Σελίδα 16 από 31 ΠρώτοΠρώτο ... 6111213141516171819202126 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 226 έως 240 από 457

Θέμα: προβλήματα του LC8 adventure

  1. #226

    Re: Re: προβλήματα του LC8 adventure

    Αρχικά δημιουργήθηκε από cmantzik
    καλησπερα , ειμαι κάτοχος 990 2010 , στα 1600 χλμ με άφησε απο αντλια βενζινης!!!
    ειμαι αρρωστος γιαπωνεζοφιλος αλλα καψουρης με το adventure κ αναρωτιέμαι...μήπως έκανα
    μακακια;!
    :rotflmao: :rotflmao: Αριβώς στα ίδια χλμ μου το έκανε και εμένα πριν 2 χρόνια. Αλλάχτηκε και έκτοτε δεν ξαναασχολήθηκα. Θα καταλάβεις σε 5-6000 χλμ γιατί το πήρες

  2. #227
    Εννοείτε οτι το μηχανάκι είναι απίστευτο κ είναι ίσως απο τα λίγα που δεν μετανιώνεις τα λεφτά που έδωσες(στις μέρες μας πολλοί το μετανιώνουν...). απλά είναι το πρώτο ευρωπαικό μου κ έχω συνηθισει να τσουλάω χωρίς προβλήματα . ελπίζω να ήταν το πρώτο κ τελευταίο γιατι γενικά ακουγα κ ακούω τις καλύτερες κριτικές

  3. #228
    Εμένα μου την έκανε στα 12000 η τρόμπα, αλλάχτηκε και τέρμα. Καλές βόλτες και καλορίζικο
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  4. #229
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Το ταξίδι που έκανα παρέδωσαν πνεύμα τα σπειρώματα και από τις 2 βίδες που συγκρατουν την αντλία συμπλέκτη πάνω στον κινητήρα...
    έχει πάθει ποτέ κανείς το ίδιο?

    υ.γ. O Bούλγαρος μάστορας (εξουσιωδοτημένος σουζούκι) στον όποίο με μετέφερε PANVAS, έκανε μερακλίδικη δουλειά και μου είπε ότι μάλλον είχαν βιδωθεί στραβά, δεν μπορούσε να το εξηγήσει αλλιώς... το ταξίδι συνεχίστικε κανονικά...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  5. #230
    SUPERMARIONATIONjoe90
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    871
    καταλαβα επακριβως τι επαθες

    εγω εχω καταργησει αφαιρεσει - το πλαστικο καπακι - το μαυρο - το προστατευτικο αλυσιδας

    το προβλημα λυνεται προληπτικα με loctite

    αλλα στην τελικη θα χρειαστει νεο σπειρωμα ...................



    το προβλημα δημιουργειται όταν ο μηχανικος εχει ΒΑΡΥ ΧΕΡΙ


    στην προσπαθεια του να ανοιξει κλεισει σφιξει την βαλβιδα εξαερωσης στην βαση του σωληνα υψηλης κατω τρανταζει ολοκληρο το συστημα την magura κατω

    θελει ελαφροχερηδες αυτη η δουλεια εξαερωσης πληρωσης υγρων συμπελκτη

  6. #231
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
    καταλαβα επακριβως τι επαθες

    εγω εχω καταργησει αφαιρεσει - το πλαστικο καπακι - το μαυρο - το προστατευτικο αλυσιδας

    το προβλημα λυνεται προληπτικα με loctite

    αλλα στην τελικη θα χρειαστει νεο σπειρωμα ...................



    το προβλημα δημιουργειται όταν ο μηχανικος εχει ΒΑΡΥ ΧΕΡΙ


    στην προσπαθεια του να ανοιξει κλεισει σφιξει την βαλβιδα εξαερωσης στην βαση του σωληνα υψηλης κατω τρανταζει ολοκληρο το συστημα την magura κατω

    θελει ελαφροχερηδες αυτη η δουλεια εξαερωσης πληρωσης υγρων συμπελκτη
    Έγινε νέο σπείρωμα αλλά όχι πάνω στο αλουμίνιο... εκεί πάνω μπήκαν ατσάλινα ούπα και με κολαούζο καινούριο σπείρωμα πάνω σε αυτά...πιστεύω έγινε καλή δουλειά... Δεν κατάλαβα πως βοηθάει η αφαίρεση του προστατευτικού της αλυσίδας...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  7. #232
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Re: Re: προβλήματα του LC8 adventure

    Αρχικά δημιουργήθηκε από cmantzik
    καλησπερα , ειμαι κάτοχος 990 2010 , στα 1600 χλμ με άφησε απο αντλια βενζινης!!!
    ειμαι αρρωστος γιαπωνεζοφιλος αλλα καψουρης με το adventure κ αναρωτιέμαι...μήπως έκανα
    μακακια;!
    Ο συμπλέκτης δεν προειδοποιεί αλλά σε αφήνει σε κανένα δεκάλεπτο. Το καλό είναι οτι αν είσαι εκτός πόλης μπορεί να μην σε επιρρεάσει καθόλου σε ανοιχτά κομμάτια, ενώ σε κλειστά χωμάτινα ή σε κίνηση θα σε πεθάνει.
    Όταν τα υγρά χάνονται η αίσθηση στη μανέτα του συμπλέκτη μαλακώνει και τελικά τερματίζει χωρίς αντίσταση. Άν το συμπλήρωμα υγρών με κάποιο λάδι δεν αρκεί (προσοχή όχι υγρά φρένων, καλύτερα φαγητού) μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάποια κόλλα στο πιστονάκι. ¨Εχουν αναφερθεί περιπτώσεις που άντεξε καλά.
    Η αντλία νερού δεν είχε αίτιο την ασφάλεια όπως αναφέρεται αλλά το φινίρισμα του άξονα και το υλικό της φλάντζας. Καί τα δύο έχουν αναβαθμιστεί και φαίνεται τα προβλήματα να έχουν αραιώσει πολύ.
    Το καλώδιο του κοντέρ σε κάποιο σημείο όπου στηρίζεται έχει ένα ειδικό λαστιχάκι που συγκρατείται μέσα σε "συρμάτινη" βάση. Το δικό μου δεν το είχε (950 Adv 12/03) και το έβαλα εγώ. Παρ'όλα αυτά οι φιλότιμες υπηρεσίες του συνεργείου μου εκείνη την εποχή (βλ. Αυγέρης ο οποίος δεν είναι πιά εξουσιοδοτημένος) κατάφεραν με κακή τοποθέτηση να το κάνουν να ακουμπάει στη δισκόπλακα και να κοπεί.
    Να συμπληρώσω και την μικρή τρύπα που πρέπει να ανοίξετε στο πίσω μέρος του ψαλιδιού σας εκεί που τελειώνει το κούφιο μέρος, για να φεύγουν τα νερά και να μην κολλήσει η βίδα ρύθμισης της αλυσίδας.
    Το ΚΤΜ θέλει τη σχολαστική φροντίδα και επιθεώρηση από τον ιδιοκτήτη εκτός από την επαγγελματική προσέγγιση του συνεργείου. Και επειδή ζούμε στην Ελλάδα, τίποτα δεν είναι τέλειο οπότε... έλεγχος και πληροφόρηση είναι απαραίτητα.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  8. #233
    κοκκινομαλλης Το avatar του/της PalLoukiLuke
    Εγγραφή
    16/02/2006
    Μηνύματα
    206
    Παιδια καλησπερα ματα απο μηνες...
    εχουμε κανενα ποστ ή πατεντα για τρομπα βενζινης σε adv990 2007? γιατι 600ευρω δεν διναμαι να δωκω......
    FUN IS NOT A STRAIGHT LINE

  9. #234
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Αντλίες βενζίνας για ΚΤΜ 990 injection

    Φέρνω εγώ και με τις κατάλληλες μετατροπές ταιριάζει στο υπάρχον σύστημα.
    http://www.moto.gr/forums/showthread...=1#post2259209

    στα 45€ η αντλία και αν χρειαστείς και φίλτρα, στα 27€.
    Γειά χαρά.
    Τελευταία τροποποίηση από gefr; 25/05/2014 στις 20:58.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  10. #235
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Ποιάς χρονιάς μοντέλο πιστεύετε είναι καλυτερο για αγορά σαν μεταχειρισμένο?πριν το 08? μετά το 08???κάτι άλλο? μιλαώ για το 990 μόνο.
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  11. #236
    Δημήτρη, τα έχουμε πει κι από κοντά, όσο πιο νέο, τόσο το καλύτερο.
    Χωρίς τρελές διαφορές, αλλά σε μεταχείρω προσέχεις να έχουν αλλαχτεί τα σημέια που βγαίνουν οι παιδικές ασθένειες.
    Για περισότερα και σε ΠΜ, α θες.

    Με γειά τη νέα δουλειά, κωλόφαρδε!
    α, και πάντα σιδερένιος.
    Όλα τα έμαθα, είδες?!
    make love not work

  12. #237
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Οσο πιο νεο , τόσο καλύτερο, αλλά και τόσο ακριβότερο...



    Spam on:

    ΡΕ!!! Ακόμα δεν το έχω ανακοινώσει στην τωρινή, και έφτασε στα δικά σου αυτιά??????

    Spam off..



    :a13:
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  13. #238
    ''Να συμπληρώσω και την μικρή τρύπα που πρέπει να ανοίξετε στο πίσω μέρος του ψαλιδιού σας εκεί που τελειώνει το κούφιο μέρος, για να φεύγουν τα νερά και να μην κολλήσει η βίδα ρύθμισης της αλυσίδας.''
    Φίλε gefr είναι εύκολο να βάλεις μια φωτογραφία για να ξέρουμε το σημείο . Έμενα μου έχει κολλήσει και το ανακάλυψα πριν κάνα δυο εβδομάδες,από τότε το πλακώνω στο wd40 μήπως ξεκολλήσει.

  14. #239
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Οι παθόντες το δουλεύουν με θέρμανση, αλλά θέλει πείρα γιατί το αλουμίνιο λειώνει απροειδοποίητα, δεν μαλακώνει σταδιακά με τη ζέστη σαν το ατσάλι. Η λογική είναι οτι έχοντας διαφορετικά μέταλα, έχουν και διαφορετικό συντελεστή διαστολής, οπότε θα ξεκολλήσει η βίδα που είναι ανοξείδωτη από το αλουμινένιο ψαλίδι.
    Αλοιώς το τρυπάς ελπίζοντας οτι το έχεις κεντράρει καλά και άν δεν βγούν τα σπειρώματα, ανοίγεις τρύπα για να βάλεις ένθετο ατσάλινο σπείρωμα τύπου Recoil.
    Καλή τύχη.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  15. #240
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gefr Προβολή μηνύματος
    Οι παθόντες το δουλεύουν με θέρμανση, αλλά θέλει πείρα γιατί το αλουμίνιο λειώνει απροειδοποίητα, δεν μαλακώνει σταδιακά με τη ζέστη σαν το ατσάλι. Η λογική είναι οτι έχοντας διαφορετικά μέταλα, έχουν και διαφορετικό συντελεστή διαστολής, οπότε θα ξεκολλήσει η βίδα που είναι ανοξείδωτη από το αλουμινένιο ψαλίδι.
    Αλοιώς το τρυπάς ελπίζοντας οτι το έχεις κεντράρει καλά και άν δεν βγούν τα σπειρώματα, ανοίγεις τρύπα για να βάλεις ένθετο ατσάλινο σπείρωμα τύπου Recoil.
    Καλή τύχη.
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση,θα ήθελα να μου δείξεις που πρέπει να γίνει η τρύπα πάνω στο ψαλίδι για να μην ξαναμαζεψει νερα

Παρόμοια θέματα

  1. Lc8 Adventure Plastika
    από lc8ergr1 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 12:45
  2. ΚΤΜ-LC8 adventure 950 parts&assecories
    από lc8ergr1 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 10:31
  3. ΚΤΜ-LC8 adventure 950 parts&assecories
    από lc8ergr1 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 10:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF