Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: κλωτσιά στο typhoon. Ώρα για παπί. ποιο όμως..?

  1. #1

    Question κλωτσιά στο typhoon. Ώρα για παπί. ποιο όμως..?

    *αμώ τον τυφώνα μου μέσα! 3η φορά που μου κολλάει το μπουρ.... εε, ο οίκος ανοχής.
    Μπορεί αυτό να ήταν το πρώτο μου μηχανάκι, με αυτό να έφαγα την πρώτη μου σαβούρα, σε αυτό να ανέβηκε, για μία και μοναδική φορά, ένας άγγελος που κυριολεκτικά έτυχε να συναντήσω και δυστυχοευτυχώς να αγαπήσω, και τώρα είναι πολλά, μα πάρα πολλά, χιλιόμετρα μακρία, μπορεί με αυτό το μηχανάκι να έριξα (μεταφορικά ευτυχώς) την κουτουλίτσα μου και να έχουμε κάνει τις άπειρες βόλτες μαζί, αλλά νισάφι πια!
    Δεν αντέχω άλλα έξοδα. Μία κολλάει, μία σπάει ο ιμάντας, πλαστικό και πράσινο (που θα έλεγε και η Ντάλια), θες να αλλάξεις μπουζί και το λύνεις ολόκληρο! Ας μη μιλήσω για βενζίνες, λάδια σου 'πα μου 'πες!
    Σήμερα λοιπόν απηύδησα. Πέταμα. Ώρα για παπάκι. Ποιό όμως?
    Καταρχήν απέριψα τα κινέζικα. Ποτέ δεν εμπιστεύτικα αυτόυς που γεννήθηκαν με ίκτερο. Διάβασα και τα μηνύατα στο φόρουμ και ενισχύθηκε η άποψη μου.
    Βασικά ψάχνω κάτι
    οικονομικό ως προς το να το αγοράσω
    αξιόπιστο, τουτέστιν να μη βγάζει προβλήματα κάθε τρεις και λίγο. Και καθόλου να μη βγάζει ακόμα καλύτερα!!
    όταν βγάζει προβήματα, να έχει φτηνά ανταλλακτικά
    να είναι οικονομικό σε βενζίνες, λάδια και τα ρέστα
    να είναι κόντα στα 125 για να τραβάει
    και φυσικά να μην είναι σκοτώστρα σαν το typhoon

    Η χρήση για την οποία το θέλω είναι για να κινούμαι εντός πόλης δικάβαλος. Όταν λέω εντός πόλης εννοώ εντός Αττικής. Το καλοκαίρι, για να σας δώσω έναχαρακτηριστικό παράδειγμα παίρνω την κουτελούκα μου και πάμε Yabanaki. Οπότε μετά θα πεινάσουμε. Θα ανεβούμε πάλι κέντρο. Μετά να μην πάμε και ένα Μικρολίμανο? Να πάμε, γιατί καλοκαιράκι παραλία και γκαϊφές ταιριάζουν (και που να μου άρεσε και ο καφες). Ε, μετα θα πάμε σπίτι και το βράδυ που έχει καλό καιρό θα πάμε και μία Αγία Παρασκευή να κάτσουμε στην πλατεία! Θα περάσω και από το σπίτι να δω πως πάνε τα downloads γιατί η πρέζα έιναι πρέζα και δεν κόβεται όσο και να ... Στο ενδιάμεσο, θα βγω και μία εθνική μια στο τόσο για να πάω στη δουλειά

    Εντάξει, δεν κάνω τόσα πολλά χιλιόμετρα, αλλά το καλοκαίρι και ανα δύο μέρες, κάνω μια πενηνταρού μεσ' στο νερό!

    Λοιπόν επειδή με έπιασε η γραφοδιάρροια μου πάλι, το κόβω εδώ. Πιστεύω ότι το πιάσατε το νόημα.
    Ελπίζω να σας διασκέδασα με τις κοτσάνες μου και να έχω απαντήσεις σύντομα.

    Thank you
    Without you, the poetry within me is dead...

    You tried to see, inside of me, and now, I live with you, I don't want to go, away from you...

  2. #2
    daytona 675 : SS master Το avatar του/της jbear
    Εγγραφή
    17/11/2005
    Μηνύματα
    445
    Θα σου προτεινα το modenas kriss 115 η το 100 (οχι το kristar 125), εγω εχω το 115 Ειμαι ικανοποιημενος γιατι δεν εχει βγαλει προβληματα (καθολου σε 11.000 χλμ), το χω βγαλει και στην εθνικη οπου σε μια κατηφοριτσα εφτασε τα 120+! Αν δε θες να δωσεις τα 1.800 που χει το 115 μπορεις να παρεις το 100αρι που χει 1.400?
    Θελω ενα Ducati 1098 S ΤΩΡΑAAAA!!! :a07:

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    "Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία" - Σωκρατης

  3. #3
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    διαλεξε ενα και παρε...

    www.gorgolis.gr/modenas.htm

    με γεια!

  4. #4
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Θα βοηθούσε πολύ να έλεγες πόσα διαθέτεις.Πάντως θες σίγουρα παπί?Σίγουρα μια μικρή μοτοσυκλέτα 200-250 κυβικών θα ήταν πολύ πιο καλή για οτιδήποτε θες.Δίπλωμα υπάρχει?
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  5. #5
    Τελικά όλα είναι ένα κλικ Το avatar του/της LINA
    Εγγραφή
    05/02/2004
    Μηνύματα
    1.898
    MODENAS KRISS 115
    MODENAS KRISS 115
    MODENAS KRISS 115


    ΤΗΕ BEST

  6. #6
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Εγώ πάλι θα σου πρότεινα Kawassaki Kaze R και ιδιαίτερα αν μπορέσεις να βρεις το παλιό με τα κανονικά φλασάκια και όχι αυτά πάνω στη ποδιά.Το μοναδικό παπί made in Japan ακόμα και σήμερα.Α,& το Modenas φοράει τον ίδιο κινητήρα.


  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
    MODENAS KRISS 115
    MODENAS KRISS 115
    MODENAS KRISS 115


    ΤΗΕ BEST

    Ooo Yes
    Warning!! Motorsports can be Dangerous....

  8. #8
    Γεια σας και πάλι
    Μετά από αποχή ημερών επανέρχομαι με την εξής απορία.
    Γιατί το Modenas to 115 και όχι το 125? και παραπάνω δύναμη έχει, και οι ζάντες του είναι έτσι φτιαγμένες ώστε να μην ξεφουσκώνει το λάστιχο στο μπαμ άμα τρυπήσει, και πίσω δισκόφρενο έχει και δε θυμάμαι και τι άλλο. Μου τα έλεγε ο καταστηματάρχης, αλλά δε θυμαμαι τώρα. Πάντως φαίνεται αρκετά καλό.
    Για τον φίλο που ρώτησε για δίπλωμα, έχω μέχρι 125 και δεν παίζουν φράγκα για να βγάλω τώρα. οποτε το ξεχνάω για παραπάνω κυβικά. επιπλέον, ένα παπί χρειάζεται νομίζω και όπως και να έχει είναι πιο οικονομικό από τη μηχανή. για λεφτά, μαξιμουμ 4 μωβ
    Without you, the poetry within me is dead...

    You tried to see, inside of me, and now, I live with you, I don't want to go, away from you...

  9. #9
    αληθεια γιατι δεν παιρνεις αλλο scooter, καινουριο?

    αν καταλαβα καλα δεν ειπες οτι δεν θες scooter, απλα στην εχει σπασει που εχεις εξοδα...

    το παπι μαλλον θα το βαρεθεις γρηγορα, με το scouter εχεις ολα τα μειονεκτηματα του παπιου σε πλεονεκτηματα, μονο στις βενζινες εχεις διαφορα (αν ειναι ψεκαστο το scooter πλησιαζεις τα παπια σε καταναλωση παντως) και αν παρεις και 250 αρι scooter θα χρειαστει να δωσεις κατι παραπανω σε λεφτα...

    εχεις ομως καλυτερο γκαζι, πραγματικα τα 80-100 km/h τα εχουν για πλακα τα 125cc-250cc, επισης ανεση, χωρους φορτωσης, εχεις καλυτερη ασφαλεια και το κυριοτερο σε προσεχουν περισσοτερο στο δρομο...

    εννοειται δεν μιλαω για megascooter αλλα τα πιο μικρα που εχουν και 16'αρηδες τροχους, τωρα πια τα φτιαχνουν φοβερα και δεν ειναι σαν τα typhoon που σιγουρα τα παπια τα βλεπεις σαν την καλυτερη λυση για αλλαγη...

  10. #10
    α τωρα διαβασα οτι θες κατι οικονομικο...

    αμα θες παντως μπορεις να βρεις scooter 125αρια (μιας και δεν εχεις διπλωμα) σε πολυ καλη κατασταση με λιγα λεφτα...

    αφου κυκλοφορεις και δικαβαλος ενα scooter θα σε σωσει, ειναι πολυθρονες τα ατιμα, και φορτωνονται κιολας τρελα...

    οσο για την αξιοπιστια εξαρταται κατα πολυ απο την χρηση που του κανεις και ποσο το προσεχεις γενικοτερα, ιδιως αν ειναι και καποιο επωνυμο δεν θα εχεις ποτε προβλημα...

    καλη επιλογη να εχεις και καλες γιορτες

  11. #11
    1) yamaha (δεν θυμάμαι πως το λένε)
    2) kaze r
    3) innova

    όποιο απο τα 3 πάρεις θα μείνεις ευχαριστημένος. Μην πάρεις το μονο το honda supra σε μεταχειρισμένο...ηταν πολύ μαπα. Σε αντίθεση με το προηγούμενο το αστρεα το οποίο ηταν κορυφαίο...
    "Apolayste sti zwi,
    tin kathe gamimeni tis stigmi..."

    "Got a $5 head? Get a $5 helmet.''

  12. #12
    Εγω φιλε μου θα σου προτεινα κανα xr125 ή xt125.
    Eχω το παπι 2 μηνες, και εγω ειμαι δικαβαλο, και το σιχαθηκα
    Αν παρει φορα καλο ειναι, αλλα μεχρι να παρει, σε εχουν πατησει ολοι απο πανω
    Δες και κανα τετραχρονο σκουτερ στα 125.

    Καλα και οικονομικα τα παπια, αλλα σερνονται γαμωτι μου

  13. #13
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
    Εγω φιλε μου θα σου προτεινα κανα xr125 ή xt125.
    παρε μηχανη σε 125....
    θα σε βολεψει και μεσα και εξω απο τη πολη...

    προτεινω mz rt125....




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rt125-blu2-02.jpg 
Προβολές:	473 
Μέγεθος:	41,5 KB 
ID:	73037

  14. #14
    Επειδη και εγω το αλλαξα το παπι, κανε μια γυρα στα μαγαζια και δεν θα πιστεψεις τι μπορεις να βρεις μεχρι 2000-2500? στα μεταχειρισμενα

    klx650 motard -2800
    xt500 toy 2001 -2500
    κ.α.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Zbandit750
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    213
    Απο παπια ψηφιζω δαγκοτο Yamaha Crypton R 115 ή και το προηγουμενο, μικρη διαφορα εχουν.
    Ειναι τερας αξιοπιστιας και οικονομιας , αλλα ειναι αργο οπως ολα τα παπια.
    Οταν το πηρα ειχα βρει και Kawasaki ZR7 με 30.000χλμ και 2600 ευρω. Πολυ καλη τιμη για μια φοβερη μηχανη. Ο μονος λογος που δεν το πηρα ειναι οτι θελω να ξαναπαρω το Ζ750 που μου κλεψανε και το ΖR στην Ελλαδα το παντρευεσαι, αλλιως θα το ειχα παρει.

Παρόμοια θέματα

  1. Ήρθε η ώρα για το εντούρο...αλλά ποιο..?
    από MikeG στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 114
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2007, 15:54
  2. Ζητήται Εξάτμιση Sebring για παπί
    από Petrucci στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 00:38
  3. συναγερμος για παπι;
    από ruyjin στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF