Σελίδα 21 από 38 ΠρώτοΠρώτο ... 11161718192021222324252631 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 301 έως 315 από 557

Θέμα: Πολεμικές Τέχνες

  1. #301
    Καμμένο μέλος Το avatar του/της ERRIKA
    Εγγραφή
    05/10/2008
    Μηνύματα
    806
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    Το HAPKIDO τι ειναι ρε μαγκες? Γιαπωνεζικο ντολμαδακι?
    Όχι είναι Κορεάτικο (ντολμαδάκι πάντα).
    Είναι νεώτερη σχετικά πολεμική τέχνη, δεν εστιάζει τόσο στα χτυπήματα (είναι τα ίδια με του τάε κβον ντο) όσο στις τεχνικές αυτοάμυνας, στις ρίψεις/πτώσεις και τις τεχνικές με όπλα (σπαθί, κοντάρι κλπ.) Ένας κλάδος είναι κι αυτός που διδάσκεται στα σώματα ασφαλείας της Κορέας. Υπάρχουν αρκετές "οικογένειες" αλλά η ύλη λίγο πολύ σ'όλα μοιάζει.
    Dura lex, sed lex.

  2. #302
    Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
    Αν θες κάτι brutal διάλεξε μεταξύ: Silat,Kun Tau,Krav Maga,Danzan Ryu Jujitsu
    Αν θες κάτι να περνάς την ώρα σου και να εξασκείσαι: Tae Kwon Do,Aikido

    Έχοντας περάσει αρκέτα χρόνια στο Tae Kwon Do αν ξεκινούσα τώρα μάλλον κάτι σε Krav Maga θα έκανα που διδάσκει κατά βάση αυτοάμυνα



    Jeet Kun Do ήταν η τέχνη που δημιούργησε ο Μέγας Bruce Lee και Wing Chun η τέχνη που χρησιμοιούσε ο δάσκαλός του ο IP man και θα τις μάθαινα από σεβασμό προς αυτούς τους δασκάλους

    Τεραστιος o shifu Yip Man! Αλλα η τεχνη του θελει χρονια αφοσιωσης και πειθαρχιας.
    Πιστευω οτι εδω στην Ελλαδα μας ταιριαζει το Krav Maga.


    Παλια οι γυναικες θελανε αντρα και λεβεντη,
    τωρα θελουν αδερφη και τον φωναζουν trendy.-

    Fz6
    CB500
    XT600E
    XR250
    C50

  3. #303
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    Το HAPKIDO τι ειναι ρε μαγκες?
    Eίναι η εκδίκηση του Κορεάτη ως προς τον Ιάπωνα καθότι ο τελευταίος του έκλεψε (του πρώτου) θρησκεία, γλώσσα (ρίζα) και τεχνολογία.
    Αυτοί (οι πρώτοι) του έκλεψαν (του δεύτερου) το Aikido, το ανθοστόλισαν και το πουλάνε σαν δικό τους για να μην τους λένε φλώρους και ότι απλά οι πιο ανατολικά ασιάτες συνάδελφοί τους δεν είναι τόσο καλύτεροι στη λούφα.
    Ο κλέψας του κλέψαντος...
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  4. #304
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Ποιός δεν έχει δουλειά ρε... σαν την αγελαδίτσα γιαουρτάκι πήζω.. γμσ τα.

    Αλλά μπαίνω και εδώ να λασκάρω λίγο καθώς απο τις οθόνες σε λίγο θα κάνω τετράγωνα ματάκια.

    α) Τις μπύρες τις θυμάμαι ... πρέπει να βρώ χρόνο που θα αδειάσω και θα σε πάρω τηλέφωνο πιο πριν.

    β) ... προτίμησα σου είπα KravMaga. Αν και σταμάτησα λόγω απόστασης πλέον και δυσκολίας μετάβασης, μπορώ να πω οτι μου ταίριαζε πιο πολύ απο το kick boxing.

    Gandalf
    kai pou iparxei tetoia sxoli stin athina? an fisika milame gia athina... epeidi eida to videaki sou k polli mou arese!!
    ΕΕΕΕΕ? ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕ ΤΡΟΧΟΝΟΜΕ!!

  5. #305

    ΚΟΥΝΓΚ ΦΟΥ Ή ΑΙΚΙΝΤΟ;

    Προς τους ειδικους του forum,παρακαλω την γνωμη σας! Σκεφτομαι να αρχισω μια πολεμικη τεχνη, σαν σωματικη και πνευματικη ασκηση. Εχω σχετικα καλη φυσικη κατασταση, αλλα μηδενικη εμπειρια σε πολεμικες τεχνες. Εχω καταληξει σε Κουνγκ φου ή Αικιντο, αλλα εχω την εντυπωση οτι το Κουνγκ φου ειναι πιο απαιτητικο, θελει περισσοτερη αφοσιωση, οποτε αποριπτεται λογω ελλειψης χρονου. Για ριξτε καμμια γνωμη...
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΜΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ , ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΜΑ ΞΗΓΙΕΣΑΙ ΝΤΡΕΤΑ !

  6. #306
    http://www.moto.gr/forums/showthread...hreadid=106485
    δες εδώ

    α........ κουνγκ φου
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  7. #307
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    tai chi



    :rotflmao: :rotflmao:

  8. #308
    aikinto alla den exeis poles epiloges...
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  9. #309
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
    http://www.moto.gr/forums/showthread...hreadid=106485
    δες εδώ

    α........ κουνγκ φου
    Εχω διαβασει την συγκεκριμενη συζητηση αλλα δεν με βοηθησε να αποφασισω αναμεσα στις δυο επιλογες μου. Επιπλεον αφορουσε ατομο με προηγουμενη εμπειρια στις πολεμικες τεχνες. Ευχαριστω παντος για την βοηθεια.
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΜΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ , ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΜΑ ΞΗΓΙΕΣΑΙ ΝΤΡΕΤΑ !

  10. #310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
    Επιπλεον αφορουσε ατομο με προηγουμενη εμπειρια στις πολεμικες τεχνες. Ευχαριστω παντος για την βοηθεια.
    εγώ ήμανε
    σιγά την εμπειρία.. ένιγουέι.. αν δε μπορείς να καταλήξεις, πήγαινε όπου βρεις καλό δάσκαλο..
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  11. #311
    Αίκίντο,η πολεμική τέχνη που ασκεί και ο θεός Στέφανος Γλάρος(Steven Seagal).

  12. #312
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    To aikido ειναι ο βασιλιας των πολεμικων τεχνων, αλλα θελει χρονια για να μπεις στο νοημα. Με οτιδηποτε αλλο τα αποτελεσματα ειναι πολυ πιο γρηγορα και θα μπορεις να δερνεις σε ενα δυο χρονια...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #313
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    φιλε

    γιατι δεν μαθαινεις


    Γκ-ΑΙΚΙΝΤΟ?




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5c.gif 
Προβολές:	842 
Μέγεθος:	66,8 KB 
ID:	209232
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  14. #314
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
    φιλε

    γιατι δεν μαθαινεις


    Γκ-ΑΙΚΙΝΤΟ?

    Τρομαξα για μια στιγμη... Νομιζα οτι εννοουσες G-AYκιντο...


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  15. #315
    WTCHANH Το avatar του/της idomeneas
    Εγγραφή
    06/05/2008
    Μηνύματα
    263
    καλύτερα πάνε κάνε ένα kick box...
    και σώμα θα γυμνάσεις και πνεύμα...
    χωρίς θυσίες από την προσωπική σου ζωή...
    και το κυριότερο είναι εντελώς αερόβιο...
    Made in Greece...

Παρόμοια θέματα

  1. πολεμικες τεχνες
    από jasondakar στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2007, 13:10
  2. Πολεμικές τέχνες....
    από DEMINIO στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2004, 22:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF