Σελίδα 41 από 123 ΠρώτοΠρώτο ... 3136373839404142434445465191 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 601 έως 615 από 1832

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #601
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος

    κι άσε τους άλλους να πλένουν να τρίβουν να καθαρίζουν να λαδώνουν και να ξανακαθαρίζουν.
    Αυτοί μένουν στη Βιλαρίμπα, εμείς στο Βιλαμπάχο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vkats Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς κι εγώ σκόμα στη Βιλαρίμπα μένω... (Tiger 800)
    Εσύ με τι μετακόμισες στο Βιλαμπάχο;

    Κοριτσάρες, καντε τα κουμαντα σας...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #602
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αυτό που κάθε 5 ποστ κάποιος μπαίνει και γράφει ότι την πλένει με νερό για να του πει κάποιος άλλος ότι το νερό δεν κάνει καλό, δεν μπορώ να το καταλάβω.

    Την αλυσίδα ΔΕΝ την πλένουμε με νερό γιατί εισχωρεί μέσα στα πιράκια ευκολότερα από το λιπαντικό μας και δημιουργεί οξείδωση.
    Aν οντως ισχυε αυτό τοτε καθε λιγο θα την αλλαζαμε μετα από μερικες βροχες...και οι αλυσσιδες κοστιζουν...όχι οι αλυσσιεδς δεν κινδυνευουν από νερο, η μονη περιπτωση να παθει μια ποιοτικη αλυσσιδα κατι από νερο είναι μονο από το πιεστικο στα βενζινάδικα οπου με πιεση 120 μπαρ, οντως τα ορινγκς χαλανε, οποτε ας προσεχουμε τον κάθε καυμενο πακιστανο που πλενει την καλη μας και να τον συμβουλεύουμε να ριχνει νερο με διασπορα και από αποσταση τουλάχιστον 1,5 μετρο από τα ευαίσθητα σημεια της μηχανης μας..

  3. #603
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Aν οντως ισχυε αυτό τοτε καθε λιγο θα την αλλαζαμε μετα από μερικες βροχες...και οι αλυσσιδες κοστιζουν...όχι οι αλυσσιεδς δεν κινδυνευουν από νερο
    Για ξανασκεψου το.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  4. #604
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Aν οντως ισχυε αυτό τοτε καθε λιγο θα την αλλαζαμε μετα από μερικες βροχες...και οι αλυσσιδες κοστιζουν...όχι οι αλυσσιεδς δεν κινδυνευουν από νερο, η μονη περιπτωση να παθει μια ποιοτικη αλυσσιδα κατι από νερο είναι μονο από το πιεστικο στα βενζινάδικα οπου με πιεση 120 μπαρ, οντως τα ορινγκς χαλανε, οποτε ας προσεχουμε τον κάθε καυμενο πακιστανο που πλενει την καλη μας και να τον συμβουλεύουμε να ριχνει νερο με διασπορα και από αποσταση τουλάχιστον 1,5 μετρο από τα ευαίσθητα σημεια της μηχανης μας..

    Ωραίο επιχείρημα! To μανουαλ το έχεις κοιτάξει καθόλου? Ο ίδιος ο κατασκευαστής προτείνει καθαρισμό και λίπανση στην αλυσίδα κάθε x χιλιόμετρα και μετά από οδήγηση σε βροχή. Ναι, το νερό σκοτώνει την αλυσίδα μας.
    Sent from me using a computer.

  5. #605
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Aν οντως ισχυε αυτό τοτε καθε λιγο θα την αλλαζαμε μετα από μερικες βροχες...και οι αλυσσιδες κοστιζουν...όχι οι αλυσσιεδς δεν κινδυνευουν από νερο, η μονη περιπτωση να παθει μια ποιοτικη αλυσσιδα κατι από νερο είναι μονο από το πιεστικο στα βενζινάδικα οπου με πιεση 120 μπαρ, οντως τα ορινγκς χαλανε, οποτε ας προσεχουμε τον κάθε καυμενο πακιστανο που πλενει την καλη μας και να τον συμβουλεύουμε να ριχνει νερο με διασπορα και από αποσταση τουλάχιστον 1,5 μετρο από τα ευαίσθητα σημεια της μηχανης μας..
    Απο το πιεστικο και απο το απορυπαντικο που βαζουνε πολλοι, παθαινει ζημια.

    Με νερο (οχι με πιεση)την ξεπλενουμε απο τα χωματα και τα πετραδακια,για ολα τα υπολοιπα,παραφηνελαιο η κατι παρομοιο κλπ,κλπ.

  6. #606
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Τι να σκεφτω βρε παιδια? 40.000χλμ με μια χρυση did εχω τοσο καιρο, με τοσες βροχες και εναλλαγες θερμοκρασιων και η αλυσσιδα μου είναι σαν καινουργια, σαν να την εβαλα χθες...το νερο δεν είναι εχθρος...η μη σωστη συντηρηση της και η εφαρμογη του πιεστικου ,χωρις προσοχη,όμως είναι ....αλλιμονο να πληρωναμε 130 ευρω για να οξειδώνεται η αλυσσιδα ετσι απλα...

  7. #607
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Τι να σκεφτω βρε παιδια? 40.000χλμ με μια χρυση did εχω τοσο καιρο, με τοσες βροχες και εναλλαγες θερμοκρασιων και η αλυσσιδα μου είναι σαν καινουργια, σαν να την εβαλα χθες...το νερο δεν είναι εχθρος...η μη σωστη συντηρηση της και η εφαρμογη του πιεστικου ,χωρις προσοχη,όμως είναι ....αλλιμονο να πληρωναμε 130 ευρω για να οξειδώνεται η αλυσσιδα ετσι απλα...
    Οταν βγενεις στην βροχη υποτιθεται πως ηδη εχει λιπανθει η αλυσιδα οποτε προστατευεται απο την υγρασια η οποια δεν θα περασει σε πιρακια κλπ.
    Αν τωρα εσυ την πλυνεις με νερο και δεν στεγνωσει καλα μεχρι να βαλεις γρασσο τοτε αυτη η υγρασια θα εγκλωβιστει και μπορει με την πρωτη φορα να μην εχεις προβλημα αλλα με τον καιρο σιγουρα θα εχεις.
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  8. #608
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Τι να σκεφτω βρε παιδια? 40.000χλμ με μια χρυση did εχω τοσο καιρο, με τοσες βροχες και εναλλαγες θερμοκρασιων και η αλυσσιδα μου είναι σαν καινουργια, σαν να την εβαλα χθες...το νερο δεν είναι εχθρος...η μη σωστη συντηρηση της και η εφαρμογη του πιεστικου ,χωρις προσοχη,όμως είναι ....αλλιμονο να πληρωναμε 130 ευρω για να οξειδώνεται η αλυσσιδα ετσι απλα...
    Εδώ και 43,000 χλμ έχω την απλή did x-ring επάνω σε on-off που χρησιμοποιώ καθημερινά αλλά και για χωμάτινες βόλτες και την οποία έχω καθαρίσει ελάχιστες φορές.
    Τα χιλιόμετρα που αναφέρεις δεν είναι ενδεικτικό της σωστής συντήρησης.
    Αν θέλεις σταμάτα να μπανιάρεις την αλυσίδα σου με νερό και πράσινο σαπούνι. Αν δεν πιστεύεις ότι της κάνεις κακό τότε κατάλαβε ότι δεν της κάνεις ούτε καλό. Ένα καλό καθάρισμα με πανί για να φύγει το παραφινέλαιο, με ένα δευτερο πανί καθαρίζουμε ότι έβγαλε μετά τη βολτα που κάναμε για να ανεβάσει θερμοκρασία και στο τέλος λίπανση στα σωστά σημεία. Δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω.

    Καθάρισμα απαραίτητα μετά από κάθε πλύσιμο, οδήγηση σε βροχή ή χώμα, ακινησία σε υγρό περιβάλλον και 500 με 700 χλμ οδήγηση σε ιδανικές συνθήκες, ανάλογα του λιπαντικού που χρησιμοποιούμε.

    Όλα τα μέταλλα που δεν έχουν υποστεί καμία κατεργασία για προστασία απ' την οξείδωση οξειδώνονται το ίδιο εύκολα και ο μεγάλος τους εχθρός είναι η υγρασία. Η αλυσίδα μας είναι ένα απ' αυτά.
    Αφησέ τη για λίγο χωρίς λιπαντικό και θα δεις πόσο γρήγορα θα εμφανιστεί σκουριά στην εξωτερική επιφάνεια. Το ίδιο εύκολα θα οξειδωθούν και τα σημεία μεταξύ πίρου και κουζινέτου ή μεταξύ κουζινέτου και εξωτερικού κυλίνδρου αν εγκλωβιστεί εκει μέσα υγρασία.

    Τα λιπαντικά που χρησιμοποιούμε όταν βγαίνουν απ' το μπουκαλάκι τους είναι τόσο υγρά όσο το νεράκι για να μπορούν να εισχωρούν παντού. Μετά γίνονται σαν γράσο και πιο κολλώδη για να μένουν στα σημεία που πρέπει. Η εξωτερική επιφάνεια της αλυσίδας δεν είναι ένα απ' αυτά τα σημεία. Μετά τη λίπανση μπορούμε να αφαιρέσουμε το περιττό λιπαντικό που δεν εισχώρησε μέσα αφήνοντας ένα λεπτό μόνο στρώμα στους κρίκους για να μην σκουριάσουν. Το πολύ λιπαντικό εξωτερικά μόνο καλό δεν κάνει αφού βοηθάει την σκόνη και την βρωμιά να κολλήσει επάνω και κάποια στιγμή να την περάσει μέσα.

    Το έχω πει τόσες φορές. Αν βαριέσται να καθαρίζεται την αλυσίδα σας αφήστε τη στη μοίρα της. Το ποίημα θα το πει σε περισσότερα χλμετρα από το αν την καθαρίζαμτε με λάθος τρόπο.
    Οι σημερινές πανάκριβες αλυσίδες κάνουν καταπληκτική δουλειά στο να κρατάνε έξω ότι τις χαλάει, ας μην τις υποβάλουμε σε περισσότερες δοκιμασίες.

    Ο λόγος που είναι τόσο ακριβές δεν είναι για να μην σκουριάζουν, είναι για όλη την εξέλιξη που κουβαλάνε ωστε να κάνουν αυτό που κάνουν ακόμα καλύτερα, με λιγότερες τριβές, (που μεταφράζεται σε λιγότερους χαμένους ίππους) και για περισσότερο διάστημα.
    Sent from me using a computer.

  9. #609
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    κι εγω θα (ξανα)καταθεσω την αποψη οτι απο τοτε που ακουσα το manual και χρησιμοποιω βαλβολινη η αλυσιδα δεν δειχνει να χρειαζεται ουτε καν καθαρισμα

  10. #610
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Eννοειται οτι η ολη συζητηση γινεται πανω στο γεγονος οτι λιπαινουμε τακτικοτα τη αλυσσιδα μας...απο αυτη την αποψη το να την καθαρισουμε για λιγα λεπτα με νερο και αβα , να την στεγνωσουμε με πανι και να την ξαναλιπανουμε αμεσως δεν νομιζω οτι της κανουμε ζημια..
    Οντως οι κατασκευαστες αναφερουν για λιπαντικο την βαλβολινη αλλα δνω ειναι η καλυτερη επιλογη κραταει την λιπανση οολυ λιγο και λερωνει αφορητα την ζαντα κατα την εφαρμογη.

    Οταν ανοιξα την DID η αλυσσιδα ηταν γεματη απο πρεσσαριστο γρασσο αλλα και αυτο δεν συμφερει γιατι ενω λιπαινει για παρα πολλα χιλιομετρα , το γρασσο μαζευει <μακα> και ξαφνικα η αλυσσιδα θελει καθαρισμα και ξανα εφαρμοφη λιπαντικου.

    Μεση λυση τα σπρευ, τωρα βαζω το torco με αντιτριβικο και γενικα ειμαι ευχαριστημενος αλλα οπως ειπα τιποτα δεν μου εδινε την αισθση που ειχε στην αλυσσιδα μου η απλη βαλβολινη...

  11. #611
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    κανενα μεταλλικο εξαρτημα δεν προβλεπεται να καθαριζεται με νερο και σαπουνι
    το πιο συνηθες καθαριστικο ειναι το πετρελαιο το οποιο ομως στις αυτολιπαινομενες αλυσιδες απαγορευεται λογω τσιμουχακιων
    αν υπαρχει αναγκη για καθαρισμα μπορει να γινεται με στεγνο πανι ή το πολυ πολυ καθαρισμα με πινελο βουτηγμενο σε μεταχειρισμενο μηχανολαδο
    ξαναλεω οτι η αλυσιδα μου με βαλβολινη απο καινουρια ειναι πεντακαθαρη και δεν εχει στεγνωσει -ξεραθει ποτε
    δεν εχει σκουριες, δεν εχει κομπους, παραμενει υγρη απο λαδωμα σε λαδωμα, δεν κανει θορυβο, δεν θελει τεντωμα
    το μονο οπτικο και οχι λειτουργικο προβλημα της βαλβολινης ειναι οτι μου βρωμιζει την περιοχη του εμπρος γραναζιου
    κανενα σπρευ λιπανσης δεν εχει τοσο καλα αποτελεσματα

  12. #612
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Toyar μια χαρά είναι η βαλβολίνη για την προστασία της εξωτερικής επιφάνειας, μην νομίζεις όμως ότι μπαίνει μέσα και λιπαίνει τους πίρους και κουζινέτα. Βέβαια μέσα στα πιράκια υπάρχει γράσο το οποίο κάνει την δουλειά που θέλουμε και απ' την στιγμή που εξωτερικά είναι καθαρή και δεν μαζεύει σκόνη είμαστε μια χαρά. Προστατευεις την αλυσίδα σου εξωτερικά απ' την οξείδωση και προστατεύεις και το γράσο που έχει μέσα από κατασκευής.
    Όταν την αλλάξω αυτή που έχω θα ανοίξω μερικούς κρίκους να δω τι υπάρχει μέσα και σε τι κατάσταση είναι.
    Sent from me using a computer.

  13. #613
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    μα δεν νομιζω οτι μπαινει μεσα........
    αλιμονο αν εμπαινε μεσα
    μιλαμε παντα για εξωτερικη λιπανση στα σημεια επαφης με τα γραναζια

  14. #614
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Eννοειται οτι η ολη συζητηση γινεται πανω στο γεγονος οτι λιπαινουμε τακτικοτα τη αλυσσιδα μας...απο αυτη την αποψη το να την καθαρισουμε για λιγα λεπτα με νερο και αβα , να την στεγνωσουμε με πανι και να την ξαναλιπανουμε αμεσως δεν νομιζω οτι της κανουμε ζημια..
    Αν έτσι νομίζεις έτσι θα 'ναι!

    Ρε φίλε τη λίμα την έχεις πλύνει ποτέ με νερό?

    Μια πένσα γεμάτη λάδια την έχεις πλύνει ποτέ με νερό ή την σκουπίζεις με ένα πανί? Αν αυτά τα λάδια ήταν κωλώδη και δεν έφευγαν μόνο με σκούπισμα θα έβαζες νερό και φερυ ή κάποιο διασπαστικό όπως wd40 και πανί?

    Τι μανία είναι αυτή με το νερό?

    Κάνουμε αμάν να διώξουμε την υγρασία απ' τα μέταλα που έχουν κινούμενα μέρη με μικρές ανοχές και εσύ πας και βάζεις νερό σε κάτι που αποτελείται μόνο από κινούμενα μέρη.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Οντως οι κατασκευαστες αναφερουν για λιπαντικο την βαλβολινη αλλα δνω ειναι η καλυτερη επιλογη κραταει την λιπανση οολυ λιγο και λερωνει αφορητα την ζαντα κατα την εφαρμογη.

    Οταν ανοιξα την DID η αλυσσιδα ηταν γεματη απο πρεσσαριστο γρασσο αλλα και αυτο δεν συμφερει γιατι ενω λιπαινει για παρα πολλα χιλιομετρα , το γρασσο μαζευει <μακα> και ξαφνικα η αλυσσιδα θελει καθαρισμα και ξανα εφαρμοφη λιπαντικου.

    Μεση λυση τα σπρευ, τωρα βαζω το torco με αντιτριβικο και γενικα ειμαι ευχαριστημενος αλλα οπως ειπα τιποτα δεν μου εδινε την αισθση που ειχε στην αλυσσιδα μου η απλη βαλβολινη...


    To είπα και πριν. Την εξωτερική επιφάνεια της αλυσίδας την καθαρίζουμε απ' τα λάδια που δεν εισχώρησαν μέσα ώστε να αποφύγουμε την βρωμιά.

    Όσο πιο κολλώδες είναι το λιπαντικό που χρησιμοποιούμε τόσο περισσότερο θα διαρκεί, τοσο λιγότερο θα καταλήγει στην ζάντα μας και τόσο περισσότερη βρωμιά θα μαζεύει. Αυτά που είναι πολύ κολλώδη λοιπόν καλύτερα να χρησιμοποιούνται σε άσφαλτο και γενικά σε καθαρό περιβάλλον. Υπάρχουν και λιγότερο κολλώδη που καθαρίζονται ευκολότερα, μαζεύουν λιγότερη βρωμιά και διαρκούν λιγότερο ενώ υπάρχουν και αυτά που είναι για χρήση σε χώμα. Ο καθένας διαλέγει και παίρνει. Όσο λιγότερη βρωμιά μαζεύει τόσο λιγότερο θα διαρκεί. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.
    Πάντως μια αλυσίδα με μισό τόνο γράσο απ' έξω μόνο σωστά συντηρημένη δεν είναι.
    Sent from me using a computer.

  15. #615
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Επίσης το πετρέλαιο το φωτιστικό πετρέλαιο το παραφινέλαιο κτλ. περιέχουν ουσίες που δεν κάνουν καλό στα τσιμουχάκια. Αν μείνουν πολύ ώρα μαλακώνουν με αποτέλεσμα μετά από μερικές χρήσεις να τα βρίσκουμε κολλημένα επάνω στη ζάντα.
    Το μηχανόλαδο το ίδιο. Γενικά ότι διασπά τη βρωμιά μπορεί να βλάψει και τα τσιμουχάκια.

    Το θέμα είναι ότι όταν εφαρμόζεται για καθαρισμό και σκουπίζεται αμέσως σε συνδυασμό με το λάδι που περιέχει δεν προλαβαίνει να κανει ζημιά.

    Η βενζίνη τα ξεραίνει. Το πετρέλαιο τα μαλακώνει. Το φωτιστικό που έχει περισσότερο λάδι κάνει λιγότερη ζημιά. Το παραφινέλαιο που περιέχει ακόμα περισσότερο λάδι κάνει ακόμα λιγότερη ζημιά και αν σκουπιστεί αμέσως καθόλου. Ακόμα και το πετρέλαιο αν σκουπιστεί αμέσως δεν καταστρέφει τα oring.

    Γενικά όσο πιο ευκολα διασπά την βρωμιά αυτό που χρησιμοποιούμε τόσο χειρότερο είναι. Εξαίρεση ίσως αυτά που πουλάνε στο εμπόριο και είναι o-ring friendly χωρίς να βάζω και το χέρι μου στη φωτιά. Φυσικά το wd40 δεν είναι ένα απ' αυτά.

    Το μηχανόλαδο είναι καλό σαν καθαριστικό γιατί περιέχει διάφορα διασπαστικά αλλά και αυτό πρέπει να καθαρίζεται καλά πριν λιπάνουμε.
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF