Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 74

Θέμα: Video με αντοχές αντικλεπτικών αλυσίδων

  1. #1
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    22/04/2003
    Μηνύματα
    489

    Video με αντοχές αντικλεπτικών αλυσίδων

    ...τελείως αποκαρδιωτικό

    http://www.youtube.com/watch?v=VC3hFr8p2ck


    Σημ: Το βιντεάκι είχε παίξει στο b.net ( μέλος:Latrodectus). Sorry, αν έχει ξαναμπεί εδώ...
    'Ενα Jameson με πάγο...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της edie
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    194

  3. #3
    Αποκαρδιωτικο, αλλα διαφωτιστικο θα ελεγα! Εγω τουλαχιστον δεν μπορουσα να φανταστω την ευκολια με την οποια καποιος με μια δαγκανα θα εσπαγε ετσι αλυσιδες που δειχνουν αδιαπεραστες...
    Τωρα ξερω καλυτερα!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Κι εγώ θα συμφωνήσω με τον Nostra και τον Sniper, δεν μπορείς με μια αλυσίδα να είσαι σίγουρος για τίποτα, αν αποφασίσουν να την κλέψουν το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να δυσκολέψεις το έργο τους.. τόσο απλά.

    Αν παρόλα αυτά επιμένεις, αγόρασε μια μακρυά και χοντρή αλυσίδα και φρόντισε όταν την περνάς στην κολώνα και στη μηχανή να μην ακουμπάει κάτω στο πεζοδρόμιο/δρόμο/δάπεδο κλπ, αυτό δεν τους αφήνει να κόψουν την αλυσίδα με κάποιο πριόνι η τροχό ακουμπώντας την κάτω για κόντρα, όταν βρίσκεται στον αέρα η δουλειά γίνεται πιο δύσκολη γι'αυτούς κι έχεις περισσότερες πιθανότητες να πάνε παρακάτω.. όλα αυτά βέβαια είναι υποθετικά.

    Προτείνω και λουκέτο για τα δισκόφρενα, συναγερμό.. όσο πιο πολύ την οχυρώνεις τόσο πιο πολλές πιθανότητες έχεις να τη γλυτώσεις.

    Αν όμως θέλουν πραγματικά να την πάρουν, τα αποτελέσματα θα είναι μάλλον δυσσάρεστα για σένα..

    Είναι να μη σου τύχει που λένε..

    Και παιρνοντας αφορμη απο το παραπανω σχολιο θα ελεγα οτι τελικα το καλυτερο και ...αδιαπεραστο αντικλεπτικο (ασφαλιστικων επιτρεποντων ) ειναι μια ασφαλεια ΚΛΟΠΗΣ της μηχανης.

    Εγω μια φορα εχω κανει, και παροτι δεν ειναι πανακεια, σιγουρα εχεις ενα αγχος λιγοτερο στο κεφαλι σου... Οι μηχανες ειναι κατι που ΔΥΣΤΥΧΩΣ κλεβεται πολυ ευκολα και ως τετοιο θα το θεωρουσα αδιανοητο και χαζο στην τελικη να ΜΗΝ την ασφαλισω κατα κλοπης!

    Ναι κοστιζει πολλα, αλλα τι ειναι προτιμοτερο; Να δινω 500 ευρω το χρονο, η να χασω εν μια νυκτι 10 χιλιαρικα;;

    Απο εκει και περα το βιντεο με διαφωτισε σε πολλα πραγματα... Οι δαγκανες κοβουν αλυσιδες 15-16 χιλιοστα, αλλα ΔΕΝ κοβουν 19+ χιλιοστα.

    Εγω εχω παρει το πιο μεγαλο λουκετο που βρηκα της Magnum, και με παχος 58 ολοκληρα χιλιοστα δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομυριο να κοπει με δαγκανες!
    Σιγουρα ολα κοβονται, αλλα θα χρειαστουν πιο "θορυβωδεις" τροπους για να το κανουν!

    Παντως εχω σκεφτει να ασφαλιζω τη μηχανη στο σπιτι τουλαχιστον με μια αγκυρα πακτωμενη στο εδαφος, με μια αλυσιδα 20+ χιλιοστων και ενα τετοιο λουκετο!

    Θα χρειαστουν κομπρεσερ οι κιαραταδες!!!!
    Νίκος
    Open Horizons

  4. #4
    Δείτε και ποιά αλυσίδα προτείνει ο τύπος όμως:

    http://www.youtube.com/watch?v=ozppz...elated&search=

    Στα σχόλια, αναφέρεται ότι κάπου πρέπει να τη δέσεις κιόλας... πχ, βάση δαπέδου (στην Ελλάδα; τί είναι αυτό), κολώνα, δέντρο κλπ, και άν το συνδυάσεις με συναγερμό καί κουκούλα έχεις περισσότερες ελπίδες ή να βαρέσει ο συναγερμός πρώτα ή να τα παρατήσουν μετά από 5 λεπτά παίδεμα.


    Εγώ πάντως προτιμάω να νοικιάσω ερήπιο (άμα τρελλαθώ εντελώς και γυρίσω Αθήνα δηλαδή) με αρκετά μεγάλη πόρτα ώστε να χωράει η μικρή μέσα, παρα να την αφήνω τη φουκαριάρα στο κρύο και στο έλεος του κάθε κοπρίτη.

  5. #5
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    To θέαμα είναι όχι μόνο αποκαρδιωτικό,αλλά με κάνει να εκνευρίζομαι όταν σκέφτομαι το πόσο εκτεθιμένη είναι η κάθε μηχανή!δίνεις δηλαδη 100-200? για να πάρεις αλυσίδα και αυτή κόβεται για πλάκα!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous

    Εγώ πάντως προτιμάω να νοικιάσω ερήπιο (άμα τρελλαθώ εντελώς και γυρίσω Αθήνα δηλαδή) με αρκετά μεγάλη πόρτα ώστε να χωράει η μικρή μέσα, παρα να την αφήνω τη φουκαριάρα στο κρύο και στο έλεος του κάθε κοπρίτη.

    και πες ότι βρίσκεις χώρο να την αφήνεις όταν είσαι στο σπίτι/δουλειά σου.
    όταν πηγαίνεις οπουδήποτε αλλού τι γίνεται?

  6. #6
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    1 πλέξε συρματόσκοινο ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟ αναλογου παχους αναμεσα στην αλυσίδα

    (δεν θα εχει περιθώριο το ψαλίδι θα μαγκώσει )


    2 επίσης σημασια εχει το περιθωριο χωρου του ψαλιδιου

    αν τις αλυσιδες τις εχεις περασμενες σε τοιχο και κολησεις την μηχανη στον τοιχο δεν εχει περιθωριο ουτε ο ιδιος να περασει για να κανει λαβή μοχλού ποσο μαλλον το ψαλιδι του


    αυτα τα εχω κανει και καπως ησήχασα

    ΤΩΡΑ ΥΛΙΚΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΧΩΣΕΙΣ ΣΕ ΑΒUS και επωνυμα (αφου τα εχουν μαθει)

    πιασε τους αδιαβαστους

    ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΕΣ ΧΟΝΔΡΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ : .....................XENARIOS.GR

    ΛΟΥΚΕΤΑ ..................ABLOY.COM

  7. #7
    To λουκέτο που προτείνεις φίλε lc8ergr1 δεν μου πολυγεμίζει το μάτι, και η αλυσίδες λέει το σάιτ μέχρι 10 mm βγάζει.

    Όλες οι ψιλές αλυσίδες κόβονται μέσα σε δευτερόλεπτα...

    Το μικρότερο πακέτο της Almax ( 1 μέτρο χ 19mm + λουκέτο ) είναι γύρω στα 297 ευρά χωρίς μεταφορικά... Τσούζει. Αλλά είναι κορυφαίο σύμφωνα με τα περιοδικά.

    Τα ειδικά χαρακτηριστικά της αλυσίδας και του λουκέτου που υποτίθεται ότι πληρώνεις:
    1m Immobiliser Series IV – British Made 19mm Diameter Links – Carbon Manganese Alloy Steel with Boron – Sold Secure (pending) + Squire SS65CS CEN 6 10 year Warranty Sold Secure GOLD + Defiant Ground A..
    Και επειδή ρώτησε o_gayros, εγώ άμα προλάβαινα θα έκανα ότι κάνω πάντα: Ή θα πάρκαρα κάπου που θα μπορούσα να τη βλέπω συνέχεια (υπαίθριος είμαι και φαίνομαι), που σημαίνει ότι κάποια μαγαζιά χάνουν, ή τα κλασικά, συναγερμός, κλείδωμα σε δέντρο, και άμα είναι να κάτσω πάνω από ώρα κουκούλα (όταν κρυώσει λίγο το μοτέρ). Εγώ που είμαι άρρωστος και δεν γουστάρω να την ακουμπάει άνθρωπος τη μηχανή, απλά αράζω σε περίεργα μέρη λιγότερο.

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.595
    zireous@
    ναι δε λέω,τα μάτια μας δεκατέσσερα παντού.αλλά εδώ μιλάμε για αλυσίδες πάχους άνω των 17-18mm.πόσο εύκολο ειναι να κουβαλάς μια τέτοια,όπου πας?ειδικά αν δεν έχεις μπαγκαζιέρα.
    κάποτε στο λύκειο περναγα την κουλούρα γύρω απο το μπουφάν μου.λες και πηγαινα για πέσιμο ήμουν.είναι λύση αυτό?
    επίσης είναι δεδομένο ότι κάποια στιγμή θα πας κάπου που δε θα μπορείς να την κοιτάς βρε αδερφέ.
    πόσα παραδείγματα έχουμε π.χ. ακούσει του στυλ μπήκα στο σουπερμαρκετ/τραπεζα/εφορία/κλπ και όταν βγηκα το μηχανάκι έλειπε?
    το κερατο μου δηλαδή,γιατί πρέπει να είμαστε με το φόβο όλη την ώρα?

    Οι μπάτσοι σε όλο αυτό το αλισβερίσι είναι ανύπαρκτοι.θα ξέρουν όμως να "σε ρίξουν σε ζαρντινιέρα" αν τους πεις καμιά κουβέντα.
    μηπως δεν γνωρίζουν αυτό που ξέρει και η κουτσή μαρία?(η κουτσή λέω,όχι η άσχημη που είναι της μοδός).ότι δηλαδή πολλοί έμποροι κάνουν τέτοιες λαδιές με τσογλάνια,και έχουν αποθήκες γεμάτες μηχανάκια?εγώ έχω ακούσει για τουλάχιστον 2 στον Πειραιά.εγώ,που δεν είμαι και κάνας Τζέημς Μποντ.αυτοί?οι υπερασφαλίτες του κώλου δεν έχουν ιδέα?να ρίχνουν φάπες σε πιτσιρίκια που δεν έχουν ταυτότητα το βράδυ στο Πασαλιμάνι,μόνο ξέρουν?
    άι σιχτίρ πια,δεν αντέχεται αυτή η κοροϊδία.

  9. #9
    είτε μας αρέσει είτε όχι, αν η αλυσίδα δεν είναι πολύ χοντρή, σπάει εύκολα

    αν είναι πολύ χοντρή, η γωνία που σχηματίζουν τα σκέλη του κόφτη πλησιάζει τις 90 μοίρες, και έτσι ο κόφτης δεν μπορεί να κάνει τίποτε, δεν υπάρχει περιθώριο να ασκήσει κανείς όση δύναμη χρειάζεται

    το κουβάλημα είναι πρόβλημα, αλλά συχνά χρειάζεται κανείς μια αλυσίδα μόνο για το σημείο όπου την παρκάρει έξω από το σπίτι, ή έξω από τη δουλειά, οπότε την αφήνει εκεί\

    ο ξενάριος έχει λέει κάτι ιταλικές στα 18χιλ, του έστειλα μήνυμα για πληροφορίες, αν απαντήσει θα ποστάρω

  10. #10
    Υπάρχει και η εναλλακτική λύση,αυτή που εφάρμοσε ο Mike Τyson.Κόλλησε πάνω στην Jaguar του ένα αυτοκόλλητο που έλεγε:"Αν η ζωή σου σημαίνει κάτι για σένα μην αγγίξεις αυτό το αυτοκίνητο":rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Fortis Fortuna Adiuvat

  11. #11
    k μη νομιζετε οτι ειναι εργαλειο των super duper κλεφτρωνιων αυτοι γομαρο-κοφτες!!

    πριν 3-4 χρονια ειχα πετυχει στη μελενικου (ΚΑΡΑ κεντρο διπλα απο τη καμαρα!!) μια παρεα απο 5-6 ρωσακια ηλικιας οχι πανω των 20 να κουβαλανε ενα τετοιο γομαρι! το οποιο δεν ειναι καθολου μα καθολου διακριτικο, αλλα το θρασσος αυτων των πιτσιρικαδων οχι μονο κοκκαλα σπαει αλλα κ τις περισσοτερες -εαν οχι ολες- τις αλυσιδες!

    πιστευω πως δεν υπαρχει 100% ασφαλεια

    το θεμα ειναι να τους ταλαιπωρησεις τοσο ετσι ωστε να μην εισαι ο στοχς νο1 αλλα να ελπιζεις να διαλεξουν μια μηχανη παρα διπλα κ οχι τη δικια σου, γιατι εαν εχουν στο κυνηγι πολυ δυσκολα τους σταματας!!
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  12. #12
    η almax των 19χιλ και 1.5 μέτρο μήκος έχει 105 λίρες αγγλίας, δηλαδή κάπου 170Ε, + έξοδα αποστολής

    αρκετά τα φράγκα αλλά έχεις ό,τι καλύτερο υπάρχει, προσθέτοντας βέβαια και ένα λουκέτο

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ASTRAKITCAR
    Εγγραφή
    18/08/2004
    Μηνύματα
    287
    συνωμη αν παρεις μια αλυσιδα των 20mm και ενα καλο λουκετο απο Ελλαδα,τι διαφορα θα εχει απο αυτο που ειναι απο αγγλια?
    επειτα αν κανεις και την πατεντα με το συρματοπλεγμα...που λεει ο φιλος παραπανω?
    πωλουνται ΦΡΕΝΑ 288mm κομπλέ από AUDI A3 2.0 tsi για Group VAG (δεν είμαι έμπορος).

  14. #14
    αν γνωρίζεις πηγή για τέτοιες αλυσίδες στην ελλάδα, δεν έχεις παρά να μας την πείς...

  15. #15
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
    zireous@
    ότι δηλαδή πολλοί έμποροι κάνουν τέτοιες λαδιές με τσογλάνια,και έχουν αποθήκες γεμάτες μηχανάκια?εγώ έχω ακούσει για τουλάχιστον 2 στον Πειραιά.εγώ,που δεν είμαι και κάνας
    KE SKE SE??????

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2019, 09:32
  2. Video με το νεο VFR 1200
    από el_hymador στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 194
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2009, 00:25
  3. Video από ατυχήματα με μοτό !!!!
    από SeNNinhA στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2007, 22:15
  4. Ενα πολυ ενδιαφερον site με video-test
    από AFTER στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2006, 13:24
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2005, 14:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF