Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Κακοτεχνιες δημοτικων δρομων και αποζημιωση...

  1. #1
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608

    Κακοτεχνιες δημοτικων δρομων και αποζημιωση...

    Τις καλημερες μου στο forum. Ειχα προσφατα ενα ατυχημα απο λακουβα-κρατηρα σε βορειοπροαστειακο δημοτικο δρομο. Ευτυχως μονο λιγες υλικες ζημιες που εφτασαν κοντα στα 300ευρω. Μικρο το ποσο μεν, αλλα κερατιατικα δεν... Και για καποιον φοιτητη που σταματησε να εργαζεται δεν ειναι και αμελητεο το ποσο. Επειδη περισσευει λιγος χρονος αποφασισα να το προχωρησω το θεμα.

    Απο τα τηλεφωνα 1521 και 1522 του ΥΠΕΧΩΔΕ με πληροφορησαν οτι αποζημιωνουν με τα εξης:

    1. Δελτιο Συμβαντος απο τροχαια
    2. Φωτογραφίες λακουβας και υλικης ζημιας
    3. Βεβαίωση βλάβης/φθοράς μαζί με ενδεικτική προσφορά αποκατάστασης της φθοράς/βλάβης του οχήματος ή τιμολόγιο στην περίπτωση που έχει αποκατασταθεί

    Ομως τα παραπανω ισχυουν για δρομους που ανηκουν στο ΥΠΕΧΩΔΕ. Μπορει βεβαια καποιος να κανει αιτηση αποζημιωσης σε δημους [εφοσον ειχε ατυχημα σε δημοτικο δρομο] αλλα ΑΚΟΥΣΑ απο την νομικη υπηρεσια του δημου στον οποιο ειχα το ατυχημα οτι ενδεχεται η αιτηση μου να απορριφθει επειδη χρειαζεται ΔΙΚΑΣΤΙΚΗ αποφαση για να καταβαλλει το ποσο της ζημιας. Αντιθετα το ΥΠΕΧΩΔΕ αποζημιωνει χωρις δικαστικη αποφαση εκτος αν υπαρχουν απαιτησεις για σωματικες βλάβες κλπ.

    Ειχε κανεις σας παρομοια περιπτωση?
    Αποζημιωθηκατε απο το δημο? Αν ναι ποιες ενεργειες ακολουθησατε?

    Προς το παρον εχω δελτιο συμβαντος απο τροχαια, φωτογραφιες της ζημιας και της λακουβας τα οποια και θα καταθεσω στον δημο για να ξεκινησω την διαδικασια.

    >>Σε περιπτωση που ο δημος απορριψει την αιτηση μου μπορω να απευθυνθω καπου για νομικη καλυψη?

    δεν ειμαστε για δικηγορους ουτε και συμφερει να απευθυνθεις σε δικηγορο για το συγκεκριμενο ποσο. θα ηθελα παντως να παω σε δικαστηριο ετσι για να τους δωκω[!] ενα μαθημα που αφηνουν λακουβες και νεροφαγωματα ετσι χυμα στο κυμα. Καποιος ισως να την πατησει πολυ χειροτερα στο συγκεκριμενο σημειο.
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  2. #2
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Φίλε μου πως ξέρεις ποιοί δρόμοι ανήκουν στο ΥΠΕΧΩΔΕ?Μου φαίνεται πως είναι οι κεντρικοί και αυτοί που περνάνε λεωφορεία?Εδω στην Αγία Παρασκευή ΟΛΟΙ είναι ΧΑΛΙΑ.Ασε που μένει και ο Σουφλιάς εδώ και για να πάει στο υπουργείο περνάει από ένα δρόμο ναρκοπέδιο
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  3. #3
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    ευκολα μπορουν να το κοιταξουν απο το 1521. σου δινουν και τηλεφωνα δημων αν το ζητησεις. αρκει να μην ειναι καποιος γκαντεμης... η λακουβα που επεσα ειναι 10μετρα απο τα συνορα αλλου δημου και ευτυχως ρωτησα σε καποιο σπιτι πριν ερθει ο αστυνομικος για την καταγραφη. φαντασου τωρα να ειχε γραψει τον αλλο δημο...

    ο Σουφλιας δεν δινει δεκαρα για το τι θα παθει το αυτοκινητο αν δεν ειναι δικο του. αλλα με ενα τηλεφωνο του στο δημο οι λακουβες θα μπορουσαν να κλεισουν.

    παντως για να λεμε και την αλλη πλευρα στον δημο που μενω οταν ειχα παρει τηλεφωνο για μια λακουβα κοντα στο σπιτι μου την εκλεισαν μεσα σε 1εβδομαδα. η επισκευη ομως μαπα! οπως και να χει χρειαζεται και λιγο ενδιαφερον και απο τους δημοτες...
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  4. #4
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Λογικά όμως αυτό θα ισχύει όταν έχεις ένα δρόμο που έχει λακούβες ευδιάκριτες.Εδώ πέρα η κατάσταση είναι ως Εξής.Χιλιομπαλωμένο οδόστρωμα με λακουβίτσες παντού.Σπάνια υπάρχει μια μεγάλη και τρανή.Στην προκειμένη περίπτωση άντε να βρεις το δίκιο σου..
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  5. #5
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    προφανως. μιλαω για λακουβες. και παλι ομως για τα μπαλωματα και τις μικροτερες λακουβιστσες που αναφερεις μια κληση στο τηλεφωνικο κεντρο του δημου σου δε βλαπτει...
    μην παρεξηγηθω, φιλικα το γραφω.
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  6. #6
    Φτουσκουλικομυρμηγκότρυπα Το avatar του/της Sabre
    Εγγραφή
    10/02/2006
    Μηνύματα
    484
    Αν το ψάξετε έχει γίνει post στο forum μία περίπτωση (θανατηφόρου όμως-φτου κακά!) στην Λ.Μαρκοπούλου που μετά απο δικαστήρια και κόντρα δίκες τελικά καταδικάστηκαν 2 υπάλληλοι και ο πρώην Δήμαρχος του Δήμου αφού είχαν αφήσει μια τεράστια λακούβα ακάλυπτη και χωρίς σύμανση ότι γίνωνται έργα.
    Πάντως άν θέλετε να δοκιμάσετε την τύχη σας και τα νεύρα σας περάστε απο την διχάλα που κάνει η Λ. Λαυρίου με την Λ. Μαρκοπούλου στην Παιανία με κατεύθηνση το Αεροδρόμιο.Όποιον δρόμο και να πάρετε θα δείτε τα χάλια τα μαύρα και σε τι δρόμους υποχρεώνεται κάποιος να οδηγεί αν θέλει να πάει πρός Κορωπί/Αεροδρόμιο ΧΩΡΙΣ να μπεί Αττική Οδό.


    Έχουμε δεί το τέλος της ιστορίας, το τέλος του υπαρκτού σοσιαλισμού, το τέλος της Θρησκείας, το τέλος της αυταπάτης, ακόμα και το τέλος της χιλιετηρίδας...
    Μόνο το τέλος της μαλακίας δεν προβλέπεται να δούμε σύντομα.

  7. #7
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Καποιοι δρόμοι είναι ευθύνη του υπουργείου και οι άλλοι της τοπικής αυτοδιοίκησης. Η αστυνομία θα σου πει (κανονικά άμεσα) που πρέπει να απευθυνθείς. Υπάρχουν φυσικά και "γκρι" ζώνες, και τότε απλά θα πρέπει να περιμένεις να αποφανθεί η ελληνική δικαιοσύνη (...)

    Δυστυχως έναν δικηγόρο πάντα χρειαζόμαστε... Αυτό που δεν ξέρω και θέλω να ρωτήσω, είναι αν για κάτι τέτοια μας καλύπτουν οι νομικές προστασίες.
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  8. #8
    Υπαρχει λακουβα σε δρομο διπλης κατευθηνσης κοντα στο σπιτι μου και καθε μερα πεφτουν 2-3 μηχανες μεσα....Ο εργολαβος εχει φαει 3-4 μυνησεις εδω και 2-3 μηνες....Αποτελεσμα? Π@Π@ΡΙΑ ΜΕΝΤΟΛΕΣ....Δεν ιδρωνει το αυτι τους ρε παιδια.......

  9. #9
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
    Υπαρχει λακουβα σε δρομο διπλης κατευθηνσης κοντα στο σπιτι μου και καθε μερα πεφτουν 2-3 μηχανες μεσα....Ο εργολαβος εχει φαει 3-4 μυνησεις εδω και 2-3 μηνες....Αποτελεσμα? Π@Π@ΡΙΑ ΜΕΝΤΟΛΕΣ....Δεν ιδρωνει το αυτι τους ρε παιδια.......
    Ξανά και ξανά φίλε μου...
    και όχι μόνο μηνύσεις αλλά και καταγγελείες σε δημόσιες υπηρεσίες του εργολάβου και κηνύγι να μην του δώσουν ποτέ ξανά τίποτα!

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
    Υπαρχει λακουβα σε δρομο διπλης κατευθηνσης κοντα στο σπιτι μου και καθε μερα πεφτουν 2-3 μηχανες μεσα....Ο εργολαβος εχει φαει 3-4 μυνησεις εδω και 2-3 μηνες....Αποτελεσμα? Π@Π@ΡΙΑ ΜΕΝΤΟΛΕΣ....Δεν ιδρωνει το αυτι τους ρε παιδια.......



    Μαντεψτε ποιος επεσε μεσα στο αυλακι των εργων 150 μετρα παρακατω της λακουβας ......... Αυλακι γραμμων internet vs GSR σημειωσατε 1.........


    ---->Ντεποζιτο χτυπημενο, λεβιες πισω φρενου,τιμονι αντιβαρα κτλ,καπακι καρτερ(και ισως τα καρτερ ),μπουφαν κατεστραμενο στο υψος του αγκωνα(ευτυχως το μπουφαν και οχι ο αγκωνας μου) και φυσικα πρησμενο γονατο..... Ολα αυτα υπο βροχη και να μη φαινεται το αυλακι το οποιο κοβει τον δρομο στην μεση και περναει απεναντι....Ολα αυτα με 30 χλμ.....Περιμενω να δω το πορισμα του συνεργειου για τα καρτερ τα οποια αμα εχουν παρει την εβαψα.................. Φυσικα η μυνηση στον εργολαβο ειναι δεδομενη





    ΥΓ Καμμια ωρα πριν στο ιδιο σημειο επεσε παπακι απο οτι μου ειπανε και εφυγε σε κολωνα(φοραγε κρανος και δεν επαθε τπτ)

  11. #11
    Αποτοξίνωση από το spam.. Το avatar του/της FestoNero
    Εγγραφή
    29/05/2005
    Μηνύματα
    556
    ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ!!!!
    Και το σκεφτομουν σημερα που περπατουσα στη Δαφνη,
    εχουν σκαψει λαγουμια παχους 10-15 ποντων, ισα ισα να χωραει λαστιχο μηχανης
    και δεν εχουν βαλει καμια σημανση..
    ΠΡΟΣΕΧΤΕ ΠΑΙΔΕΣ!!!!
    Δεν ειναι μονο στη Δαφνη, ειναι και σε αλλα σημεια!
    Για τα λεφτά τα κάνεις όλα
    Για τα λεφτά δεν μ' αγαπάς
    Mα θα 'ρθει κάποτε η ώρα
    Kαι δε θα ξέρεις που χρωστάς..

  12. #12
    Φτουσκουλικομυρμηγκότρυπα Το avatar του/της Sabre
    Εγγραφή
    10/02/2006
    Μηνύματα
    484
    Ποσο πάει το πρόστιμο σε Εργολάβους για μη επαρκή σήμανση (έως ανύπαρκτη) σε υπο κατασκευή έργα σύμφωνα με τον νέο ΚΟΚ?

    mats περαστικά ρε.Πιές του το αίμα του αλήτη - δολοφόνου εργολάβου.

    Έχουμε δεί το τέλος της ιστορίας, το τέλος του υπαρκτού σοσιαλισμού, το τέλος της Θρησκείας, το τέλος της αυταπάτης, ακόμα και το τέλος της χιλιετηρίδας...
    Μόνο το τέλος της μαλακίας δεν προβλέπεται να δούμε σύντομα.

  13. #13
    Αρχες της αλλης βδομαδας θα ξερω την συνολικη ζημια....Παντως αμα εχουν πειραχτει τα καρτερ μιλαμε για 3χιλιαρο και βαλε



    Με μπουρι απο σομπα Sabre

  14. #14
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    Στα βριλλησια που περασα σημερα γινεται της τρυπας... Πολυ προσοχη παιδια.

    mats επικοινωνησε με την ασφαλεια σου για νομικη καλυψη αν δεν το εχεις κανει ηδη. Τα παπια γμτ δεν παιρνουν νομικη καλυψη και με βλεπω να τρεχω εγω σε δικηγορους σε περιπτωση αρνητικης απαντησης απο τον δημο... Ελπιζω να βρω το δικιο μου με τα στοιχεια που εχω.
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  15. #15
    Μαρουσι κοντα στα σχολεια Δουκα εγινε το δικο μου θεμα....Εχω μιλησει με το νομικο τμημα της Interamerican και δρομολογουνται εξελιξεις....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2013, 18:06
  2. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2013, 19:47
  3. Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2011, 17:27
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2010, 12:21
  5. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2008, 12:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF