Σελίδα 66 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 1656616263646566676869707176116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 976 έως 990 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #976
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    πριν 1 μηνα η αλυσιδα φενοταν καινουρια (ρολαρε τελεια, τη λαδωνω συχνα βεβαια). 10 μερες πριν οταν βγηκα για βολτα την "ακουγα"=τσικ τσικ οταν εφαπτεται με τα γραναζια. ακομα και με 40χλμ (φρεσκολαδωμενη ετσι), καταλαβα πως ειναι στα ορια της αλλα πηγα στο μηχανικο γιατι ηταν στο δρομο μου.

    οταν το μοτο ειναι στο σταντ χωρις αναβατη πανω, στον μισο κυκλο της η αλυσιδα σφυγγει τοσο πολυ που νιωθω αρκετη αντισταση οταν παω να γυρισω τη ροδα με το χερι.
    ο μηχανικος μου ειπε πως δεν ειναι καθολου ασφαλες να κινω το μηχανακι ακομα και με λιγα χλμ. μπορει πχ να σπασει καποιο γραναζι? εκτος απο το προφανες να κοπει σε καμια στροφη.

    υγ. ελειπα εκτος και δεν εχω οδηγησει το μοτο απο τοτε...
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  2. #977
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    πριν 1 μηνα η αλυσιδα φενοταν καινουρια (ρολαρε τελεια, τη λαδωνω συχνα βεβαια). 10 μερες πριν οταν βγηκα για βολτα την "ακουγα"=τσικ τσικ οταν εφαπτεται με τα γραναζια. ακομα και με 40χλμ (φρεσκολαδωμενη ετσι), καταλαβα πως ειναι στα ορια της αλλα πηγα στο μηχανικο γιατι ηταν στο δρομο μου.

    οταν το μοτο ειναι στο σταντ χωρις αναβατη πανω, στον μισο κυκλο της η αλυσιδα σφυγγει τοσο πολυ που νιωθω αρκετη αντισταση οταν παω να γυρισω τη ροδα με το χερι.
    ο μηχανικος μου ειπε πως δεν ειναι καθολου ασφαλες να κινω το μηχανακι ακομα και με λιγα χλμ. μπορει πχ να σπασει καποιο γραναζι? εκτος απο το προφανες να κοπει σε καμια στροφη.

    υγ. ελειπα εκτος και δεν εχω οδηγησει το μοτο απο τοτε...
    γραναζι δεν θα σπασει, αλλα στον αξονα του μπροστα γραναζιου μια χαρα ζημια μπορει να κανει και να την πληρωσεις πανακριβα.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  3. #978
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    γραναζι δεν θα σπασει, αλλα στον αξονα του μπροστα γραναζιου μια χαρα ζημια μπορει να κανει και να την πληρωσεις πανακριβα.
    αν κανει ζημια στο μπροστα γραναζι παει για πεταμα ολο το μοτερ.

    δε το ξαναπαιρνω μεχρι να τα αλλαξω.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  4. #979
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Σαν κατι αλλους που τα εφαρμοζαν στις κόντρες με το SR στο γεφυρακι της Σίνδου...!!!
    Τοτε δεν είχα το SR500 που τρωει αλυσίδες για πλάκα, είχα το CB250RS που εβγαζε πολλά χλμ ακόμα και με αλυσίδα με το μέτρο απο το μαγαζί με τα ιμιτασιόν στο Βαρδαρη.
    Πως το λεγανε το μαγαζί τωρα δεν θυμαμαι αλλά εσυ θα το θυμάσαι σίγουρα!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #980
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    είχα το CB250RS που εβγαζε πολλά χλμ ακόμα και με αλυσίδα με το μέτρο
    Τι μου θύμισες τώρα....

    Το είχα κι εγώ και κάθε τόσο σταματούσα για να μαζέψω την αλυσίδα (είχε ξεχειλώσει τόσο πολύ που δεν έπαιρνε άλλο τέντωμα και βαριόμουν να την κόψω ) και να την ξαναβάλω στα γρανάζια..... και παρόλα αυτά την έβγαλε μια χαρά μέχρι να τινάξει τα πέταλα το μοτερ από λάδια (τα οποία επίσης βαριόμουν να κοιτάξω, νεανίας, γαρ, τότε.....) και την έδωσα για σκραπ (ξέρω, μέγα λάθος )
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #981
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Τι μου θύμισες τώρα....

    Το είχα κι εγώ και κάθε τόσο σταματούσα για να μαζέψω την αλυσίδα (είχε ξεχειλώσει τόσο πολύ που δεν έπαιρνε άλλο τέντωμα και βαριόμουν να την κόψω ) και να την ξαναβάλω στα γρανάζια..... και παρόλα αυτά την έβγαλε μια χαρά μέχρι να τινάξει τα πέταλα το μοτερ από λάδια (τα οποία επίσης βαριόμουν να κοιτάξω, νεανίας, γαρ, τότε.....) και την έδωσα για σκραπ (ξέρω, μέγα λάθος )
    σκραπ??? Με απογοητεύεις.

    Θυμαμαι ταξιδια Αθηνα θεσσαλονικη με το 250 και είχα μαζι μου λαδικό να λαδωνω την αλυσίδα στη μεση της διαδρομής.
    Δεν υπήρχαν οι O ring ακόμα, αλλα ούτε και τα σπρει αλυσίδας είχαν εμφανιστεί!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #982
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    πριν 1 μηνα η αλυσιδα φενοταν καινουρια (ρολαρε τελεια, τη λαδωνω συχνα βεβαια). 10 μερες πριν οταν βγηκα για βολτα την "ακουγα"=τσικ τσικ οταν εφαπτεται με τα γραναζια. ακομα και με 40χλμ (φρεσκολαδωμενη ετσι), καταλαβα πως ειναι στα ορια της αλλα πηγα στο μηχανικο γιατι ηταν στο δρομο μου.

    οταν το μοτο ειναι στο σταντ χωρις αναβατη πανω, στον μισο κυκλο της η αλυσιδα σφυγγει τοσο πολυ που νιωθω αρκετη αντισταση οταν παω να γυρισω τη ροδα με το χερι.
    ο μηχανικος μου ειπε πως δεν ειναι καθολου ασφαλες να κινω το μηχανακι ακομα και με λιγα χλμ. μπορει πχ να σπασει καποιο γραναζι? εκτος απο το προφανες να κοπει σε καμια στροφη.

    υγ. ελειπα εκτος και δεν εχω οδηγησει το μοτο απο τοτε...
    Tρομερα επικίνδυνο!
    Μπορεί να παρεις το κιβωτιο στο χέρι.
    Ομως αυτό δεν γίνεται απο την μια μερα στην άλλη.
    Υποθέτω οτι μαλλον είχες την αλυσίδα πιο σφιχτή απ όσο πρέπει για να δημιουργηθεί σχετικά σύντομα τετοια ανομοιομορφία.
    Παντα οταν ρυθμιζουμε αλυσίδα φροντιζουμε να δωσουμε τον απαιτούμενο τζογο στο σημείο που η αλυσίδα εχει τον μικρότερο τζόγο (τεντωμα).
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #983
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Tρομερα επικίνδυνο!
    Μπορεί να παρεις το κιβωτιο στο χέρι.
    Ομως αυτό δεν γίνεται απο την μια μερα στην άλλη.
    Υποθέτω οτι μαλλον είχες την αλυσίδα πιο σφιχτή απ όσο πρέπει για να δημιουργηθεί σχετικά σύντομα τετοια ανομοιομορφία.
    Παντα οταν ρυθμιζουμε αλυσίδα φροντιζουμε να δωσουμε τον απαιτούμενο τζογο στο σημείο που η αλυσίδα εχει τον μικρότερο τζόγο (τεντωμα).
    η αλυσιδα ειχε τεντωθει τελευταια φορα τον περασμενο νοεμβρη απο μηχανικο (με εμενα πανω). τη λαδωνω συχνα με βαλβολινη και δεν παρατηρησα κατι μεχρι πριν 10 μερες.

    εχω 38κ (κ8 600) και μου κανει εντυπωση πως χαλασε τοσο νωρις. οι περισσοτεροι βγαζουν 45κ χλμ σε 600αρια.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  9. #984
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    σκραπ??? Με απογοητεύεις.

    Θυμαμαι ταξιδια Αθηνα θεσσαλονικη με το 250 και είχα μαζι μου λαδικό να λαδωνω την αλυσίδα στη μεση της διαδρομής.
    Δεν υπήρχαν οι O ring ακόμα, αλλα ούτε και τα σπρει αλυσίδας είχαν εμφανιστεί!
    Είπαμε, νεανίας....που να ήξερα τότε.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #985
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από WiSe Προβολή μηνύματος
    Διαφωνω αλλα πρεπει να το αιτιολογισω οσο καλυτερα μπορω με τις ελαχιστες γνωσεις που εχω. Ας προσπαθησω:

    3 τινα μπορει να συμβαινουν:

    Να υπαρχει μια ομοιογενεια φθορας μεταξυ δοντιων και αλυσιδας οποτε εχουν μεχρι το τελος της ζωης τους αναλογη φθορα και συνεργασια αντιστοιχα. Αν καθε 10.000χλμ π.χ. αλλαζεις τη φορα της αλυσιδας θα παταει σε φθαρμενα δοντια και θα τρωει χειροτερα το "καλο" κομματι της.

    Δευτερον αν υποθεσουμε οτι δεν υπαρχει καλο και κακο κομματι δλδ αυτο που παταει στο δοντι ειναι μονον το εσωτερικο κυλινδρακι χωρις κανενα αλλο κομματι να τρωει ζορι τοτε ειτε την γυρισουμε ειτε οχι την ιδια διαρκεια ζωης θα εχει.

    Τριτον αν ας πουμε οι πυροι της αλυσιδας τρωνε το ζορι και εχουν τζογους δε σημαινει οτι αν τη γυρισεις θα παρατεινεις την ζωη γιατι παλι ζορι θα τραβανε απλα απο την αντιθετη μερια οποτε και οι τζογοι θα αυξανονται ετσι κ αλλιως....
    Ασχημη ωρα διαλεξες αλλα ντεφι να γινει...

    1ο τινό: Ακομη και να ισχυει αυτο που λες ΠΑΝΤΑ η συνολικη φθορα μεταξυ φθαρμενου και αφθαρτου κομματιού ειμαι ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ απο αυτην μεταξυ 2 φθαρμενων..

    2ο τινό: Η υπόθεση ειναι λαθος γιατι η επιμηκυνση (λογω φθορας) της αλυσιδας οφειλεται κατα 99,99999999999 % στους "τζογους" που εμφανιζονται μεταξυ πείρου και ράουλου (οι πλακες αργουν πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ να επιμηκυνθουν) και ειναι αναλογοι του καθενος υλικου..
    (αν πειρος και ραουλο ειναι απο το ιδιο κραμα τοτε οι τζογοι μοιραζονται..)
    Το ραουλο ειναι περιστρεφομενο αλλα ο πειρος οχι που σημαινει οτι εχει ΚΑΙ μονοπατη φθορα (προς την φορα κινησης) ΚΑΙ μονοπατο βελος καμψης (αντιθετα με την φορα κινησης) ΚΑΙ μονοπατες παραμορφωσεις λογω (επερχομενης) διάτμησης..

    3ο τινό:Ας μην πουμε (βλ. παραπανω..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #986
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    η αλυσιδα ειχε τεντωθει τελευταια φορα τον περασμενο νοεμβρη απο μηχανικο (με εμενα πανω). τη λαδωνω συχνα με βαλβολινη και δεν παρατηρησα κατι μεχρι πριν 10 μερες.

    εχω 38κ (κ8 600) και μου κανει εντυπωση πως χαλασε τοσο νωρις. οι περισσοτεροι βγαζουν 45κ χλμ σε 600αρια.
    Η αλυσίδα σου μάλλον είχε <κατσαρωσει > σε κάποιο σημείο, και ο μάστορας δεν πήρε χαμπαρι.
    Δηλαδή αλλου τεντωνε αλλου κρεμαγε.
    Θεωρώ οτι τυχαία όταν πηγές στον μάστορα την έπιασε στο σημείο που ηταν χαλαρή και την τεντώσει,αρα στο άλλο σημείο{που τεντωνε ηδη πριν } θα τεντώσει παραπάνω.
    Αν δεν το πήρες χαμπαρι απο τον Νοέμβρη ως σήμερα τι να πώ.
    Εξαρτάται τι χιλιόμετρα έκανες και πως τα έκανες.
    Απο τέτοια σκηνικά κάποιοι έχουν κλάψει ρουλεμάν τροχού-γραναζιερες,άξονα μετάδοσης και κιβώτιο ταχυτήτων.
    Ακινητοποίηση και αντικασταση,ουτε εκατοστό, μονο αν υπάρχει ανάγκη θα τσεκαρεις την αλυσίδα στο σημείο που τεντώνει περισότερο.
    Εκεί θα χαλαρωσεις και θα την τσεκαρεις ξανά σιγουρευοντας οτι δεν τεντώνει υπερβολικά κάπου αλλού.
    Στο σημείο όμως που ηταν ξεχειλωμενη θα κρεμάσει και άλλο.
    Το τσεκαρεις και βλέπεις.
    Το εκανα ακριβως το ίδιο στο ίδιο στο ΤΑ 700 και κυκλοφορουσα καμία βδομάδα μέχρι να βρουν λεφτά για αντικασταση

  12. #987
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    18/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ασχημη ωρα διαλεξες αλλα ντεφι να γινει...

    1ο τινό: Ακομη και να ισχυει αυτο που λες ΠΑΝΤΑ η συνολικη φθορα μεταξυ φθαρμενου και αφθαρτου κομματιού ειμαι ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ απο αυτην μεταξυ 2 φθαρμενων..

    2ο τινό: Η υπόθεση ειναι λαθος γιατι η επιμηκυνση (λογω φθορας) της αλυσιδας οφειλεται κατα 99,99999999999 % στους "τζογους" που εμφανιζονται μεταξυ πείρου και ράουλου (οι πλακες αργουν πολυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ να επιμηκυνθουν) και ειναι αναλογοι του καθενος υλικου..
    (αν πειρος και ραουλο ειναι απο το ιδιο κραμα τοτε οι τζογοι μοιραζονται..)
    Το ραουλο ειναι περιστρεφομενο αλλα ο πειρος οχι που σημαινει οτι εχει ΚΑΙ μονοπατη φθορα (προς την φορα κινησης) ΚΑΙ μονοπατο βελος καμψης (αντιθετα με την φορα κινησης) ΚΑΙ μονοπατες παραμορφωσεις λογω (επερχομενης) διάτμησης..

    3ο τινό:Ας μην πουμε (βλ. παραπανω..)
    Οκ!
    TO AVOID PAIN, THEY AVOID PLEASURE
    TO AVOID DEATH, THEY AVOID LIFE
    54°10'02.9"N 4°28'40.5"W

  13. #988
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Η αλυσίδα σου μάλλον είχε <κατσαρωσει > σε κάποιο σημείο, και ο μάστορας δεν πήρε χαμπαρι.
    Δηλαδή αλλου τεντωνε αλλου κρεμαγε.
    Θεωρώ οτι τυχαία όταν πηγές στον μάστορα την έπιασε στο σημείο που ηταν χαλαρή και την τεντώσει,αρα στο άλλο σημείο{που τεντωνε ηδη πριν } θα τεντώσει παραπάνω.
    Αν δεν το πήρες χαμπαρι απο τον Νοέμβρη ως σήμερα τι να πώ.
    Εξαρτάται τι χιλιόμετρα έκανες και πως τα έκανες.
    Απο τέτοια σκηνικά κάποιοι έχουν κλάψει ρουλεμάν τροχού-γραναζιερες,άξονα μετάδοσης και κιβώτιο ταχυτήτων.
    Ακινητοποίηση και αντικασταση,ουτε εκατοστό, μονο αν υπάρχει ανάγκη θα τσεκαρεις την αλυσίδα στο σημείο που τεντώνει περισότερο.
    Εκεί θα χαλαρωσεις και θα την τσεκαρεις ξανά σιγουρευοντας οτι δεν τεντώνει υπερβολικά κάπου αλλού.
    Στο σημείο όμως που ηταν ξεχειλωμενη θα κρεμάσει και άλλο.
    Το τσεκαρεις και βλέπεις.
    Το εκανα ακριβως το ίδιο στο ίδιο στο ΤΑ 700 και κυκλοφορουσα καμία βδομάδα μέχρι να βρουν λεφτά για αντικασταση

    σε καμια περιπτωση δεν ηταν ετσι απο το νοεμβρη. το ανοιγω το γκαζακι μου αποτομα, θα ειχε πεταξει ολα εξω μεχρι τωρα. αλλα θα το καταλαβαινα οταν ρολαρω οπως το καταλαβα και τωρα. το παραμικρο να ακουγεται στο μηχανακι η στο αυτοκινητο, ανυσηχω και νομιζω πως θα ανατιναχθει, ειμαι λιγακι ψειρας.

    φυσικα δεν εχει κυκλοφορισει καθολου το μηχανακι και θα αλλαξω αλυσιδογραναζα σε 3-4 μερες.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  14. #989
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    αλλαξα αλυσιδογραναζα πριν λιγες μερες (did zvmx αλυσιδα, jt γραναζια). το μηχανακι ρολαρει τελεια
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20160719_124732_1.jpg 
Προβολές:	211 
Μέγεθος:	64,7 KB 
ID:	363086
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  15. #990
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Δεν ξερω αν το εχει αναφερει και καποιος αλλος παραπανω,αλλα καλο ειναι να μην ξεχναμε να κανουμε λιπανση το καλοκαιρι.

    Ξεραινεται πολυ πιο ευκολα απο τον χειμωνα.

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 16:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 12:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 12:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF