Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Ybr 125

  1. #1

    Question Ybr 125

    Σχετικά με το YBR το 125 της Yamaha τι γνώμη έχετε
    Αξίζει πιο πολύ από ένα παπί?
    Σχετικά με τις επιδόσεις του ξέρει κανείς?χάλια?
    (Σε αναλογία με την κατηγορία του)

  2. #2
    Νέο μέλος Το avatar του/της dhead
    Εγγραφή
    25/11/2006
    Μηνύματα
    24
    check to kainourio moto exei ektenes afieroma.O typos pige me to mixanaki mexri Ksanthi an thymamai kala kai irthe (O NAI!!)

  3. #3
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764

    Re: Ybr 125

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris 90
    Αξίζει πιο πολύ από ένα παπί?
    (Σε αναλογία με την κατηγορία του)
    αλλο μηχανη και αλλο παπι....να το θυμασαι αυτο.
    και το γιαμαχακι μπορει να ναι μικρο αλλα ειναι μηχανη...

  4. #4
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079

    Re: Ybr 125

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris 90
    Σχετικά με το YBR το 125 της Yamaha τι γνώμη έχετε
    Αξίζει πιο πολύ από ένα παπί?
    Σχετικά με τις επιδόσεις του ξέρει κανείς?χάλια?
    (Σε αναλογία με την κατηγορία του)
    Αν σε ενδιαφερει βγαινει και σε 250
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  5. #5
    το εχω δύο μηνες και δεν ειχα άλλη μηχανή πριν...αρα η σύγκριση με αλλα μοτορια αδύνατη... Α! ψέμα...εκανα μαθημα με παπι και οταν καβαλησα το ybr σκεφτικα...καμία σχεση...προς το καλύτερο φυσικά...

    σε γενικές γραμμές ειναι αποδεκτό και καλό θα έλεγα... τα 100 τα ακουμπαει σχετικά δυσκολα και τελική 110 μόνο σε κατηφόρα...γενικά σκέψου οτι θα πηγαίνεις με(χρι) 85-90 ανετα...αλλα μετα είναι της υπομονής...στην αττική οδό που βγήκα μια φορά πηγαινα με 100 το πολύ...βέβαια όταν ο μπροστά πήγαινε με 80 με καθηστερούσε και δεν γινόταν να τον περάσεις εύκολα αν κολούσες πίσω του λίγο...

    απο κατανάλωση ειναι σούπερ...με ενα γεμισμα (8-9Ε) σχεδόν 400Km ανάλογα τη βενζίνη παντα... αν το πάρεις και μπορείς άλλαξε τα made in Taiwan λάστυχα αμέσως...ειναι τσουλύθρες...

    αν το θες για μεσα στην πόλη ειναι μια χαρά πιστευω...απο παπί χιλιες φορές καλύτερο...
    το πρόβλημα που αντιμετοπίζω εγώ ειναι οτι ώρες ώρες σε ανοιχτό δρόμο ήθελα να πιάνει και τα 120Km/h αλλά πάλι καλό ειναι που πάει με 90 γιατι ειναι η πρώτη μου μηχανή και είμαι το περισσότερο αρχάρειος!!!

    ελπίζω να σε βοήθησα...
    για οτι θες εδώ ήμαστε...
    Δημήτρης

    υ.γ. πάντως αν ειχα τα λεφτά θα έπρενα το 250 που έρχεται...

  6. #6
    emena me exei volepsei. sugkrish omws me alla den mporw na kanw.auta pou eipan gia taxuthtes peripou.egw paw kai attikh odo arketa suxna.xamhlh katanalwsh.

  7. #7
    Θέλω να δηλώσω ότι ο παραπάνω κάτοχος ybr slapfish είναι μεγάλο αλάνι και ότι σχεδιάζει και αυτός άνοδο προς ξάνθη με το μηχανάκι του μάλιστα εν μέσω χιονόπτωσης :wacko:

    Ρε Δημήτρη σε ανακάλυψα σε φόρουμ??? ωραία να τα λέμε και απο εδώ! εύχομαι καλοτάξιδες οι μηχανές σε όλους η νέα χρονιά να σας δώσει ευχάριστα και ασφαλη χιλιόμτερα

    οσο για το ybr όταν μιλάμε για yamaha ειδικα σε τέτοιο επίπεδο η αξιοπιστία και οι οικονομία είναι σημαία. τα μοτέρ είναι χαλαρά ρυθμισμένα για άνετα χιλιόμετρα μιλάμε για ένα σουπερ μηχανιμα για βολτες! Ενοείται πως η αττική οδός απαιτει λίγο ενα κλικ παραπανω τελικη αλλα σιγα σιγα ολα ας μην ξεχναμε οτι υπαρχουν και οι μετατροπες

    φοραει το ιδιο μοτερ με το χτ 125??? γιατι αν ναι παιδια τα νεα ειναι πολυ ευχαριστα για το πως θα ανεβασετε τελικη χωρις να χαλασετε τα μηχανακια ή την εγγύηση!

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από leonis_lj

    Ρε Δημήτρη σε ανακάλυψα σε φόρουμ??? ωραία να τα λέμε και απο εδώ! εύχομαι καλοτάξιδες οι μηχανές σε όλους η νέα χρονιά να σας δώσει ευχάριστα και ασφαλη χιλιόμτερα

    οσο για το ybr όταν μιλάμε για yamaha ειδικα σε τέτοιο επίπεδο η αξιοπιστία και οι οικονομία είναι σημαία. τα μοτέρ είναι χαλαρά ρυθμισμένα για άνετα χιλιόμετρα μιλάμε για ένα σουπερ μηχανιμα για βολτες! Ενοείται πως η αττική οδός απαιτει λίγο ενα κλικ παραπανω τελικη αλλα σιγα σιγα ολα ας μην ξεχναμε οτι υπαρχουν και οι μετατροπες

    φοραει το ιδιο μοτερ με το χτ 125??? γιατι αν ναι παιδια τα νεα ειναι πολυ ευχαριστα για το πως θα ανεβασετε τελικη χωρις να χαλασετε τα μηχανακια ή την εγγύηση!
    Γεια σου Λεωνή μεγάλε δάσκαλε!!! Μου είπες οτι θα πάμε μαζί ξάνθη όμως...εσύ με το πατίνι!!! :rotflmao:

    για το οτι έχουν τον ίδιο κινητήρα το έχω ακούσει και εγώ...αλλά για δείτε παρακάτω...
    αντιγράφω από το site της yamaha τις πληροφορίες για τους δύο κινητήρες. επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός έχω απλά την εντύπωση οτι μοιάζουν αλλά δεν είναι ίδιοι...επίσης ένα ακόμα στοιχείο είναι οτι στο βιβλιαράκι με τα ανταλακτικά έχουν άλλο κωδικό στο μπουζί και άλλο φιλτρο αέρα..το τελευταίο βέβαια ειναι πολύ πιθανόν να είναι ασχετο και να έχει να κάνει με τη σχεδίαση της μηχανής...

    μοντέλο:.............................ybr125ed.............................................xt1 25r
    Τύπος:.................4-stroke, μονοκύλινδρος, 1ΕΕK.........4-stroke, μονοκύλινδρος, 1ΕΕΚ
    Ψύξη μηχανής....................Αερόψυκτος.................................Αερόψυ τος
    Κυβισμός..............................123.7 κ.εκ.....................................124 κ.εκ.
    Bore x stroke..................54.0 χιλ. x 54.0 χιλ............................54 x 54 χιλ.
    Σχέση συμπίεσης......................10:01..........................................10:01
    Μέγιστη ισχύς............8.8 kW (12 PS) @ 8,000 σ.α.λ.......9,2Kw (12.5 PS) @ 8,000 σ.α.λ.
    Μέγιστη ροπή...............11.6 Nm @ 6,500 σ.α.λ..................11,7 Nm @ 6,500 σ.α.λ.
    Καρμπυρατέρ....................Mikuni VM22SH/1................................VM20SS
    Σύστημα ανάφλεξης..................CDI................................................CDI
    Σύστημα μετάδοσης...........5 ταχύτητες....................................5 ταχύτητες


    περιμένω γνώμες και απο το δάσκαλο Λεωνή με ποιο τρόπο θα δυναμώσουμε το ybr/xt125...



    Καλή χρονιά να έχουμε με υγεία πάνω από ολα!!!





  9. #9
    θα σου πω αυτα που εχω δει στο χτ 125 σε ενα φιλαρακι που μιλαγαμε το καλοακιρι.

    ολοσομη εξατμιση acrapovic και ζιγκλερ πειραγμα στα καρμπιρατερ κει ελεγε οτι εβγαζε 140 τελικη.
    δε ξερω αν ειναι ρεαλιστικο δεν τον ειχα δει παντως για 120 το κοβω χαλαρα. το πειραγμα στα ζιγκλερ αλλαζει ελαφρα και την καταλανωση του μοτερ. α επισης και ενα φιλτρο αερος Κ & Ν για να αναπνεει καλυτερα. ειναι οι κλασικες μετατροπες που θεωρουνται ασφαλεις και ανετες σωρις φοβο να γινει ζημεια μαλιστα αν δε κανω λαθος ο μαυροματης ( yamaha δαφνης) σου δινει και εγγυση για ολα αυτα οτι δε θα παθεις ζημια.

    για καποιον που ενδιαφερεται για πιο risky μετατροπες υπαρχουν και πειραγματα σε εκκεντροφορους ανοιγμα κεφαλης πιστονια πομπε κτλ αλλα προυποθετει ανοιγμα μοτερ που δε το συνιστω γιατι χανεις την εργοστασιακη εγγυση και μπενεις στα πλοκαμια των μηχανικων που σε κανουν πειραματοζωο !!! παντως για το ybr νομιζω οτι οταν το περνεις εχεις ξεκαθαρισει απο αρχης οτι δεν εισαι adrenaline junkie να θες τα γκαζια αλλωστε για την δουλεια αυτη υπαρχει το rs 125, mito 125 αρα μια χαρα ειναι το μηχανακι και ετσι !!!!

    υσ: οταν κανεις το επομενο σερβις ρωτα αν μπορεις να βαλεις ενα πιο ελευθερο τελικο(εξατμιση) και ενα φιλτρακι αερα χωρις να πειραξεις καρμπιρατερ. θα δωσει ανασα στο φιμωμενο μοτερ χωρις κινδινους. επισης καλο θα ειναι μιας και μιλαμε για ενα μηχανακι που ενδιαφερει πολυ κοσμο να βρουμε και ενα λινκ με το manual για οποιον πιανουνε τα χερια του!!!

  10. #10

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της Primal
    Εγγραφή
    14/09/2006
    Μηνύματα
    67
    εγώ έχω ένα daelim roadwin 125 και είμαι ευχαριστημένος. Λίγη τελική παραπάνω θα ήθελα και κομπλέ τώρα βγάζω 120, αν κολλήσω στο ντεπόζιτο και έχει μια ελαφριά κλίση ο δρόμος. Tώρα για το ybr τι να πω, εμφανισιακά δε μου άρεσε, η σέλα του δε μου φαίνεται τις προκοπης ίσος να είναι. Αφήστε που πίσω έχει ταμπούρο ! το μονο θετικό η κατανάλωση και η τιμή του.
    If you know you are going down, make it look good!

    Daelim roadwin 125cc


  12. #12
    nai.ok gia to tampouro kai egw tha protimousa kati kalutero. sela mia xara thn exw vrei. twra exw dei oti uparxei kai sthn bagster mia.alla poso den 3erw.to diko sou poso kostise?

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της Primal
    Εγγραφή
    14/09/2006
    Μηνύματα
    67
    2.800
    If you know you are going down, make it look good!

    Daelim roadwin 125cc


  14. #14
    στη βικιπαιδία βρήκα το παρακάτω:

    It can develop a maximum of 12 horsepower at 8,000 revolutions per minute, and maximum torque of 11.6 Nm at 6,500 rpm, but the new european version with catalysator [year 2005] can develop a maximum of 10,3 horsepower at 7,600 rpm, and maximum torque of 10 Nm.

    επίσης απ'ότι διαβαζα και κάπου αλλού ο καταλύτης ειναι στην εξάτμιση. Μια αλλαγή εξάτμησης προυποθέτει και νέο καταλύτη ή τον βγάζεις τελείως? αν τον βγάζεις τελειώς δεν έχεις πρόβλημα με ρύπους? πχ προστιμα κλπ?

    και η σελα από την bagster μαζι με αλλα καλα για το Ybr...
    http://www.bagster.com/en/moto/catal...p?id_moto=4692

Παρόμοια θέματα

  1. Ο γύρος του κόσμου με... Yamaha YBR 125 !!!
    από slacker στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2008, 16:55
  2. Ybr 125????
    από vasnomat στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 15:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF