) ουσιώδες θεωρητικό και ηθικό υπόβαθρο.
    Όμως!
    Εμμονή μπορεί να είναι "θα πάω να μάθω μια τέχνη για να μπορώ να δέρνω".
    Εμμονή μπορεί να είναι "θα πάω να μάθω μια τέχνη για να γίνω καλύτερος άνθρωπος".
    Εμμονή μπορεί να είναι "θα πάω να μάθω μια τέχνη για να μην έχω εμμονές".

    Κοινώς, κάμε ότι κάμεις ώστε να το ευχαριστιέσαι και να περνάς καλά δίχως να αποζητάς τη βία ή τη μη-βία ή κάτι αναγκαστικά ανώτερο μέσω αυτής.



    Αξιες αναζητας μεσα απο μια πολεμικη τεχνη φιλε...αξιες οι οποιες σε απαλλασουν απ΄τις εμμονες!!!

    Μαθαινεις να σεβεσαι τον αντιπαλο σου,ποσο μαλλον τον συνανθρωπο σου!

    Αναπτυσεις ικανοτητες οπως συντονισμού,λειτουργίας μέσα σε ομάδα,αυτοάμυνα,αυτοεκτίμηση,ασφάλεια,αυτοπεποίθηση, υτοπειθαρχία,συναίσθηση των γύρω και του εαυτού σου,ικανοτητα να δημιουργεις στόχους κλπ

    Το μονο που δεν αποζητας ειναι Βια...αντιθετως η αντιληψη και η αυτοπεποιθηση σε βοηθουν να την αποφυγεις!!!
    Οσο τραβας τον εαυτο σου στα ορια,οσο εξαντλεισαι σωματικα και ψυχικα,οσο αντιλαμβανεσαι ποσο ασχημα μπορει να χτυπησεις καποιον η να σε χτυπησει εκεινος,τοσο το τελευταιο που θες ειναι να παιξεις μπουνιες στο δρομο με καποιον που ξυπνησε στραβα...


    ...cause the place seems still alive...

  8. #293
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Τα ίδια λέτε .. με άλλα λόγια.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  9. #294
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Τα ίδια λέτε .. με άλλα λόγια.

    Gandalf
    Είδες οι μυημένοι πως αλληλοκαταλαβαίνονται;
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  10. #295
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Τα ίδια λέτε .. με άλλα λόγια.

    Gandalf
    Ναι ρε συ,αφου δεν εχει και πολλη δουλεια...

    Υ.Γ.α)Τις θυμασαι τις μπυρες ε?
    Υ.Γ.β)Επρεπε να σε ειχα στο Μαλλιο...
    ...cause the place seems still alive...

  11. #296
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Ποιός δεν έχει δουλειά ρε... σαν την αγελαδίτσα γιαουρτάκι πήζω.. γμσ τα.

    Αλλά μπαίνω και εδώ να λασκάρω λίγο καθώς απο τις οθόνες σε λίγο θα κάνω τετράγωνα ματάκια.

    α) Τις μπύρες τις θυμάμαι ... πρέπει να βρώ χρόνο που θα αδειάσω και θα σε πάρω τηλέφωνο πιο πριν.

    β) ... προτίμησα σου είπα KravMaga. Αν και σταμάτησα λόγω απόστασης πλέον και δυσκολίας μετάβασης, μπορώ να πω οτι μου ταίριαζε πιο πολύ απο το kick boxing.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  12. #297
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  13. #298
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    http://pigadi-tis-skepsis.blogspot.c...blog-post.html
    πολύ καλό..
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  14. #299
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    ευχαριστώ φίλε...

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  15. #300
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Το HAPKIDO τι ειναι ρε μαγκες? Γιαπωνεζικο ντολμαδακι?
    Accipere quam facere praestat injuriam

Παρόμοια θέματα

  1. πολεμικες τεχνες
    από jasondakar στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2007, 13:10
  2. Πολεμικές τέχνες....
    από DEMINIO στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2004, 22:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF