Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Αγορά πρώτου δικύκλου

  1. #1
    manydor

    Αγορά πρώτου δικύκλου

    Γεια σας παιδιά,
    Είμαι νέος στο forum του moto.gr και θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αγορά μοτοσυκλέτας. Το πρόβλημα είναι ένα ότι μέχρι στιγμής έχω οδηγήσει 50cc δίκυκλα της περασμένης χιλιετίας... Σε μερικούς μήνες θα έχω συμπληρώσει τα 21 χρόνια και έτσι θα μπορέσω να βγάλω άδεια οδήγησης μοτοσυκλέτας μεγάλου κυβισμού. Το θέμα είναι ότι θέλω "μεγάλη" μηχανή και ας πηγαίνω με 20km/h για τους πρώτους 2 μήνες. Πιστεύετε ότι είναι παρατραβηγμένο εάν αγόραζα μία απο της παρακάτω:
    CB600F Hornet, CBR600F/CBR600RR ή μία BMW F800S

    Τα μόνα δίκυκλα που έχω οδηγήσει είναι:
    1. Kreidler Florett Super
    2. Kreidler Florett Super TS
    3. Kreidler Florett GT
    4. Hercules (δεν ξέρω μοντέλο)
    5. Παπί Honda :P
    6. Honda Jazz

    υστερόγραφο, πουλάω τα kreidler (κρυφά από τον πατέρα) για να πάρω γαριδάκια ;-)

  2. #2
    Αρτιμελής... ακόμη. Το avatar του/της eXJey
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    168

    Re: Αγορά πρώτου δικύκλου

    Αρχικά δημιουργήθηκε από manydor
    Πιστεύετε ότι είναι παρατραβηγμένο εάν αγόραζα μία απο της παρακάτω:
    CB600F Hornet, CBR600F/CBR600RR ή μία BMW F800S
    Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι την δυνατότητα που έχουν κάποιοι να μεταβαίνουν σταδιακά σε περισσότερα κυβικά, λες και είμαστε ωνάσσηδες και μας περισσεύουν τα χιλιάρικα για κάθε νέα αγορά μηχανής.

    Οχι, δεν είναι παρατραβηγμένο. Να αγοράσεις αυτό που λαχταρά η ψυχή σου. Αφού τα βρεις με τον εαυτό σου για τι σκοπό την θες την μηχανή, να καταλήξεις και να την πάρεις.

    Μόνο σε παρακαλώ όταν με το καλό γίνει αυτό και πριν την τελικιάσεις, κάνε μια βόλτα στα ατυχήματα (video clips) του www.youtube.com και βρες τις κατάλληλες ισορροπίες μεταξύ βόλτας και αγώνων επίδειξης. Δασκαλέψου (όπως έκανα κι εγώ) για να μην κλαίνε αργότερα οι δικοί σου άνθρωποι. Τα μηχανάκια που αναφέρεις είναι αριστουργήματα τεχνολογίας και ασφάλειας, αλλά προϋποθέτει ο χειριστής τους να έχει δίπλωμα αυτοσυγκράτησης σε κάθε είδους τρέλα.

    Αποστόλης

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Πιστευω οτι η πρωτη και η τελευταια επιλογη ειναι οι καλυτερες για καποιον που τωρα μπαινει στον χωρο της μοτοσυκλετας.

    Την μεσαια επιλογη την θεωρω απλα περιττη σε πρωτο σταδιο.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  4. #4
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
    Πιστευω οτι η πρωτη και η τελευταια επιλογη ειναι οι καλυτερες για καποιον που τωρα μπαινει στον χωρο της μοτοσυκλετας.

    Την μεσαια επιλογη την θεωρω απλα περιττη σε πρωτο σταδιο.
    + 1

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #5
    +1... Συμφωνώ με τα παιδιά παραπάνω...το 600RR πως το σκέφτηκες?Το θέμα είναι-μην φταρνιστείς πάνω στην μηχανή,ανοίξει το γκάζι και μετά ψάχνεσαι...τα λέω καλά?

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Fireball400
    +1... Συμφωνώ με τα παιδιά παραπάνω...το 600RR πως το σκέφτηκες?Το θέμα είναι-μην φταρνιστείς πάνω στην μηχανή,ανοίξει το γκάζι και μετά ψάχνεσαι...τα λέω καλά?


    Ρε παιδιά εντάξει ηρεμήστε λίγο,δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα,το μηχανάκι όσο το πας σε πάει και πόσο μάλλον ένα 600 RR που στις χαμηλές "κοιμάται".Ότι γουστάρεις πάρε φίλε μου γιατί μετά θα το βλέπεις έξω και θα ξερογλύφεσαι και θα χτυπάς και το κεφάλι σου στον τοίχο.Τα μυαλά μέσα στο κεφάλι και το κεφάλι μέσα στο κράνος πάντα και όλα θα πάνε καλά...
    Fortis Fortuna Adiuvat

  7. #7
    πάρε το μπε εμ βε δάκι...


    πολύ καλό




  8. #8

    Re: Αγορά πρώτου δικύκλου

    Αρχικά δημιουργήθηκε από manydor
    Το πρόβλημα είναι ένα ότι μέχρι στιγμής έχω οδηγήσει 50cc δίκυκλα της περασμένης χιλιετίας... Σε μερικούς μήνες θα έχω συμπληρώσει τα 21 χρόνια... και ας πηγαίνω με 20km/h για τους πρώτους 2 μήνες. Πιστεύετε ότι είναι παρατραβηγμένο εάν αγόραζα μία απο της παρακάτω:
    CB600F Hornet, CBR600F/CBR600RR ή μία BMW F800S
    Έχοντας οδηγήσει μόνο σκούτερ Pegeuot επί δύο χρόνια, αγόρασα μετά ένα 636 (2003) το οποίο έχω δύο σχεδόν χρόνια τώρα. Επομένως, θα περίμενες να σου πω ότι καμία από αυτές τις επιλογές σου δεν είναι παρατραβηγμένες. Ωστόσο, δεν θα σου πω αυτό!

    Θα σου πω, αντιθέτως, ότι στη θέση σου θα απέφευγα το SS όχι για κανέναν άλλον λόγο παρά μόνο λόγω του νεαρού της ηλικίας σου (εγώ είμαι στα 35). Εμπειρικώς μιλώντας, τα μυαλά ενός 21χρονου είναι συνήθως πάνω από το κεφάλι του (no pun intended) οπότε ένα SS μάλλον δεν θα ήταν και η καλύτερη επιλογή.

    Ωστόσο, εάν το SS είναι αυτό που σ' αρέσει περισσότερο και τα μυαλά σου είναι μέσα στο κεφάλι σου, τότε πάρε αυτό και σου εύχομαι καλά και ασφαλή χιλιόμετρα, πάντοτε με κράνος και προστατευτικό εξοπλισμό -πάντοτε όμως.

    ΥΓ. Όσο για το "και ας πηγαίνω με 20km/h για τους πρώτους 2 μήνες", είμαι σχεδόν 100% σίγουρος ότι δεν θα το κάνεις. Θα το τρέξεις το μηχανάκι...
    Ρωτώντας πας στην πόλη

    Το blog μου

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    το jazz δν ειναι αμαξι?

    το χορνετ ισα ισα προλαβαινεις να το παρεις ,γιατι θα βγει καινουριο μοντελο. οποτε αν καταληξεις σε αυτο ,παρτο τωρα που εχει κ μειωμενη τιμη νομιζω ,γιατι το καινουριο δν βλεπεται!!

  10. #10

  11. #11
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    Ηορνετ ενα μηχανακι που μπορεις να το έχεις καθε μέρα παντου!

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα δικυκλου
    από Sotos29 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2010, 19:56
  2. Ενδιαφέρον για αγορά δικύκλου
    από Godfather στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 16:08
  3. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 19:11
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 23:05
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 17:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF