Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: Ατύχημα και αντιμετώπιση

  1. #1
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596

    Exclamation Ατύχημα και αντιμετώπιση


    ...ευτυχώς, χωρίς δυσάρεστα.


    Την Κυριακή που μας πέρασε, πήγα μια βόλτα μέχρι το Γαλαξείδι, όπου συγγενικό forum είχε κανονίσει να κόψει την πίτα του. Αν και BMW-κεντρικό το forum, αποφάσισα να ακολουθήσω για διάφορους λόγους, όπως το οτι θα υπήρχαν αρκετοί φίλοι και γνωστοί, το ότι είχα σκουριάσει στην Αθήνα χωρίς καμιά πρόσφατη εξόρμηση, ο καιρός ήταν καταπληκτικός κτλ κτλ.

    Η παρέα αποτελούταν από 35 μηχανές περίπου, κυρίως 1200άρια GS, με τα μικρότερα να είναι στα 650cc.

    Λίγο πριν από το Γαλαξείδι, στις κατηφορικές στροφές που οδηγούν εκεί, έγινα μάρτυρας, για πρώτη φορά, ενός σοβαρού ατυχήματος. Μάλιστα, επρόκειτο για άνθρωπο που θεωρώ φίλο μου (όχι οτι έχει σημασία), και ήταν και αρκετά δυνατό.

    Ο Χρήστος (γνωστός σε πολλούς από εδώ μέσα ως PRS ή KammenosAfricanos, έφυγε σε μια στροφή με αρκετά χιλιόμετρα, προσπαθώντας να μας προλάβει λίγο πιο κάτω και να μας απαθανατίσει με την κάμερα. Οι λόγοι που οδήγησαν στην πτώση, ήταν πολλοί. Χωμάτινα λάστιχα, δρόμος με υγρασία, μεγάλη ταχύτητα. Είναι από τις λίγες φορές που δεν μπορώ να πω, "δεν είχε εμπειρία, έκανε λάθος κτλ" - ο Χρήστος είναι ένας έμπειρος οδηγός, με πολλά χιλιόμετρα στην πλάτη του, σχολεία, κτλ.

    Ευτυχώς για το Χρήστο, τη γλύτωσε πολλή φτηνά, παρά τη σφοδρότητα του ατυχήματος ! Η μοτοσυκλέτα έφυγε πάνω στη στροφή κάνωντας σβούρες πάνω στην άσφαλτο, και ο Χρήστος κατέληξε μετά από αρκετές τούμπες στο χαντάκι δίπλα στο δρόμο. Εγώ ακολουθούσα 2 μηχανές πιο πίσω. Οι φλόγες και το χώμα που εκτινάχθηκε πραγματικά θα μείνει ως εικόνα στο μυαλό μου πολύ καιρό... Με το που κατάλαβα τι έχει συμβεί, σταματάω και κατεβαίνω από τη μηχανή (πάνω στη στροφή) κάνοντας νόημα στους υπόλοιπους που ακολουθούν κόψουν ταχύτητα. Τρέχω στο Χρήστο ο οποίος είναι τελείως ακίνητος και μου κόβονται τα πόδια....

    Αφού του μιλάω και συνειδητοποιώ οτι έχει τις αισθήσεις του, χωρίς να τον ακουμπήσει κανείς, προσπαθούμε να διαπιστώσουμε μιλώντας του αν έχει χτυπήσει κάπου σοβαρά... Δεν έχει καταλάβει ακριβώς τι έχει γίνει, αλλά πονάει παντού και βογκάει..

    Ο δρόμος γεμίζει μηχανές σταματημένες και δημιουργείται μποτιλιάρισμα πάνω στη στροφή, με τον Χρήστο να είναι στο έδαφος. Ευτυχώς κάποιοι προνόησαν, και στήθηκαν στις δύο άκρες του δρόμου ρυθμίζοντας λίγο την κυκλοφορία αποφεύγοντας ακόμα χειρότερα. Η ξάδερφή μου, συνεπιβάτης σε μηχανή, καλεί ήδη το ασθενοφόρο πριν κατέβει από τη σέλα.

    Για καλή μας τύχη, έχουμε μαζί μας γιατρό. Ο Χρήστος πονάει στα πόδια, ενώ αφού έχει περάσει κάποια ώρα και ο γιατρός τον έχει δει, του αφαιρούμε το κράνος για να πάρει αέρα. Ενώ σιγά σιγά ο Χρήστος συνέρχεται, σηκώνεται στα πόδια του και ξαπλώνει λίγο πιο κάτω, στο γρασίδι - κι ενώ λέμε οτι ίσως τελικά να μην χρειαστεί ασθενοφόρο (λάθος), συνειδητοποιεί οτι στο δεξί του πόδι, υπάρχει μια τεράστια τρύπα πάνω από το γόνατο.. ευτυχώς, θλαστικό τραύμα . Για ακόμη μία φορά, ήμασταν τυχεροί και υπήρχε φορητό φαρμακείο - δέσαμε το πόδι του Χρήστου για να σταματήσει η αιμοραγία.

    Το ασθενοφόρο ήρθε σχετικά γρήγορα από την Ιτέα, και μετέφερε το Χρήστο, συνοδεία μερικών φίλων στο νοσοκομείο. Είναι μια χαρά, με ράμματα στο πόδι, μερικούς μόλωπες και εκδορές.

    Η μοτοσυκλέτα, με σπασμένο κύλινδρο και διάφορες άλλες ζημιές, μεταφέρθηκε από την οδική βοήθεια στην Ιτέα, και την επόμενη μέρα στην Αθήνα.


    Τώρα γιατί τα λέω όλα αυτά.... δεν ξέρω. Η αλήθεια είναι οτι σοκαρίστηκα, όπως και οι περισσότεροι, ειδικά αυτοί που είδαν το ατύχημα μπροστά τους, 4-5 άνθρωποι.

    Παιδιά το νου σας ! ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ! Τον Χρήστο τον έσωσαν οι κορντούρες και το κράνος, δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι τι θα γινόταν χωρίς τον σωστό εξοπλισμό. Αν βλέπατε πώς έγιναν τα ρούχα, θα καταλαβαίνατε...

    Περαστικά στον Χρήστο ο οποίος ξόρκισε και το κακό εν'όψη του γάμου του και του ερχομού της κόρης του !!!
    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  2. #2
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    περαστικα....

  3. #3
    Μας έκοψες το αίμα ρε Νίκο...

    Περαστικά στον Χρήστο και να' ναι καλά.

  4. #4


    Γρήγορα περαστικά κι αγύριστα στο παλικάρι..

  5. #5
    Περαστικά βρε Χρήστο




    Δόξα στον Θεό ρε φίλε δεν έπαθες τίποτα σοβαρό...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    Αρχικά δημιουργήθηκε από $py
    Μας έκοψες το αίμα ρε Νίκο...

    Περαστικά στον Χρήστο και να' ναι καλά.


    +100000000000000


    περαστικα κ αγυριστα...
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  7. #7
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083
    Περαστικα κ αγυριστα...
    μου κοπηκε το αιμα οσο διαβαζα....


    ερωτησις, εντελως καλοπροαιρετη. Παρ' ολο που υπηρχε γιατρος στην παρεα [ευτυχως] κ τον εξετασε, μηπως η αφαιρεση του κρανους ηταν παρακινδυνευμενη;


  8. #8
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
    Περαστικα κ αγυριστα...
    μου κοπηκε το αιμα οσο διαβαζα....


    ερωτησις, εντελως καλοπροαιρετη. Παρ' ολο που υπηρχε γιατρος στην παρεα [ευτυχως] κ τον εξετασε, μηπως η αφαιρεση του κρανους ηταν παρακινδυνευμενη;


    Το ξέρω οτι η περιγραφή κόβει το αίμα.... αλλά ρε παιδιά, έτσι είναι, δεν θέλω να τα περιγράψω καλύτερα απότι ήταν....

    Όσο για την αφαίρεση του κράνους: Είχε περάσει πολλή ώρα μετά την πτώση. Ο γιατρός, ορθοπεδικός, πάντα σε συνενόηση με τον Χρήστο που μιλούσε, το έβγαλε αφού είχε σιγουρευτεί 1000000 % οτι δεν υπάρχει κίνδυνος.
    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  9. #9
    καταρχας, περαστικα Χρηστάρα!!!
    ευτυχως, τη γλιτωσες χωρις σοβαρες συνεπειες.....

    κατα δευτερον......: ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΕΤΕ ΤΕΤΟΙΑ THREAD, ΒΑΛΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ (τελος καλο, ολα καλα!) ΝΑ ΜΗ ΜΑΣ ΚΟΒΕΤΕ ΤΗ ΧΟΛΗ!!!!

    σωνει και καλα να λαχταραμε καθε φορα....
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  10. #10
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051
    WTF!!!!







    perastika με γρηγορα επουλωμενες πληγες, ψυχης και σωματος ολων των εμπλεκομενων (κυριως Χρηστου + συζυγου)!





    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

  11. #11
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
    καταρχας, περαστικα Χρηστάρα!!!
    ευτυχως, τη γλιτωσες χωρις σοβαρες συνεπειες.....

    κατα δευτερον......: ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΕΤΕ ΤΕΤΟΙΑ THREAD, ΒΑΛΤΕ ΣΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ (τελος καλο, ολα καλα!) ΝΑ ΜΗ ΜΑΣ ΚΟΒΕΤΕ ΤΗ ΧΟΛΗ!!!!

    σωνει και καλα να λαχταραμε καθε φορα....

    Γιώργο έκανα μια διόρθωση ώστε να μην λαχταράτε... Έστι κι αλλιώς, ο τίτλος του Thread δεν είναι "τρομακτικός", απλά ήθελα να περάσω την εμπειρία και το συμβάν όπως συνέβη... ρε φίλε πραγματικά λαχταρήσαμε μ'αυτό που συνέβη, ειδικά εμείς που το είδαμε μπροστά μας - ήθελα να το περάσω αυτό, να προσέχουμε και να έχουμε το νου μας !

    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  12. #12
    Όντας ακριβώς πίσω από τον Χρήστο και ο πρώτος που διαπίστωσε ότι είχε πλήρως τις αισθήσεις του και επικοινωνούσε, έχω να πω ένα πράγμα.

    Υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ τρόπου οδήγησης και νοοτροπίας οδήγησης.

    Δεν θέλω ούτε να γράψω γιατί έπεσε ό Χρήστος, ούτε να αναλύσω το παραπάνω. Ο καθένας μας ας το σκεφτεί μόνος του.

    Απλά είμαι χαρούμενος που ο φίλος μου θα πάει στον γάμο του και θα δει το παιδί του να γεννιέται.

  13. #13
    Προβοκάστορας Το avatar του/της gloum
    Εγγραφή
    17/11/2006
    Μηνύματα
    307
    Περαστικά στο παιδί
    I love deadlines.I love the whoosing sound they make as they go by. Douglas Noel Adams


    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρει δείτε εδώ http://bilaguras.blogspot.com/

  14. #14
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Περαστικά στο Χρήστο και να θυμάται ότι σε λίγο καιρό θα έχει μια πιτσιρίκα να τον φωνάζει μπαμπά όταν θα γυρίζει σπίτι



    βέβαια είναι δύσκολο να το θυμόμαστε πάντα το παραπάνω ...αλλά ας προσπαθήσουμε

  15. #15
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Ρε τι εγινε,περονοσπορος επεσε?
    Περαστικα ρε Χρησταρα
    Μην τρεχετε ρε σαν μουρλοι στο Γαλαξειδι,γλυστραει!
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σχετικα με ατυχημα και ασφαλειες
    από PortisHead στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2010, 12:05
  2. Τροχαίο ατύχημα και εγκατάλειψη (Λάρισα)
    από Kalemg στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 124
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2009, 02:12
  3. ατύχημα και εγκατάλειψη, 8 Νοεμβ 2009
    από road spirit στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2009, 16:43
  4. Tροχαίο ατύχημα και εγκατάληψη !!!
    από grgvstrom στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2007, 16:13
  5. ΣΧετικα Με Το ΑτυΧημα Και Την Υγεια Του Διονυση
    από fire στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2005, 17:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF