Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 112

Θέμα: Ενδυνάμωση του ΥΑΜΑΗΑ ΧΤ600e χωρίς να επηρεαστεί η αξιοπιστία του

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2014
    Μηνύματα
    12

    Question Ενδυνάμωση του ΥΑΜΑΗΑ ΧΤ600e χωρίς να επηρεαστεί η αξιοπιστία του

    Θα εκτιμούσα πολύ παιδια μια καθοδήγηση,θα ήθελα να κάνω το xt μου 2003 μοντέλο ποίο άνετο στα τελικά του δηλαδή,πάει άνετα με 100 περίπου 3000στροφές θα ήθελα να πάει άνετα στα 120(είναι motard οποτε απο οτι διαβάζω τα πραγματικά είναι 80 και θέλω να φτάσω στα 100 ? )...Τα μόνα extra που του έχω είναι τελικο remus grandprix και KN φίλτρο...καθώς κυνηγάω μικρή βελτλιωση δεν θελω να ανοίξω moter και δέν θέλω να αυξησω κατανάλωση(τι άλλο θες θα μου πείτε )......για να είμαι ποίο κατανοιτος θα ήθελα να προσεγγίσω τις επιδόσεις του xtx(λατρεύω το παλιό σχέδιο και γι αυτό δεν προσπαθώ να πάρω το καινούργιο του οποίου τις επιδόσεις κυνηγάω )....επίσης θα μου προτείνατε κάτι για τη βελτίωση της ανάρτησης και αύξηση ύψους(γούσταρω πολύ μερικά ψηλά xt που έχω δει)......εχω διαβάσει αρκετά για τα fcr35 αλλά δυστυχώς δεν έχω βρει μία καθαρη απαντηση.....θα εκτιμούσα πολύ τα φώτα και εμπειρίες σας,ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    http://s20.carcdn.gr/1940/1940316_2_t.jpg
    http://s24.carcdn.gr/1940/1940316_0_n.jpg
    http://s24.carcdn.gr/1940/1940316_1_t.jpg


    κάτι τέτοιο ΄θελω να κάνω στο χτακι μου παιδιά δυστυχώς οι εικόνες είναι μικρές......

  2. #2
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    αν παίξεις με 3 δόντια κοντύτερο πίσω γρανάζι ανεβάζεις την τελική και χάνεις λίγο σε νεύρο.

    εφόσον δε θες να πειράξεις τα εντόσθια ή την κατανάλωση και είσαι ήδη με after εισαγωγή και εξαγωγή δεν υπάρχει κάτι άλλο.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    εχω διαβάσει αρκετά για τα fcr35 αλλά δυστυχώς δεν έχω βρει μία καθαρη απαντηση
    τι εννοείς, αυτό ακριβώς είναι η απάντηση σου. Εξαιρετικά ακριβή βέβαια αλλά όχι απλά θα φτάσεις το χτχ αλλά παίζει κ να το ξεπεράσεις. Κι αυτό με πλήρη αξιοπιστια του μοτέρ. Γιατί αν παίξεις με εκκεντροφορους πας σε αλλα επιπεδα επιδόσεων κ αξιοπιστίας (σαφώς κατώτερης)

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Εμένα μου άρεσαν οι φωτό που ήταν λίγο μεγαλύτερες από εικονίδια των windows.


    Motard και ψηλό δεν γίνεται. Χαλάει η συνταγή.


    Ίππους χωρίς αύξηση της κατανάλωσης επίσης δεν γίνεται. Για να μη σου πω ότι με τις αλλαγές που έχεις κάνει έπρεπε ήδη η κατανάλωση να έχει αυξηθεί.
    Sent from me using a computer.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2014
    Μηνύματα
    12
    το xtακι στις mini foto ήταν απο μια αγγελία στο car,έχει κατέβει πλεον και έμειναν μονο οι αυτες οι foto,νταξι κεραυνολος έρωτας για μένα δεν έχω δει ποίο ωραίο(για τα δικά μου γούστα πάντα)είναι ψηλότερο απο το φυσιολογικό η μου φαίνεται ?......επίσης έχω δεί κριτικές του FMX οπου το αναφέρουν οτι έχει καλύτερα κρατήματα απο χτ και είναι ψηλότερο(βασικά απο τα ψηλότερα motard)........πόσο λιγότερο να κάψω ρε συ κάθε μέρα πάω και έρχομαι θεσσαλονίκη επανομή με 20euro τη βδομάδα,μετά πας σε επίπεδα πάπιας

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2014
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    τι εννοείς, αυτό ακριβώς είναι η απάντηση σου. Εξαιρετικά ακριβή βέβαια αλλά όχι απλά θα φτάσεις το χτχ αλλά παίζει κ να το ξεπεράσεις. Κι αυτό με πλήρη αξιοπιστια του μοτέρ. Γιατί αν παίξεις με εκκεντροφορους πας σε αλλα επιπεδα επιδόσεων κ αξιοπιστίας (σαφώς κατώτερης)
    θα πρέπει να το συνδυάσω και με aftermarket λαιμό σωστά ??? έχεις να μου προτείνεις κάτι(που να ταιριάζει με το REMUS GRANDPRIX τελικό που έχω ήδη)?????

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2014
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    αν παίξεις με 3 δόντια κοντύτερο πίσω γρανάζι ανεβάζεις την τελική και χάνεις λίγο σε νεύρο.

    εφόσον δε θες να πειράξεις τα εντόσθια ή την κατανάλωση και είσαι ήδη με after εισαγωγή και εξαγωγή δεν υπάρχει κάτι άλλο.
    να συνδυάσω τη συμβουλή σου με το fcr35(σε περίπτωση που το βρω σε καλή τιμή) δε θα μου το πρότεινες ???

  8. #8
    Γεια σου Παράσχο
    Όσον αφορά τα FCR35 η κατανάλωση θα ανέβει αρκετά διότι μιλάμε για ΜΗΧΑΝΙΚΑ καρμπυρατέρ και όχι υποπίεσης όπως έχει από τη μάνα του το xt.
    Οπωσδήποτε θα δεις διαφορά με τα FCR35 στις επιδόσεις αλλά............και στην κατανάλωση!!!!!!
    Όσον αφορά τώρα τα γρανάζια. Από το εργοστάσιο το xt φοράει 15 μπροστά και 45 πίσω. Στο δικό μου που είναι motard αν και παλιότερο μοντέλο το πίσω είναι 39 αντί για 45 και το θεωρώ ξεκούραστο.
    Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ένα 39άρι πίσω για να πηγαίνει πιο ξεκούραστα. Αν το συνδυάσεις και με fcr35 που λες πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις.
    Επίσης με την αλλαγή λαιμών της εξάτμισης θα δεις διαφορά.
    Θυμάμαι παλιά σε ένα xt 600 αλλάξαμε μόνο λαιμούς και αφήσαμε την μαμά εξάτμιση. Μεγάλη διαφορά όσο περίεργο και αν ακούγεται.

  9. #9
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Παρασκος Προβολή μηνύματος
    το xtακι στις mini foto ήταν απο μια αγγελία στο car,έχει κατέβει πλεον και έμειναν μονο οι αυτες οι foto,νταξι κεραυνολος έρωτας για μένα δεν έχω δει ποίο ωραίο(για τα δικά μου γούστα πάντα)είναι ψηλότερο απο το φυσιολογικό η μου φαίνεται ?
    Που θες να ξέρω εγώ? Ακόμα και αν οι φωτό δεν ήταν εικονίδια πάλι δεν θα μπορούσα να καταλάβω.
    Επειδή όμως αυτό το μηχανάκι δεν έβγαινε σε SM το πιθανότερο είναι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης να του είχε κοτσάρει ένα ζευγάρι 17αρες και να μην έκανε τίποτε άλλο στις αναρτήσεις. Αυτό φυσικά δεν μπορώ να το ξέρω αλλά σε αυτή την περίπτωση οι αναρτήσεις σου θα πρέπει να "σφίξουν" και να κατέβουν.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Παρασκος Προβολή μηνύματος
    ......επίσης έχω δεί κριτικές του FMX οπου το αναφέρουν οτι έχει καλύτερα κρατήματα απο χτ και είναι ψηλότερο(βασικά απο τα ψηλότερα motard)........πόσο λιγότερο να κάψω ρε συ κάθε μέρα πάω και έρχομαι θεσσαλονίκη επανομή με 20euro τη βδομάδα,μετά πας σε επίπεδα πάπιας
    Δεν είπα να κάψεις λιγότερο. Είπα πως με φίλτρο και εξάτμιση η κατανάλωση έπρεπε να έχει ανέβει λίγο. Ίσως το μηχανάκι σου να δουλεύει φτωχά. (Ίσως και όχι. Το μπουζί θα στο μαρτυρήσει.)










    Τι να τους κάνεις του λαιμούς ρε αγόρι μου? Θα πας να κάνεις κανέναν αγώνα? Έχει τόση σημασία η δύναμη όταν αυτή αποδίδεται κοντά στους κόφτες αντί να απλώνεται γραμμικά σε όλο το φάσμα στροφών? Αν αυξήσεις την διατομή των λαιμών ροπή και δύναμη θα μετακινηθούν προς τα επάνω. Σε συνδυασμό με ελεύθερη εξάτμιση και φίλτρο η τροφοδοσία πρέπει να αλλάξει δραματικά. Και όταν τελειώσεις με όλο αυτό τις επιδόσεις του xtx δεν θα τις έχεις πιάσει. Γιατί μπορεί η δύναμη σε απόλυτα νούμερα να είναι όση του 660 (είναι πολλά τα άλογα Αλέκο! ) αλλά μόνο σε ένα μικρό φάσμα στροφών. Όλο το άλλο μηχανάκι θα είναι άδειο.

    Εκτός και αν έχεις σκοπό να του χώσεις χρήμα και το σημαντικότερο, το χρήμα αυτό να το δώσεις στον σωστό άνθρωπο (εξίσου δύσκολο με το να βρεις το χρήμα)

    Το σαραβαλάκι σου είναι μια χαρά. Όταν το αποδεχτείς αυτό θα σου αρέσει περισσότερο. Βελτίωσε λίγο τις αναρτήσεις, βάλε και ένα τιμόνι που να μην στραβώνει στην υποψία πτώσης και άσε τα άλογα στην ησυχία τους.
    Sent from me using a computer.

  10. #10
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Μακρυνε τη μεταδοση αν θες μεγαλυτερη τελικη. Λιγοτερα δοντια πισω. Οπως λενε και οι προλαλησαντες ασε τους λαιμους διοτι θα χασεις τη ροπη χαμηλα και αναγκαστικα θα το δουλευεις με περισοτερες στροφες και μοιραια θα καις περισσοτερη βενζινη.
    Τα καρμυρατερ ειναι μεγαλη ιστορια και προσωπικα δεν εχω καταληξει αν αξιζουν στο χτ. Παντως αυξανουν την καταναλωση σιγουρα. Και θα θελουν και ψαξιμο για να ρυθμιστουν σωστα.
    Αν θες κατι με λιγο περισσοτερο τελικη πουλα το χτ που φευγουν και με καλες τιμες λογω του οτι ειναι μηχανακι φετιχ στην Ελλαδα και παρε κανενα φθηνο street με τα ιδια πανω κατω λεφτα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  11. #11
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παντως 80 χλμ/ωρα τελικη ειναι λιγα για μοταρντ ΧΤ. Καπου χανει.
    MADE IN JAPAN 日本製

  12. #12
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Παντως 80 χλμ/ωρα τελικη ειναι λιγα για μοταρντ ΧΤ. Καπου χανει.
    Νομιζω εννοουσε οτι ειναι με 100Κμ/ωρα και 3000 στροφες αλλα λογω της μικροτερης διαμετρου τροχου ουσιαστικα παει με 80Κμ/ωρα.

    Παντως και 'γω προτεινω να δωσεις κατι για τις αναρτησεις και τα φρενα αν η δυναμη δε σε καλυπτει μαλλον ηρθε η ωρα για κατι αλλο.

    ΥΓ. Και μενα το ΧΤακι μου motard ειναι και στα 100κμ/ωρα ειναι στις 4000 στροφες. ΤΟ κοντερ μου πρεπει να ειναι καλιμπραρισμενο απο τον προηγουμενο κατοχο κανα 2 φορες που το εχω κοιταξει.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2014
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Νομιζω εννοουσε οτι ειναι με 100Κμ/ωρα και 3000 στροφες αλλα λογω της μικροτερης διαμετρου τροχου ουσιαστικα παει με 80Κμ/ωρα.

    Παντως και 'γω προτεινω να δωσεις κατι για τις αναρτησεις και τα φρενα αν η δυναμη δε σε καλυπτει μαλλον ηρθε η ωρα για κατι αλλο.
    ναι αυτο εννοούσα........έχεις να μου προτείνεις κάτι για αναρτήσεις και φρένα ?(οικονομικό πάντα.....έχω ακούσει καλά λόγια σχέση τιμής και απόδοσης για τις wp.)

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2014
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Τι να τους κάνεις του λαιμούς ρε αγόρι μου? Θα πας να κάνεις κανέναν αγώνα?.
    όχι ρε καμία σχέση δεν είμαι γκαζιάρης,απλά θέλω να πηγαίνω με άνεση στη δουλεία μου,που το κανω,απλά θέλω να το βελτιώσω όσο μπορώ(επειδή τόχω μεγάλη αγαπη το σαραβαλάκι μου )χορίς να ανοίξω μοτέρ και μειώσω αξιοπηστεία του.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2014
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LKOSTAS Προβολή μηνύματος
    Γεια σου Παράσχο
    Όσον αφορά τα FCR35 η κατανάλωση θα ανέβει αρκετά διότι μιλάμε για ΜΗΧΑΝΙΚΑ καρμπυρατέρ και όχι υποπίεσης όπως έχει από τη μάνα του το xt.
    Οπωσδήποτε θα δεις διαφορά με τα FCR35 στις επιδόσεις αλλά............και στην κατανάλωση!!!!!!
    Όσον αφορά τώρα τα γρανάζια. Από το εργοστάσιο το xt φοράει 15 μπροστά και 45 πίσω. Στο δικό μου που είναι motard αν και παλιότερο μοντέλο το πίσω είναι 39 αντί για 45 και το θεωρώ ξεκούραστο.
    Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ένα 39άρι πίσω για να πηγαίνει πιο ξεκούραστα. Αν το συνδυάσεις και με fcr35 που λες πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις.
    Επίσης με την αλλαγή λαιμών της εξάτμισης θα δεις διαφορά.
    Θυμάμαι παλιά σε ένα xt 600 αλλάξαμε μόνο λαιμούς και αφήσαμε την μαμά εξάτμιση. Μεγάλη διαφορά όσο περίεργο και αν ακούγεται.
    ευχαριστώ πολύ για το ενδιφέρον σε όλους αρχικα ...το γρανάζι θα το δοκιμάσω σίγουρα (είμαι σε φάση που θέλω να αλλάξω κιολας ) για το FCR35 τα μαστόρια λένε πολύ κατανάλωση οπότε το σκέφτομαι,για τους λαιμούς επίσης αμφιλεγόμενα τα πράματα ίσως να δοκιμάσω βρήκα κατι φτηνους CRD 30euro.............

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 24/12/2016, 21:37
  2. Τι να ντυθώ στις απόκριες του χρόνου;
    από bonepeeler στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2005, 19:18
  3. πώς μπορώ να βρω το manual του monster 620 i.e. του 2003??
    από nimbus στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2005, 20:09
  4. Πως να κλείσουμε το πορτάκι του cd
    από sonic22 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2005, 02:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF